Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zakup jako przedsiębiorca a rękojmia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 MC_

MC_
  • 5 989 postów

Napisano 23 grudnia 2015 - 17:38

Nie znalazłem takiego tematu, a skoro część z nas kupuje sprzęt w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to może się to przydać.

Do założenia tematu skłoniło mnie zamówienie, w ramach prezentu świątecznego, kabla Lightning 1,8m marki PQI z Cortland. Otóż na fakturze pojawiła się informacja, że strony wyłączają uprawnienia z tytułu rękojmi, co oczywiście jest możliwe między przedsiębiorcami. Poczytałem regulamin (wstyd się przyznać, ale ze względu na niską wartość przedmiotu nie zrobiłem tego wcześniej) i oto moje wnioski:

Sklepy wyłączające rękojmię:

- Cortland,

- x-kom,

- Komputronik (tutaj zapis nie jest do końca jasny - postanowienia końcowe, punkt 5 Regulaminu sklepu)

Sklepy, które rękojmi nie wyłączają:

- iSpot,

- iDream,

- Mediamarkt,

- Saturn.

Co do AOS, to moja interpretacja jest taka, że rękojmia jest również wyłączona, a to ze względu na zapis "Warunki i zasady sprzedaży Apple dla Firm" - punkt 11.3.

To chyba są główne sklepy w których się zaopatrujemy w jabłkowy sprzęt. Mam nadzieję, że komuś się to przyda :)

• Emej lubi to

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE

#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko
  • 2 201 postów

Napisano 08 kwietnia 2016 - 13:43

Nie do końca rozumiem, co to znaczy "Sklepy, które rękojmi nie wyłączają". Wydaje mi się, że w przypadku sprzedaży dla przedsiębiorcy pojęcie rękojmi nie istnieje, więc nie za bardzo jest co wyłączać. To, że nie jest to w sposób jawny określone w regulaminie oznacza tylko tyle, że stosuje się przepisy ogólne. Ale przyznam, że nie studiowałem tego tematu, więc to raczej pytanie niż stwierdzenie.

• Murgal lubi to

#3 MC_

MC_
  • 5 989 postów

Napisano 08 kwietnia 2016 - 13:51

Masz rację. Wydaje Ci się.

W przypadku sprzedaży b2b rękojmia domyślnie obowiązuje, ale można ją wyłączyć. W relacjach b2c jest to niedozwolone.

#4 klopersss

klopersss
  • 733 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 09 kwietnia 2016 - 15:34

Czyli jeśli kupiłem iPhone w iSpot na firmę to rękojmia obowiązuje, tak?

#5 MC_

MC_
  • 5 989 postów

Napisano 09 kwietnia 2016 - 15:35

Na to z regulaminu wychodzi.
Edit. Male uscislenie. ISpot ogranicza rekojmie dla przedsiebiorcow do jednego roku.

Użytkownik MC_ edytował ten post 09 kwietnia 2016 - 15:39

#6 klopersss

klopersss
  • 733 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 10 kwietnia 2016 - 10:09

cwaniaki, mi się akurat zepsuł i niestety ani gwarancja ani rękojmia...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych