Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

macOS 12 Monterey – opinie i wrażenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
169 odpowiedzi w tym temacie

#1 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 26 października 2021 - 08:53

Tutaj możemy dzielić się wrażeniami z nowego systemu do czasu utworzenia stosownego działu. Wtedy ten temat zostanie tam przeniesiony. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#2 MC_

MC_
  • 6 828 postów

Napisano 26 października 2021 - 09:07

Działa. Wielkich zmian nie widzę. Na MBP 13 2015 wszystko chodzi płynnie.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#3 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 651 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 26 października 2021 - 18:04

Generalnie działa.

 

Błąd "o", tj. nadprogramowe "o" wstawione pomiedzy datą, a zegarem ciągle obecne.

 

U mnie występuje dodatkowo błąd z Magic Mouse 2. Otóż po uśpieniu komputera i jego wybudzeniu nie działają gesty na gryzoniu.

 

"ON / OFF / ON" myszki lub modułu Bluetooth w komputerze rozwiązuje temat, ale jest to mocno irytujące.

 

Sprzęt: MacBook Pro 13" M1 2020 + Magic Mouse 2.


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 26 października 2021 - 19:32

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#4 MusiC ManiaC

MusiC ManiaC
  • 42 postów

Napisano 26 października 2021 - 19:28

Macbook Pro M1 2020 zdecydowanie przyśpieszył, wreszcie i spotify uruchamia się w sekundę, to tak na gorąco po pół godziny testowania.



#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 26 października 2021 - 21:01

Generalnie działa.

 

Błąd "o", tj. nadprogramowe "o" wstawione pomiedzy datą, a zegarem ciągle obecne.

 

U mnie występuje dodatkowo błąd z Magic Mouse 2. Otóż po uśpieniu komputera i jego wybudzeniu nie działają gesty na gryzoniu.

 

"ON / OFF / ON" myszki lub modułu Bluetooth w komputerze rozwiązuje temat, ale jest to mocno irytujące.

 

Sprzęt: MacBook Pro 13" M1 2020 + Magic Mouse 2.

A to ja też mam te oba problemy. „o” nie ma, bo wywaliłem datę z paska menu. I tak mam ikonę kalendarza tuż obok (dock po prawej stronie ekranu), więc jakoś to przeżyję. Ale Magic Mouse to dramat jakiś. W akcesorium 1st party nie powinno mieć coś takiego miejsca. Strasznie wkurzające. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 olo11

olo11
  • 165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 października 2021 - 21:58

Macbook Pro M1 2020 zdecydowanie przyśpieszył, wreszcie i spotify uruchamia się w sekundę, to tak na gorąco po pół godziny testowania.

 

Serio aż tak duża różnica? Ktoś może potwierdzić (Pro M1)? Czy hub działa poprawnie?


MBP M1; iPhone 13 Pro; AirPods Pro


#7 lukasznow

lukasznow
  • 18 postów

Napisano 27 października 2021 - 14:23

Z pewnością nie dziła u mnie Onedrive, tj. brak synchronizacji i nie mozna otworzyć dokumentów. Na chwilę obecną nic więcej nie zauważyłem.



#8 mariuszrk

mariuszrk
  • 151 postów

Napisano 27 października 2021 - 16:59

U mnie Pro z M1 działa na macOS 12 Monterey jak działał - piekielnie szybko :)  Czy działa szybciej jak na Big Sur? Hmm, nie wiem, co mogłoby jeszcze szybciej działać... Dotychczas żadnych problemów nie zauważyłem. Nie robiłem tym razem instalacji "na czysto", a update Sura.



#9 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 27 października 2021 - 17:07

Mi się spodobały nastepujące rzeczy:

Zmiana sposobu dostępu do managera haseł (mam sytuacje, gdzie się samo nie wypełnia i trzeba znaleźć w pęku)

#Tags w notatkach

Nowy wygląd przeglądarki (który trzeba włączyć)

Tryby skupienia



#10 MusiC ManiaC

MusiC ManiaC
  • 42 postów

Napisano 27 października 2021 - 17:32

U mnie Pro z M1 działa na macOS 12 Monterey jak działał - piekielnie szybko :)  Czy działa szybciej jak na Big Sur? Hmm, nie wiem, co mogłoby jeszcze szybciej działać... Dotychczas żadnych problemów nie zauważyłem. Nie robiłem tym razem instalacji "na czysto", a update Sura.

Ja też monterey robiłem jako update, natomiast Sur był instalowany na czysto. Poprawa w szybkosci  działania znaczna.



#11 mls

mls

  • 1 313 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 października 2021 - 18:05

Dlaczego coś, co było wcześniej dobrze, musi zostać popsute? I dlaczego jakiś lokalizator wymyślił, że tak będzie lepiej, zamiast zwykłego przecinka? I to wyrównanie tekstu...

 

Załączone pliki


Użytkownik mls edytował ten post 27 października 2021 - 18:20


#12 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 27 października 2021 - 18:53

Pewnie z tego samego powodu, dla którego aplikacja wcześniej nosząca dumne miano „Lokalizatora” obecnie ma idiotyczną nazwę „Znajdź”. Chyba żadna inna polska nazwa aplikacji wbudowanej nie jest czasownikiem w trybie rozkazującym. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 27 października 2021 - 18:57

Pewnie z tego samego powodu, dla którego aplikacja wcześniej nosząca dumne miano „Lokalizatora” obecnie ma idiotyczną nazwę „Znajdź”. Chyba żadna inna polska nazwa aplikacji wbudowanej nie jest czasownikiem w trybie rozkazującym.

Ale to też chyba jedyna aplikacja, która w wersji angielskiej też jest czasownikiem. Mówiąc szczerze, to ja już wiele miesięcy temu przełączyłem język systemu na angielski. Nie tylko nie ma wpadek z tłumaczeniami, ale przede wszystkim łatwiej jest szukać rozwiązania problemów w internecie, kiedy nie trzeba sie zastanawiać, jak dany komunikat brzmi w oryginale.
  • WojtekWojtek lubi to

#14 superszerszen

superszerszen
  • 31 postów

Napisano 27 października 2021 - 20:35

Nie wiem jak było na Big Sur ale na montery na M1 Pro 2020 Finder nie wykrywa dysków sieciowych po smb i trzeba ręcznie wstukiwać adres w "idź do". Na MBA 2015 na 11.6 i 12.0.1 elegancko widnieją w zakładce "Sieć" nawet jak komp nie jest do nich  podłączony i nie znikają natychmiast po odpięciu jak w M1


Użytkownik superszerszen edytował ten post 27 października 2021 - 20:36


#15 as007

as007
  • 121 postów

Napisano 27 października 2021 - 21:01

Czy instalowaliście już macOS Monterey na MacBook Air 13 2015 z 4GB ramu? Jest sens, czy lepiej zostać na Big Sur?



#16 mls

mls

  • 1 313 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 października 2021 - 22:45

Chyba te same osoby tłumaczą iOS i macOS, albo wręcz korzystają z tych samych plików językowych - bo tego potworka nie trawię na iOS a teraz zawitał na maki...

No, chyba, że to ja jestem dziwny i muszę za każdym razem przeczytać ten komunikat kilka razy zanim kliknę właściwy przycisk.

Załączone pliki


  • maxwawa lubi to

#17 maccossac

maccossac
  • 114 postów

Napisano 28 października 2021 - 15:11

Czy ktoś po aktualizacji, również ma problem z autokorektą? Poza pakietem Office, nigdzie nie działa.

Dodatkowo u mnie pojawił się problem z HUB'em od green cell AK61, przestał działać z podłączonym zasilaniem. 



#18 Sertuify

Sertuify
  • 55 postów

Napisano 28 października 2021 - 17:32

U mnie również brak autokorekty choć nie poświęciłem ani sekundy żeby poszukać gdzieś w opcjach czy jest do włączenia.

#19 extor

extor
  • 316 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 28 października 2021 - 17:52

Kiedyś używałem zarówno Windowsa jak i macOS tylko po polsku, natomiast od kilku lat oba systemy tylko po angielsku. 

Tłumaczenia czasami są tak dziwne, że po ich przeczytaniu zastanawiam się czy przypadkiem coś ze mną jest nie tak, bo ich nie rozumiem. 

Tak jak wspomniał @Mikołaj Maciejko w przypadku jakiegoś problemu dużo łatwiej jest znaleźć w internecie rozwiązanie. 

 

@maccossac sprawdziłem u siebie i:

- Autokorekta u mnie działa np. teraz podczas pisania posta w Safari,

- hub GC AK61 bez problemu działa z podłączonym zasilaniem.

 

Dodam, że robiłem upgrade z Big Sur do Monterey.


Użytkownik extor edytował ten post 28 października 2021 - 17:57

 MacBook Pro 16" i7/512GB/16GB RAM | Beats Studio3
 iPhone 15 Pro 256 GB Blue Titanium |  Watch Series 8 |  AirPods 3

#20 iErnest

iErnest
  • 189 postów

Napisano 28 października 2021 - 18:27

Czy zauważyliście, że po aktulizacji jest jakby stare Safari? Mam tak na Macbook Air M1



#21 soczekpl

soczekpl
  • 3 182 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 października 2021 - 19:06

Czy zauważyliście, że po aktulizacji jest jakby stare Safari? Mam tak na Macbook Air M1

 

Nie stare Safari, tylko przywrócili stary pasek kart :P Duża afera o to była.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#22 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 28 października 2021 - 19:13

Do tej listy bugów u siebie mogę dodać aplikację Zdjęcia - gdy je przeglądam "otworzone", nie w widoku miniaturek, i jakieś usunę, to robi się glitch i następne/poprzednie zdjęcie się miksuje z tym usuniętym.

 

Ale ogólnie wydaje się całkiem OK, fajnie że np Wiadomości są bardziej spójne z wersją iOSową.



#23 iErnest

iErnest
  • 189 postów

Napisano 28 października 2021 - 19:16

Nie stare Safari, tylko przywrócili stary pasek kart :P Duża afera o to była.

 

Nie stare Safari, tylko przywrócili stary pasek kart :P Duża afera o to była.

Co oni tam odwalili znowu?  :huh:



#24 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 28 października 2021 - 19:32

Wersja krótka: Apple zaprojektowało nowy wygląd kart w Safari, który nic nie poprawiał, a jedynie pogarszał wrażenia z użytkowania. Zrobił się dym (bo wszyscy, wliczając to tuzy amerykańskiej blogosfery takie jak np. John Gruber) nie zostawiły na tym suchej nitki. W efekcie widok kompaktowy kart przestał być domyślny (chyba), a widok określony jako „rozdzielony” został przywrócony do tego z Safari 15. W tle była oczywiście podobna (ale nieco inna w treści) afera o nowy design Safari na iOS. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#25 Tomasz Kędra

Tomasz Kędra
  • 178 postów
  • SkądKatowice

Napisano 28 października 2021 - 19:44

Hmm, to u mnie tez hub green cell przestał działać. A przynajmniej gniazdo sd, bo zdjęć się zgrać nijak nie da. System w ogóle nie widzi karty


Iphone Xs (tymczasowo), MBP 13 M1 16/512 space grey, iPad Air 64 lte silver, AirPods Pro, był jeszcze AW7, ale Epix gen 2 jest lepszy:)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych