Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak działa iCloud ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 bartiquans

bartiquans
  • 2 postów

Napisano 28 kwietnia 2023 - 21:35

Cześć, od 4h próbuję zrozumieć działanie iCloud, napisałem do kilku znajomych z iphonami, przeczytałem fora, filmiki na yt i nie rozumiem jednej rzeczy.

Kupuję iphona załóżmy 128gb i mam chmurę 200gb i rozumiem, że wszystko z telefonu idzie w chmure i z chmury idzie na iphona przy synchronizacji. Fajna sprawe, proste. Ale co w przypadku kiedy na tę chmurę wgram 200gb zdjęć, to przecież iphone automatycznie to pobiera. Czy jest jakiś sposób, aby wgrac zdjęcia np. z PC w chmurę, ale żeby iphone tego nie pobierał ? Rozumiem, że mogę wyłączyć synchrozanicję, ale to też bez sensu, bo po co mi taka chmura.

Piwo stawiam jak ktoś to logicznie wytłumaczy :) kolega się upierał, że jak usunie z iphone to zostaje w chmurze, kazałem mu zrobić ręczne synchro i wiadomo co się stało. Poszedł wgrać zdjęcie z pc i to samo. Dopóki chmura ma mniej danych niż urządzenie to spoko, ale co w momencie jak na chmurze jest więcej danych niż na urządzeniu.

Dzięki z góry !

#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 611 postów
  • Płeć:

Napisano 28 kwietnia 2023 - 23:41

To proste. Lokalne kopie są usuwane z urządzenia. Mogą być dociągane w razie potrzeby z chmury. Jak masz iPhone’a 128 GB i 200 GB zdjęć, to przy włączonej optymalizacji pobierze on kilka GB miniatur, a potrzebne pliki dociągnie jak np. otworzysz konkretne zdjęcie. Niczego nie usuwa się ręcznie. Założenie jest takie, że biblioteka zdjęć jest taka sama wszędzie i usunięcie z jednego miejsca usuwa ze wszystkich, włącznie z chmurą. Nawet jakby iPhone pobrał więcej niż te kilka GB miniatur, to będzie dbał o to, żeby na urządzeniu nie zapełnić pamięci pod korek. 


  • shevchenko1987 lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 gadzeciarz_z_rozsadku

gadzeciarz_z_rozsadku
  • 102 postów

Napisano 04 lipca 2023 - 20:26

Ja z kolei mam pytanie dotyczące logowania w chmurze. Przed samym pojawieniem się  profilu muszę potwierdzić lokalizacje, z której podjęto próbę logowania-zawsze loguje się z miejsca, w którym mieszkam. W prośbach o potwierdzenie lokalizacji nie widzę jednak konkretnie swojego miasta. Czy jest to przybliżona lokalizacja( a nie mikrolokalizacja)?  Można to zmienić na dokładną? Gdy wejdę na swój profil wszystko jest ok. Istnieje możliwość pobrania na dysk zewnętrzny backupów podpiętych sprzętów?



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 611 postów
  • Płeć:

Napisano 04 lipca 2023 - 22:15

1. Lokalizacja w tych powiadomieniach wynika z IP. Jeśli kraj i region się zgadzają z faktycznym, to powinno być OK. Bardziej bym zwracał uwagę na próby zalogowania, szczególnie jeśli nie wpisywałeś moment temu hasła do Apple ID. To jest najważniejsze. 

2. Co masz na myśli jeśli chodzi o pobieranie danych? Sam backup z iCloud np. iPada, iPhone'a czy coś innego?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 Iro

Iro
  • 6 955 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 05 lipca 2023 - 09:35

Czyli iCloud, to nie jest kopia danych, tylko faktyczne dane. A skróty mamy do tego na każdym urządzeniu zalogowanym do iCloud.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#6 gadzeciarz_z_rozsadku

gadzeciarz_z_rozsadku
  • 102 postów

Napisano 05 lipca 2023 - 12:08

1. Lokalizacja w tych powiadomieniach wynika z IP. Jeśli kraj i region się zgadzają z faktycznym, to powinno być OK. Bardziej bym zwracał uwagę na próby zalogowania, szczególnie jeśli nie wpisywałeś moment temu hasła do Apple ID. To jest najważniejsze. 

2. Co masz na myśli jeśli chodzi o pobieranie danych? Sam backup z iCloud np. iPada, iPhone'a czy coś innego?

 

1. Na stronie iCloud na Macu wyskakuje mi okno dialogowe i mogę się zalogować wpisując tam hasło, ale mogę również to anulować i wypełnić puste miejsca na stronie(Apple ID wyżej/hasło niżej)

2. W ustawieniach iCloud jest wyróżniona informacja dotycząca pojemności backupów. Zdjęcia czy inne pliki można de facto zgrać na pendrive czy inny dysk zewnętrzny, a przy danych z backupów(np. jak aktualizujemy iPhone'a lub iPada.) już nie ma takiej możliwości. To jest wartość łączna informująca o danych przechowywanych w chmurze? Gdy włączę miniaturyzację zdjęć na Iphone'ie ta wartość będzie mniejsza?  


Użytkownik gadzeciarz_z_rozsadku edytował ten post 05 lipca 2023 - 12:28


#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 611 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lipca 2023 - 16:04

1. Nie bardzo wiem, o co tutaj chodzi. Logowanie jak logowanie. 

2. Zdjęcia (biblioteka zdjęć iCloud, dla ścisłości) i pliki w iCloud Drive się nie wliczają. Optymalizacja zdjęć na iPhonie nie ma wpływu na rozmiar zajętego miejsca w iCloud (jeśli oczywiście już mamy włączoną bibliotekę iCloud). Reszta danych jest traktowana jak „kontenerki” aplikacji – tak jak normalnie użytkownik nie ma dostępu, tak i tutaj jest tak. Może przez prośbę o kopię danych (wynikającą z RODO) by coś się wyciągnęło, ale to tyle. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych