Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

mds_stores - co to jest i jak to naprawić?


Best Answer cronopioverde , 19 December 2015 - 12:42

 

 

podejrzewam że masz nowego macbook’a air albo pro […]

 

jeśli jeszcze działasz na yosemite to naprawa uprawnień dyskowych:

[…] no i najważniejsze sprawdz czy to nie jest problem sprzętowy!

chociaż zwykły Apple Hardware Test:

 

W wątku http://myapple.pl/fo...ko-się-sypie/, który autor założył wcześniej jest raport z EtreCheck, w którym są wszelakie dane na temat hardware i software, jeśli to kogoś interesuje. AHT autor wykonał. Niechciane pliki Etre by wykrył także, lecz po raporcie widać, że gdzieś ucieka RAM.

 

Rozwiązanie może być banalnie proste i warto je wypróbować, zanim się podejmie wymagające większych umiejętności i więcej „czasu operacyjnego” środki.

 

Do A-One: widziałem, że używasz FileVault. Jeżeli nie jest Ci to absolutnie potrzebne (nie jesteś bardzo narażony na ryzyko utraty sprzętu poprzez częste z nim podróżowanie etc.), pozostaw funkcję wyłączoną. Na czas przeprowadzenia poniższej operacji wyłącz ją na pewno – to znacznie uprości sprawę. Po zakończeniu procederu zawsze możesz ją włączyć ponownie.
Wyłączanie FIleVault: wejdź do Preferencji Systemowych, do panelu Ochrona i Prywatność, druga karta i „wyłącz FIleVault”. Może to zająć nieco czasu. Poczekaj na zakończenie operacji.

 

Następnie w tych samych Preferencjach przejdź do panelu Spotlight i zakładki Prywatność. Naciśnij plusik pod okienkiem z wykluczeniami i dodaj swój dysk twardy (o nazwie Macintosh HD) do listy wyjątków wyszukiwania (jeśli go nie widzisz, przyciśnij, podczas kiedy widzisz wysunięte okno wyboru, jednocześnie klawisze command-shift-C – wówczas wybierz go z wyświetlonej listy). Zrób to tylko na – dajmy na to – minutę, po czym ponownie usuń go z tej listy zaznaczając i przyciskając minusik. Spowoduje to wymazanie dotychczasowego indeksu Spotlight i utworzenie nowego. W czasie reindeksowania system może być nieco mniej responsywny – nie ma powodu do obaw, to normalne zjawisko, które u Ciebie na dysku SSD może nawet nie być odczuwalne. Również tutaj poczekaj na zakończenie procesu. Jego przebieg możesz (bardzo oględnie, co prawda, bez dokładnego stanu postępu) sprawdzić klikając na ikonę lupy w prawym górnym rogu ekranu i wpisując jakiś znak z klawiatury – literę, cyfrę, cokolwiek. Ponad wynikami wyszukiwania zobaczysz niebieski pasek postępu. Dopiero kiedy indeksowanie zakończy się, pasek zniknie.

 

Wtedy zrestartuj komputer, a kiedy usłyszysz dźwięk startowy – dokładnie w tym momencie – przytrzymaj na raz przyciski command, R, option (alt) i P i trzymaj je dopóki ponownie nie usłyszysz ww. „gongu”. Zaloguj się wtedy normalnie i używaj. Popatrz, czy nastąpiła poprawa. Jeżeli nie, daj znać w tym temacie. Będziemy działać dalej ;) Powodzenia!

Go to the full post


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 A-One

A-One
  • 194 posts

Posted 16 December 2015 - 23:51

Cześć,

 

od jakiegoś czasu po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach użytkowania Mac'a wyświetla się komunikat, że wszystkie aplikacje wstrzymują swoje działanie, ponieważ zabrakło RAM.

 

Otworzyłem monitor aktywności i znowu (tym razem godzinę) to samo.

Wydaje mi się, że mds_stores, które pożera 30GB pamięci (mam 4GB RAM i 26 GB wolnego miesjca na dysku twardym) to "może" być przyczyna. Zwłaszcza, że jak kilka minut wcześniej miało niecałe 1GB - wszystko działało poprawnie.

 

Podobno OSX wykorzystuje wolne miejsce na SSD, więc to by się zgadzało.

 

W każdym razie pytanie jak w temacie: co to jest, czemu tak dużo, czemu nagle zacząłem mieć z tym problem i jak to naprawić?

 

Pozdro.

 

Będę wdzięczny za pomoc. 



#2 zibiap1

zibiap1
  • 72 posts

Posted 17 December 2015 - 14:15

nie jestem zaawansowanym userem ale spróbuje ci pomóc

mds stores i mds to procesy funkcji spotlight

https://support.appl.../pl-pl/HT204014

 

na początek spróbuj wyłączyć a następnie włączyć spotlight ponownie spod terminala

i odczekać kilka / kilkanaście minut aby ponownie zindeksował wszystkie pliki na twoim dysku

instrukcje:

http://apple-user.pl...-systemie-os-x/

 

w preferencjach systemowych/spotligh możesz ograniczyć kategorie wyszukiwania np. wyłączając bing,  czcionki, prezentacje.... czyli takie rzeczy których nie potrzebujesz wyszukiwać

 

jeśli problem dalej będzie się powtarzał możesz mieć przypadek z jakimś programem który stale zmienia jakieś pliki i powoduje to że spotlight wciąż działa/ indeksuje pliki, gdzieś taki problem widziałem na forum, ale nie pamiętam czy osobie udało się ten program zlokalizować czy po prostu wyłączył spotlight na stałe - jak taki program zlokalizować? monitor aktywności i wyłączanie procesów

http://imagazine.pl/2013/07/24/wstrzymywanie-procesow-i-aplikacji/

 

wyłączenie spotlight na stałe rozwiąże twój problem definitywnie, ale spróbuj najpierw tych metod które opisałem, może masz na dysku tysiące zdjęć czy książek i w tym czasie kiedy mac się zawiesza to je przenosisz, albo zawiesza mac chwile po podłączeniu dysku zewnętrznego z dużą ilością plików

 

jeśli już wiesz co to spotlight i jak działa to musisz się pobawić w detektywa i na logikę rozpracować gdzie i kiedy pojawia się problem :)

może ktoś mądrzejszy coś jeszcze podpowie 

p.s. sprawdz jeszcze dysk pod kątem błędów


  • A-One likes this

#3 A-One

A-One
  • 194 posts

Posted 18 December 2015 - 01:16

Znalazłem przyczynę "głębiej".

 

 

Problem zaczyna się wyłącznie po uruchomieniu "Findera".

Niby cały czas jest uruchomiony, ale dopiero jak kliknę w ikonkę, proces mds_stores natychmiast rośnie w błyskawicznym tempie.

 

Nie wyszukuje mi żadnych plików.

Dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że objawy rzeczywiście pojawiły się w tym samym momencie (brak wyszukiwania plików + brakująca pamięć RAM).

 

Po uruchomieniu Findera automatycznie jestem na pozycji "wszystkie moje pliki".

Pomimo tego, że nie wyszukuje żadnego pliku (powinny się automatycznie pojawić "wszystkie") - problem zacyzna się dokładnie w tym momencie. 


Edited by A-One, 18 December 2015 - 01:17.


#4 zibiap1

zibiap1
  • 72 posts

Posted 18 December 2015 - 09:17

po otwarciu findera /wszystkie moje pliki / to prawidłowe ustawienie

jeśli dobrze rozumiem po otwarciu findera proces mds stores zabiera cały ram i nie działa wyszukiwanie spotlight?

więc po uruchomieniu findera mac rozpoczyna indeksowanie plików i wtedy zaczyna brakować ci pamięci ram

wyłącz spotlight na stałe spod terminala lub pobaw się w wykluczenia katalogów albo całego dysku w preferencje/ spotlight/ prywatność i dodaj katalogi lub cały dysk do wykluczeń  i tak spróbuj zlokalizować gdzie jest problem

wydaje mi się że dalej powinieneś sprawdzić czy dysk jest w porządku? sprawdz chociaż z narzędzi dyskowych pierwszą pomoc...

masz włączone file vault?


  • A-One likes this

#5 senbonzakura

senbonzakura
  • 8 posts

Posted 18 December 2015 - 09:26

Autorze...piszesz tak jakbyś nie widział posta powyżej. Ktoś udzielił Ci odpowiedzi. Jeżeli to nie problem ze sprzętem to rozwiązaniem powinny być rady z posta zibiap1. Skorzystałeś z nich? Odpal terminal, wyłącz przeszukiwanie, włącz przeszukiwanie, wyzeruj dane spotlight. Jeżeli masz trochę tematów na dysku to reindeksowanie zajmie dłużej niż parę minut, no ale warto spróbować jeżeli może pomóc. Z resztą pytanie czy jest Ci to potrzebne. Jeżeli nie grzebiesz po macu spotlightem to możesz to mieć wyłączone na amen, a mac będzie jeszcze szybszy niż przed powstaniem problemu.


  • A-One likes this

#6 A-One

A-One
  • 194 posts

Posted 18 December 2015 - 23:09

Czy włączenie spotlight powoduje wyświetlenie jakiegoś komunikatu?

Nic mi się nie pojawia. 

 

Zerowanie spotlight to jest właśnie włącz/wyłącz?

Jeżeli nie - jak to się robi i czymś to grozi? W sensie utratą danych? Podejrzewam, że nie, ale wolę się upewnić. 


Edited by A-One, 18 December 2015 - 23:09.


#7 zibiap1

zibiap1
  • 72 posts

Posted 19 December 2015 - 11:22

spotlight najprościej opisując to wyszukiwarka danych zawartych na twoim komputerze (zdjęcia, książki, programy, historia www itd)

aby działała szybko i sprawnie na każde twoje żądanie (klikając w prawym górnym rogu ikonę lupy i wpisując to czego szukasz) musi zindeksować zawartość twojego dysku, czyli go przeszukać i przeszukiwać na bieżąco kiedy na dysku dokonujesz zmian np. dodając jakieś pliki

 

u ciebie problem jest taki, że cały czas zawiesza ci maka i nie może tego indeksowania dokończyć

możesz rozwiązać go wyłączając spotlight spod terminala, żadnych danych nie utracisz, komunikat się nie pojawi, chyba że prośba o hasło,

ale wyszukiwanie spotlight nie będzie działać

sprawdz wtedy otwierając findera czy ponownie zawiesi maka

 

możesz też spróbować wykluczyć konkretne katalogi (np. biblioteki , system)

preferencje/ spotlight/ prywatność i dodaj te katalogi do wykluczeń

możesz wtedy w przybliżeniu zlokalizować gdzie jest problem jeśli po wykluczeniu tych katalogów spotlight będzie działał i nie zawiesi maka

 

podejrzewam że masz nowego macbook'a air albo pro, ale jeśli nie, a sam wymieniałeś może dysk czy ram to reset PRAM i może SMC:

http://myapple.pl/po...eset-pram-i-smc

 

jeśli jeszcze działasz na yosemite to naprawa uprawnień dyskowych:

https://support.appl.../pl-pl/HT201560

 

no i najważniejsze sprawdz czy to nie jest problem sprzętowy!

chociaż zwykły Apple Hardware Test:

https://support.appl.../pl-pl/HT201257

 

dyski ssd potrafią też bardzo zwolnić, i tym samym przymulić komputer, jeśli zostaje mało wolnego miejsca na nich

choć pojęcie mało jest bardzo względne i nie wiem czy 26 GB się do niego zalicza, ale spróbuj coś posprzątać żeby jeszcze pare GB wolnego wygospodarować

 

na koniec jeszcze jakiś skan antywirusowy zrób, bo może coś zainstalowałeś śmieciowego

 

p.s. zacznij od końca: antywirus, Apple Hardware Test, naprawa uprawnień dyskowych, reset pram, wykluczenia katalogów, a na końcu wyłącz spotlight

jeśli nic nie pomoże czysta reinstalacja


Edited by zibiap1, 19 December 2015 - 11:33.

  • A-One likes this

#8 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3838 posts
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Posted 19 December 2015 - 12:42   Best Answer

 

 

podejrzewam że masz nowego macbook’a air albo pro […]

 

jeśli jeszcze działasz na yosemite to naprawa uprawnień dyskowych:

[…] no i najważniejsze sprawdz czy to nie jest problem sprzętowy!

chociaż zwykły Apple Hardware Test:

 

W wątku http://myapple.pl/fo...ko-się-sypie/, który autor założył wcześniej jest raport z EtreCheck, w którym są wszelakie dane na temat hardware i software, jeśli to kogoś interesuje. AHT autor wykonał. Niechciane pliki Etre by wykrył także, lecz po raporcie widać, że gdzieś ucieka RAM.

 

Rozwiązanie może być banalnie proste i warto je wypróbować, zanim się podejmie wymagające większych umiejętności i więcej „czasu operacyjnego” środki.

 

Do A-One: widziałem, że używasz FileVault. Jeżeli nie jest Ci to absolutnie potrzebne (nie jesteś bardzo narażony na ryzyko utraty sprzętu poprzez częste z nim podróżowanie etc.), pozostaw funkcję wyłączoną. Na czas przeprowadzenia poniższej operacji wyłącz ją na pewno – to znacznie uprości sprawę. Po zakończeniu procederu zawsze możesz ją włączyć ponownie.
Wyłączanie FIleVault: wejdź do Preferencji Systemowych, do panelu Ochrona i Prywatność, druga karta i „wyłącz FIleVault”. Może to zająć nieco czasu. Poczekaj na zakończenie operacji.

 

Następnie w tych samych Preferencjach przejdź do panelu Spotlight i zakładki Prywatność. Naciśnij plusik pod okienkiem z wykluczeniami i dodaj swój dysk twardy (o nazwie Macintosh HD) do listy wyjątków wyszukiwania (jeśli go nie widzisz, przyciśnij, podczas kiedy widzisz wysunięte okno wyboru, jednocześnie klawisze command-shift-C – wówczas wybierz go z wyświetlonej listy). Zrób to tylko na – dajmy na to – minutę, po czym ponownie usuń go z tej listy zaznaczając i przyciskając minusik. Spowoduje to wymazanie dotychczasowego indeksu Spotlight i utworzenie nowego. W czasie reindeksowania system może być nieco mniej responsywny – nie ma powodu do obaw, to normalne zjawisko, które u Ciebie na dysku SSD może nawet nie być odczuwalne. Również tutaj poczekaj na zakończenie procesu. Jego przebieg możesz (bardzo oględnie, co prawda, bez dokładnego stanu postępu) sprawdzić klikając na ikonę lupy w prawym górnym rogu ekranu i wpisując jakiś znak z klawiatury – literę, cyfrę, cokolwiek. Ponad wynikami wyszukiwania zobaczysz niebieski pasek postępu. Dopiero kiedy indeksowanie zakończy się, pasek zniknie.

 

Wtedy zrestartuj komputer, a kiedy usłyszysz dźwięk startowy – dokładnie w tym momencie – przytrzymaj na raz przyciski command, R, option (alt) i P i trzymaj je dopóki ponownie nie usłyszysz ww. „gongu”. Zaloguj się wtedy normalnie i używaj. Popatrz, czy nastąpiła poprawa. Jeżeli nie, daj znać w tym temacie. Będziemy działać dalej ;) Powodzenia!


Edited by cronopioverde, 19 December 2015 - 12:54.

  • A-One likes this

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#9 A-One

A-One
  • 194 posts

Posted 20 December 2015 - 22:26

A gdy przy wybieraniu dysku wyświetla się komunikat, że "nie mam takich uprawnień", pomimo tego, że jestem oczywiście na koncie admina + nie pyta mnie o hasło? 

 

Póki co nie bardzo widzę opcji w "udostępnianie", "ochrona i prywatność", które mógłbym zmienić, ale kombinuję ;) 


Edited by A-One, 20 December 2015 - 22:34.


#10 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3838 posts
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Posted 20 December 2015 - 23:20

Jeszcze raz: jakie czynności wykonałeś? Wyłączyłeś FileVault? I nigdzie nie napisałem o wchodzeniu w panel Udostępnianie.


FileVault wyłącz w ten sposób:
D4lZMcM.png
lDHTXbX.png

Zatwierdź hasłem administratora po kliknięciu na kłódkę, zanim będziesz mógł zmodyfikować ustawienie, ale to chyba oczywiste.

 

Po czym w zakładce Prywatność w panelu Spotlight wyklucz swój dysk z wyszukiwań, po czym po paru minutach ponownie go dodaj (usuwając minusem z listy wykluczeń). Nie powinno pytać o żadne hasła. Jeżeli wyświetla jakiekolwiek monity o niewystarczających uprawnieniach, zrób zrzut ekranu z nimi i podziel się tutaj.

I nb. Wszystkie moje pliki jako domyślne w Finderze wcale nie jest „prawidłowym” ustawieniem. Jest po prostu narzuconym przez Apple od czsów OS Lion. Ani prawidłowym, ani nie. W każdej chwili można zmienić katalog pojawiający się po otworzeniu Findera w tegoż preferencjach.


Edited by cronopioverde, 20 December 2015 - 23:29.

  • A-One likes this

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#11 A-One

A-One
  • 194 posts

Posted 20 December 2015 - 23:22

Lecę po kolei ;) Więc oczywiście FileVault wyłączyłem. 

 

Jestem przy punkcie, gdzie powinienem dodać swój dysk do wyjątków wyszukiwania Spotlight.

Musiałem skorzystać z kombinacji klawiszy, bo nie było widać (nie dało się łatwo znaleźć) dysku Macintosh HD.

Zaznaczam, dodaję do wyjątków, OSX pyta się mnie czy na pewno chcę dodać do wyjątków i informuje, że uniemożliwia to Spotlight wyszukiwanie plików i takie tam, potwierdzam i zaraz po tym wyświetla się komunikat, że "nie można było dodać lub usunąć tej rzeczy; nie mam odpowiednich uprawnień".

Całość zatytułowana jest "błąd listy prywatności",

 

A ja w "udostępnianiu" i "ochrona i prywatność" szukałem rozwiązania tego problemu, ale nie mogę znaleźć opcji, ktróa umożliwiłaby mi dodać dysk do wyjątków wyszukiwania spotlight, czyt. szukałem miejsca gdzie mogę sobie nadać te uprawnienia :P 


Edited by A-One, 20 December 2015 - 23:23.


#12 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3838 posts
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Posted 20 December 2015 - 23:32

Czy wyłączanie FileVault zakończyło się?
Pamiętaj, że proces odszyfrowywania może zająć dłuższy czas, w zależności od ilości danych https://support.appl...74?locale=pl_PL. Poczekaj na zakończenie procesu, co zresztą napisałem poprzednio.
 

I uruchom ponownie komputer po zakończeniu odszyfrowywania: https://support.appl.../pl-pl/HT204837 – tu wszystkie potrzebne informacje. Sam nigdy nie używałem szyfrowania, bo nie pracuję w CIA ani innych takich, więc polecam lekturę supportu. Po kompletnym wyłączeniu szyfrowania nie powinieneś mieć kłopotów z wykluczeniem dysku ze Spotlight. Jeżeli będziesz miał nadal, pomimo wyłączenia FV, daj znać. Posłużymy się inną metodą.


Edited by cronopioverde, 20 December 2015 - 23:40.

  • A-One likes this

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#13 A-One

A-One
  • 194 posts

Posted 20 December 2015 - 23:39

Tak zrobiłem - czekałem ok 15 minut ;) Dostałem info, że proces się zakończył.

Status FileValut: wyłączony. 

 

Jedne co mogę zrobić to ponownie go włączyć ;)

Oczywiście restart na wszelki wypadek również był zrobiony. 



#14 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3838 posts
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Posted 20 December 2015 - 23:53

Dobrze, jeżeli nie pozwala Ci wykluczyć dysku z poziomu preferencji, zrób odbudowę indeksu z Terminala.
Uruchom aplikację Terminal i wpisz lub najlepiej skopiuj/wklej stąd:

sudo mdutil -Ea

Przebudowa indeksu potrwa trochę, jak wspomniałem, a jej progres będzie można będzie zobaczyć tak samo jak napisałem w poście #8 . Po zakończeniu zrestartuj komputer z przytrzymanymi cmd-opt-P-R, o czym też wspomniałem. Wtedy potestuj, jak się system zachowuje.


Edited by cronopioverde, 20 December 2015 - 23:53.

  • A-One likes this

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#15 A-One

A-One
  • 194 posts

Posted 21 December 2015 - 00:23

Wydaje mi się, że problem rozwiązany ;) 

 

mds_stores po otwarciu Findera zatrzymuje się na poziomie 30 MB ;) 

 

PS nie wykorzystywałem sposobu poprzez terminal - miałem cały czas wyłączony spotlight (post #2, @zibiap1), bo tylko w ten sposób mogłem pracować na Macu.

Pomyślałem, że może to mieć znaczenie, włączyłem Spotlight i kontynuowanie wg Twoich instrukcji, @cronopioverde, wg mnie na ten moment rozwiązało problem, ponieważ gdy problem był, od momentu włączenia Findera zostawało mi tylko kilka minut pracy, jednak na monitorze aktywności natychmiast było widać, że jest wyciek.

Teraz tego efektu nie ma.

 

Dzięki! 






1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users