Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Air 2015(?) - czy warto?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paczino

Paczino
  • 5 postów

Napisano 19 maja 2019 - 17:03

Hej,

 

chciałbym kupić pierwszego Maca, laptop byłby używany do internetu i multimediów, może obróbki zdjęć i wideo. Przede wszystkim zależy mi na bezproblemowej, lekkiej obsłudze i wydajności w takich tematach - bez długiego wstawania, przywieszania, Chrome "jedzącego" cały ram.

 

Z uwagi na koszty najbardziej interesuje mnie coś takiego - https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/laptop-apple-macbook-air-13-mqd32ze-a-i5-8gb-128gb-ssd-macos. 

 

Rozmiar jest okej, parametry wydają mi się porównywalne z nowszym modelem (?), widzę, że to inna wersja MacOS. W związku z tym mam kilka pytań:

 

- jakie są różnice między Sierra a Mojave?

- czy Sierra "ładnie chodzi" ?

- czy taki laptop posłuży mi bezproblemowo (tu mam na myśli też ścinki etc) przez 3-4 lata?

- jak wygląda kwestia trzymania baterii?

 

Liczę na Was!  :D



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 502 postów
  • Płeć:

Napisano 19 maja 2019 - 17:26

Stary model (de facto z 2015). Ekran ze śmietnika, RAM-u stosunkowo niewiele, dysk mały, gładzik gorszy niż w obecnych… No i chyba z rok temu był w podobnych albo niższych cenach. System bez znaczenia, bo uaktualnienie jest darmowe, ale pokazuje to, jak stary jest to sprzęt.
Jedyną zaletą jest klawiatura ( ͡° ͜ʖ ͡°)
PS Na Maca polecam Safari - Chrome strasznie żre zasoby, w tym baterię.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Paczino

Paczino
  • 5 postów

Napisano 19 maja 2019 - 18:51

Ekran ze śmetnika w porównaniu z laptopami Windows, czy z nowszym modelem? Nowszy model ma też tyle samo RAMu?



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 502 postów
  • Płeć:

Napisano 19 maja 2019 - 19:56

RAM to najmniejszy problem. Ekran jest ze śmietnika w porównaniu do wszystkiego innego w ofercie Apple - już dowolny iPad ma lepszy.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 relakzstyle

relakzstyle
  • 189 postów

Napisano 20 maja 2019 - 09:17

fakt ekran to najwiekszy minus  ,nawet podczas ogladania youtube widac ze nie jest wysokiej klasy. Sam mam aira 2015 8gb ramu , chodzi super :) nie wiem czy to laptop do obróbki choć ponoc do prostych obróbek sie nada. Ja kupilem w dobrej cenie  -30 cykli ładowan i zaplacilem 2 000. Za wiecej raczej b ym nie kupowal



#6 grzechotek

grzechotek
  • 111 postów

Napisano 20 maja 2019 - 10:35

Miałem MacBooka Air 2015 prawie 2 lata, oczywiście ekran nie powalał, ale dało się korzystać. Jeśli ktoś obrabia grafikę to się nie nadaje. Teraz gdy mam Macbooka Pro to w Air bardziej niż ekran denerwował by mnie gładzik. W Pro jest po prostu genialny, intuicyjny, duży. 



#7 wojtala

wojtala
  • 170 postów
  • SkądPforzheim.DE

Napisano 23 maja 2019 - 19:26

Mialem macbooka pro 13 2017 sprzedalem go kupilem Air 13 2017 i imaca 2017 i jestem super zadowolony nie musze sie martwic o matryce klawiature ze cos przestanie dzialac lub zacznie sie psuc.Kazdy sprzet ma plusy i minusy a te nowe Macbooki od Apple to juz jak z jajkiem i jeszcze trzeba proteze kupic.

 

pozdrawiam


Użytkownik wojtala edytował ten post 23 maja 2019 - 19:28


#8 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 26 sierpnia 2019 - 01:00

Mam tego Air 2017 od paru miesięcy i ekran nie zachwyca, ale idzie się przyzwyczaić. Poza tym wszystko w tym laptopie mi się podoba.



#9 Filip454

Filip454
  • 174 postów

Napisano 28 sierpnia 2019 - 04:34

Ekran jak ekran. Nie jest wcale taki zły jak się przyjęło. Dopóki nie postawi się obok IPS, czy VA - nie widać problemu.
"It scrolls like butter" Steve Jobs

#10 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 12 września 2019 - 10:24

Ekran Aira 2015 (2017) dla mnie - nie mam problemu, że rozdzielczość mniejsza niż w retinie, nie mam problemu, że kolory nie takie soczyste, jak w retinie. Przeszkadza mi jedynie, że jasność nie jest zbyt równomierna. Tzn. ku prawej krawędzi ekran stopniowo ciemnieje. Poza tym cała reszta tego komputera mi odpowiada. A szczególnie to, że nie muszę się zastanawiać, czy klawiatura siądzie i kiedy. 



#11 iDoit Serwis Apple

iDoit Serwis Apple
  • 451 postów
  • Płeć:
  • Skądwarszawa

Napisano 12 września 2019 - 10:51

W Macbookach do 2016r. był problem z ekranem


Pogwarancyjny Serwis Apple Warszawa
Warszawa, ul. Gagarina 31

 

Pogwarancyjny Serwis iPhone Wrocław

Wrocław, Kościuszki 65


#12 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 12 września 2019 - 11:44

Im droższy komputer, tym bardziej irytujące robią się wady/problemy. Gdy kupowałem Air 2017 wydawało mi się, że kupuję drogi komputer i oczekiwałem, że wszystko ma być super. Ekran mnie rozczarował, ale - jak już pisałem wyżej - nie rozdzielczością, tylko nierównomiernością. Czasami marzy mi się, żeby sprawić sobie MBP z retiną. Przechodzi mi, gdy sobie pomyślę, jak będę się czuł trzymając w rękach komputer za blisko 10 tys. z wadliwą klawiaturą lub ekranem (że retina, to jeszcze nie znaczy przecież, że podświetlenie będzie równe).  



#13 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 12 września 2019 - 12:09

Za 10 tys? Mając Aira raczej nie potrzebujesz Macbooka za 10k. Nowy najtańszy model MBP 2019 pewnie ci wystarczy a to bardzo fajny sprzęt. Niemniej nawet gdybyś kupił tego za 10k. Masz program wymiany klawiatury. Jasne oddawanie sprzętu do serwisu nie jest niczym ciekawym ale z drugiej program ten obejmuje komputer dłużej niż gwarancja u innych. Wszyscy naskakują na Apple ale ciekawe ilu osobom jakiś sprzęt innej marki zepsuł się już po gwarancji. Tymczasem tutaj masz 4 lata od daty pierwotnej zakupu na ewentualne naprawy klawiatury. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#14 Filip454

Filip454
  • 174 postów

Napisano 12 września 2019 - 20:10

Za 10 tys? Mając Aira raczej nie potrzebujesz Macbooka za 10k. Nowy najtańszy model MBP 2019 pewnie ci wystarczy a to bardzo fajny sprzęt. Niemniej nawet gdybyś kupił tego za 10k. Masz program wymiany klawiatury. Jasne oddawanie sprzętu do serwisu nie jest niczym ciekawym ale z drugiej program ten obejmuje komputer dłużej niż gwarancja u innych. Wszyscy naskakują na Apple ale ciekawe ilu osobom jakiś sprzęt innej marki zepsuł się już po gwarancji. Tymczasem tutaj masz 4 lata od daty pierwotnej zakupu na ewentualne naprawy klawiatury. 

 

I tu Cię muszę zmartwić. Mając Aira można potrzebować MacBooka. Wiesz dlaczego? Głównie dlatego, że bardzo mało osób stać na komputery Apple (szczególnie w Polsce), więc po prostu wybierają najtańsze modele, bo w sumie można na nich robić podobne rzeczy, a ludzie też chcą posmakować czegoś innego :)


"It scrolls like butter" Steve Jobs

#15 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 13 września 2019 - 09:16

Nie potrzebuję, ale to nie znaczy, że bym sobie nie kupił ładnej zabawki. Gdyby mnie nie odstraszała wizja wkurzenia potem, że moja fajna zabaweczka za 10 tys. nadaje się na podkładkę pod doniczkę, bo klawiatura nie działa. 



#16 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 13 września 2019 - 10:29

I tu Cię muszę zmartwić. Mając Aira można potrzebować MacBooka. Wiesz dlaczego? Głównie dlatego, że bardzo mało osób stać na komputery Apple (szczególnie w Polsce), więc po prostu wybierają najtańsze modele, bo w sumie można na nich robić podobne rzeczy, a ludzie też chcą posmakować czegoś innego :)

Podobne o ile nie robisz nic co potrzebuje sporo mocy. W przeciwnym razie model Pro zwłaszcza przy obecnych 4 rdzeniach poradzi sobie znaczenie lepiej. No ale oczywiście można kupić i Maca Pro i wyłącznie przeglądać na nim internet 


  • Filip454 lubi to

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#17 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 15 września 2019 - 12:51

Nie potrzebuję, ale to nie znaczy, że bym sobie nie kupił ładnej zabawki. Gdyby mnie nie odstraszała wizja wkurzenia potem, że moja fajna zabaweczka za 10 tys. nadaje się na podkładkę pod doniczkę, bo klawiatura nie działa. 

Tyle że klawiaturę masz chronioną programem naprawczym przez 4 lata od daty zakupu. To nawet dłużej niż obejmuje Apple Care. Poza tym, to, że klawiatury są awaryjne, nie znaczy od razu, że każdemu się zepsuje - ja swojego MBP z 2018 roku mam już ponad rok i klawiatura dalej pracuje prawidłowo :).


  • Filip454 i kristof461 lubią to

 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#18 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 17 września 2019 - 20:24

Cztery lata to krótko, jak na laptopa za 8-12 tys. zł.



#19 iDoit Serwis Apple

iDoit Serwis Apple
  • 451 postów
  • Płeć:
  • Skądwarszawa

Napisano 17 września 2019 - 21:57

Niekoniecznie. Jak komputer pracuje cały dzień, służy do pracy, a po południu do użytku prywatnego może chodzić nawet 16 godzin dziennie to 4 lata to i tak długo. 


Pogwarancyjny Serwis Apple Warszawa
Warszawa, ul. Gagarina 31

 

Pogwarancyjny Serwis iPhone Wrocław

Wrocław, Kościuszki 65


#20 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 18 września 2019 - 10:51

Jasne, laptopa kupionego 4 lata wstecz za 8-12 tys. zanosimy do kubła na elektrośmiecie.



#21 Jojox

Jojox
  • 585 postów
  • SkądPoznań

Napisano 27 września 2019 - 13:20

Cześć, co sądzicie o zakupie Macbooka Air 2017 za 2499zł nowego ze sklepu allegro? Model: MQD32ZE/A

 

Wiadomo, specyfikacja już leciwa, ale cena to nawet nie 1/2 nowych  iPhoneów Pro.  :unsure: 

 

Miałem MacBooka 12" (1G) z 2015, gdzie padła mi płyta główna po gwarancji w 2017...  Od tego czasu niestety nie mam Mac'a. Wydajnościowo nie czułem braków. No ale tam była retina... 

 

Chciałbym głównie się dowiedzieć jak ten laptop się sprawuje na najnowszym systemie? Czy są widoczne jakieś opóźnienia przy normalnej pracy biurowej i przeglądaniu sieci? 

 

Największym obciążeniem dla niego będzie nauka programowania w Xcode. Ale stawiam dopiero pierwsze kroki...


 MacBook Pro 13" M1 16GB / 512GB   iPhone 12 Pro   Apple Watch S6


#22 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 27 września 2019 - 15:02

Działa bardzo ładnie na Mojave. 


Porównywałem z Air 2018 i klikanie po internecie odbywa się płynniej na Air 2017. Mniejsza ilość pikseli do obliczania.



#23 Jojox

Jojox
  • 585 postów
  • SkądPoznań

Napisano 27 września 2019 - 15:38

Działa bardzo ładnie na Mojave. 


Porównywałem z Air 2018 i klikanie po internecie odbywa się płynniej na Air 2017. Mniejsza ilość pikseli do obliczania.

To mnie teraz zaskoczyłeś... Nie sądziłem, że może działać płynniej od nowego Air 2018...

 

No to chyba za te pieniądze nie ma się co zastanawiać? Jak mnie będzie bardzo ten ekran drażnił to dokupię zewnętrzny monitor... 

 

A dlaczego przez wielu ludzi jest podawane, że ten Air 2017 to tak naprawdę model 2015? 


Użytkownik Jojox edytował ten post 27 września 2019 - 15:39

 MacBook Pro 13" M1 16GB / 512GB   iPhone 12 Pro   Apple Watch S6


#24 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 27 września 2019 - 16:10

W 2017 roku odświeżenie modelu polegało na zmianie procesora w podstawowej wersji na nieco szybszy 1,6 GHz -> 1.8 GHz. Poza tym w wersji podstawowej dano 8GB RAM. 



#25 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 28 września 2019 - 20:29

Jeszcze jedna rzecz istotna co do Aira 2017 i innych Maców bez retiny z systemem Mojave - koniecznie przeczytaj

 

https://pl.if-koubou...tialiasing.html

 

i/lub

 

https://marcin.laber...i-macos-mojave/






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych