Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

M2 PRO 10 CPU 16 GPU vs. M1 PRO 10 CPU 16 GPU


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 pafkoo

pafkoo
  • 276 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 20 stycznia 2023 - 13:29

Po (stanowczo za długich) poszukiwaniach i przemyśleniach zdecydowałem się na config MacBooka - 14 cali 32gb ram, 1tb ssd. M1 PRO, 10 CPU, 16 GPU - czyli jeżeli dobrze pamiętam najwyższa wersja tego procesora.

W podobnej cenie mogę teraz dostać M2 PRO 10 CPU 16 GPU - to podstawowa wersja, ale na pierwszy rzut oka ta sama liczba rdzeni, więc myślałem, że to dobry wybór.

M2 PRO jednak ma 6 rdzeni zapewniających wydajność i 4 rdzenie energooszczędne.
M1 PRO oferuje zaś 8 rdzeni wydajności i 2 rdzenie energooszczędne.

Czy w takim razie lepiej zostać przy M1 PRO, skoro ma więcej rdzeni wydajności?

Mogę go mieć dziś za 14999 PLN, albo poczekać kilka tygodni na M2 PRO za 15600 PLN.

Czy warto czekać? Który komputer będzie ostatecznie lepszy, biorąc pod uwagę, że zajmuję się montażem wideo w premiere pro? Przesiadam się z MBP 15 2015 ;)


FutureGaming.pl


#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 801 postów

Napisano 20 stycznia 2023 - 13:59

Trzeba czekać na testy, jeśli zależy na wydajności. M2 ma na pewno szybszy pojedynczy rdzeń wydajny i ma też szybszy rdzeń oszczędny - ale jak to w kupię wyjdzie w wydajności multicore to nikt nie wie bo te oszczędne są słabsze niż wydajne. Ja bym jednak brał Pro, bo:

 

Szybsza jest tez grafika, szybsze wifi 6e, podobno (na podstawie masy) 14" z M2 ma mieć solidniejsze chłodzenie - taka plotka z netu, ja tylko powtarzam.

 

Same CPU - ja zakładam, że multicore w nowym będzie odrobineczkę szybsze, natomiast single core - dobre kilkanaście procent - ważne więc, jak twoje programy używają procesora.



#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 805 postów
  • Płeć:

Napisano 20 stycznia 2023 - 14:05

Czy warto czekać? Który komputer będzie ostatecznie lepszy, biorąc pod uwagę, że zajmuję się montażem wideo w premiere pro? Przesiadam się z MBP 15 2015 ;)

Przesiadasz się z tego samego modelu, z którego ja przesiadałem się rok temu. Mogę powiedzieć jedno - na pewno nie warto czekać! Czego nie wybierzesz, to będzie więcej, niż przepaść. Ubiegłoroczny komputer w edycji wideo działa jak tornado. Ja wprawdzie mam delikatnie inny use case, bo używam FCP X i procesora M1 Max, ale myślę, że i Ty będziesz miał podobne obserwacje.

 

Co do samego pytania, to muszę przyznać, że na tym etapie, kiedy nie ma jeszcze rzetelnych, niezależnych testów, to trochę trudno powiedzieć. Myślę, że wielkiej różnicy w żadną stronę nie będzie, bo mniejsza liczba rdzeni performance będzie zrekompensowana wyższą ich wydajnością, i co ostatecznie wygra - trudno powiedzieć.



#4 MiL

MiL
  • 1 426 postów
  • Płeć:

Napisano 20 stycznia 2023 - 15:48

Nie ma to znaczenia, i tak nie zauważysz miedzy nimi różnicy.



#5 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 801 postów

Napisano 20 stycznia 2023 - 19:12

A to o chłodzeniu, co pisałem to chyba jednak bajka.



#6 trancex

trancex
  • 35 postów

Napisano 21 sierpnia 2023 - 18:37

Nie chcę zakładać nowego tematu, bo pytanie mam trochę podobne.
Zakup jakiej konfiguracji macbooka byłby na ten moment najrozsądniejszy:

MBP16 M2 16/1TB
MBP16 m1 Max 32/1TB

Ewentualnie idąc budżetowo w najtańsza opcję MBP16 m1 16/1TB?

#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 655 postów
  • Płeć:

Napisano 21 sierpnia 2023 - 18:53

Napisz nowy temat. Opisz swoje wymagania względem sprzętu i podaj budżet. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych