Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

M1 z 8 czy 16 GB RAM? Czy Mac Mini mniej się grzeje od Air ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mac-Mini

Mac-Mini
  • 24 postów

Napisano 21 czerwca 2021 - 12:20

Witam!

 

Zastanawiam się między M1 z 8 GB RAM a 16 GB RAM. Różnica w cenie jest spora (każdy wie ile kosztuje dziś RAM ;) ).

 

Wezmę albo laptopa Macbook Air M1 (w wersji Pro nie widzę specjalnych zalet) lub małego desktopa - MAC Mini M1. Chyba nie ma to dużego znaczenia dla wydajności, bo komponenty wydają się w nich być identyczne. Czy Mac Mini mniej się grzeje od Air? Ktoś mówił, że mac mini ma większy radiator.

 

Co byście polecili? Warto dopłacać do 16 GB RAM? To jest pamięć zunifikowana, no i MacOS korzysta z szybkiego SSD NVME. Więc teoretycznie 8 GB RAM powinno wystarczyć. Na YT opinie są podzielone. Niektórzy piszą, że nie widzą różnicy w wydajności w większości appek w wersji 8 i 16 GB RAM. MAC-a potrzebuję głównie pod mobile dev (Flutter itp.). Z kolei wersja z 8 GB RAM szybciej zużywa SSD (swap).

 

Zakupu chcę dokonać późną jesienią. To będzie mój pierwszy komputer Apple'a dlatego zadaje takie głupie pytania ;)

 

Co do dysku myślę że 256 GB powinno wystarczyć, choć w domowych PC mam 1 TB i 2 TB :) Ale tu w MAC-u w razie czego będę posiłkował się zewnętrznym dyskiem, na NVME i USB 3.2.

 

Nie wiem czy pytać w tym wątku czy nie (nie znam wszystkich zasad Waszego forum): Ale czy Waszym zdaniem warto czekać na komputery z M1X? Cena zapewne będzie sporo wyższa. Na wszelkich Rumorsach piszą, że M1X zje M1 na śniadanie. Mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie :), ale chętnie usłyszę Waszych podpowiedzi.

 

MM



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 21 czerwca 2021 - 13:06

1. Mini ma przede wszystkim wentylator, którego Air nie ma. Znaczenie będzie to miało głównie wtedy, gdy będziesz mocno obciążał komputer. 

2. Jeśli zadajesz sobie pytanie o ilość RAM, to prawdopodobnie potrzebujesz więcej. 

3. Nie ma co gdybać na temat M1X. Na razie jest to wróżenie z fusów. 

4. Do mini musisz doliczyć makową klawiaturę i ewentualnie mysz. Dobrze jest też wyposażyć się w monitor o wysokiej rozdzielczości, co pozwoli skorzystać z Retiny. Może w takim układzie iMac byłby rozsądniejszym wyborem?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Mac-Mini

Mac-Mini
  • 24 postów

Napisano 21 czerwca 2021 - 14:41

1. Mini ma przede wszystkim wentylator, którego Air nie ma. Znaczenie będzie to miało głównie wtedy, gdy będziesz mocno obciążał komputer. 

2. Jeśli zadajesz sobie pytanie o ilość RAM, to prawdopodobnie potrzebujesz więcej. 

3. Nie ma co gdybać na temat M1X. Na razie jest to wróżenie z fusów. 

4. Do mini musisz doliczyć makową klawiaturę i ewentualnie mysz. Dobrze jest też wyposażyć się w monitor o wysokiej rozdzielczości, co pozwoli skorzystać z Retiny. Może w takim układzie iMac byłby rozsądniejszym wyborem?

1. No tak, między Mini a Air zastanawiam się już długo, każde z tych rozwiązań ma sporo zalet i pewne wady. Chyba ostatecznie rzucę monetą.

 

2. Oglądałem filmy na YT i były testy porównawcze wielu appek i w zasadzie nie było różnic w czasie wykonania, jedynie przy montażu video 4K pojawiły się istotne różnice.

 

3. Może i tak, ale jest o M1X i M2 głośno od dłuższego czasu. A często też nowości (nowe generacje) mają jakieś błędy (w M1 już znaleziono błędy), które poprawia się w nowszych wcieleniach produktu. Moje zainteresowanie M1X bierze się stąd, że nie spieszy mi się z zakupem i chcę kupić Maca na długo bo nawet 4-5 lat.

 

4. iMaca nie biorę pod uwagę, mam monitor 32" 4K z 2-3 wejściami video, więc mógłbym go współdzielić z PC-tem.



#4 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 21 czerwca 2021 - 15:52

1. No tak, między Mini a Air zastanawiam się już długo, każde z tych rozwiązań ma sporo zalet i pewne wady. Chyba ostatecznie rzucę monetą.

2. Oglądałem filmy na YT i były testy porównawcze wielu appek i w zasadzie nie było różnic w czasie wykonania, jedynie przy montażu video 4K pojawiły się istotne różnice.

3. Może i tak, ale jest o M1X i M2 głośno od dłuższego czasu. A często też nowości (nowe generacje) mają jakieś błędy (w M1 już znaleziono błędy), które poprawia się w nowszych wcieleniach produktu. Moje zainteresowanie M1X bierze się stąd, że nie spieszy mi się z zakupem i chcę kupić Maca na długo bo nawet 4-5 lat.

4. iMaca nie biorę pod uwagę, mam monitor 32" 4K z 2-3 wejściami video, więc mógłbym go współdzielić z PC-tem.



Jakie ma błędy? Idąc takim tokiem rozumowania, to nigdy nic nie kupisz bo „zaraz” będzie kolejny update. I tak w kółko.

#5 Mac-Mini

Mac-Mini
  • 24 postów

Napisano 21 czerwca 2021 - 16:56

W sumie masz rację, dziś już każde CPU ma błędy, a przy okazji tylne furtki (backdoors) dla służ i hakerów / cyber-przestępców :)

 

W google jest sporo, wrzucam pierwsze 2 linki:

 

https://www.forbes.c...sh=3ba7fbde7181

 

https://threatpost.c...ocessor/164075/



#6 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 21 czerwca 2021 - 21:19

Pamięć ram to kwestia indywidualna, ale w dzisiejszych czasach 16 to chyba minimum.  Ja co prawda posiadam intelowego maca i jak odpalę parę podstawowych rzeczy czyli przeglądarkę, whatsapp, mail, coś z muzyką to już mam zjedzone ~10-14gb ram, a co dopiero jak się zacznie pracować - 16 to mało.

 

Ram pewnie nie da dużego skoku wydajności, ale tu chyba chodzi o to czy w twoich zastosowaniach zapychasz dużo pamięci czy nie. Np. Ja mam często oprócz tych podstawowych aplikacji odpalone równocześnie Photoshopa, Illustratora i jeszcze jakieś programy - co daje duży pobór pamięci ram i u mnie 8gb jak dobrze pójdzie zje sam Photoshop.

oczywiście można czyścić Cache co chwile, wyłączać chwilowo jakieś aplikacje itd. - generalnie starym Polonezem bez klimy do Chorwacji też można pojechać;)



#7 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 22 czerwca 2021 - 08:51

To ciekawe, bo ja mam Aira M1 z 8GB i starcza aż nadto :P Mam włączone jednocześnie Safari, maila, Twittera, Slacka i kilka innych aplikacji.

 

Do jesieni to pewnie będzie nowy Pro albo nowy Air, o którym też się mówi.

 

Btw. M1 prawie w ogóle się nie grzeje. Przepaść w porównaniu z Intelem.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#8 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 22 czerwca 2021 - 09:31

Z tymi 8GB to dramatyzujecie. Jeszcze nie tak dawno 4GB były standardem i na intelach się śmigało a swap też był na ssd i nikt nie narzekał na szybsze zużycie. Fakt - w M1 był problem z większym zużyciem swapu - miałem parę GB zawsze, ale od ostatnich aktualizacji nie przekracza 600-800mb przy identycznym workflow. Najgorszy moment u mnie to jak mam otwarty android studio i Xcode z emulatorami + parę lokalnych serwerów na pamięciożernym node. Wtedy swap osiąga 2-3GB. Przy normalnej pracy jest lepiej niż na intelu, który stoi obok a ma 16GB.



#9 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 22 czerwca 2021 - 20:40

Z tymi 8GB to dramatyzujecie. Jeszcze nie tak dawno 4GB były standardem i na intelach się śmigało a swap też był na ssd i nikt nie narzekał na szybsze zużycie. Fakt - w M1 był problem z większym zużyciem swapu - miałem parę GB zawsze, ale od ostatnich aktualizacji nie przekracza 600-800mb przy identycznym workflow. Najgorszy moment u mnie to jak mam otwarty android studio i Xcode z emulatorami + parę lokalnych serwerów na pamięciożernym node. Wtedy swap osiąga 2-3GB. Przy normalnej pracy jest lepiej niż na intelu, który stoi obok a ma 16GB.

Nikt nie dramatyzuje, Ja tylko dałem swój przykład zużycia ramu. Zauważyłem z kolei, że odkąd pojawiły się M1, ram przestał mieć znaczenie (ogólnie wszystko poza procesorem;)). Ja rozumiem, że większość ludzi nie wykorzystuje potencjału dzisiejszych komputerów, ale przy takich zastosowaniach obojętne jest to czy to jest M1, M2, Intel czy laptop z Biedronki, nie ma co się oszukiwać.



#10 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 22 czerwca 2021 - 21:44

(…) odkąd pojawiły się M1, ram przestał mieć znaczenie (ogólnie wszystko poza procesorem;)). (…)

Jest to, oczywiście, bzdura. RAM cały czas ma znaczenie. Nie trzeba wcale jakoś szczególnie „dociskać” komputera, żeby zobaczyć różnicę. 


  • arkoPL lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#11 Mac-Mini

Mac-Mini
  • 24 postów

Napisano 23 czerwca 2021 - 10:25

Tu jest ciekawe porównanie 8 i 16 GB RAM:

 



#12 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 23 czerwca 2021 - 12:15

Jak miałem 8 to był cały zajęty i jak mam 16 to był cały zajęty - system wykorzystuje na keszowanie plików, trzyma więcej bibliotek itd. Jednak jak kupowałem 8 to podstawą było 4 a gdy 16 to 8. Widać trend. Na dziś jestem przekonany, że do zastosowań rozrywkowo/biurowych 8 jest OK, a dla niektórych profesjonalnych 16 to nic.


  • cooper69 lubi to

#13 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 23 czerwca 2021 - 14:03

Jest to, oczywiście, bzdura. RAM cały czas ma znaczenie. Nie trzeba wcale jakoś szczególnie „dociskać” komputera, żeby zobaczyć różnicę. 

Źle mnie zrozumiałeś, albo Ja źle się wyraziłem.

To jest bzdura i chciałem napisać to z przymróżeniem oka.

 

Nie rozumiem do końca polityki kupowania "najszybszego" procesora i zestawiać go z najmniejszym możliwym ramem oraz dyskiem wielkości pendriva - dodatkowo rekomedując to jako przyszłościowy zakup.



#14 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 23 czerwca 2021 - 16:40

No to może nie załapałem, przepraszam. Obruszyłem się, bo część ludzi podchodzi do zagadnienia w stylu „eee panie, to jest jak procesor z ajfona/ipada, spójrz pan ile tam jest pamięci i jak śmiga”, a to niestety nie działa w ten sposób. Jak komuś zależy na zakupie na lata, to RAM do oporu i SSD przynajmniej 512 GB. 


  • arkoPL lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#15 Sag

Sag
  • 67 postów

Napisano 24 czerwca 2021 - 08:30

Witam!

Zastanawiam się między M1 z 8 GB RAM a 16 GB RAM. Różnica w cenie jest spora (każdy wie ile kosztuje dziś RAM ;) ).

Wezmę albo laptopa Macbook Air M1 (w wersji Pro nie widzę specjalnych zalet) lub małego desktopa - MAC Mini M1. Chyba nie ma to dużego znaczenia dla wydajności, bo komponenty wydają się w nich być identyczne. Czy Mac Mini mniej się grzeje od Air? Ktoś mówił, że mac mini ma większy radiator.

Co byście polecili? Warto dopłacać do 16 GB RAM? To jest pamięć zunifikowana, no i MacOS korzysta z szybkiego SSD NVME. Więc teoretycznie 8 GB RAM powinno wystarczyć. Na YT opinie są podzielone. Niektórzy piszą, że nie widzą różnicy w wydajności w większości appek w wersji 8 i 16 GB RAM. MAC-a potrzebuję głównie pod mobile dev (Flutter itp.). Z kolei wersja z 8 GB RAM szybciej zużywa SSD (swap).

Zakupu chcę dokonać późną jesienią. To będzie mój pierwszy komputer Apple'a dlatego zadaje takie głupie pytania ;)

Co do dysku myślę że 256 GB powinno wystarczyć, choć w domowych PC mam 1 TB i 2 TB :) Ale tu w MAC-u w razie czego będę posiłkował się zewnętrznym dyskiem, na NVME i USB 3.2.

Nie wiem czy pytać w tym wątku czy nie (nie znam wszystkich zasad Waszego forum): Ale czy Waszym zdaniem warto czekać na komputery z M1X? Cena zapewne będzie sporo wyższa. Na wszelkich Rumorsach piszą, że M1X zje M1 na śniadanie. Mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie :), ale chętnie usłyszę Waszych podpowiedzi.

MM


Pozwolę sobie wrzuć dwa grosze od siebie, bo akurat wymieniałam mojego MB i wzięłam MBA z m1 . Wybrałam wersję z 16gb RAMu, gdyż nie wierzę w cuda. M1 to wydajny procek, ale gdzieś te procesy musi przechowywać. Oczywiście jest swap, ale uważam że RAM to jednak RAM. Lepiej mieć go więcej niż mniej. Konfiguracja zależy od tego co będziesz robił na tym MB. Jeśli planujesz go bardzo obciążać grafiką 3d dla przykładu a stać cię, to kup MBP z dyskiem min. 512 i min. 32gb RAMu. Jeśli do zwykłych czynności +\- obróbka zdjęć/filmów to zamiast ładować kasę w przedrostek Pro kup najwyższą konfigurację Aira na jaką cię stać, a już z pewnością dołuż dołóż do RAMu. Nie żałuj tego tysiąca, bo potem już nie dołożysz. Dysk można zastąpić NASem czy iCloudem, ale RAMu niczym nie zastąpisz. Co do chłodzenia, to AIR ma tylko radiator, ale za to taki który nawet po kilkugodzinnej obróbce zdjęć na Affinity sprawia iż Air jest zimny jakby nic nie robił. Chłodzeniem więc się nie przejmuj, bo nawet przy upałach spokojnie daje radę z nadwyżką. Podsumowując polecam Aira z m1 i 16 gb RAM u ewentualnie 512 SSD. Co do m1x to moim zdaniem m1 jest tak wydajny, że nie wiem co musiałbyś robić by wykorzystać jego możliwości. Jeśli według ciebie 8gb RAMu mogłoby wystarczyć to jestem niemal pewna, że m1x ci nie potrzebny.



#16 otuadiordna

otuadiordna
  • 161 postów

Napisano 30 czerwca 2021 - 17:35

Też chciałem wybrać Aira 16/512 ale miałem już dwa i oba chwiały się na równej powierzchni. Nigdy nie miałem tego problemu z wersjami Pro. Dlatego teraz zastanawiam się nad Pro 8/512 bo te z tego co ludzie piszą raczej nie maja tego problemu.

#17 Sag

Sag
  • 67 postów

Napisano 30 czerwca 2021 - 22:19

jak to Ci się chwiały? może powierzchnia nie była taka prosta jak Ci się wydaje? ja mam MBA i nic się nie chwieje...



#18 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 08 lipca 2021 - 10:41

Kupiłem na próbę MacBookaAir z 8GB ram. Używam dockera i programuje w C#. Do tego sporo Thunderbirda, RDP, Pages, Safari, Muzyka, iMessage, Ms Teams. Pracuje na 6 monitorach (1 na macu, 1 Thunderbolt, 2 displaylink USB3, 1 displaylink USB2, 1 FriscoLogic USB3). Przy pracy typowo biurowej + internet/muzyka ramu starcza. W momencie jak odpalę kilka Visual Studioi serwisów pod debuggiem to ram dobija pod korek. Natomiast nie odczuwam tego. Dostatecznie szybko Mac wyładowuje nieużywane procesy do SWAP'a. Niemniej bałbym się używać tego tak codziennie w ten sposób. Nie zobaczysz sądzę różnicy w 8/16GB, ale może to wpłynąć na żywotność. Też kwestia ile tego ramy będziesz używać, bo jak procesy których aktualnie używasz przekroczą te 8GB to siłą rzeczy będzie wolniej, ale do póki procesy w tle czy nieaktywne są w SWAP tego nie widać. Osobiście kupiłem tego maca na próbę. Czekam na nowe MBP i liczę na 32GB RAM. Ten ram w cale nie jest drogi - 1-2k zł przy koszcie całej maszyny jako narzędziu do pracy jest znikomy. Do zabawy i potrzeb domowych brał bym 8GB bo w domu nie jest się wstanie zajechać tego dysku.  



#19 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 lipca 2021 - 21:02

Popieram zdanie kolegi. Od kilku dni jestem w posiadaniu wersji Pro w konfiguracji 8 GB / 512 GB. Miałem czekać do jesieni na premierę 14", ale trafiła się dobra cena (4899 zł) na nówkę z M1, więc nie mogłem sobie odmówić.

 

W domowych zastosowaniach typu przeglądanie internetu, komunikatory, poczta, oglądanie wideo, słuchanie muzyki, drobna obróbka zdjęć czy edycja dokumentów to ten sprzęt nadaje się bardzo dobrze. Jeszcze ani razu system nie zrzucił mi niczego do SWAP. Przy zastosowaniach biznesowych / profesjonalnych wiadomo, że RAM'u nigdy dość, ale do typowych zadań domowych na jakiś czas wystarczy. 

 

Wydajność, zarządzenie energią i kultura pracy jest zupełnie na innym poziomie w porównaniu do wersji na Intelu. 


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 08 lipca 2021 - 21:02

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#20 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 09 lipca 2021 - 08:10

Zastosowania biznesowe niekoniecznie oznaczają wielkie potrzeby jeśli chodzi o ram czy też moc obliczeniową.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#21 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 lipca 2021 - 09:58

Zgadza się, ale tutaj w domyśle chodziło o ludzi pracujących z dużymi materiałami wideo (4K, 8K), obróbka zdjęć, itd., a nie pasjans, Word czy spotkania na Zoom'ie  ;)


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 09 lipca 2021 - 09:59

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#22 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 12 lipca 2021 - 07:16

Widać każdy patrzy na swoje podwórko, bo ja na jednej maszynie zjadam ok 20GB ramu podczas pracy, a nie obrobiłem ani jednego filmu w życiu i w zasadzie wykorzystuje głównie konsole i edytor ;) 


  • Gregory lubi to

#23 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 12 lipca 2021 - 08:20

No więc właśnie. Dla jednego zastosowanie profesjonalne to wielki plik wideo, dla innego jakaś konsola, a np. dla mnie Pages i Mail.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#24 tomking

tomking
  • 24 postów

Napisano 20 lipca 2021 - 11:35

Czytam Wasze wypowiedzi trzymając w koszyku dwa MacBooki Pro M1 z 8 i 16GB RAMu. Naoglądałem się różnych filmów 8 vs 16 i nadal nie jestem pewien czy wydać te dodatkową kasę na ram? Generalnie pracuję na różnych apkach do grafiki, sporo Internetu (wiele zakładek w przeglądarkach) i trochę obróbki muzycznej na trackach. Do tej pory robiłem to na MacBook Air 8GB RAM i procek 1,6 dwa rdzenie Intel Core i5, który nie dawał rady, a teraz dam go żonie do przeglądania neta.

 

Ktoś coś dopowie/poradzi?


  • arkoPL lubi to

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.


#25 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 20 lipca 2021 - 12:35

Tak. Weź 16G.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych