Chciałbym pokazać jak wygląda sytuacja po repastingu (wymiany pasty termo-przewodzącej) na CPU, akurat zapomniałem zrobić screena i zdjęć przed repastingiem jak wyglądała stara pasta nie wymieniana od 2013 roku i jakie MacBook osiągał temperatury. Temperatury jakie osiągał MacBook przy renderowaniu materiału w FCPX 1080p sięgały zenitu (95st), pasta fabryczna kamienieje kompletnie po 3 latach użytkowania jak i nie jest z najwyższej półki, tak więc zastosowałem pastę na początku Arctic MX-2, a po kilku dniach zmieniłem na Grizzly Kryonaut. Na Arctic MX-2 temp podczas renderowania materiału 78 stopni i w spoczynku nie spadała poniżej 50 stopni, a na Grizzly nie przekracza 73 podczas renderowania i 40 w spoczynku oraz szybciej schładza się rdzeń po odciążeniu CPU. Jest możliwość zaaplikowania jeszcze ciekłego metalu od Grizzly lecz jest to na tyle ryzykowane, że owy metal przewodzi prąd, także trzeba nałożyć to dość dokładnie i bardzo cienką warstwę, aby przy zakładaniu radiatora metal nie rozlał się na elementy półprzewodnikowe bo dojdzie po prostu do zwarcia, ale przy owym zaaplikowaniu można zbić temp jeszcze o 5-6 stopni w dół. CPU na MX-2 skakał z temperaturami podczas przeglądania stron od 65-70 stopni, a na Grizzly nie przekracza 58 stopni.
Jeżeli ktoś ma problemy z zbyt wysokim nagrzewaniem się rdzenia, to na początek polecam zrobić repasting (Najlepiej zaaplikować pastę Grizzly Kryonaut, najlepszy stosunek Jakość/Cena), do tego można pobrać program Macs Fan Control i ustawić ręczną regulację wentylatorów zależną od temperatury, gdyż duża ilość macbooków ma problemy z ustawieniami profili SMC przez co wiatraki nie rozkręcają się tak jak powinny.
Polecam wam zadbać o swoje MacBook'i i posprawdzać jakie wy osiągacie temperatury w idle i pod obciążeniem żeby nie ugotować swojego sprzętu, poniżej załączone zdjęcie jak wyglądają aktualnie temperatury przy renderowaniu materiału w FCPX 1080p. Wiatraki ustawione na 3900 z możliwych 6200 obrotów automatycznie przez program Macs Fan Control.
Zabieg przechodził pacjent: MacBook Pro Mid 2012 (9,2) z i5 3210M na pokładzie.
Attached Files
Edited by mje, 04 May 2019 - 13:53.