Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Którego z podanych linuksów wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 11 marca 2006 - 14:47

No więc postanowiłem zmienić na PieCu WinXP na Linuksa. Miałem już kiedyś Mandrake'a 10 i Knoppixa Live. Były one raczej tymczasowo, a teraz postanowiłem już całkowicie skończyć z Windowsem.

Systemu będę używał do:
* WWW (pewnie Opera)
* komunikatory + IRC (pewnie PSI, IRC nie wiem)
* programowanie w C++/Pascal/Lazarus/Python (nie powinno być problemów)
* oglądanie TV/DivX (mam kartę telewizyjną, ale nie wiem czy będzie działała pod linuchem...)
* chcę postawić na nim serwer FTP (tu raczej luzik)
* przydałby się iTunes lub inna aplikacyjka do ściągania podcastów... (może przez Wine?)


Pod spodem to, co mam do dyspozycji. Mam nadzieję, że pomożecie mi wybrać ;).

1.) Mandriva
Dołączona grafika


2.) Debian
Dołączona grafika



3.) SUSE
Dołączona grafika


4.) Knoppix
Dołączona grafika


5.) Snofrix
Dołączona grafika


[ Dodano: 2006-03-11, 14:48 ]
Acha, dodam jeszcze parametry kompa:
Celeron 1Ghz, 256RAM, 20+40GB HDD, GeForce2MX 32MB, Combo, neta mam przez sieć lokalną.

#2 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 11 marca 2006 - 14:53

siem czepiam, ale to forum dla PC ? :mrgreen: Czy to Mac z Celeronem ? :wink: \

Mój ulubieniec to Mandriva - Polecam!

+ prosty w instalacji
+ piękny ("prawie") jak OS X :)
+ idealny do domowego zastosowania

A może jeszcze zastanowisz się nad Ubuntu?

A jeśli masz słabe łącze, zawsze można coś kupić na Allegro:
http://www.allegro.p...temy_linux.html

#3 marczynski

marczynski


  • 1 688 postów
  • SkądKonskie, Poland

Napisano 11 marca 2006 - 15:39

Ja stawiam na SUSElka w 10 wydaniu. Wspierany przez Novella nie ma konkurencji (w mojejopini ;-)) Prosty w obsludze. Yast zalatwia problem z aktualizacja. Bogate wyposazenie na dvd. Posiadam takowa plytke tak wiec bez problemu moge podeslac (mozna oczywiscie zassac to z serwera suse.com).

#4 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 marca 2006 - 15:51

SuSE. Uzywalem dwa lata. Fajne :)

#5 robcel

robcel
  • 290 postów
  • SkądMA,PL

Napisano 11 marca 2006 - 16:09

Ja lubię SuSE...

#6 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 11 marca 2006 - 16:21

A jeśli masz słabe łącze, zawsze można coś kupić na Allegro

Te widoczne na skrinszotach mam po sieci lokalnej, tak więc parenaście minut pobierania... Głównym problemem jest wybór.

Knoppix z tego co wiem, to odmiana Debiana uruchomiającego się z CD/DVD.

Mandriva to następczyni Mandrake'a, tak więc chyba wiem, czego się spodziewać.

O Debianie słyszałem wiele dobrego, a kiedy widzę 14 płyt.... to się zastanawiam co oni na nich upchali ;) Chyba w ten sposób mam najbogatszą w oprogramowanie dystrybucję...

Suse i Snofrixa nie znam.


-----------

Czym w zasadzie różnią się te dystrybucje? Mandake wygląda mi na w miarę normalny system... Słyszałem, że na Debianie się łatwo instaluje/kompiluje aplikacje (na Mandake'u pamiętam, że było dużo kombinowania :?). insider, co wyróżnia SuSE?

#7 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 11 marca 2006 - 16:26

MacDada, acha o ile pamiętam Kwiatki ma Tuner TV pod Debian-em.

#8 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 marca 2006 - 17:13

Modne stało się Ubuntu - sporo szumu ostatnio wokół tej dystrybucji, ja mam Mandrake 10.0.
Z doświadczeń moich i znajomych wiem, że przy instalacji wersji "download" bywają problemy gdy sprzęt wymaga sterowników dostępnych (ze względów licencyjnych) jedynie na płytach.
Warto wysupłać 30 zł i zakupić dystrybucję z czasopismem Linux+ .
Np. Mandriva 2006 dostępna jest na 3 DVD (1 - dystrybucja, 2 - pakiety dodatkowe i tutoriale).

Jakie masz połączenie z netem? (neostrada, kablówka, ethernet?, radiowo czy po kablu?) - warto zwrócić uwagę jak dana dystrybucja radzi sobie z dostępem do internetu.

#9 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 11 marca 2006 - 17:23

PavelM, mam neta radiowo (do kompa podłączam ethernetem) u lokalnego dostawcy neta. Na jego FTPie są do ściągnięcia te dystrybucje, które wiadć na załączonych skrinszotach, tak więc nic nie musze pobierać (oczywiście poza update'ami i progsami, których mi brakuje).

#10 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 11 marca 2006 - 17:24

Ja polecam Debiana :D

Wystarczy zaciągnąć wersje Netinstall i zainstalować przez apt-get tylko co potrzebne, reszte można doinstalować w dowolnej chwili, też przez apt`a ... :twisted:

Pod Debianem działało mi wszystko co miałem w domu.

[ Dodano: 2006-03-11, 17:25 ]
Oczywiście że sprzętu komputerowego, wanny, lodówki, miksera i inszego AGD podłączać nie próbowałem :wink:

#11 marczynski

marczynski


  • 1 688 postów
  • SkądKonskie, Poland

Napisano 11 marca 2006 - 18:41

Na jego FTPie są do ściągnięcia te dystrybucje, które wiadć na załączonych skrinszotach, tak więc nic nie musze pobierać


Z tego co widze SUSE jest w wersij 9, tak wiec raczej zalecałby pobrać wersje 10.

#12 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 marca 2006 - 18:53

Kolega instalował ostatnio Mandriva 2006 (download), ethernet działał odrazu, karta sieciowa WiFi ruszyła po kilku potyczkach, natomiast ma problem z kartą sieciową ATI Radeon 9550 (podobno "iksy" w Mandriva nie obsługują akceleracji 3D dla tych kart). Z innego żródła wiem, że SUSE 10 doskonale radzi sobie z taką grafiką, ale z kolei był problem z netem z kablówki. U mnie Mandrake wykrył wszystkie urządzenia, łącznie z tabletem. A może Gentoo, Aurox? Za duży wybór! :wink:

#13 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 11 marca 2006 - 19:07

-- -- -- OT ON -- -- -- OSX ? to taka komercyjna odmiana FreeDSD... :P -- -- -- OT OFF -- -- --

#14 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 12 marca 2006 - 00:09

Zmiana planów... ISP obiecał wrzucić nowego Ubuntu na FTPa w najbliższym czasie :D. Tak więc poczekamy, zobaczymy... Tymczasowo pobawię się z Mandrivą, a jak będzie już na FTP, to przechodzę na Ubuntu 8)

#15 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 12 marca 2006 - 00:11

MacDada, nowy Ubuntu 6.04 będzie w kwietniu dopiero :wink:

#16 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 12 marca 2006 - 00:12

Nie wiem JAK BARDZO nowy, ale ponoć jakiś nienajstarszy raczej ;)

#17 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 12 marca 2006 - 00:22

Ubuntu wychodzi 2 razy do roku, w kwietniu i październiku. Dlatego ma numerki [rok].[miesiac], ostatnia wersja to 5.10 :mrgreen:

#18 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 12 marca 2006 - 00:23

Moje typy:
- Ubuntu (dla początkujących)
- Debian (dla reszty)

[ Dodano: 2006-03-12, 00:24 ]
A Ubuntu sobie zamów https://shipit.ubuntu.com/
Tylko poczekaj jeszcze kilkanaście dni na 6.04

#19 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 12 marca 2006 - 00:44

Ubuntu wychodzi 2 razy do roku, w kwietniu i październiku.

Aha :mrgreen:


W takim razie nie myślę, tylko instaluję to co w miarę znam... Mandrivę.
Jak wyjdzie Ubuntu, to wtedy się na to rzucę :D

#20 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 12 marca 2006 - 10:36

MacDada, IMO Mandriva to najlepszy sposob żeby zniechęcić sie do Linuksa :?
Jak pisał insider, zainstaluj SuSE w wersji 10, masz w nim swietny graficzny konfigurator Yast, możesz doinstalowac apt-get'a.

Mandriva to same problemy, bałagan w plikach konfiguracyjnych, kłopoty za zależnościami, naprawde nic fajnego :?

Jak juz koniecznie musisz miec cos z tego ftp, weż SuSE - napewno zrobi na Tobie dobre wrażenie, a potem rzucaj sie na Debiana albo Ubuntu :)

Pozdrawiam, waluigi ;)

#21 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 12 marca 2006 - 10:41

waluigi, słusznie prawisz :)

Auroxa też bym nie polecał, to jest straszliwie zabałaganiona polska wersja Fedora Core.. NO chyba że przez ostanie lata coś się zmieniło :mrgreen:

Może mała ankietka? :wink:

Kto jest za tym żeby MacDada NIE INSTALOWAŁ Mandrivy?

#22 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 12 marca 2006 - 12:39

Hehehee.... Dobra, już dobra. Jeszcze jej nie zainstalowałem (aczkolwiek już pobrałem :?). Tak więc idę pobierać SuSE i czekam cierpliwie na Ubuntu ;) Dzięki wszystkim za pomoc :D

#23 marczynski

marczynski


  • 1 688 postów
  • SkądKonskie, Poland

Napisano 12 marca 2006 - 12:41

Czytaj mój pierwszy post!!! Nie zasysaj 9 nie ma sensu. Bierz sie za 10 albo daj mi znać to ją dostaniesz do skrzynki pocztowej.

#24 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 marca 2006 - 13:24

Posiadam oryginalne plyty z wersjami systemu SuSE 9.1 , 9.2 w wersji proffessional, plyte wersji 10.0 z czasopisma. Nie mam juz peceta wiec jesli ktos chce moge wyslac. Ktos pytal dlaczego SuSE? Bo , moim zdaniem, Novell robi dla Linuksa to samo co Apple dla komputerow. Zmierza do uproszczenia i ujednolicenia interfejsu uzytkownika, dopracowuje system tak by wszystko dzialalo i bylo ladne. Mozna korzystac z SuSE i nie zagladac do konsoli co dla niektorych uzytkownikow ma duze znaczenie. Wersje proffessional dzialaja out-of-the box czyli bez meczenia sie ze sterownikami nVidii czy innymi Javami. Oczywiscie jesli chce sie grzebac w systemie to mozna :) A SuSe budowane jest na Slackware wiec jest szybkie jak na dystrybucje rpm-owa. Teraz wspiera tez apt-get. Poza tym jest to dytrybucja korporacyjna wiec jest naprawde stabilna i dopracowana. Mnostwo sterownikow, swietne rozpoznawanie sprzetu itp. Ja szczerze polecam. Odradzam Mandrive. Ubuntu nie znam ale slyszalem , ze wolne.

#25 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 12 marca 2006 - 14:27

OK, jeszcze raz dzięki chłopaki :D

pemmax, czytałem Twojego pierwszego posta i jestem świadom, że jest to starsza wersja... Czy jednak warto bawić się w wysyłania, itd.? Jeśli uważasz, że wersja 9,2 się tak zasadniczo różni od 10, to mógłbyś być na tyle miły i mi przysłać taką płytkę :D (zagadam do Ciebie na PW).

Pozdr.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych