Skocz do zawarto艣ci

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj si臋 aby uzyska膰 pe艂ny dost臋p do forum.

Zdj臋cie
- - - - -

Niekompletny Power Mac G4 Cube


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
83 odpowiedzi w tym temacie

#1 pioter72

pioter72
  • 39 post贸w

Napisano 13 lutego 2006 - 15:48

Wpad艂 mi ostatnio w r臋ce taki Power Mac G4 Cube, niestety jest niekompletny, brakuje w nim karty graficznej, dysku twardego i radi贸wki. Z opisu na obudowie wynika, 偶e by艂a to wersja z procesorem G4 450 MHz. Chcia艂bym go sprawdzi膰, a nigdy nie mia艂em do czynienia z komputerami Apple i dlatego moje pytania zwi膮zane b臋d膮 w艂a艣nie z tymi brakuj膮cymi cz臋艣ciami: - jak膮艣 najta艅sz膮 kart臋 graficzn膮 AGP, mo偶ecie poleci膰 mi co艣 takiego, 偶ebym znalaz艂 do tego mac’owy bios, - czy podejdzie dysk twardy ze zwyk艂ego peceta, i czy trzeba go jako艣 specjalnie formatowa膰, - karta radiowa nie jest chyba na wyposa偶eniu podstawowym Cuba, prawda? Czy mo偶na zastosowa膰 kart臋 typu PCMCIA, czy musi by膰 specjalna typu airport (i czy s膮 one kompatybilne z AccesPointami radiowych us艂ugodawc贸w internetowych)?

#2 krismiszcz

krismiszcz
  • 2聽414 post贸w
  • Sk膮dLUBLIN

Napisano 13 lutego 2006 - 15:54

Karte graficzn膮 na Allegro kupisz za 10-20zl do tego modelu ATI RAGE pro AGP co do dysku to wystarczy dysk ATA 66/100 ...czyli taki jak w PC, instalator MacOS podczas instalacji sformatuje dysk na Macowy system plik贸w. co do radi贸wki, zgadza si臋 - jest to AirPort o szybko艣ci 11. Oczywi艣cie wsp贸艂pracuje z "domowymi" Access Pointami - koszt kart to oko艂o 200-250zl

#3 RobertZ

RobertZ
  • 745 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 13 lutego 2006 - 17:48

Karte graficzn膮 na Allegro kupisz za 10-20zl do tego modelu ATI RAGE pro AGP


hm, a mnie si臋 wydawa艂o, 偶e do Cube potrzebna inna karta, bo ta na AGP z G4 nie pasuje, wyprowad藕 mnie z b艂臋du prosz臋 je艣li si臋聽myl臋 bo pewno艣ci nie mam, ale jak chcia艂em swojego Cuba wzmocni膰 ATI radeonem z 32 megabajtami pami臋ci (model 7000 pro bodaj偶e czy jako艣 tak), to powiedzieli mi w Cortlandzie 350 z艂 za tak膮 kart臋 i zw膮tpi艂em w sens wymiany...

#4 krismiszcz

krismiszcz
  • 2聽414 post贸w
  • Sk膮dLUBLIN

Napisano 13 lutego 2006 - 18:13

Jaki艣 czas temu z JSG por贸wnywali艣my i mierzyli艣my karty. Karty ATI RAGE z ADC, czyli te z dodatkowym z艂膮czem (czarne przed br膮zowym) s膮 identyczne jak w PowerMacach.

#5 RobertZ

RobertZ
  • 745 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 13 lutego 2006 - 20:20

musz臋 sobie w takim razie obejrze膰 t臋 moj膮, mo偶e dzi臋ki temu uda mi si臋 kupi膰 jak膮艣 32, co by mi pasowa艂a do tego mojego, by艂oby super, bo znacznie taniej... :-)

#6 krismiszcz

krismiszcz
  • 2聽414 post贸w
  • Sk膮dLUBLIN

Napisano 13 lutego 2006 - 20:55

musisz zmierzy膰 szeroko艣膰 karty i pod ten wymiar dobiera膰 kart臋 graficzn膮.

#7 RobertZ

RobertZ
  • 745 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 13 lutego 2006 - 21:02

popr贸buj臋, mo偶e uda mi si臋 co艣 dorwa膰 :mrgreen:

#8 JSG

JSG
  • 5聽459 post贸w

Napisano 13 lutego 2006 - 21:58

Zdaje si臋 偶e s膮 w臋偶sze ni偶 te w G4 AGP :?
Tak mie偶yli艣my 偶e sko艅czy艂o si臋 na: "wydaje mi si臋 偶e"
jest tylko jeden spos贸b na sprawdzenie bez otwierania cube :) http://www.cubeowner.com/index.php
Niestety ja ju偶 problem贸w zwi膮zanych z cube nie mam i nie mog臋 sprawdzi膰 organoleptycznie :?

Ciekawe jak w tym wyprutym z bebech贸w dzia艂a艂 b臋dzie w艂膮cznik :? i USB

#9 RobertZ

RobertZ
  • 745 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 14 lutego 2006 - 00:08

na wy艂膮cznik znalaz艂em spos贸b i ju偶 nie mam z nim problem贸w :-)

#10 JSG

JSG
  • 5聽459 post贸w

Napisano 14 lutego 2006 - 00:54


na wy艂膮cznik znalaz艂em spos贸b i ju偶 nie mam z nim problem贸w

Ja te偶 nawet pare, wdodatku odkry艂em jakich dysk贸w 7200 wk艂ada膰 nie wolno :) ale 偶e s膮 takie jakie niepowinny sie tak grza膰 :) Tylko tych hc艂odniejszych nazwy nie pami臋tam. Ale napewno mimo takich samych obrot贸w, s膮 owiele ch艂odniejsze od ulubionych przez macowc贸w Baracud :)

#11 RobertZ

RobertZ
  • 745 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 14 lutego 2006 - 01:04

Ja mam w nim barracude 80 GB 7200 艣miga toto jak na razie 艂adnie, siedzi w nim ju偶 z rok. ma艂o tego pracowa艂 w upa艂ach po 30 stopni w s艂oneczku i nic mu nie by艂o (no mo偶e z raz si臋 u艣pi艂 :-) to m贸j taki przeno艣ny jest :mrgreen:, nawet wiatraka w nim nie zainstalowa艂em, bo nie cierpi臋 偶adnego ha艂asu, najlepszy komputer to cichy komputer :-)

#12 JSG

JSG
  • 5聽459 post贸w

Napisano 14 lutego 2006 - 01:10

RobertZ, Ja mia艂em 120GB :) i po pewnym czasie w艂膮cznik powiedzia艂 co otym s膮dzi :/ wi臋c wiatrak ale troche na wyrost. Ale ostatnio sprzedawca gie艂dowy u艣wiadomi艂 mnie 偶e baracudy to dyski o najwi臋kszej temperatu偶e :? 偶e spokojnie moxna wybrac taki o kilkanascie stopni ch艂odniejsze. Izolacja pod w艂膮cznikiem bardzo dobrze zdala egzamin. Zreszt膮 jak by艣 poslucha艂 tego wiatraka to doszed艂 by艣 do wniosku 偶e to dysk jest jaki艣 glosny nie wiatrak :) przeciex cube niema wiatraka :D (wiatrak od LC a LC jak wszyscy wiedz膮 rownie偶-jak CUBE komputerem biurkowym by艂 :D )

#13 RobertZ

RobertZ
  • 745 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 14 lutego 2006 - 07:33

Wiesz, ale ten m贸j wy艂膮cznik to z innego powodu ja my艣l臋 pada艂 (ze staro艣ci poprostu, ta izolacja to na pieprz ju偶 wyschni臋ta dawno by艂a), natomiast 80 GB mniej si臋 zdecydowanie grzeje ni偶 120, te偶 mia艂em zamiar wrzuci膰 120, ale poczyta艂em troch臋 tu i tam i doszed艂em do wniosku, 偶e jednak 80 to max je艣li chodzi o barracud臋...

#14 pioter72

pioter72
  • 39 post贸w

Napisano 14 lutego 2006 - 08:15

Karte graficzn膮 na Allegro kupisz za 10-20zl do tego modelu ATI RAGE pro AGP

co do dysku to wystarczy dysk ATA 66/100 ...czyli taki jak w PC, instalator MacOS podczas instalacji sformatuje dysk na Macowy system plik贸w.

co do radi贸wki, zgadza si臋 - jest to AirPort o szybko艣ci 11. Oczywi艣cie wsp贸艂pracuje z "domowymi" Access Pointami - koszt kart to oko艂o 200-250zl


Jeszcze prosz臋 o informacj臋, czy karta radiowa AirPort jest na wyposa偶eniu podstawowym Cuba, czy jako opcja, czy po prostu jest tylko na ni膮 miejsce dla ewentualnej rozbudowy?

Czy Cube ruszy bez dysku twardego, bo chodzi mi na razie tylko o jego sprawdzenie.
Mo偶e jest jaki艣 odpowiednik PC’etowego dysku startowego (dyskietki), oczywi艣cie w tym przypadku chyba musi by膰 CD, a mo偶e PenDrive? Bo nie jestem pewien czy nap臋d DVD jest sprawny, bo po艂kn膮艂 jak膮艣 p艂yt臋 audio i nie chce jej odda膰 :)

#15 JSG

JSG
  • 5聽459 post贸w

Napisano 14 lutego 2006 - 09:31

Jeszcze prosz臋 o informacj臋, czy karta radiowa AirPort jest na wyposa偶eniu podstawowym Cuba, czy jako opcja, czy po prostu jest tylko na ni膮 miejsce dla ewentualnej rozbudowy?

Na wyposa偶eniu podstawowym Ariporta nie by艂o, w PM zdaje si臋 偶e od AGP w g贸r臋 montowano standardowo mocowanie AriPort i antene. AriPort to koszt rz臋du 300z艂 na allegro. Kto艣 mi ostatnio wspomina艂 o innej ta艅szej karcie za ok 100z艂 ale to jeszcze nie sprawdzone pogo艂oski.

Czy Cube ruszy bez dysku twardego, bo chodzi mi na razie tylko o jego sprawdzenie.
Mo偶e jest jaki艣 odpowiednik PC?etowego dysku startowego (dyskietki), oczywi艣cie w tym przypadku chyba musi by膰 CD, a mo偶e PenDrive?

Ca艂kiem bez nie da zdaje si臋 rady, jedyny spos贸b to dysk lub iPod na FireWire bo nie bootuje z USB zdaje si臋 偶e mo偶na go zmusi膰 do oddania CD mechanicznie, ale jak ju偶 pisa艂em nie mam ju偶 i nie moge powiedzie膰 czy na 100% i jak. Mo偶e z p艂yty z instalerem systemeu by ruszy艂, wzasadzie powinien. Ale napewno nie ruszy bez grafiki :? Do test贸w mo偶na go wyd艂ubac z obudowy i w艂oxy膰 po偶yczon膮 z AGP np grafik臋, tylko trzeba go wyd艂uba膰, mog臋 podes艂a膰 Ci manuala :)

#16 hwojtek

hwojtek
  • 1聽273 post贸w
  • Sk膮dGrzebienisko - Warszawa - ca艂a Europa

Napisano 14 lutego 2006 - 09:56

ostatnio wspomina艂 o innej ta艅szej karcie za ok 100z艂 ale to jeszcze nie sprawdzone pogo艂oski.


Ka偶da karta Orinoco Avaya Silver (albo identyczne z nimi Lucenty czy Siemensy), tylko trzeba b臋dzie pewnie j膮 wyj膮膰 z metalowej obudowy, bo fizycznie jest za d艂uga (przynajmniej w imacu i w G4 tower).
Mam takie karty w dw贸ch imakach... Rozpoznaj膮 si臋 jako Genuine Apple Airport czy jako艣 podobnie.

#17 JSG

JSG
  • 5聽459 post贸w

Napisano 14 lutego 2006 - 10:21

Ka偶da karta Orinoco Avaya Silver (albo identyczne z nimi Lucenty czy Siemensy), tylko trzeba b臋dzie pewnie j膮 wyj膮膰 z metalowej obudowy, bo fizycznie jest za d艂uga (przynajmniej w imacu i w G4 tower)

W tej o kt贸rej ja si臋 w niedziele dowiedzia艂em trzeba odkr臋ci膰 antenk臋 chyba tylko.

OT Nie wr贸ci艂e艣 na impreze :twisted: chyba czeka Ci臋 los Kokosa :twisted:

#18 hwojtek

hwojtek
  • 1聽273 post贸w
  • Sk膮dGrzebienisko - Warszawa - ca艂a Europa

Napisano 14 lutego 2006 - 11:46

Ka偶da karta Orinoco Avaya Silver (albo identyczne z nimi Lucenty czy Siemensy), tylko trzeba b臋dzie pewnie j膮 wyj膮膰 z metalowej obudowy, bo fizycznie jest za d艂uga (przynajmniej w imacu i w G4 tower)

W tej o kt贸rej ja si臋 w niedziele dowiedzia艂em trzeba odkr臋ci膰 antenk臋 chyba tylko.


Oryginalne Avaya s膮 za d艂ugie. Natomiast chodzi zasadniczo o chipset, ma by膰 Orinoco Silver...

#19 pioter72

pioter72
  • 39 post贸w

Napisano 14 lutego 2006 - 13:52

Prosz臋, mo偶e kto艣 zmierzy膰 swoj膮 kart臋 graficzn膮 w Cubie (np. ATI RAGE 128 Pro AGP) i poda膰 jej wymiary, bo nie chcia艂bym kupowa膰 dwa razy (w moim Cubie brak grafiki).

Na Allegro znalaz艂em co艣 takiego, ale wygl膮da 偶e za d艂ugie:
http://www.allegro.p...p?item=85812870
http://www.allegro.p...p?item=85859819

#20 JSG

JSG
  • 5聽459 post贸w

Napisano 14 lutego 2006 - 15:13

Troche pracy u podstaw :) poda艂em Ci przecie偶 link do forum kt贸re zajmuje si臋 tylko cube http://www.cubeowner.com/index.php tam s膮 wszystkie daj膮ce sie zastosowa膰 w cube rodzaje kart :)
W艂asnie ca艂y problem w tym 偶e maci maja do siebie to 偶e 偶al je wy艂膮cza膰 :)- niema specjalnie takiej potrzeby, a zaj偶enie do 艣rodka wymaga niew膮tpliwie wy艂膮czenia komputera :?

#21 hwojtek

hwojtek
  • 1聽273 post贸w
  • Sk膮dGrzebienisko - Warszawa - ca艂a Europa

Napisano 14 lutego 2006 - 15:37

Troche pracy u podstaw :) poda艂em Ci przecie偶 link do forum kt贸re zajmuje si臋 tylko cube http://www.cubeowner.com/index.php tam s膮 wszystkie daj膮ce sie zastosowa膰 w cube rodzaje kart :)


"Tam" nie ma "wszystkich", Janek.
W艂a艣ciwy link do listy kart jest taki: http://www.cubeowner...071

A najlepszym rozwi膮zaniem jest kupienie jakiej艣 karty PC i przeflashowanie, bo Rage128 nie nadaje si臋 do niczego...

#22 JSG

JSG
  • 5聽459 post贸w

Napisano 14 lutego 2006 - 15:50

A najlepszym rozwi膮zaniem jest kupienie jakiej艣 karty PC i przeflashowanie, bo Rage128 nie nadaje si臋 do niczego...

Ale nie ka偶da karta wejdzie. :) jak wida膰 po tej tabel np (Radeon 7200, Cube BTO option)
Co do tego 偶e tam nie ma wszystkich, to jest oczywiste, ale my艣le 偶e te bardziej poularne om贸wiono na tym forum st膮d stwierdzenie "wszystkie" w sensie tych dost臋pnych. Zreszt膮 o flaszowaniu r贸wnie偶 tam widzia艂em posty :)

#23 hwojtek

hwojtek
  • 1聽273 post贸w
  • Sk膮dGrzebienisko - Warszawa - ca艂a Europa

Napisano 14 lutego 2006 - 16:48

Ale taki GF5200 wejdzie - jak przyjad臋 do domu, to sprawdz臋 o ile jest kr贸tszy od Rage128.

#24 pioter72

pioter72
  • 39 post贸w

Napisano 15 lutego 2006 - 22:04

I jak wyniki pomiar贸w?

#25 krismiszcz

krismiszcz
  • 2聽414 post贸w
  • Sk膮dLUBLIN

Napisano 15 lutego 2006 - 22:20

Ale taki GF5200 wejdzie - jak przyjad臋 do domu, to sprawdz臋 o ile jest kr贸tszy od Rage128.


ale to nie chodzi o d艂ugo艣膰, chodzi o grubo艣膰 karty!
Rozmawiali艣my na ten temat na li艣cie Szarlotki.




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 2

0 u偶ytkownik贸w, 2 go艣ci, 0 anonimowych