Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wolny transfer na dysk zewnętrzny z Macbook Pro 2020

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 14:21

Dzień dobry!

Jestem posiadaczką nowego Macbooka Pro 2020, mam dwa dyski zewnętrzne, na które chciałam przesłać dane (typu zdjęcia), dysk połączyłam z komputerem przez oryginalną przejściówkę USB-C, dysk ma końcówkę USB (3.0 SS). Problem jest taki, że 4GB zdjęć przesyłały się przez 20 min - dlaczego tak długo?? Większa ilość danych trwała po kilka godzin...

Wcześniej miałam Macbooka Air, który miał jeszcze wbudowane wejście USB i nie spotkałam się z takimi problemami wolnego transferu.

Czy ktoś mógłby mi pomóc w wyjaśnieniu i rozwiązaniu tego problemu? 

Czytałam o opcjach resetu NVRAM, ale nie wiem czy to w ogóle jest potrzebne. 

Obecny Macbook ma 16GB RAM-u.

Pozdrawiam

Justyna

#2 winmaciek

winmaciek
  • 3 157 postów
Napisano 08 stycznia 2021 - 15:49

1. Jaki to jest MacBook Pro?

2. Jaka to jest konkretnie przejściówka (najlepiej dać łącze do strony produktu)?

3. Jakim kablem jest połączony dysk z przejściówką?

4. Jaki to jest dysk?

5. Jaki system jest na dysku?

6. Jaki system jest na MacBooku?

MacBook Pro 13" M1, iPhone XS, iPad 10.5"

#3 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 16:35

1. Macbook Pro 13-inch, 2020, Two Thunderbolt, procesor 1,7 GHz Czterordzeniowy procesor Intel Core i7, RAM 16GB, czy jeszcze jakies dane mam podać?

2. to jest ta przejściówka : https://tiny.pl/r5ghd

3. do przejsciówki podłączony jest taki kabel: https://www.empik.com/kabel-natec-em-usb-3-0-micro-usb-3-0-0-5-m-natec-em,p1152239856,elektronika-p 

4. dysk: https://www.neo24.pl/wd-elements-1tb-wdbuzg0010bbkblack.html

5. nie wiem czy to będzie dobra odpowiedź na pytanie, ale gdy wchodzę w informacje na temat dysku, to przy pozycji "Format" widnieje "System plików Windows NT (Tuxera NTFS)".

6. system to macOS Big Sur. 

dodam jeszcze, że korzystam z Tuxera, aby móc odczytywać pliki w formacie NTFS.

#4 winmaciek

winmaciek
  • 3 157 postów
Napisano 08 stycznia 2021 - 16:49

Czy porada ze strony wsparcia Tuxery została zastosowana? Trzeba przewinąć niżej i w sekcji „Usage” wybrać przedostatnie pytanie.

https://ntfsformac.tuxera.com/support/

#5 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 17:09

tak, system buforowania plików jest włączony na dysku.

#6 winmaciek

winmaciek
  • 3 157 postów
Napisano 08 stycznia 2021 - 17:20

Przyczyną może być Big Sur – Tuxera go oficjalnie jeszcze nie wspiera. 

A próbowałaś zresetować tenże NVRAM? Nie zaszkodzi, a może pomóc. 

Poza tym dobrze byłoby przetestować jeden z tych dysków na natywnym APFS (lub HFS+) i sprawdzić, czy problem dalej występuje. 

PS Czy masz jakiś konkretny powód, dla którego korzystasz z NTFS na Macu? Ogólnie lepiej jest korzystać z APFS lub HFS+. 

#7 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 17:35

nie próbowałam jeszcze resetować NVRAM, wolałam najpierw poczytać i popytać czy może ktoś jeszcze spotkał się z podobnym problemem, zaraz zresetuję. 

Muszę się wgryźć w temat tych nazw skrótowych o których wspominasz, ponieważ do tej pory przez około 10 lat działałam na wcześniej wspomnianym Macbook'u Air i Tuxera i wszystko działo gładko, ale na pewno miałam wtedy starszy system. 

Ten system Tuxera na samym początku zainstalowałam, aby móc odczytywać pliki z dysku zewnętrznego, które były zapisane wcześniej w systemie Windows, więc korzystam z NTFS przez zasiedzenie. 

Czy jeśli będę korzystać z APFS to będzie można odczytać te pliki na systemie Windows? bo jednak na tym mi zależy.

Sprawdzę jeszcze jedną opcję - zamówiłam kabel do dysku zewnętrznego, ale z końcówką USB-C, aby bezpośrednio podłączyć dysk do komputera.

#8 winmaciek

winmaciek
  • 3 157 postów
Napisano 08 stycznia 2021 - 18:08

Jeśli potrzebujesz odczytu na Windows, to niestety APFS (i HFS+) nie są natywnie wspierane. Niby są jakieś rozwiązania w stylu tej Tuxery, ale trochę to bez sensu. Pewną opcją jest exFAT. Nie jest tak zaawansowany jak NTFS czy APFS, ale zachowuje szeroką kompatybilność – powinien być odczytany nawet z poziomu iPhone'a czy iPada. 

Napisz coś więcej, jak dostaniesz ten kabelek. Bo może to być faktycznie wina przejściówki. 

#9 BlueBook

BlueBook
  • 175 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 21:30

@winmaciek, często różnicę robi czy dysk był formatowany w exFAT pod Windowsem lub macOS.

MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB

#10 justyna.w

justyna.w
  • 5 postów

Napisano 13 stycznia 2021 - 13:24

@winmaciek, czy zmiana formatu na exFAT wiązałaby się z tym, że dysk muszę sformatować? 

w sprawie aktualizacji po zakupie kabli do obu dysków - niestety bez zmian, przegrywanie i otwieranie pojedynczego zdjęcia trwa za długo, a co więcej ! duża ilość zdjęć została uszkodzona, czyli jest cała szara, albo do połowy etc. (na 100% nie było tego problemu wcześniej). Muszę nadmienić, że dbam o swoje dyski, nigdy ich nie ruszam podczas pracy, obchodzę się z nimi delikatnie, więc niemożliwe, aby one zostały w jakiś sposób uszkodzone. 

Tak podsumowując to opadają mi ręce, bo nie wiem w czym tkwi problem, a na dodatek pojawił się kolejny ... :)

#11 winmaciek

winmaciek
  • 3 157 postów
Napisano 13 stycznia 2021 - 18:13

Zmiana formatu generalnie wiąże się z formatowaniem. Jest kilka wyjątkowych możliwości, gdzie możliwa jest konwersja (np. z HFS+ do APFS). Ale z NTFS na exFAT nie da się. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych