Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Laptop - tani


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 kamilus

kamilus
  • 81 postów

Napisano 19 lutego 2006 - 22:47

Sprawa ma się następująco. Od kilku miesięcy posiadam firmę - jak wiadomo - początki są ciężkie. Trzeba inwestować, inwestować i jeszcze raz inwestować. Pieniążków zbyt wiele nie ma. Może by i były - gdyby nie to, że klienci zalegają z opłatami. No to tak tytułem wstępu.

Przechodząc do sedna sprawy. Zawodowo zajmuję się programowaniem aplikacji internetowych - głównie php5. Ostatnio jednak coraz więcej kreacji multimedialnych - wiadomo flash. Animacje i grafikę wykonuje mi inna osoba - posiada legalnego Flasha MX (laureat konkursu kreatywności internetowej w 2001 roku). Mnie póki co na produkt Macromedii i Adobe nie stać (albowiem przyszłościowo inne składniki pakietu CS2 także się przydadzą - obecnie wystarczyć mi musi GIMP).

Przeskakujemy więc poziom wyżej z wyjaśnieniami - zastosowania są już chyba znane - głównie środowisko programistyczne. Czemu MAC? Dalej wymienione oprogramowanie z opinii wielu userów działa jednak lepiej i stabilniej na jabłkach, prócz tego znacznie lepsze zarządzanie pamięcią... W sumie nic dziwnego - system operacyjny oparty na systemach Unixowych (zwykłem raczej używać linuxa niźli windowsa)...
Do pracy potrzebuję zaś jakiegoś laptopa - do przezentacji kreacji u klienta (najlepiej by była możliwość zainstalowania serwera apache, interpretera php oraz bazy sql (ze względu na niskie wymagania na potrzeby samej prezentacji wystarczy MySQL) - ale to już moje zmartwienie - zaznaczam, po to, by przedstawić zapotrzebowanie sprzętowe). By uprzedzić wszelakie pytania - serwer lokalny dlatego, że nie każdy klient posiada dostęp do internetu (bo gdyby posiadał to nie byłby potrzebny mi laptop)...

Z góry zaznaczam, iż biało-niebieski iBook odpada - z wiadomych względów - klienci by mnie wyśmiali.

Rozważam całkiem poważnie zakup G3 Wallstreet.
Taki np. jak tutaj: http://www.allegro.p...33mhz_12gb.html
Co o tym modelu możecie mi powiedzieć. Wiem, że wiele osób poleca nieco wyższy model - Pismo, jednak nigdzie jeszcze takowego nie widziałem, a słyszałem, że cena różni się dwukrotnie.
No i znowu czemu Mac? Muszę bowiem poznać to środowisko pracy - planuję bowiem w najbliższych miesiącach zakup jakiegoś używanego "dużego" Mac'a - jako środowisko graficzne, na którym pracować będzie mój inny grafik.
Proszę o porady i sugestie. W tematyce Maców jestem świeżak, a widzę(dotyczy używanych), iż są one tańsze od PC laptopów (i przede wszystkim pewniejsze w działaniu, a także posiadają swoisty "fanclub").

A może ktoś chciałby okazyjnie sprzedać jakąś zabawkę?

P.S. Byłbym wniebowzięty, gdybym znalazł kogoś kto za niewielką opłatą sprowadza Maci z zachodu.

#2 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 19 lutego 2006 - 23:42

Ten sprzęt na aukcji to nie Wallsteet, a Lombard. Koleś nie bardzo chyba wie co sprzedaje. Wallstreet pod Mac OS X (czyli współczesnym systemem) tak sobie będzie chodzić - wsparcie apple do wersji 10.2 Jaguar (wolnej i pełnej błędów), wyższe wersje (10.3 i 10.4) tylko z XPostFacto (taki specjalny program), brak USB, wolny HDD, trzeba specjalnie dobierać RAM (bo niby chodzi standardowy SD-RAM sodimm, ale pod Mac OS X zaczyna się sypać). Nie to żeby był zły komputer - kupiłbym go np. swojej mamie do Skype, ale nic więcej. Poza tym były dwie edycje tego komputera i np. 233MHz z I edycji nie ma pamięci cache 2 (266 i 292 mają), a 233MHz z II ma jej 512Kb. Różnica w szybkości pracy jest rzędu 100%, a do tego na I bez cache Mac OS X nie pójdzie. Nigdy nie wiadomo co kto sprzedaje.
Lombard to jest klasa wyżej sprzętu - lekki, szybszy kontroler dysku, wiekszy ekran - wersja 333MHz jest bez DVD i bez dekodera DVD (nie można dodać), wersja 400 MHz ma DVD i dekoder DVD wbudowany...ale filmy na Apple DVD player chodzą tylko pod Mac OS 9. Lombard ma jedną wadę, dużą dla osoby która zajmuje sie grafiką - układ Ati Rage w tym kompie nie jest w pełni obsługiwany pod Mac OS X - tzn. nie ma Quartz Extreme, akceleracji 3D, akceleracji quick time itp. (w 9 jest wszystko ok).....wallsteet oczywiści ma jeszcze starszą grafikę. Nie jest to duży problem, ale wyświetlanie bajerów pod Mac OS X obciąża CPU zamiast GPU no i nie moża pograć w gry 3D. Najwyższy sytem to 10.3 (bardzo udany). Tiger znów przez XPostFacto
Pismo to super komputerek - w listopadzie kupiłem na Allegro Pismo z 768Mb RAM, dyskiem 60Gb za 1100 pln - same akcesoria są tyle warte prawie. Jest szybki, Tiger poprostu szaleje na tym sprzęcie z taką ilością RAM.
Nie wszystkie iBooki clamshell są takie kolorowe - były modele Grafitowe, które wyglądały całkiem elegancko - najszybszy z zegarem 466MHz. Ale iBooki muszelki mają ekran 800x600 - to jest wada. Trudno jest też je rozbudować - wymiana HDD to rozkręcenie całego komputera wraz z ekranem!
Dużo ciekawych informacji znajdziesz tutaj: http://www.lowendmac...powerbooks.html

Co do kupowania za granicą. np. w Krakowie jest taka firma, która kupuje na eBayu za klienta i bierze za to 20% prowizji. Pismo w stanach to 600 pln, więc chyba się opłaca.
Na Allegro też ogłaszają się jacyś pośrednicy - jeżeli to duża firma to przesyłka jest tania, bo reliazują kilkanaście zamówień na raz.

#3 kamilus

kamilus
  • 81 postów

Napisano 20 lutego 2006 - 00:02

Eh czyli okazja przeszła mi koło nosa? Bo ten laptopik poleciał za 450zł... No nic - ale teraz już będę pilnować. Mam duży sentyment do komputerków, które w prostej linii pochodzą od Motorolek (miałem kiedyś wypieszczoną Amigę). Ten laptop aż tak do grafiki przeznaczony nie miał być - więc karta graficzna nie byłaby wielkim problemem. Byleby edytować kod można i wyświetlać strony... Piszesz, że Pismo już za 600zł na Ebayu? Problem w tym, że oni zazwyczaj nie wysyłają do Polski (kartę kredytową i paypal mam - problem to ta nieszczęsna przesyłka, która sama w sobie to pewnie też niezły koszt :( )... Podejrzewam jednak, iż ta firma z Krakowa ma tam "swojego człowieka" i sprowadzają większą partię towaru na raz - także wdzięczny byłbym za namiary. No i czekam na wszelakie dalsze porady. PC i tak, i w domu, i w firmie pozostanie - bowiem jako serwery są to maszyny niezastąpione w podobnej klasie cenowej (a na zabawki SUN'a to raczej mało kogo stać)... Jednak nie będę offtopica zaczynać - tutaj piszemy o laptopach - zakup stacjonarnego maca to dalsza perspektywa...

#4 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 20 lutego 2006 - 00:17

Nie wiem czy taka okazja: był bez zasilacza (200 pln). Dosyć zdewastowany. Miała mało RAMu (na OS X - 256 to minimum - koszt 150-200 pln). Za 800 pln, można dostać Lombarda z duxo lepszym wyposażeniem niż ten, co poszedł (za 200 to byłaby okazja) i w stanie jak z fabryki. Na Allegro warto poszperać w dziale nie apple, a komputery przenośne inne albo 486 i słabsze. Ludzie czasem nie wiedzą co sprzedają.

[ Dodano: 2006-02-20, 00:18 ]
bym poszukał też na eBay.de - wysłają zazwyczaj do całej Europy, a wybór lepszy niż u nas.

#5 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 20 lutego 2006 - 01:31

Na Allegro warto poszperać w dziale nie apple, a komputery przenośne inne albo 486 i słabsze. Ludzie czasem nie wiedzą co sprzedają.

I to jest naprawde swietna rada :D
Oto co znalazlem w ciagu minuty
http://allegro.pl/it..._1_bez_min.html

Pewnie pojdzie taniej, niz w dziale Apple ;)

Pozdrawiam, waluigi

#6 kamilus

kamilus
  • 81 postów

Napisano 20 lutego 2006 - 02:01

Na takie cudo mnie póki co nie stać :( P.S. Coś serwer chrupie =/




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych