Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

szukam uniwersalnych narzedzi dla programisty php


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 webcoder

webcoder
  • 13 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 lutego 2006 - 10:19

Witajcie Mój problem jest następujący: w OSX nie ma uniwersalnego narzędzia w stylu Windows Commandera - uniwersalnego czyli takiego które spelnia jednoczesnie nastepujace wymagania: - umozliwia szybkie poruszanie sie po plikach w 2 panelach - nie jest oparte o jave (co za muł) - ma wbudowanego klienta ftp z możliwością zapisywania sesji i szybkiego polaczenia Jesli są tu jacys programisci php to bardzo prosze opiszcie jakich programow uzywacie zeby SZYBKO i SPRAWNIE pracowac... I nie mowcie mi nawet o mucommander bo to porazka jest... Dla mnie pomylka jest uzywanie 2 czy 3 programow zeby zrobic poprawke w jednym pliku i go wrzucic na serwer, a znow odpalanie kombajnu jak Dreamwaever tez mija sie z sensem... Jesli macie podobne doswiadczenia lub znacie program ktory spelnia takie wymagania to bardzo prosze o posty :)

#2 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2006 - 10:25

zmienam

" brak uniwersalnych narzedzi dla programisty :)"

na

"szukam uniwersalnych narzedzi dla programisty php"

-- temat mylacy, przed oczami pojawilo mi sie : brak IDE na macintosha
Co jest oczywistą nieprawdą patrz Xcode.

Pozdrawiam

#3 sagat

sagat
  • 350 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 07 lutego 2006 - 10:42

webcoder : jestem programista php :] i mam podobny problem (jeżeli chodzi o file managera) , po prostu nie ma dobrych file managerów pod osx, miałem przez chwile Disk Order ale jest mało stabilny i elastyczny :[. Wiec zostało mi używanie midnight commandera :] + finder, a jak potrzebuje zsynchronizowac dane z servera to używam total commandera na VPC i tyle :[ smutne to ale coż zrobic może sami napiszemy sobie program ? :D

btw. używasz dreamweavera do php ?

#4 pavelek

pavelek
  • 60 postów

Napisano 07 lutego 2006 - 11:40

Do php uzywam tylko Eclipsa ... ma wszystko co potrzeba wlacznie zwgrywaniem na server oraz obsluga cvs. nie uzywam zedanego file managera pod os x

#5 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2006 - 12:17

Windows Commandera


Na Windowsach sie nie znam ale jeśli Windows Commandera jest podobny do Mindnight Commandera a zakładam, że tak to możesz zobić tak:

Pobierz Fink

I zainstaluj.

następnie w konsoli apt-get install mc

jak sie zainstaluje wpisz mc [enter] i to tyle

Jednak to nie jest raczej narzędzie programistyczne IDE tylko edytor textu z ftp i managerem plików.

#6 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 lutego 2006 - 12:52

http://blog.fotogenia.info/?p=128

#7 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2006 - 13:05

Natchnęło mnie i zmontowałem Know How o korzystaniu z Fink

#8 webcoder

webcoder
  • 13 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 lutego 2006 - 13:15

Dzieki za poprawke tematu i za rady. Odniose sie do kilku z nich: 1. Dreamweavera uzywam czasem do skladu strony w xhtml - w tym przypadku chodzilo mi o program z zintegrowanym klientem ftp ktory umozliwia zapisanie sesji ftp i szybkie polaczenie... 2. MC - MidnightCommander - kozacki manager z linuxa - wiem, znam - ale ma taka sama funkcjonalnosc w tym zakresie jak muCommander - umozliwia polaczenie ftp ale nie mozna zapisac sobie (zdefiniowac) sesji ftp 3. Poczytalem sobie artykul z fotogenia.info - wszystko fajnie, ale finder jest dobry jak sie zarzadza takimi plikami jak filmy czy muzyka - w przypadku serwisu www typu sklep internetowy - ktory zawiera tysiace! plikow szukanie cos finderem i zarzadzanie plikami myszka jest niewygodne/nieegonomiczne/wolne/wkurzajace - wybierzcie sobie sami :) IMHO nie ma to jak szybkie zarzadzanie plikami w 2 panelach via Norton Commander i pochodne :) No ale przyzwyczajenie to druga natura, prawda? :) 4. Eclipse - oparte na javie - wiec koszmarnie wolny kombajn. Jesli mam zrobic szybko poprawki w kilku plikach i odpalac za kazdym razem do tego Eclipse to juz wole w jakims notatniku... Fakt, ze to jest srodowisko programistyczne ale wszystko zalezy od zastosowania :) Z drugiej strony moznaby faktycznie nawigowac sobie po plikach w muCommanderze, przesylac pliki na serwer Transmitem lub innym klientem FTP, edytowac pliki w SubEthaEdit (z moich doswiadczen jeden z lepszych edytorow tekstu/kodu - a przetestowalem pod katem swoich potrzeb kilkanascie programow) - ale to wszystko jest meczace - a przeciez komputer ma usprawniac prace a nie ja komplikowac... :-/ Chcialbym sie w pelni przesiasc na maca z praca, ale po prostu sie nie da... Gdybym tylko zajmowal sie grafika, to luz, ale programowanie pod Mac to porazka... A szkoda :(

#9 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2006 - 13:24

4. Eclipse - oparte na javie - wiec koszmarnie wolny kombajn.


A to ciekawe - bo cały świat go używa i sobie chwali.

#10 webcoder

webcoder
  • 13 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 lutego 2006 - 13:30

4. Eclipse - oparte na javie - wiec koszmarnie wolny kombajn.


A to ciekawe - bo cały świat go używa i sobie chwali.


Hmm, musze przyznac ze uzywalem Eclipse tylko na studiach - przy programowaniu w javie - no i na PC - na Macu jeszcze nie - sprawdze jak to dziala... :)

#11 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lutego 2006 - 13:36

Eclipse jest jednym z najchetniej używanych IDE. Rozwija się pieknie, coraz wiecej dodatkowych pluginów. Na początku jakoś nie potrafiłem się przekonać ale z czasem przyznaję, że to dobra narzędzie.

#12 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 lutego 2006 - 13:55

No to moje 0.02pln ( © Przemion, 2005 :))

Ostatnie 2 lata tylko koduje, więc sprawa będzie jak najbardziej od strony praktycznej.
Do zarządzania serwisami używam Dreamweavera, pomagam sobie Transmitem oraz.. automatorem :)
Po lokalnych plikach przemieszczam się nieczęsto, ale jeśli to robię pomocny jest Finder.

A teraz jak: w dreamweawerze (matko, to jest jedno długie słowo, będę go nazwał Johny ;)) zakładam sobię projekt strony i wskazuje miejsce na dysku, gdzie będzie leżeć, oraz mijesce w sieci, gdzie - przez ftp - strona będzie lądować.

Dołączona grafika

Zaczynam serwis - ciągle Johnym - normalnie [Jabłko + N] tu, [Jabłko + N] tam :)
Struktura gotowa, pora na jakieś dynamiczne dane - tworze sobie plik php dajmy na to - ciągle Johny - kiedy skończe, albo chcę zobaczyć efekty wduszam magiczną kombinacje [Jabko + U] która wysyła mi plik na serwer. Jeśli ładnie zdefiniowałem stronę, naciskam [Alt + F12] i w defaultowej przeglądarce oglądam efekt. Nie podoba mi się to zmieniam. Na razie nie upuściłem Johnego, a wszystko ładnie i czysto. Plusy takiego rozwiązania - poza oczywistymi - to kopia strony na dysku (ale na razie tam nie zaglądnąłem).

Teraz mam wszystkie pliki na sererze, ale potrzebna mi jeszcze tam grafika - tutaj pomocny jest Transmit (albo inny klient ftp, choćby darmowy dla edukacji Fetch albo dodawany do nowych Maków Captain FTP).

Kiedy przychodzi czas poprawiania literówek i małych bugów na stronie, znów odpalam Johnego (albo raczej go pokazuje, bo jest uruchomiony nonstop) http://mac.chwilami.pl/images/dock.jpg

Nie łącze się z serwerem, bo to może potrwać za długo (jakieś 5 sekund z pobraniem nazw plików, ale dalej). Odszukuje za to w panelu Sites moją stronę, w plikach offline szukam pliku który chcę zmienić, wprowadzam poprawki i wysyłam na serwer [Jabłko + U]. Teraz dopiero Johny się sam łączy i wysyła.

A Automator przydaje się w połączeniu z akcjami Transmita.

Dołączona grafika

Mogę zdefiniować strony które aktualno robię i wysyłać pliki jednym kliknięciem, jeśli akurat kożystanie z Johnego mi nie pasuje. Np. grafikę tak wysyłam jeśli zmienił się akurat jeden plik.

Aha! Spotlight też pomaga bardzo jeśli logicznie nazywacie pliki :) ? ?

#13 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 07 lutego 2006 - 15:49

Ja się znam na programowaniu tyle co na pisaniu prostego HTML w notatniku - czyli prawie nic - ale wiem tyle, że np. CaptainFTP na pewno: "- umozliwia szybkie poruszanie sie po plikach w 2 panelach - nie jest oparte o jave (co za muł)" A jak mi ktoś wyjaśni co znaczy: "- ma wbudowanego klienta ftp z możliwością zapisywania sesji i szybkiego polaczenia" to chętnie poinformuję, jak jest w tym punkcie (ale w pracy jest bardzo podobnyu do nomen-omen WC, z którym mialem już do czynienia) Wiem na pewno jedno: do FTP gorąco go POLECAM!

#14 webcoder

webcoder
  • 13 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 lutego 2006 - 19:00

A jak mi ktoś wyjaśni co znaczy:
"- ma wbudowanego klienta ftp z możliwością zapisywania sesji i szybkiego polaczenia"
to chętnie poinformuję, jak jest w tym punkcie (ale w pracy jest bardzo podobnyu do nomen-omen WC, z którym mialem już do czynienia) Wiem na pewno jedno: do FTP gorąco go POLECAM!


Juz tlumacze - wbudowany klient FTP z mozliwoscia zapisywania sesji - oznacza ze program (manager plikow) ma mozliwosc laczenia sie przez FTP oraz ma mozliwosc zapisania takiego polaczenia do pozniejszego wykorzystania. W Windows Commander wciskasz Ctrl+F i masz liste zdefiniowanych polaczen ftp. Calos po to, zeby nie wpisywac za kazdym razem serwera, loginu i hasla. Jak laczysz sie z 1 czy 2 stronkami to luz, ale jak ja musze miec zdefiniowane 20-30 polaczen (wersja optymistyczna) to sprawdzanie za kazdym razem loginu i hasla w pliku tekstowym i przeklejanie tego do nowego polaczenia ftp jest naprawde uciazliwe...

Testowalem program CaptainFTP - byl prawie idealny. PRAWIE. Jego wada bylo to, ze zle nadawal uprawnienia kopiowanym na serwer plikom. Nie moglem tego za cholere ustawic - niby w opcjach mial ustawione jakie uprawnienie ma nadac takiemu plikowi, a jednak nadawal zle. Jesli kopiuje 200 plikow i dla kazdego mam zmieniac potem uprawnienia recznie to ja dziekuje bardzo...

Sprawdze to jeszcze raz, ale wiem ze dosc dlugo z tym walczylem i nie udawalo sie tego usunac. Moze to kwestia serwera, nie wiem. Mialem najnowsza wersje programu...

#15 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 lutego 2006 - 20:51

No to jeśli to jest jedyna rzecz jaka Ci nie działała prawidłowo w CaptainFTP to piszesz do programistów i gotowe - w następnej wersji na pewno będzie poprawione.

#16 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 lutego 2006 - 23:15

Do FTP jest jeszcze Cyber Duck i oile sie nie myle ma zapisywanie sesji i jest za FREE!

#17 webcoder

webcoder
  • 13 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 08 lutego 2006 - 12:02

No to jeśli to jest jedyna rzecz jaka Ci nie działała prawidłowo w CaptainFTP to piszesz do programistów i gotowe - w następnej wersji na pewno będzie poprawione.


Chyba tak zrobie bo doczytalem sie ze dla kazdego polaczenia mozna zmienic domyslne ustawienie chmod uploadowanego pliku w ksiazce adresowej. No tak, mozna tylko ze tam jest ustawianie UMASK i jak to wlacze to podczas polaczenia pokazuje mi ze serwer nie rozpoznaje polecenia UMASK... Zawsze schody...

A zmiana domyslnego ustawienia uprawnien ustawiana jako opcja w preferencjach dotyczy pliku SCIAGNIETEGO z serwera na dysk, a nie UPLOADOWANEGO na serwer... Paranoja...

#18 cyphelf

cyphelf
  • 44 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 lutego 2006 - 14:21

Ja do szybkiego wgrywania i ściągania skryptów w aplikacjach php używam CaptainFtp - przyznam że pracuje się bardzo wygodnie. Co do edycji to wg mnie najwygodniejsze jest Zend Studio.

#19 gregss

gregss
  • 48 postów
  • SkądWrocław/USA

Napisano 05 grudnia 2007 - 16:25

Do FTP jest jeszcze Cyber Duck i oile sie nie myle ma zapisywanie sesji i jest za FREE!


Cyber Duck jest do bani!!! Korzystałem z tego programu i krew mnie zalewała jak coś się z nim działo. Non stop jakieś błędy, zwiechy itp. więc nie polecam.

Do szybkich zastosowań FTP dobry jest... Firefox :) Tak dokładnie ta przeglądarka z dodatkiem fireFTP. Ma możliwość zapisywania sesji do tego można nadawać prawa dostępu plikom. Otwiera się jako zakładka w Firefox i działa bardzo szybko.


Mi jednak zależy na prostym edytorze tekstu takim jak np Editplus. Chodzi mi głównie o kolorowanie składni.

#20 irocc

irocc
  • 62 postów

Napisano 05 grudnia 2007 - 16:36

Zacznijmy od tego, że żeby szybko i sprawnie pracować nie powinieneś korzystać z FTP a z systemów kontroli wersji i odpowiednio przygotowanych skryptów do deploymentu. Jeśli chodzi o IDE to najlepszym rozwiązaniem dla PHP jest Zend Studio (nie jestem pewien czy jest wersja na maca, trzeba sprawdzić na zend.com), ale macowy killer-app czyli TextMate napewno też się sprawdzi na placu boju, choć to inna filozofia pracy (bardziej w kierunku emacsa/vima dla ludzi).

#21 auss

auss
  • 84 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 grudnia 2007 - 19:39

Zend jest dla maca, bodajrze od wersji 5.2, obecnie sam uzywam 5.5. Sa plany wydania zend studio tylko i jedynie ma maca, bedzie on oparty na eclipse. Wersje beta wywalilem po paru dniach. W kwestii transferu plikow, o ile nie pracuje zdalnie w Zendzie, uzywam cyber duck. Jeszcze ani razu mnie nie zawiodl. A tak calkiem najlepsza rzecza jest svn i export na serwerze ;)

#22 Gość_formozaQbus_*

Gość_formozaQbus_*

Napisano 07 grudnia 2007 - 15:11

Ze swojej strony Polecam cos co sie zwie CODA, bardzo ladnie moza podpiac sie pod serverek, i na zywca grzebac w plikach, ladnie podswietla skladnie etc... Tyle ode mnie, polecam przetestowac:)

#23 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 07 grudnia 2007 - 16:30

Prosty edytor z kolorowaniem składni nazywa się TextWrangler (polecam nieodmiennie od lat). Zapisuje też na serwerach ftp, a nie tylko lokalnie.

#24 mls

mls

  • 1 313 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 grudnia 2007 - 00:50

Ze swojej strony Polecam cos co sie zwie CODA, bardzo ladnie moza podpiac sie pod serverek, i na zywca grzebac w plikach, ladnie podswietla skladnie etc...
Tyle ode mnie, polecam przetestowac:)


Oj. Co do tego kolorowania składni, to mam nieco odmienne zdanie... Już*w tej (i każdej innej ;)) kwestii polecam TextMate. Jedyny plus Cody to to, że nie ma problemów z ISO-8859-2, ale... ja już i tak piszę*tylko w unikodzie ;)

#25 dabu

dabu
  • 12 postów

Napisano 11 grudnia 2007 - 20:40

Pytanie do autora topicu lub kogoś komu się udało znaleźć - czy naprawdę nie ma czegoś darmowego i działającego jak Total Commander lub Krusader? Wiem, Krusader'a da się podobno "jakoś" zainstalować ale nie jest to łatwa sprawa i nie wygląda tak dobrze jak macowe programy. Najlepiej coś z kolorowaniem składni. MuCommander mi się podoba i przezylbym nawet tymczasowo to kolorowanie (podobna mozna bedzie podpiac zewnetrzny edytor) tylko właśnie nie ma zapisywania sesji FTP i trzeba za każdym razem klepać login i hasło eh...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych