Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Praca że zdjęciami - jak to zrobić.


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 malyd77

malyd77
  • 37 posts
  • SkądZabrze

Posted 13 December 2021 - 17:36

To forum pomogło mi już kilka razy dlatego po raz kolejny proszę o pomoc.
Kupiłem swojego pierwszego MacBooka Air 2017 z 8gb ram, procesorem i5 i dyskiem 512 GB w pięknym stanie system Monterey.
Po 20 latach życia z Windowsem uczę się na nowo obsługi komputera i na razie średnio idzie. Nawyki z Windowsa biorą górę. Dlatego wybaczcie trywialne pytanie.

Moim hobby jest amatorska fotografia - głównie piłka nożna.

Moje pytanie dotyczy tego jak przenieść swój sposób pracy z Windowsa na Maca. Przepraszam za elementarz pracy.

Jak wyglądała moja praca na Windows:
1. Wracałem z meczu do domu
2. Na Windows na dedykowanej partycji miałem katalog zdjęcia
3. Każdy mecz wgrywałem do nowego katalogu opisując go datą i drużynami które grały
4. Uruchamiałem LR importowałem i edytowałem zdjęcia a następnie eksportowalem je do katalogu export który był podkatalogiem w katalogu z meczu.
5. Przy takiej organizacji pracy miałem każdy mecz w odzielnym katalogu i były tam jeszcze zdjęcia obrobione.
6. Po obróbce uruchamiałem Facebook l, wchodziłem w eksplorator plików, wyświetlałem duże ikony i mając taki podgląd przy użyciu klawisza ctrl zaznaczałem kilka zdjęć i publikowałem je na tablicy fb

Wczoraj próbowałem zrobić to samo na moim nowym MACu i się poddałem.

1. Wróciłem do domu
2. Uruchomiłem komputer, uruchomiłem Finder założyłem w dokumentach katalog opisujący mecz i skopiowałem zdjęcia
3. Uruchomiłem LR dokonałem edycji i e portu zdjęć do podkatalogu EXPORT
4. Uruchomiłem fb i chciałem opublikować zdjęcia i to mnie przerosło. Wchodzę do programu Finder do właściwego katalogu a tam ikonki tak małe że nic nie widać.

Skończyło się tak że wszystkie zdjęcia wrzuciłem na fb i dopiero z poziomu fb kasowałem zdjęcia których nie chciałem publikować.

Gdzie robię błąd. Jak to powinno wyglądać.? Czy takie miniaturki z Findera można jos powiększyć.?

Z góry dziękuję za podpowiedź.



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6660 posts
  • Płeć:

Posted 13 December 2021 - 22:32

Pytanie jest bardziej o Findera, także przeniosłem do działu „Programy”. 

Oczywiście można powiększyć elementy w Finderze. Nie wiem, jak masz ustawiony widok, ale generalnie w tej sytuacji zaleciłbym przełączenie się do widoku ikon lub galerii. Można zrobić to na kilka sposobów – klikając w ikonę na pasku tytułu, wybierając z paska menu na górze ekranu „Widok” i opcję „Ikony” (lub „Galeria), można też wcisnąć ⌘1 (przełączy aktualny katalog do widoku ikon). Rozmiar ikon (jeśli korzystamy z widoku „Ikony”) można ustawić albo włączając pasek statusu (menu „Widok” i opcja „Pokaż pasek statusu” lub wciskając ⌘/; wtedy w prawym dolnym rogu pojawi się stosowny suwak) albo otwierając panel ustawień widoku (z menu „Widok” lub wciskając ⌘J). 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users