Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Iphone 13 | Zbyt duże efekty na zdjęciach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 kamila.xo

kamila.xo
  • 3 postów

Napisano 15 maja 2022 - 20:42

Hej, 
zakupiłam Iphone 13 będąc wcześniej posiadaczką Iphone XS. Problem polega na tym, że zdjęcia na Ip 13 są o wiele słabsze niż na XS. Pod względem jakości - nie, tutaj pewnie odgrywają dobrą role, ale problem jest w ich efektach(?). Robię zdjęcie, wszystko git, spoglądam w galerie i zdjęcie jest wyostrzone, prześwietlone. Przy robieniu zdjęcia w przybliżeniu (wiadomo, że jakość wtedy nie jest nigdy najlepsza ale...) są okropnie rozmyte. Tak jakby ktoś próbował nieumiejętnie słabe zdjęcie przerobić z nadzieją, że będzie lepsze. Mogę to zmienić gdy zmieniam zdjęcie przez opcje Live Photo, ale czy kupuję tak drogi telefon żeby każde zdjęcie potem zmieniać bo telefon robi z nich szkaradę? Pomocy. Czy mogę coś z tym zrobić? Pytałam kilka osób, jedni nie mają tego problemu, drudzy mają. Czy to jakaś wada fabryczna o której nikt nie wspomina i zależy jaki nam się telefon trafi? Czy po użytkowaniu telefonu do tygodnia, przyjmą mi zwrot? 

Pozdrawiam



#2 Geble

Geble

  • 1 182 postów
  • Płeć:
  • SkądMysłowice

Napisano 16 maja 2022 - 05:56

Wrzuć zdjęcia przykładowe, najlepiej jeśli masz jeszcze XS to zrób dwa podobne zdjęcia tej samej scenerii i zarzuć na jakiś hosting.

Nie bardzo wiem co znaczy, że pod względem jakości jest lepiej niż w XS (tak wywnioskowałem z pierwszej części Twojego wpisu), ale problemem są efekty nałożone na zdjęcia.

Jest to o tyle dziwne, bo domyślna aplikacja nie nakłada żadnych filtrów (poza normalną obróbką „w locie”). Sprawdź z ciekawości czy nie masz włączonego jakiegoś dziwnego filtra w stylu „żywy”, „żywy, ciepły”, „żywy, chłodny”.

BEKO MCNA406E40ZXBN HarvestFresh Nofrost A++ ||  ELECTROLUX EW6F329SP PerfectCare  ||  ELECTROLUX ESF74661RX  || Rubin 714p  ||  Paseratti 1.9 TDI


#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 668 postów
  • Płeć:

Napisano 16 maja 2022 - 08:28

To, ewentualnie style fotograficzne w Aparacie (to nowość w iPhonie 13, o ile dobrze pamietam). Zabawa z ustawianiem zdjęcia z Live Photo jest moim zdaniem bezcelowa, ponieważ część ruchoma Live Photo to nagranie wideo. Jest ona w niższej rozdzielczości niż „statyczne” zdjęcie.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 kamila.xo

kamila.xo
  • 3 postów

Napisano 16 maja 2022 - 14:19

Różnica między XS lewo i 13 prawo
https://zapodaj.net/f4c005e01db6d.jpg.html

rozmycie: https://zapodaj.net/e868edc87d841.jpg.html

Nie używam żadnych efektów, ani stylów to robi sam aparat po zrobieniu zdjęcia. Wyostrza, prześwietla lub rozmywa tak jakby nakładał efekt upiększający.

#5 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 801 postów

Napisano 16 maja 2022 - 14:36

Re. widok kwiatka - dramatu nie ma, choć różnica znaczna - jaki "styl fotograficzny" używasz? W ramach wyboru tego stylu pewnie uzyskasz spodziewany efekt. W ramach trybu można jeszcze skorygować ton i ciepło - uzyskasz efekt taki, jak lubisz. Na fabryczne wyostrzenie wiele nie poradzisz. Fakt - iPhone robi co może, by zdjęcie było WOW.

 

Re. widok pępka - próba oceny ostrości zdjęcia na pliku, który ma 150kB jest z góry skazana na nie powodzenie - aby ktoś coś powiedział trzeba pokazać plik zbliżony do oryginalnego. 



#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 819 postów
  • Płeć:

Napisano 16 maja 2022 - 14:51

To zdjęcie pępka to jest cały kadr czy tylko mały wycinek? Jeżeli cały, to rozmyte jest niemiłosierne i nawet trudno tu mówić o jakimś niewstrzeleniu się autofocusa. Na pewno nie powinno tak wyglądać. Ale to nie wygląda na oryginał prosto z aparatu, bo kompresja jest okrutna.

 

Na fabryczne wyostrzenie wiele nie poradzisz

Można temu zaradzić fotografując w RAW.



#7 kamila.xo

kamila.xo
  • 3 postów

Napisano 17 maja 2022 - 09:39

To zdjęcie pępka to jest cały kadr czy tylko mały wycinek? Jeżeli cały, to rozmyte jest niemiłosierne i nawet trudno tu mówić o jakimś niewstrzeleniu się autofocusa. Na pewno nie powinno tak wyglądać. Ale to nie wygląda na oryginał prosto z aparatu, bo kompresja jest okrutna.

Można temu zaradzić fotografując w RAW.

Oryginał: [url]https://zapodaj.net/badc50b4bfee3.jpg.html[/url]

Użytkownik kamila.xo edytował ten post 17 maja 2022 - 09:40


#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 819 postów
  • Płeć:

Napisano 17 maja 2022 - 09:55

Albo coś z przesyłaniem tego oryginału na ten serwer nie działa jak trzeba, albo faktycznie masz coś uszkodzone. Zdjęcia zdecydowanie nie powinny być aż tak rozmyte. Dziwi mnie, że to wcześniejsze zdjęcie kwiatka jest znacznie ostrzejsze.



#9 seba101

seba101
  • 40 postów
  • SkądTychy

Napisano 17 maja 2022 - 13:46

hmm, niebieski (i to w takiej ilości) to trochę "wrogi" kolor dla aparatów. Zrób takie samo zdjęcie ale w innych spodniach, znaczy byle nie były niebieskie (no czerwone też nie).



#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 819 postów
  • Płeć:

Napisano 17 maja 2022 - 14:06

hmm, niebieski (i to w takiej ilości) to trochę "wrogi" kolor dla aparatów. Zrób takie samo zdjęcie ale w innych spodniach, znaczy byle nie były niebieskie (no czerwone też nie).

Nie, no bez przesady! To zdjęcie jest zmasakrowane. Nie wiem, przez co, ale kolor spodni, jaki by nie był, nie odpowiada za takie zniszczenia.



#11 Blue

Blue
  • 551 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 17 maja 2022 - 18:01

Żadne z tych zdjęć nie jest oryginałem. Oryginał to heic i taki format należy przesłać/załączyć. Najlepiej wrzucić to do ZIP, będzie pewność, że po drodze nic się nie dzieje z plikiem.



#12 winmaciek

winmaciek
  • 6 668 postów
  • Płeć:

Napisano 17 maja 2022 - 18:19

Niekoniecznie – iPhone w zależności od ustawień może robić zdjęcia w HEIC lub w JPG. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#13 sheepysheep

sheepysheep
  • 1 288 postów

Napisano 17 maja 2022 - 18:48

(...) Czy to jakaś wada fabryczna o której nikt nie wspomina i zależy jaki nam się telefon trafi? Czy po użytkowaniu telefonu do tygodnia, przyjmą mi zwrot? 
 

 

Ja bym po prostu oddał telefon -  w ramach reklamacji.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych