Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac dla małego grafika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 kamilus

kamilus
  • 81 postów

Napisano 22 lutego 2006 - 02:15

No to przechodzę do drugiego pytania z serii jaki mac. Mam grafika - człowieka zajmującego się przygotowywaniem wizuwalizacji do moich projektów webowych. Niestety nasz budżet jest bardzo ograniczony (już sam zakup softu w wersji macowej napawa mnie przerażeniem - jeśli coś się nie uda to nawet nie wyemigruję z nim na pieca)...
Zastosowanie: Adobe Photoshop CS/CS2 + Macromedia Flash 2004MX/8 Pro (w zależności - może uda się gdzieś dorwać starsze wersje w dobrych cenach - jeśli nie to kupujemy bundle z Adobe). Do kompletu w tle muzyka, przeglądanie stron internetowych (Firefox/Safari) + szybki podgląd stron internetowych. System operacyjny - raczej Mac OS X - znam się na linuxach więc i z tym problemu mieć nie powinienem...
Rozmyślam nad zakupem G4 400Mhz. Nawalę do tego ramu i dyski.
Pytania:
dysk twardy: kontroler jest ATA czy SCSI? Dobra znalazłem, iż 3x36GB ATA-II - czy da się coś zrobić, aby wstawić większe dyski bez przeszkód (60Gb lub 80GB, a może nawet 250GB?)
RAM: Czy w G4 wykorzystywane są SDRAM czy DDRy? A może SDR od laptopów tak jak w G3? Domyślam się, iż SDR 133Mhz zwykłe - jednak wolę się upewnić.
Karta graficzna: do powyższych zastosowań - mój wymóg - rozdzielczość pracy minimum 1280x1024 - jak najtaniej - czy da się bez problemów wstawić zwykłą nvidię lub radka od pieca? Czy są to specjalne modele dedykowane dla Maców i są kompletnie niekompatybilne?
Sieć: Jeśli komputer wyprze z domu pieca to musi spełniać jeszcze jedną funkcję - współdzielenie ruchu sieciowego. Oczywiście o ile jest to w macach możliwe. Konkretnie chodzi mi o dostawienie drugiej karty sieciowej. Czy zadziała dowolny szajs oparty na popularnym RTL8139? Wiem, że w wersji dla Mac OSX x86 działają. Jeśli nie to jaka jest alternatywa?
Póki co to wszystko - ale nie martwcie się - wkrótce znowu Was pomęczę.

#2 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 22 lutego 2006 - 07:59

Hej,

dysk - nie powinno byc problemow, zawsze mozesz botowac z wewnetrzneg dysku a na projekty / dane miec zewnetrzny na FW np. 250 GB.

RAM - popatrz na http://www.apple-history.com/ jaki model Cie interesuje i tam pisze jaka pamiec wchodzi - generalnie maczki sa wybredne jesli chodzi o pamiec, ale dobre pecetowe pamieci powinny dzialac.

Grafika - Do maka da sie wlozyc tylko taka k.g. ktora ma firmware specjalnie dla maka. Czesc kart mozna przeprogramowac - musisz poszukac albo w archiwum tego forum albo w necie. Jak nie umiesz tego robic to pozostaje allegro i szukanie kart do maka - duzo drozszych od pecetowych.

Siec - tego nie wiem, w kazdym razie od strony programowej to banal i dwa klikniecia w systemie, ale warto sie zastanowic nad routerem sprzetowym - ma sporo zalet (cisza, niezaleznosc od czasem-potrzebnych-reebotow, mniejszy pobor pradu) i mozna kupic juz za nie wielkie pieniadze.

#3 shogun

shogun
  • 151 postów

Napisano 22 lutego 2006 - 08:44

Karta sieciowa: próbowałem z dwiema - jedna była jakimś starszym klamotem 10mb, złącza bnc i skrętka. Ta nie zadziałała. Potem wziąłem najprostszą 100mb na wspomnianym chipie RTL 8139 i ta poszła bez problemów z moim maczkiem

#4 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 22 lutego 2006 - 11:27

Tak jak koledzy, natomiast jesli chodzi o dysk, mysle ze dla podniesienia wydajnosci, warto kupic kontroler SATA na allegro (ok. 200zł) i moze nawet podpiąć pod niego dwa dyski spiete w raid ;)
Ram do co najmniej 1GB (na takiej samej maszynie, przy przejsciu z 256MB na 768MB, czuje sie jakbym zmienil komputer, jednak ja raczej nie wykorzystuje tej maszyny profesionalnie) :)

Procesor mozesz spokojnie podkrecic do 500MHz - calosc ladnie opisana > > TUTAJ < <

Pozdrawiam, waluigi ;)

#5 kamilus

kamilus
  • 81 postów

Napisano 22 lutego 2006 - 12:24

dane miec zewnetrzny na FW np. 250 GB

Czynnik ekonomiczny i praktyczny - nie chcę mieć zewnętrznego tylko wewnętrzny - a widziałem na tym forum, że Przemionowi udało się wstawić. Kwestia czy wymaga to Sonneta czy wystarczy upgrade firmware'u.

Grafika - Do maka da sie wlozyc tylko taka k.g. ktora ma firmware specjalnie dla maka. Czesc kart mozna przeprogramowac - musisz poszukac albo w archiwum tego forum albo w necie. Jak nie umiesz tego robic to pozostaje allegro i szukanie kart do maka - duzo drozszych od pecetowych.

No to w tym momencie jestem zainteresowany tą tematyką. czy da się łatwo podmienić firmware w kartach ATI lub nVidii (w których łatwiej -nie potrzebuję kompa do gier tylko do grafiki 2D) - standardowa zaś jest po prostu raczej za słaba do pracy w wyższych rozdzielczościach.

#6 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 22 lutego 2006 - 12:35

Nie upgradowalem nigdy, ale opis nie wydaje sie trudny. Jednakowoz prawie zawsze trzeba dysponowac pecetem zeby zrobic upgrade. Poszukaj, przeczytaj, zobaczysz czy czujesz sie na silach. Pa.

#7 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 22 lutego 2006 - 12:47

dane miec zewnetrzny na FW np. 250 GB

Czynnik ekonomiczny i praktyczny - nie chcę mieć zewnętrznego tylko wewnętrzny - a widziałem na tym forum, że Przemionowi udało się wstawić. Kwestia czy wymaga to Sonneta czy wystarczy upgrade firmware'u.

Z tego co pamietam, najwieksze dyski jakie obsluguje kontroler w PM G4, to troche ponad 120GB...
Tez uwazam ze stosowanie kieszeni Firewire, kiedy nie potrzebujemy dysku przenosnego, jest nie najlepszym pomyslem :)
Zdecydowanie rozsadniejsze, wydaje mi sie zastosowanie kontrolera SATA, ktory przez odpowiednia przejsciowke, obsluguje tez dyski ATA 133 :)

Aha, Sonnet nie ma z tym zadnego zwiazku, Przemion apgrejdowal firmware zeby OSX poprawnie wykryl nowy procesor.

Nie wydaje mi sie zeby do apgrejdu byl potrzebny PC - wystarczy zainstalowany OS 9 :)
PC jest natomiast potrzebne do fleshowania karty graficznej z PC na MACkowa - stosowne howto znajdziesz na forum > > KLIK < <

Pozdrawiam, waluigi ;)

#8 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 22 lutego 2006 - 12:57

Nie wydaje mi sie zeby do apgrejdu byl potrzebny PC - wystarczy zainstalowany OS 9 :)


Piszac upgrade myslalem o zmianie firmware - taki skrot myslowy ;)

#9 kamilus

kamilus
  • 81 postów

Napisano 02 marca 2006 - 10:39

Czy warto dać 200zł za G3 B&W 300Mhz (grafika PCI!, ram i dysk praktycznie do podmiany)? Czy lepiej poczekać na okazję z G4?

#10 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 02 marca 2006 - 21:18

Czy warto dać 200zł za G3 B&W 300Mhz (grafika PCI!, ram i dysk praktycznie do podmiany)?


1. 300Mhz czyli tylko 512KB L2. Od 350 w górę miały 1MB L2. Ten procek to trochę mało jak na Xa i PS CS/CS2.
2. Grafika Rage 128 16MB PCI wcale nie jest zła. Bardzo przyzwoity GPU, prędkość w zupełności akceptowalna.
3. Z wymianą dysku mogą być problemy (czyt. na pewno będą). Płyta na pewno jest Rev.1, czyli każdy nieapplowski dysk wpięty w kanał ATA będzie miał corrupty, czyli błędy. Rozwiązaniem jest zakup kontrolera dysków na PCI.
Musisz na te punkty zwrócić uwagę, cena jest atrakcyjna.

#11 kamilus

kamilus
  • 81 postów

Napisano 03 marca 2006 - 00:12

Kupiłem... okazało się, że jednak jest 256MB RAM na pokładzie zamiast 64MB :D System - OS9 - szwedzki... Procek - postaram się dorwać jakiś wyższy z rozbiórki, a może upg do G4... Piszesz, że będę walczyć z dyskiem? Zobaczy się - póki co staram się odkryć jak by się tutaj zbootować z płyty CD...

#12 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 03 marca 2006 - 00:25

Piszesz, że będę walczyć z dyskiem? Zobaczy się - póki co staram się odkryć jak by się tutaj zbootować z płyty CD...

Płytka z systemem, i start z przytrzymanyn klawiszem C :)

#13 kamilus

kamilus
  • 81 postów

Napisano 03 marca 2006 - 00:56

No to mam bardziej ludzki system =] Ubuntu for PPC =]
Póki co live wersja, która działa potwornie wolno... czas na małą dokumentację zdjęciową systemu po szwedzku i mogę instalować dvd + ubuntu na dysk... A potem trzeba będzie zdobyć Mac OS9 i Photoshop7...

[ Dodano: 2006-03-03, 03:23 ]
Tymczasowo się poddaję - odpalenie ubuntu było jednorazowe... za drugim razem przy bootowaniu z cd monitor mi gaśnie i jest kicha (os9 startuje bez problemu)... A myślałem, że to wina 60GB... Jednak wsadziłem spowrotem 6GB i nadal jest tak samo =/ Tak jakby maczek nie radził sobie z trybem tekstowym =/




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych