Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

HDD nie reaguje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Migwell

Migwell
  • 5 postów

Napisano 14 lutego 2016 - 10:08

Witam,

Mam nadzieje , że dobrze umieszczam temat.

Proszę o pomoc ,  poradę .  Od paru lat jestem użytkownikiem PC –tów. Znajomy namówił mnie na przejście na Apple. Zakupiłem więc na początek używanego Macbook Pro 15” z 2009 r. Niestety nie zdążyłem do końca poznać co w nim siedzi.  Był chyba  OS X  10.5 

Początki były bardzo obiecujące , spodobało mi się.  Niestety przenosząc komputer wyśliznął mi się i upadł na krawędź .  Łał , komputer cały tylko malutkie wgniecenie. Ale łał się skończyło gdy się okazało, że po ponownym uruchomieniu komp nie startuje . Na początku prób pokazywało się jabłuszko na szarym tle a teraz już tylko ikona ze znakiem zapytania. Uruchamianie z kombinacją klawiszy Command i R nic nie daje.  Podejrzenie padło na HDD i/lub ewentualnie taśemkę z płyty głównej do HDD. Taśma ok. bo działa wskaźnik naładowania BAT jak i dioda Stand By.

Niestety nie mam możliwości sprawdzenia HDD.  Nie mam płyty instalacyjnej OS X.

I tu moje pytania:

Czy da się i jak sprawdzić HDD ? ( nie mam drugiego Apple’a  ( mam PC z Win )?

Mając PC czy i jak/skąd mogę ściągnąć OS X aby wgrać na pendrive i z niego zabutować ?

Czy komp nie mając możliwości ( HDD nie działa) wyboru źródła butowania uruchomi się automatycznie z pendrive ?

Rozpatruje również zakup nowego HDD lub SSD ale i tu pytanie jak wgrać nowy OS X i czy można nowszy system  10.XX  jak to jaki ?

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam



#2 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 lutego 2016 - 10:14

To, że świeci lampka sygnalizacyjna wcale nie oznacza, że taśma od dysku jest sprawna.

Dysk możesz sprawdzić pod Windowsem, możesz podłączyć go przez USB i odczytać SMART albo zobaczyć czy jest w ogóle widoczny jako urządzenie.

Jeśli był na nim tak stary system to CMD+R nie zadziała.

 

Czy komp nie mając możliwości ( HDD nie działa) wyboru źródła butowania uruchomi się automatycznie z pendrive ?

Tak.

 

Rozpatruje również zakup nowego HDD lub SSD ale i tu pytanie jak wgrać nowy OS X i czy można nowszy system  10.XX  jak to jaki ?

 

Wrzuć SSD i oczywiście najnowszy system 10.11.


Użytkownik macsupport edytował ten post 14 lutego 2016 - 10:14

Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#3 Migwell

Migwell
  • 5 postów

Napisano 14 lutego 2016 - 10:27

To, że świeci lampka sygnalizacyjna wcale nie oznacza, że taśma od dysku jest sprawna.

Dysk możesz sprawdzić pod Windowsem, możesz podłączyć go przez USB i odczytać SMART albo zobaczyć czy jest w ogóle widoczny jako urządzenie.

Jeśli był na nim tak stary system to CMD+R nie zadziała.

 

Tak.

 

 

Wrzuć SSD i oczywiście najnowszy system 10.11.

Macsupport , super , dziękuje za szybka odp.

Zakupie kabel USB -HDD 2,5 i sprawdzę 

Jeżeli okaże się że HDD trup , czy mogę i skąd ściągnąć ( czy może muszę kupić ) OS X 10.11 ? 

Czy 10.11 wydoli na tak starym MAcu ?

A co z pomysłem na pendrive ?



#4 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 lutego 2016 - 10:31

Jest na forum temat o tworzeniu pendriva pod windowsem, na pierwszej stronie najnowszych tematów, więc poczytaj. Ja tego nigdy nie robiłem to nie pomogę.

Instalkę najlepiej pobrać z AppStore na innym maku i przygotować z niej pendrive.

Jak kupisz SSD to 10.11 będzie chodził bardzo dobrze. Tylko zanim szarpniesz się na SSD to poczytaj jaki bedzie dobry, bo w tym MacBooku nie każdy dysk będzie działał.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#5 Migwell

Migwell
  • 5 postów

Napisano 14 lutego 2016 - 10:36

OK, jak tylko przetestuje , podejmę dalsze działania .

rozumiem ze znajdę na forum , jaki SSD do mojego Mac'a ?

 

 

pozdraiam



#6 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 lutego 2016 - 10:40

Tak, tutaj jest wszystko, wystarczy poczytać.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#7 Migwell

Migwell
  • 5 postów

Napisano 14 lutego 2016 - 10:48

Dziękuję, 

 

jak przeprowadzę tą instalacje . postaram się opisać

 

pozdrawiam



#8 Andaar

Andaar
  • 1 688 postów

Napisano 14 lutego 2016 - 17:28

Tu masz temat:
http://myapple.pl/fo...ziomu-windowsa/

 

A czysta instalka OS X El Capitan właśnie się wrzuca na OneDrive.


MacBook Pro 13" nTB 2017 256GB Silver | iPhone 13 mini 128GB Red | iPad Pro 11 (1st gen) 64GB Silver | iPod Shuffle 4 gen. Blue

Nie pomagam na PW


#9 lukasz.nowacki

lukasz.nowacki
  • 23 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 20 maja 2016 - 15:02

Tu masz temat:
http://myapple.pl/fo...ziomu-windowsa/

 

A czysta instalka OS X El Capitan właśnie się wrzuca na OneDrive.

 

Mam taki problem na macbook 2,1 ElCaitan nie ruszy jak moge zainstalować Snow Lepoard nie majac kopii ani plytki ?


 "Kiedy chcę pobudzić swój mózg do pracy, włączam komputer. Kiedy chcę odpocząć, włączam telewizor." 

#10 Migwell

Migwell
  • 5 postów

Napisano 23 lipca 2016 - 16:35

Macsupport , super , dziękuje za szybka odp.

Zakupie kabel USB -HDD 2,5 i sprawdzę 

Jeżeli okaże się że HDD trup , czy mogę i skąd ściągnąć ( czy może muszę kupić ) OS X 10.11 ? 

Czy 10.11 wydoli na tak starym MAcu ?

A co z pomysłem na pendrive ?

Macsupport,

minęło trochę czasu ale dopiero teraz ziołem się za maca.

Dysk sprawdziłem i jest OK. Mało z tego , podłączyłem go poprzez USB do Maca i ruszył. Czy to oznacza ze kabel-taśma do HDD jest uszkodzona ?. Czy może po przez upadek uszkodziło się coś na płycie ( inne wejście z taśmy a inne wejście z złacza USB)?   Na płycie nie widać uszkodzeń. Obudowa też nie ma śladów wgnieceń. 



#11 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 28 lipca 2016 - 23:33

Najbardziej prawdopodobne (i najłatwiejsze do sprawdzenia - poprzez wymianę na nową) jest uszkodzenie samej taśmy.


Pomogłem ?   -  Lubię to 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych