Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Air 2015 - problem z instalacją High Sierra po wymianie uszkodzonego SSD na SSD M.2 (z adapterem)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Geminek

Geminek
  • 22 postów

Napisano 31 stycznia 2018 - 11:16

Trafił do mnie MacBook Air (Early 2015, A1466) z uszkodzonym dyskiem SSD (Apple SSD SM0256G). Dysk jest na dziwnym złączu (12+16 pin) widziany przez system jako dysk SATA/SATA Express. A że te dyski są bardzo drogie, to kupiłem adapter do dysków M.2 i dysk SSD M.2 WD Black.

Nowy dysk jest widziany jako dysk NVMExpress, ale widzi go dopiero High Sierra. Dyski nie NVMe nie są przez ten adapter obsługiwane.

I teraz mam problem z instalacją systemu na tym nowym dysku. Na początku instalacji (nieważne czy pendrive USB czy przez Internet) jest wszystko dobrze. Instalator widzi dysk, można go sformatować i zacząć instalację. Ale po restarcie laptop nie potrafi wystartować z dysku NVMe! Po prostu go nie widzi.

Wszystkie opisy do których dotarłem mówią, że dyski NVMe obsługuje dopiero MacOS High Sierra. Żeby zainstalować na takim dysku system musi być jakaś konkretna wersja Boot ROM.

Nie mogę nawet zainstalować High Sierry na dysku USB, bo wyrzuca mi "wystąpił błąd podczas weryfikowania oprogramowania sprzętowego...", a po restarcie błąd "wydaje się, że ścieżka /System/Installation/Packages/OSInstall.mpkg nie istnieje lub jest uszkodzona". Systemy Yosemite i El Capitan instalują się bez problemu na dysku USB, ale nie widzą dysku SSD NVMe. Płytki ze Sierrą nie mam.

Gdzieś wyczytałem, że muszę najpierw zainstalować High Sierrę na dysku SSD tym, który u mnie jest uszkodzony i dopiero wtedy będę mógł ją zainstalować na dysku SSD NVMe (instalator prawdopodobnie wtedy aktualizuje Boot ROM).

Czy może ktoś mi podpowiedzieć jak mogę teraz wybrnąć z tej sytuacji? Czyżby pozostało mi tylko kupno dysku SSD z tym dziwnym złączem 12+16 pin?

Załączone pliki

  • Załączony plik  ssd1.jpeg   183,31 KB   2 Ilość pobrań
  • Załączony plik  ssd2.jpeg   155,11 KB   1 Ilość pobrań


#2 RM.Harry

RM.Harry
  • 79 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 20 lutego 2018 - 12:33

WItam 

 

musisz zaktualizować bootROM (instalacja HighSierra na dysku oryginalnym albo jakim innym ale AHCI) i powinno działać

 

P.s. to dziwne złącze to: Key M ;p


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych