Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro M1 + 2 monitory


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 06 kwietnia 2021 - 19:25

Dzień dobry,

czytałem, że laptopy z procesorami M1 nie obsługują "oficjalnie" więcej niż jednego zewnętrznego monitora, ale, że da się to zrobić poprzez HUB-y DisplayLink. Czy korzysta ktoś z powodzeniem z takiego rozwiązania?

Zajmuję się fotografią i dwa monitory są niezbędne do mojej pracy - jeden monitor musi posiadać kalibrację, więc musi być podłączony przez Display Port, drugi pomocniczy może być przez HDMI lub również przez Display Port. Czy istnieje dla mnie bezproblemowo działające rozwiązanie pod nowe laptopy czy trzeba czekać na kolejne modele i liczyć, że Apple wprowadzi obsługę większej liczby monitorów?



#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 776 postów

Napisano 06 kwietnia 2021 - 19:46

Jak ma być komfortowe, to masz do wyboru albo superpanoramiczny monitor (są takie 5k na szerokość i 1440 na wysokość) albo pracę monitor plus ekran laptopa albo Mac mini M1 zamiast laptopa. 
 

Nie mam M1,:ale udawało mi się podłączyć do intelowego mbp więcej ekranów, niż jest w specyfikacji - przez USB i AirPlay, ale są opóźnienia, problemy ze stabilnością. 
 

Jak jednak ktoś ma M1, monitor i Apple TV to niech sprawdzi, czy można mieć na Apple TV trzeci pulpit (uważam, ze tak) - są fajne, nowe monitory Samsunga z wbudowanym AirPlay - 4K i FHD i na dodatkowy pulpit można tego użyć. 



#3 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 06 kwietnia 2021 - 20:15

Dziękuję za odpowiedź.

Monitory mam i pracuję na nich na obecnym MacBooku Pro z i5 z 2015 r. i wymiana tych ekranów nie wchodzi w rachubę. Do konkretniejszej obróbki fotograficznej niestety żadne Samsungi nie wchodzą w grę, nie ma również wśród sensownych monitorów graficznych modeli superpanoramicznych ani 5k (a jeśliby by się pojawiły to pewnie w pięciocyfrowych kwotach), więc nie biorę tego pod uwagę. 


pracuję na nich na obecnym MacBooku Pro z i5 z 2015 r. 

miało być i7  :P



#4 Blue

Blue
  • 539 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 06 kwietnia 2021 - 23:09

Da się nawet ponoć 6 podpiąć monitorów :) Ja mam itec thunderbolt 3 dock i on ma nawet w specyfikacji, że uciągnie 2x 4K 60Hz (jeden przez dp i jeden przez hdmi). Oczywiście drugie gniazdo usb-c w laptopie pozostaje wolne i podpięty tam monitor usb-c teoretycznie będzie działać (w końcu to 2 niezależne porty TB). Czyli w praktyce mogę mieć 3 monitory tym sposobem. Ważne aby przejściówki / docki były na TB a nie USB bo z tymi na USB jest różnie. Trzeba sprawdzić czy konkretny dock współpracuje z M1 akurat wybrałem itec, gdyż ma to wyraźnie opisane na stronie.



#5 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 07 kwietnia 2021 - 02:23

Da się nawet ponoć 6 podpiąć monitorów :)

To czytałem, że się da, tylko właśnie chciałem spytać kogoś czy w praktyce korzysta z min. 2 monitorów zewnętrznych, bo pomiędzy "da się podłączyć", a "działa w praktyce stabilnie i bezproblemowo" może być duża różnica :P  

Korzystasz z dwóch monitorów zewnętrznych na Macu M1 czy Twój dock ma taką możliwość, ale w praktyce tego nie testowałeś?



#6 Blue

Blue
  • 539 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 07 kwietnia 2021 - 09:58

https://i-tec.pro/pl.../tb3hdmidock-7/

Na co dzień korzystam z jednego panoramicznego. Czasami wpinam TV po hdmi (więc mam 2 monitory w domu teoretycznie). W biurze podpinam do 2x 4K 60Hz (hdmi + dp). Teorii o trzecim na usb-c nie mam jak sprawdzić bo nie chce mi się targać 25kg :) Ale czuję, że to też zaskoczy, aczkolwiek nie dotyczy Twojej sytuacji.

Odpowiadając - tak korzystam na M1 z tego docka, który obsługuje 2 monitory (jeden przez dp, drugi przez hdmi).

 

To czytałem, że się da, tylko właśnie chciałem spytać kogoś czy w praktyce korzysta z min. 2 monitorów zewnętrznych, bo pomiędzy "da się podłączyć", a "działa w praktyce stabilnie i bezproblemowo" może być duża różnica :P  

Korzystasz z dwóch monitorów zewnętrznych na Macu M1 czy Twój dock ma taką możliwość, ale w praktyce tego nie testowałeś?



#7 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 776 postów

Napisano 07 kwietnia 2021 - 13:37

Głupi Apple - się nie zna i pisze bzdury:

 

Jeśli używasz komputera Mac z procesorem Apple, możesz podłączyć jeden wyświetlacz zewnętrzny za pomocą jednego z portów Thunderbolt / USB 4. Doki nie zwiększają liczby wyświetlaczy, które można podłączyć w trybie rozszerzonego biurka. W przypadku komputera Mac mini (M1, 2020 r.), możesz podłączyć drugi wyświetlacz do portu HDMI.

 

 

-------------

​Jak pisałem wyżej - udawało mi się podłączyć więcej ekranów niż w specyfikacji, ale nie przez porty, bo intel (i pewnie M1) ma sprzętowe ograniczenie liczby ekranów. 


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 07 kwietnia 2021 - 13:50


#8 Blue

Blue
  • 539 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 07 kwietnia 2021 - 15:06

https://www.displaylink.com



#9 jakesh

jakesh
  • 2 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 21 kwietnia 2021 - 16:00

https://i-tec.pro/pl/produkt/tb3hdmidock-7/

Na co dzień korzystam z jednego panoramicznego. Czasami wpinam TV po hdmi (więc mam 2 monitory w domu teoretycznie). W biurze podpinam do 2x 4K 60Hz (hdmi + dp). Teorii o trzecim na usb-c nie mam jak sprawdzić bo nie chce mi się targać 25kg :) Ale czuję, że to też zaskoczy, aczkolwiek nie dotyczy Twojej sytuacji.

Odpowiadając - tak korzystam na M1 z tego docka, który obsługuje 2 monitory (jeden przez dp, drugi przez hdmi).

Witaj Blue,

mam MB Pro 13 M1 (Big Sur 11.2.3 (20D91)) i tego samego docka.

Właśnie próbuje podłączyć do niego 2 monitory:

1. Dell U2415 (na przejściówce DisplayPort - USB-C też z i-TEC)

2. Cinema Display 23" na przejściówce DVI - HDMI.

Kiedy wpinam drugi monitor, to Dell Przechodzi w tryb uśpienia a ACD w ogóle nie reaguje i w Preferencjach Systemowych widać tylko panel laptopa.

Analogicznie się dzieje przy wpięciu drugiego Della kablem HDMI.

Zainstalowałem też DisplayLink, ale on też nie widzi żadnego monitora.

W pojedynkę monitory działają ok.

Napisałem do producenta (i-tec) i oni twierdzą, że to prawidłowe działanie, tzn. że tylko jeden monitor zewnętrzny zadziała z tą stacją dokującą, bo ona nie ma chipsetu DisplayLink i proponują zakup adaptera video DisplayLink ze swojej oferty... A na stronie produktu nie jest napisane WYRAŹNIE, że w przypadku maszyn z M1 obsługiwany będzie tylko jeden monitor zewnętrzny. Mylące. Dlatego, kiedy przed zakupem przeczytałem Twojego posta, że działa z dwoma monitorami, to mnie to przekonało do zakupu.

 

Masz (albo inny Forumowicz) może pomysł, co może być nie tak? albo dlaczego u Ciebie działa? :D

Pozdrawiam

Miłosz.


-- pozdrawiam, jakesh. redesigned.pl

#10 Blue

Blue
  • 539 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 22 kwietnia 2021 - 10:31

Przepraszam za wprowadzenie w błąd, mam nadzieję, że udało się zwrócić. Trochę kombinowałem i nie zauważyłem, że drugi monitor szedł wprawdzie przez i-tec, ale przez ultrastudio (Blackmagic) i Desktop Video, którego używam do FCP od dawna. Teraz skapowałem, że w sumie tak to spiąłem i stąd mam 2 monitory. Wcześniej też miałem docka z display link stąd u mnie ten soft. Wymieniłem na TB3, gdyż poprzedni był na usb-c co nie zapewniało odpowiednich transferów dla moich dysków a to było priorytetem.

 

Tu sprawdzony sprzęt, który zadziała, jak i wiele innych docków mających wsparcie DisplayLink.

https://www.youtube....h?v=Kq_FyjcAULA

https://www.youtube....h?v=YRIiB__vpTg


Użytkownik Blue edytował ten post 22 kwietnia 2021 - 10:32


#11 jakesh

jakesh
  • 2 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 22 kwietnia 2021 - 11:02

Przepraszam za wprowadzenie w błąd, mam nadzieję, że udało się zwrócić. Trochę kombinowałem i nie zauważyłem, że drugi monitor szedł wprawdzie przez i-tec, ale przez ultrastudio (Blackmagic) i Desktop Video, którego używam do FCP od dawna. Teraz skapowałem, że w sumie tak to spiąłem i stąd mam 2 monitory. Wcześniej też miałem docka z display link stąd u mnie ten soft. Wymieniłem na TB3, gdyż poprzedni był na usb-c co nie zapewniało odpowiednich transferów dla moich dysków a to było priorytetem.

 

Tu sprawdzony sprzęt, który zadziała, jak i wiele innych docków mających wsparcie DisplayLink.

ok, no to się wyjaśniło. Mialem gdzieś stary adapter z kartą graficzną i przez niego podpiąłem drugi monitor. Kablowo wygląda to beznadziejnie, ale działa.

Fatalnie, że producent (i-tec) nie ma wyraźnie napisane w specyfikacji, że w przypadku maka z m1 można podłączyć tylko jeden monitor.


-- pozdrawiam, jakesh. redesigned.pl

#12 Krzysztof Polak

Krzysztof Polak
  • 1 postów

Napisano 25 maja 2021 - 16:09

Cześć wam,

 

Kupiłem nowego Macbook Pro z M1 i chcę podpiąć dwa monitory. 

Czy macie już rozwiązanie jak sobie z tym wydajnie poradzić? Jeśli tak to napiszcie proszę, doradźcie gdyż dzisiaj mnie krew zalała gdy przeczytałem, że nie można podpiąć natywnie dwóch monitorów za kompa za 8 tysi :(



#13 kidzg

kidzg
  • 7 postów

Napisano 01 grudnia 2021 - 22:15

Macie sprawdzone, rozwiązania, które możecie polecić do obsługi dwóch monitorów przez air m1?

#14 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 776 postów

Napisano 02 grudnia 2021 - 10:22

Ja mogę powiedzieć, co działa, ale słabo - jeden monitor podpięty kablem, a drugi (telewizor samsung z Air Play) przez wifi. Są dwa oddzielne pulpity (mogą być 3) ale w tym trybie monitor na kablu widocznie traci na rozdzielczości (jakby przestawał być 4K). Ja się zdecydowałem na M1 dopiero, jak przetestowałem pracę z jednym ekranem. Wcześniej używałem 3 (laptop i dwa monitory) teraz jednego i jestem przekonany, że to mi poprawia produktywność i skupienie. Ale wiem - są roboty, do których trzeba mieć kilka ekranów.



#15 tomekeng

tomekeng
  • 1 postów

Napisano 08 grudnia 2021 - 11:36

Myślę, że mogę pomóc.

 

Na tę chwilę jedyną opcją jest dokupienie stacji dokującej i zainstalowanie softu, który ja obsłuży oraz umożliwi obsługę zewnętrznych monitorów. W poniższym linku macie wszystko wyjaśnione.

youtube.com/watch?v=ZO46W-oYZT4



#16 Kris90aa

Kris90aa
  • 1 postów

Napisano 19 grudnia 2021 - 08:05

Albo jaka karte graficzna na usb należy kupić

#17 DJar

DJar
  • 1 postów

Napisano 29 października 2022 - 17:25

Witam,

Jestem na tym forum nowy chociaż z Macami i PC pracuję od ponad 10 lat.

Prawda niestety jest taka, że dopiero MacBook Pro 14 z M1 MAX obsługuje natywnie dwa zewnętrzne monitory z tzw. rozszerzonym pulpitem.

 

Mam w domu dwa zewnętrzne monitory Dell (25 i 27 cali).

Można je podpiąć w tzw. daisy chan kablem DP-USB-C z komputera do pierwszego monitora i później po DP do drugiego monitora.

 

Na DELL XPS bez problemu uzyskuje się rozszerzony pulpit i 3 ekrany, laptopa i dwóch monitorów. 

Od kilku lat tak pracuję i dzisiaj trudno sobie wyobrazić pracę z mniejszą liczbą.

 

Mam też MacBook Air M1 i MacBook Pro M2 i niestety podłączenie w takim samym układzie skutkuje wyświetlaniem rozszerzonego pulpitu jedynie na na jednym zewnętrznym monitorze... w dwóch kopiach :-)

 

Czyli efektem jest zabawny bo na Macu jest Dock a na zewnętrzych monitorach jeden pulpit sklonowany.

 

Z tego co doczytałem M1 MAX występujący w MacBook Pro M1 z 2021 (zarówno 14 jak i 16 cali) przełamuje tę barierę.

Według mnie jest to celowy zabieg aby "zachęcić do zapłaty dodatkowo 4.000 PLN za obsługę zewnętrznego 3ciego monitora.

 

Mój XPS jest z 2016 roku, ma co prawda dwie karty graficzne ale rozszerzony pulpit obsługiwany jest także na wbudowanej / zintegrowanej karcie Intel zatem to nie może być ograniczenie wydajnościowe ale sztucznie wprowadzone przez Apple bo wydajność grafiki M1 bije obie karty w XPS na głowę.

 

Inna sprawa, że ekosystem Apple służy 2 nawet 3 razy dłużej niż Windows dowolnego innego producenta.

Zatem jeśli 3 wyświetlacze są dla Ciebie ważne to sugeruję MacBook Pro 14 M1 MAX i po sprawie.

Drogo ale jak się podsumuje to chyba jednak warto.

 

Pozdr.

DJ



#18 maccossac

maccossac
  • 114 postów

Napisano 12 grudnia 2022 - 22:21

Witam,

Jestem na tym forum nowy chociaż z Macami i PC pracuję od ponad 10 lat.

Prawda niestety jest taka, że dopiero MacBook Pro 14 z M1 MAX obsługuje natywnie dwa zewnętrzne monitory z tzw. rozszerzonym pulpitem.

 

Mam w domu dwa zewnętrzne monitory Dell (25 i 27 cali).

Można je podpiąć w tzw. daisy chan kablem DP-USB-C z komputera do pierwszego monitora i później po DP do drugiego monitora.

 

Na DELL XPS bez problemu uzyskuje się rozszerzony pulpit i 3 ekrany, laptopa i dwóch monitorów. 

Od kilku lat tak pracuję i dzisiaj trudno sobie wyobrazić pracę z mniejszą liczbą.

 

Mam też MacBook Air M1 i MacBook Pro M2 i niestety podłączenie w takim samym układzie skutkuje wyświetlaniem rozszerzonego pulpitu jedynie na na jednym zewnętrznym monitorze... w dwóch kopiach :-)

 

Czyli efektem jest zabawny bo na Macu jest Dock a na zewnętrzych monitorach jeden pulpit sklonowany.

 

Z tego co doczytałem M1 MAX występujący w MacBook Pro M1 z 2021 (zarówno 14 jak i 16 cali) przełamuje tę barierę.

Według mnie jest to celowy zabieg aby "zachęcić do zapłaty dodatkowo 4.000 PLN za obsługę zewnętrznego 3ciego monitora.

 

Mój XPS jest z 2016 roku, ma co prawda dwie karty graficzne ale rozszerzony pulpit obsługiwany jest także na wbudowanej / zintegrowanej karcie Intel zatem to nie może być ograniczenie wydajnościowe ale sztucznie wprowadzone przez Apple bo wydajność grafiki M1 bije obie karty w XPS na głowę.

 

Inna sprawa, że ekosystem Apple służy 2 nawet 3 razy dłużej niż Windows dowolnego innego producenta.

Zatem jeśli 3 wyświetlacze są dla Ciebie ważne to sugeruję MacBook Pro 14 M1 MAX i po sprawie.

Drogo ale jak się podsumuje to chyba jednak warto.

 

Pozdr.

DJ

 

Czy da się podpiąć do M1 Max/Pro dwa monitory jednym przewodem, za pomocą jakiejś kompatybilnej stacji dokującej? I czy wciąż nie ma żadnego sprawdzonego rozwiązania do zwykłego m1, żeby móc podpiąć dwa monitory? 



#19 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 15 grudnia 2022 - 17:23

Głupi Apple - się nie zna i pisze bzdury:

 

Jeśli używasz komputera Mac z procesorem Apple, możesz podłączyć jeden wyświetlacz zewnętrzny za pomocą jednego z portów Thunderbolt / USB 4. Doki nie zwiększają liczby wyświetlaczy, które można podłączyć w trybie rozszerzonego biurka. W przypadku komputera Mac mini (M1, 2020 r.), możesz podłączyć drugi wyświetlacz do portu HDMI.

 

 

-------------

​Jak pisałem wyżej - udawało mi się podłączyć więcej ekranów niż w specyfikacji, ale nie przez porty, bo intel (i pewnie M1) ma sprzętowe ograniczenie liczby ekranów. 


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych