Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki monitor 4K do MBP 2012 15"?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 margiel

margiel
  • 640 postów

Napisano 29 listopada 2018 - 13:51

Troszkę zaczyna mi przeszkadzać wielkość ekranu w moim MBP 15 z 2012 roku i chciałbym dokupić jakiś monitor 4K do niego, ale nie mam pojęcia co warto, a co nie. Nie wiem jakie parametry powinien spełniać, jakim portem podłączać aby jakość obrazu była najlepsza.

 

Mój MBP ma HDMI po prawej i dwa TB po lewej (oczywiście nie licząc USB). Zgaduję, że lepiej byłoby podłączyć przez TB? Czy się mylę i HDMI w zupełności wystarczy? (nie chcę przesyłać dźwięku a jedynie sam obraz).

Niestety monitorów ze złączem TB jest niewiele i są drogie, a ja szukam czegoś co mi nie rozwali mózgu ceną.

 

Np taki Samsung https://www.x-kom.pl...-czarny-4k.html

Warto go kupić?

Zastosowanie: grafika 2D/3D, troszkę CAD.

 

Nie zależy mi na pierdyliardzie kolorów i odwzorowaniu barw na wysokim poziomie. Ważniejsza jest ostrość obrazu.

Nie musi mieć też jakichś powalających czasów odświeżania bo nie gram w gry, a projektowanie grafiki nie jest zbyt dynamicznym zajęciem.

 

Nie mam pojęcia jaki sprzęt jest w stanie uciągnąć mój wysłużony MBP, ale zakładam, że jeden monitor 4K to chyba go nie zabije?

Oczywiście ważne, aby obraz wyświetlany był faktycznie 4K a nie jakiś niższy.

 

 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 29 listopada 2018 - 14:08

Nie zależy mi na pierdyliardzie kolorów i odwzorowaniu barw na wysokim poziomie. [...] a projektowanie grafiki nie jest zbyt dynamicznym zajęciem.

Przepraszam, że nie polecę Ci konkretnego modelu, ale jesteś pewien, że nie zależy Ci na odwzorowaniu barw, jeśli zajmujesz się grafiką? Do takich zastosowań na ogół wybiera się monitory, które są pod tym względem szczególnie dobrze zaprojektowane, na przykład Eizo z serii CG.



#3 margiel

margiel
  • 640 postów

Napisano 29 listopada 2018 - 14:59

Przepraszam, że nie polecę Ci konkretnego modelu, ale jesteś pewien, że nie zależy Ci na odwzorowaniu barw, jeśli zajmujesz się grafiką? Do takich zastosowań na ogół wybiera się monitory, które są pod tym względem szczególnie dobrze zaprojektowane, na przykład Eizo z serii CG.

Tak, wiem. Robię to od wielu lat i wszystko co piszesz jest mi znane i wiem co robię.

Nie będę się rozpisywał n.t. swoich teorii, ale dzięki za czujność.


Użytkownik margiel edytował ten post 29 listopada 2018 - 14:59


#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 29 listopada 2018 - 15:03

Jak 2012, to zapomnij o 4k. Zobacz tu:https://support.appl.../pl-pl/HT206587. Wydaje mi się, że QHD to max, a na pewniaka to dwa mniejsze monitory FHD - koszt podobny.

 

Nie musisz mieć monitora TB - to gniazdo obsługuje bez zmian mini display port - taka sama wtyczka.



#5 margiel

margiel
  • 640 postów

Napisano 29 listopada 2018 - 15:12

Jak 2012, to zapomnij o 4k. Zobacz tu:https://support.appl.../pl-pl/HT206587. Wydaje mi się, że QHD to max, a na pewniaka to dwa mniejsze monitory FHD - koszt podobny.

 

Nie musisz mieć monitora TB - to gniazdo obsługuje bez zmian mini display port - taka sama wtyczka.

No to mnie zmartwiłeś :(

Jak czasem patrze w monitory swoich synów (zwykłe FHD) to od wielkości pixeli pękają mi oczy :) Za bardzo juz przywykłem do retiny :/

Dlatego FHD nie wchodzi w rachubę - najwyżej zostanę przy tym co mam i zacznę zbierać na nowego Maka :( 

 

Co do gniazda TB to rozumiem, że wystarczy odpowiedni kabelek / przejściówka z TB (w kompie) na mDP (w monitorze)?



#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 29 listopada 2018 - 15:43

TB zawiera DP. Poprostu potrzebujesz kabel mDP do DP.

#7 margiel

margiel
  • 640 postów

Napisano 29 listopada 2018 - 15:47

TB zawiera DP. Poprostu potrzebujesz kabel mDP do DP.

Dziękuję za info.


Użytkownik margiel edytował ten post 29 listopada 2018 - 15:48


#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 29 listopada 2018 - 15:49

TB zawiera DP. Poprostu potrzebujesz kabel mDP do DP.

Jest duża szansa, że taki kabel będzie w zestawie z monitorem i nic nie trzeba będzie kupować.



#9 margiel

margiel
  • 640 postów

Napisano 29 listopada 2018 - 15:53

Jest duża szansa, że taki kabel będzie w zestawie z monitorem i nic nie trzeba będzie kupować.

Ja chyba wezmę kompa pod pachę i podskoczę do jakiegoś MediaMarktu czy innego sklepiku i podepnę się pod jakiś monitor 4K i sprawdzę czy jest szansa, że to nie wybuchnie.



#10 GIZIU

GIZIU
  • 923 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 listopada 2018 - 16:08

Podepnę się pod temat. Chciałbym kupić monitor LG 34UC98, ma on displayport. Chciałbym go podpiąć jednym kablem pod Macbooka 12 lub Mac Mini 2018. Jakim kablem najlepiej i najtaniej to zrobię aby mieć 3440x1440?


Użytkownik GIZIU edytował ten post 29 listopada 2018 - 16:08


#11 margiel

margiel
  • 640 postów

Napisano 30 listopada 2018 - 10:56

Podłączyłem MBP przez HDMI do telewizora 4K i okazuje się, że:

system przełączył się na 4K i wyświetlał obraz w 4K, ale chyba odświeżanie słabe było bo szybko zacząłem to odczuwać.

Niestety komputer słabo sobie z tym radził bo zwykłe powiększanie okna aplikacji klatkowało, więc już nawet nie sprawdzałem jak się na tym pracuje (wentylatory też zaczęły pracować mimo, że nic nie robiłem).

Tak więc mogę zapomnieć o 4K i trzeba zacząć odkładać na nowego Maczka :/



#12 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 30 listopada 2018 - 11:57

Podepnę się pod temat. Chciałbym kupić monitor LG 34UC98, ma on displayport. Chciałbym go podpiąć jednym kablem pod Macbooka 12 lub Mac Mini 2018. Jakim kablem najlepiej i najtaniej to zrobię aby mieć 3440x1440?

 

radziłabym dobrej jakości kabel HDMI... tylko nie taki za 15 zł... jak Cie stać na taki monitor to kup coś konkretnego z certyfikatem premium...


i dopowiedz w sklepie, że chcesz do 4k... tak na wszelki wypadek...


np. SHIRU HDMI-HDMI v2.0 1,5m Premium (4K, 3D, AV)

 


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 30 listopada 2018 - 12:13

Podepnę się pod temat. Chciałbym kupić monitor LG 34UC98, ma on displayport. Chciałbym go podpiąć jednym kablem pod Macbooka 12 lub Mac Mini 2018. Jakim kablem najlepiej i najtaniej to zrobię aby mieć 3440x1440?

Kupując monitor do MB12 powinieneś się raczej rozglądać za takimi, które mają wejście USB-C. Dzięki temu, nie tylko nie będziesz musiał stosować żadnych przejściówek, ale przede wszystkim będziesz mógł zasilać laptopa z monitora. W efekcie, na biurku będzie się plątał tylko 1 kabel. Resztę ew. akcesoriów będzie można zgrabnie podłączyć do monitora.



#14 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 30 listopada 2018 - 12:16

 będziesz mógł zasilać laptopa z monitora. W efekcie, na biurku będzie się plątał tylko 1 kabel. 

zaleta i wada w jednym... owszem kabli mniej ale zasilanie monitora z MB12 ... raz że bateria krócej pociągnie, a dwa przyspieszy to automatycznie jej zużywanie się (spadek pojemności). Na kable można kupić pojemniki czy spirale maskujące i da się żyć...


Użytkownik a.s edytował ten post 30 listopada 2018 - 12:21

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#15 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 30 listopada 2018 - 12:26

z raz że bateria krócej pociągnie, a dwa przyspieszy to automatycznie jej zużywanie się (spadek pojemności). 

Przepraszam, czy możesz to rozwinąć? Skąd koncepjca o zgubnym wpływie zasilania z monitora na baterie?



#16 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 30 listopada 2018 - 12:36

no nie wiem, ale skoro monitor pobiera energię to chyba jasne, że bateria. zamiast 10 godzin będzie trzymać np. 8 (w zależności co robimy, ale dla video 4K to juz pewnością zużycie będzie...), a to automatycznie zwiększy częstotliwość ładowania. Liczba cykli wpłynie zaś na jej pojemność..., która wraz ze zwiększająca się liczbą cykli będzie malała. I tak bateria zamiast wytrzymać powiedzmy 4 lata, wytrzyma 3... tak chyba na logikę, nie...


Użytkownik a.s edytował ten post 30 listopada 2018 - 12:36

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#17 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 30 listopada 2018 - 12:38

:D  :D  :D  :D

Nie, to jest zupełnie odwrotnie. To monitor zasila komputer poprzez USB-C. Zastępuje zasilacz.



#18 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 30 listopada 2018 - 12:45

:D  :D  :D  :D

Nie, to jest zupełnie odwrotnie. To monitor zasila komputer poprzez USB-C. Zastępuje zasilacz.

no to juz nic nie łapię... przyznam, ze nie stosowałam takiego rozwiązania, ale... piszesz o jednym kablu bez przejściówek... nawet jeśli to monitor będzie zasilał MB12 (choć nie wiem cz faktycznie to możliwe) to ów monitor musi mieć kabel do gniazdka podłączony... i kabel usb-c podłączony do MB12 - to daje dwa kable nie jeden jak piszesz... 


Kupując monitor do MB12 powinieneś się raczej rozglądać za takimi, które mają wejście USB-C. Dzięki temu, nie tylko nie będziesz musiał stosować żadnych przejściówek, ale przede wszystkim będziesz mógł zasilać laptopa z monitora. W efekcie, na biurku będzie się plątał tylko 1 kabel. Resztę ew. akcesoriów będzie można zgrabnie podłączyć do monitora.


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#19 margiel

margiel
  • 640 postów

Napisano 30 listopada 2018 - 12:50

... to daje dwa kable nie jeden jak piszesz... 

Ale pisał, że na biurku masz jeden kabel - USB-c, a zasilanie od monitora leci przecież za biurkiem gdzieś po ścianie.



#20 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 30 listopada 2018 - 12:51

Pisałem o jednym kablu na biurku. Oczywiście, że monitor trzeba zasilić, ale ten kabel jest za monitorem i raczej też za biurkiem. Nie wprowadza bałaganu na biurku.



#21 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 30 listopada 2018 - 12:54

Pisałem o jednym kablu na biurku. Oczywiście, że monitor trzeba zasilić, ale ten kabel jest za monitorem i raczej też za biurkiem. Nie wprowadza bałaganu na biurku.

ok...  :D ale to juz zależy jak te kable lecą ( u mnie jednak kawałek kabla zasilającego monitor widać niestety ) i czy biurko ma tylną ściankę czy tez kable widać dołem... no ale niech Ci będzie  :D


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#22 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 30 listopada 2018 - 12:58

Niech mi będzie, dzięki! Nie tylko chodzi o walory estetyczne ale i użytkowe. Podchodzisz z lapkiem do biurka, podpinasz 1 kabel i koniec. Zasilacz możesz trzymać sobie na stałe w torbie, bo jest Ci niepotrzebny.

 

Bez tego musisz mieć w przypadku MB12 odpowiedni adapter oraz dwa przewody (zasilający i do monitora).



#23 margiel

margiel
  • 640 postów

Napisano 30 listopada 2018 - 13:02

Abstrahując od tematu troszkę - szkoda, żę zmienili MagSafe na to USB-c bo już w ogóle byłoby fajnie - potrzebujesz zabrać lapka z biurka, to go po prostu bierzesz i idziesz, a kabelek sam odpada. W sumie z USB-c też tak można... tylko potem trzeba nowy kabelek kupić ;)



#24 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 30 listopada 2018 - 13:02

Niech mi będzie, dzięki! Nie tylko chodzi o walory estetyczne ale i użytkowe... Bez tego musisz mieć w przypadku MB12 odpowiedni adapter oraz dwa przewody (zasilający i do monitora).

 

 

ok.ok...nie bierz tego tak do siebie.... ja po porostu inaczej to zrozumiałam - myślałam że jak mówisz o 1 kablu to masz na myśli, ze żadne z tych urządzeń nie jest podłączone do zasilania tylko oba korzystają z baterii w MB12


Użytkownik a.s edytował ten post 30 listopada 2018 - 13:07

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#25 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 30 listopada 2018 - 13:04

Abstrahując od tematu troszkę - szkoda, żę zmienili MagSafe na to USB-c bo już w ogóle byłoby fajnie - potrzebujesz zabrać lapka z biurka, to go po prostu bierzesz i idziesz, a kabelek sam odpada. W sumie z USB-c też tak można... tylko potem trzeba nowy kabelek kupić ;)

No tak, ale po MagSafe nie pociągniesz obrazu. Podobno są jakieś wtyczki do USB-C, które dają podobny, magnetyczny efekt, ale nie mam pojęcia, jak się sprawdzają.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych