Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Automatyczna synchronizacja iPhone z MacBook


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Now133

Now133
  • 127 postów

Napisano 06 stycznia 2022 - 15:17

Cześć. Z góry przepraszam jeśli zakładam temat w złym dziale - i jeśli tak to proszę przed usunięciem podpowiedzieć do jakiego działu skierować pytanie :)
Posiadam iPhone 13 i kupiłem ostatnio Macbooka m1 2020. Mam pytanie - jak zrobić żeby automatycznie się on synchronizował z macbookiem ? Np zrobię zdjęcie iPhone i automatycznie ono będzie na MacBooku?

Chciałbym zrobić tak, by nie używać do tego iCloud. Klikam w finderze swój telefon biorę synchronizuj i nic. Zdjęcie które usunąłem na MacBooku nadal jest widoczne w iPhone ….

#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 818 postów
  • Płeć:

Napisano 06 stycznia 2022 - 15:41

Ale to właśnie iCloud służy do automatycznej synchronizacji m. in. zdjęć między urządzeniami. To jest właściwie istota i główna przyczyna istnienia tej usługi.



#3 Now133

Now133
  • 127 postów

Napisano 06 stycznia 2022 - 15:59

A AirDrop lub synchronizowanie przez naciśnięcie "synchronizuj " w finderze ?
Co do iCloud załóżmy ze wykupie sobie 50 GB miesięcznie to co się stanie jak za kilka miesięcy przestane płacić i się wycofam ? Wszystkie moje zdjęcie się usuną te co są w telefonie i na kompie i byly dodane po zakupie ?

#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 801 postów

Napisano 06 stycznia 2022 - 16:05

Wtedy zdjęcia będzie można pobrać w pełnej jakości na kompa. Jak masz miejsce na dyskach to cały czas możesz mieć pełne zdjęcia lokalnie i nie stracisz nic bez chmury. iCloud ma wiele zalet...



#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 666 postów
  • Płeć:

Napisano 06 stycznia 2022 - 16:05

+1 do tego, co napisał Mikołaj. Od siebie dodam, że AirDrop to jest przesyłanie plików (tak jak kiedyś przesyłało się po Bluetooth, tylko jest to wielokrotnie szybsze). Synchronizacja przez Findera służy do kopiowania danych z komputera do iPhone'a/iPada/iPoda. Dane skopiowane na urządzenie są w zasadzie w trybie read-only. Jest to rozwiązanie niepolecane – jeśli korzystasz z niego, to po usunięciu (nawet przypadkowym) zdjęcia z komputera usunie się też ono z iPhone'a. 

Jeśli przestaniesz płacić za iCloud, to dane nie powinny zniknąć od razu, najpierw pewnie dostaniesz pełno powiadomień, nie da się tego przeoczyć. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 Now133

Now133
  • 127 postów

Napisano 06 stycznia 2022 - 16:08

Dziękuje za odpowiedzi. Ale będę mógł sobie te zdjęcia gdzieś pobrać zanim oni je usuną z iCloud ?

Aha czyli jeśli usune zdjęcie z maca to po wciśnięciu synchronizuj w finderze powinno ono tez zniknąć z iPhone. Robiłem tak i zdj usunięte na Macu nadal są na telefonie :(

Co więcej nowe zdjęcia zrobione aparatem w iPhone po synchronizacji w finderze nie są widoczne na Macu :(

#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 666 postów
  • Płeć:

Napisano 06 stycznia 2022 - 16:21

Synchronizacja w Finderze nie zgrywa zdjęć z iPhone'a (do komputera kiedyś kopiowane były dane diagnostyczne i notatki głosowe, ale nie wiem, czy to się nie zmieniło). Usuwane będą tylko materiały faktycznie kopiowane z komputera. Naprawdę lepiej z tego nie korzystać – ta funkcja była projektowana kilkanaście lat temu z myślą o „głupich” iPodach, które bez komputera nic nie potrafiły i w paradygmacie komputera-centrum domowego. 

Materiały powinno dać się zgrać przed ich usunięciem z iCloud. Nawet jak plan wygaśnie jest bodajże miesiąc zanim je usuną. A na pewno zablokuje się synchronizacja danych wszelakich po iCloud. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 Now133

Now133
  • 127 postów

Napisano 06 stycznia 2022 - 16:45

Synchronizacja w Finderze nie zgrywa zdjęć z iPhone'a (do komputera kiedyś kopiowane były dane diagnostyczne i notatki głosowe, ale nie wiem, czy to się nie zmieniło). Usuwane będą tylko materiały faktycznie kopiowane z komputera. Naprawdę lepiej z tego nie korzystać – ta funkcja była projektowana kilkanaście lat temu z myślą o „głupich” iPodach, które bez komputera nic nie potrafiły i w paradygmacie komputera-centrum domowego. 

Materiały powinno dać się zgrać przed ich usunięciem z iCloud. Nawet jak plan wygaśnie jest bodajże miesiąc zanim je usuną. A na pewno zablokuje się synchronizacja danych wszelakich po iCloud. 

to jak zrobić żeby bez iCloud zsynchronizować telefon z macbookiem? jak na Windowsie mialem iTunes to tam się jakoś to lepiej synchronizowało :(



#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 666 postów
  • Płeć:

Napisano 06 stycznia 2022 - 16:46

To jest dokładnie to samo. Finder otrzymał synchronizację z iOS w spadku po śp. iTunes (które zostało rozczłonkowane w Catalinie). 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#10 Now133

Now133
  • 127 postów

Napisano 06 stycznia 2022 - 16:57

To jest dokładnie to samo. Finder otrzymał synchronizację z iOS w spadku po śp. iTunes (które zostało rozczłonkowane w Catalinie). 

no tak ale po kliknięciu synchronizuj na Windowsie wszystko mi się synchronizowało. Np ustawiłem w iTunes folder w którym są zdjęcia do synchronizacji i wszystko pięknie się synchronizowalo. :(

Nawet nie moge znaleźć na MacBooku folderu z plikami z iPhone. Na windows po podłączeniu iPhone chociaż widziałem folder ze zdjęciami ( tak jakbym podłączył np pendrive ) 

 

co tu zrobić by bez chmury synchronizować ? :P



#11 winmaciek

winmaciek
  • 6 666 postów
  • Płeć:

Napisano 06 stycznia 2022 - 17:02

Zdjęcia z telefonu możesz ręcznie zgrać korzystając z aplikacji Zdjęcia lub Pobierania obrazów. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#12 Now133

Now133
  • 127 postów

Napisano 06 stycznia 2022 - 17:07

Zdjęcia z telefonu możesz ręcznie zgrać korzystając z aplikacji Zdjęcia lub Pobierania obrazów. 

ale aplikacji zdjęcia na telefonie czy macu? 

 

mam teraz zakładkę zdjęcia w finderze w panelu bocznym pod iPhone.

 

A opcja pobierania obrazów gdzie jest?



#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 818 postów
  • Płeć:

Napisano 06 stycznia 2022 - 17:52

Próbujesz złapać się lewą ręką za prawe ucho. Jeśli wybierasz tzw. ekosystem Apple, to decydujesz się nie tylko na jego hardware i software, ale także na usługi, z których iCloud tworzy krwioobieg całości. Przy cenach iPhone i Mac, subskrypcja iCloud to znikomy koszt. Po jej włączeniu zdjęcia w aplikacji Zdjęcia na wszystkich urządzeniach będą te same i nie trzeba się tym specjalnie zajmować. Gdyby, z jakiegokolwiek powodu przyszło kiedyś Ci zrezygnować z tej usługi, możesz ją wyłączyć na Macu i wtedy zostaniesz zapytany, czy Mac ma pobrać z chmury oryginały wszystkich zdjęć. One dalej będą w aplikacji Zdjęcia, ale już bez synchronizacji.

 

Folder Zdjęcia w Finderze nie ma z tym nic wspólnego. To jest zupełnie oddzielny folder, do którego możesz sobie wrzucać dowolne obrazy, czy inne pliki tak samo, jak do każdego innego folderu.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 06 stycznia 2022 - 18:04


#14 winmaciek

winmaciek
  • 6 666 postów
  • Płeć:

Napisano 06 stycznia 2022 - 22:31

Autor chyba pytał o zakładkę Zdjęcia w Finderze tam, gdzie mamy ustawienia synchronizacji iPhone’a. Ale to nie to.
Autorze, jak chcesz zdjęcia z aparatu lub telefonu zgrać na komputer, to na komputerze korzystasz z aplikacji Zdjęcia (jeśli korzystasz z nich do katalogowania fotek i nagrań) lub Pobieranie obrazów (jeśli przeglądasz i układasz je sobie w Finderze). Ale naprawdę lepiej odżałować parę złotych na iCloud. Forum jest pełne płaczów tych, którzy ręcznie zgrywali zdjęcia z telefonu i się przeliczyli (ostatni taki wątek przed chwilą zatwierdzałem). Mikołaj dobrze prawi i ja się z nim w tym w 100% zgadzam. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#15 Now133

Now133
  • 127 postów

Napisano 06 stycznia 2022 - 22:50

ok dzięki za pomoc. Kupiłem iCloud plus i teraz już nic nie muszę robić wszystko się automatycznie będzie synchronizować ?

Jak ustawić żeby tylko przez sieć wifi się to robiło?



#16 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 818 postów
  • Płeć:

Napisano 06 stycznia 2022 - 23:04

Upewnij się, ze na obu urządzeniach masz włączoną synchronizację z iCloud. Na iPhone znajdziesz to w ustawieniach aplikacji Zdjęcia. Synchronizację przez sieć komórkową możesz wyłączyć z tego samego miejsca. Na Macu dokładnie nie pamietam, ale poradzisz sobie. No i przetestuj sobie.

#17 winmaciek

winmaciek
  • 6 666 postów
  • Płeć:

Napisano 07 stycznia 2022 - 00:03

I na macOS i iOS warto wejść w ustawienia i zaznaczyć sprawdzić sobie wszystko. Na iOS trzeba wejść w Ustawienia, stuknąć swoje imię i nazwisko na górze listy, wybrać iCloud i upewnić się, że wszystko (poza rzeczami, których naprawdę nie chcemy) jest zaznaczone. Na komputerze trzeba odpalić Preferencje systemowe, wybrać ikonkę podpisaną jako Apple ID, z boku wybrać iCloud i upewnić się, że wszystko jest pozaznaczane. Dodatkowo na komputerze upewnij się w preferencjach aplikacji Zdjęcia, że jest to też pozaznaczane i aktywne. Na wszelki wypadek warto też zrobić wcześniej backup, szczególnie przed połączeniem wcześniejszej biblioteki zdjęć z iCloud. Zajmie to chwilkę, a korzyść może być nieoceniona w razie gdyby coś poszło nie tak. Z moich doświadczeń wynika, że ciężko stracić dane ze zdjęć iCloud, ale nie ma co ryzykować. 

Co do sieci komórkowej, to jeśli chcesz oszczędzać dane, to warto odznaczyć „Nieograniczone uaktualnienia” w ustawieniach zdjęć, ale lepiej (moim zdaniem) same dane zostawić włączone. Duże ilości zdjęć i filmy nie będą się wtedy wysyłać, a dane będą wykorzystywane przede wszystkim do uaktualniania tego, czy usunąłeś jakieś zdjęcie, czy ktoś dodał komentarz czy podobnych. I telefon będzie mógł też dociągnąć sobie materiały w przypadku, gdybyś zdecydował się korzystać z opcji optymalizującej zużycie pamięci masowej iPhone'a. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#18 Now133

Now133
  • 127 postów

Napisano 07 stycznia 2022 - 13:06

1 Ok ale jeśli na komputerze będę miał film zajmujący np 6 GB pełnometrażowy pobrany na Maca z internetu to on się automatycznie w gra na iPhone? Bo tak bym nie chciał :)

 

2. Pobrałem dokument excel i na komputer wziąłem go do dokumentów z foldera pobrane i nie mam go w iPhone :( co zrobić ?

3. Czy dokumenty w ogóle działaja tak samo jak zdjęcia ? Jeśli usune z iPhone jakiś dokument to będzie on tez usunięty na macu ?

4. iCloud - mam 50 gb - czy zdjęcia te co są zapisane w chmurze czyli wszystkie zabierają mi tez pamięć w telefonie ? 

 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi 



#19 Blue

Blue
  • 551 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 07 stycznia 2022 - 13:15

1-3 iCloud może synchronizować dowolne pliki (widoczne na iOS w aplikacji Pliki). Odpowiednikiem na Mac jest miejsce iCloud Drive widoczne w finderze po lewej. Wszystko co tam wrzucisz znajdzie się na każdym urządzeniu pod tym samym apple id. Można oczywiście robić własne foldery i inne cuda. Domyślnie biurko jak i folder dokumenty nie są w iCloud, ale i to można zmienić w preferencjach.

 

4. To zależy. Można w iPhone oznaczyć czy mają być oryginały czy też nie.

 

Weź, znajdź parę minut i sobie poklikaj po ustawieniach iOS i Mac - tam wszystko jest po polsku, potestuj.



#20 winmaciek

winmaciek
  • 6 666 postów
  • Płeć:

Napisano 07 stycznia 2022 - 14:01

1 Ok ale jeśli na komputerze będę miał film zajmujący np 6 GB pełnometrażowy pobrany na Maca z internetu to on się automatycznie w gra na iPhone? Bo tak bym nie chciał :)

 

2. Pobrałem dokument excel i na komputer wziąłem go do dokumentów z foldera pobrane i nie mam go w iPhone :( co zrobić ?

3. Czy dokumenty w ogóle działaja tak samo jak zdjęcia ? Jeśli usune z iPhone jakiś dokument to będzie on tez usunięty na macu ?

4. iCloud - mam 50 gb - czy zdjęcia te co są zapisane w chmurze czyli wszystkie zabierają mi tez pamięć w telefonie ? 

 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi 

1. Domyślnie nie. Katalog ~/Downloads (czyli Pobrane) na macOS jest lokalny. Żeby było śmieszniej, na iOS jest odwrotnie, pobrane domyślnie lądują w katalogu Downloads (Pobrane) w iCloud Drive. Czyli przy ustawieniach domyślnych pobrane z Maca nie są dostępne na iPhonie, ale pobrane z iPhone są na Macu. Oczywiście można to sobie zmienić. 

2. To zależy od ustawień synchronizacji. Katalog Dokumenty (~/Documents) na macOS może być synchronizowany z iCloud Drive lub nie. Biurko też, co słusznie wskazał Blue. 

3. Ogólnie tak, o to chodzi w tej chmurze. Jeśli skasujesz coś na jednym urządzeniu, to wylatuje to też z innych. 

4. Możesz skorzystać z opcji optymalizacji pamięci (w ustawieniach zdjęć). Wtedy na iPhonie trzymane są miniatury, a oryginały są dociągane w miarę potrzeby. Nie ma możliwości wskazania tego, co ma być w pamięci zawsze. Dobrym zwyczajem jest zostawienie pobierania oryginałów na komputerze. Wtedy łatwo jest zrobić kopię zapasową takiej bazy i jest mniej problemów z odzyskaniem danych w razie (odpukać) awarii iCloud. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#21 Now133

Now133
  • 127 postów

Napisano 07 stycznia 2022 - 14:08

dziękuję pięknie za odpowiedzi :)



#22 gadzeciarz_z_rozsadku

gadzeciarz_z_rozsadku
  • 102 postów

Napisano 22 marca 2022 - 21:40

W jaki sposób przesłać z MacBook Pro(2015) muzykę na iPhone 11? Niestety, przy pomocy kabla Finder nie wykrywa telefonu. Ściślej, telefon wyświetla zapytanie o zaufaniu, ale wibracją informuje o zniknięciu komunikatu w skutek czego już wspomniany Finder raz widzi sprzęt, a raz nie(sekunda). Gdy już zdarza się możliwość potwierdzenia na telefonie, komunikat wyświetla się z ułamek sekundy(w zasadzie nie mierzyłem-choć różnicę daje się zauważyć) dłużej i tak znowu się zapętla. Możliwe, że port w komputerze zepsuł się? Interesowałoby mnie pobranie muzyki bezpośrednio do aplikacji Neutron. Dokupiłem zewnętrzny czytnik płyt i zgrywam muzykę w ten sposób na komputer. 



#23 winmaciek

winmaciek
  • 6 666 postów
  • Płeć:

Napisano 22 marca 2022 - 23:17

Sprawdź inny port albo przede wszystkim inny kabel. Możliwe też, że masz syf w porcie lightning w iPhonie, przez co nie łączy (dosyć częsta sprawa). Trochę nie wiem, po co komu taka aplikacja (jestem wysoko sceptyczny wobec audio-voodoo), ale z opisu w App Store wynika, że muzykę można wgrać poprzez systemowy mechanizm obsługi plików. Czyli jakby Ci się nie udało połączyć z komputerem, to możesz i tak wysłać je sobie przez jakąś chmurę lub po sieci lokalnej. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych