Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zagubione 13gb


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 macikera

macikera
  • 20 postów

Napisano 28 marca 2015 - 12:00

Witam,

od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem MacBooka Pro 13 Retina. Ogólnie wszystko całkiem spoko śmiga, ale walnąłem głupi błąd i pożałowałem na wersję 256gb. Ostatnio zabrałem się za montaż no i dostałem informację, że już nie mam miejsca na dysku. Wiem, że muszę całą bibliotekę iMovie przenieść na dysk zewnętrzny - to nie problem. Z ciekawości zacząłem sprawdzać co ile zajmuje i natrafiłem na dziwne i niepokojące zjawisko - folder "Dane użytkownika" zajmuje 76gb, folder z biblioteką iMovie 56gb, sprawdziłem ile zajmują pozostałe foldery i jest to ok. 7gb no i tu jest moje pytanie - gdzie podziało się moje 13gb?
Pozdrawia Maciek



#2 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 28 marca 2015 - 12:25

gdzie podziało się moje 13gb?

 

 

Odpalasz, zaznaczasz dysk i czekasz aż przestanie kręcić kółkiem i wiesz wszystko.

http://www.macupdate.../33700/diskwave



#3 macikera

macikera
  • 20 postów

Napisano 28 marca 2015 - 13:45

Dzięki za odpowiedź, ale mój problem nie polega na tym, że nie potrafię sprawdzić co ile zajmuje, a na tym, że wartości te się nie zgadzają…
Może przedstawię to bardziej obrazowo.

 

2qb4rom.png
56+0.2+0.2+0.2+0.1+5.6=62.3
62.3gb nie jest równe 76gb i o to mi chodzi...

Użytkownik macikera edytował ten post 28 marca 2015 - 13:52


#4 gsn

gsn
  • 180 postów

Napisano 28 marca 2015 - 13:53

Przeskanuj kompa jakimś programem typu CleanMyMac 2 albo MacCleanse. 


Follow me on Twitter: @unscom

 


#5 macikera

macikera
  • 20 postów

Napisano 28 marca 2015 - 14:03

Ale w jaki sposób i co mi to da? Mam CleanMyMac 2 i używam go na bieżąco, ale nie bardzo mam pomysł jak ma mi on pomóc w tej sytuacji...



#6 gsn

gsn
  • 180 postów

Napisano 28 marca 2015 - 14:07

Może to właśnie cache poszczególnych aplikacji tyle zajmuje? U mnie po tygodniu tweetbot zajmuje mi ~3GB...


Follow me on Twitter: @unscom

 


#7 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 28 marca 2015 - 14:16

Pokaż pliki ukryte może trzeba włączyć? Albo może masz jakiegoś symbolic linka tam (dowiązanie)  i pokazywarka głupieje. Nie wiem.


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 28 marca 2015 - 14:20


#8 macikera

macikera
  • 20 postów

Napisano 28 marca 2015 - 15:07

Dziena, mam bydlaka. Mogę coś z tym zrobić? Czy jeśli CleanMyMac sobie z nim nie poradził to lepiej nie tykać?

muig60.png



#9 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 28 marca 2015 - 15:58

Dziena, mam bydlaka. Mogę coś z tym zrobić? Czy jeśli CleanMyMac sobie z nim nie poradził to lepiej nie tykać?

 

W Bibliotekach użytkownika programy zapisują swoje ustawienia, przegdarki cache. Ale coś i tak za duży u ciebie. Mój ma np. 3,5 GB. Sprawdź katalogi Applications Support i Caches. No i oczywiście Mail - tu często jest Problem. Jak czegos nie jestes pewien to nie ruszaj.


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 28 marca 2015 - 16:00


#10 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 28 marca 2015 - 17:27

[…] Ostatnio zabrałem się za montaż no i dostałem informację, że już nie mam miejsca na dysku. […]

 

Ale wiesz, oczywiście, że na dysku, oprócz Twojego katalogu domowego (czyli „Maciek” w tym wypadku, skoro już się podzieliłeś :) ), zawartego w /Users, znajdują się jeszcze katalogi /Library, /Applications, /System etc., nie licząc niewidocznych unixowców, prawda? I nie zapominaj o partycji recovery.

 

 

Może to właśnie cache poszczególnych aplikacji tyle zajmuje? U mnie po tygodniu tweetbot zajmuje mi ~3GB...

 

Niewiele chache’ów jest łapanych poza katalog użytkownika (do /Library/Caches i /System/Library/Caches), większość siedzi w domowym.

 

A co do odczytu zużycia dysku wewnętrznego (całego, a nie tylko katalogu użytkownika): odłącz dyski zewnętrzne, po czym użyj w Terminalu komendy:

sudo du -sh / *

(potrzebne hasło administratora).

 

Też spełni zadanie, bez zewnętrznych aplikacji :)

 

Edit:

Widzę, że w międzyczasie, zanim zdążyłem dokończyć post (bo mimo weekendu zajęć multum, to i przerwałem w połowie, a strona się jakoś nie odświeżyła  :) ), zorientowałeś się, o co chodzi z zajętym miejscem. Żeby sobie nie zrobić nagle kuku, np. z mailami w skrzynkach, z ~/Library usunąć możesz w zasadzie tylko Caches (ręcznie lub jednym z wielu dostępnych na rynku programów, za wyjątkiem tych bardziej szkodzących niż pomagających) oraz nieużywane przez żaden z istniejących aktualnie programów pliki preferencji oraz te z Application Support, tudzież Containers (usuwałeś ex-programy ręcznie czy używając np. AppCleaner?). Przede wszystkim sprawdź w Bibliotekach, który z katalogów jest najbardziej „dyskożerny” i jego analizą zajmij się dokładniej.


Użytkownik cronopioverde edytował ten post 28 marca 2015 - 17:39

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#11 macikera

macikera
  • 20 postów

Napisano 28 marca 2015 - 19:44

Dzięki za pomoc, trochę mi to rozjaśniło wszystko :D Znalazłem najbardziej zasobny folder.

2mgw189.png

Z tego co wyczytałem to są tam backupy z iPhone, ale ja tak na prawdę jak czyszczę telefon to nie przywracam tych backupów. Zdjęcia sam raz na jakiś czas zrzucam do iPhoto, muzyka z Spotify, a to co najważniejsze, czyli kontakty, to jest w iCloud. Mogę to po prostu brutalnie wywalić czy lepiej nie…?



#12 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 28 marca 2015 - 19:51

Tam chyba też jest zawartość iCloud Drive, jeśli używasz. To się wszystko synchronizuje z iCloud - więc bezpieczniej będzie pousuwać z iCloud to czego nie potrzebujesz, powinno zniknąć wtedy z tego katalogu. W odwrotną stronę istnieje duże prawdopodobieństwo, że albo zniknie ci to co wywalisz również z iCloud, albo na nowo wszystko dociągnie - więc i tak nie ma to sensu. Co do backupów z iPhona to nie wiem, bo nie używam. 


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 28 marca 2015 - 19:53


#13 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 29 marca 2015 - 06:23

Tam chyba też jest zawartość iCloud Drive, jeśli używasz.

 

~/Biblioteki/Application Support/MobileSync/Backup zawiera kopie zapasowe urządzeń. Zawartość chmury jest w katalogu ~/Biblioteki/Mobile Documents.

Kopie zapasowe równie wygodnie, i wcale nie brutalnie, będzie Ci usunąć z poziomu iTunes (Preferencje>zakładka Urządzenia). A na przyszłość, jeśli nie chcesz w ogóle tych kopii w komputerze, zaznacz po podłączeniu telefonu w dziale „Podsumowanie” pod „Kopie zapasowe”, żeby archiwizował automatycznie do chmury – w samym telefonie możesz przecież ustawić, co konkretnie chcesz backupować, żeby i tam Ci za dużo miejsca nie zeżarło. A jeśli przy następnej aktualizacji iOS-a poprzez iTunes znów zrobi Ci kopię zapasową (bo o ile się nie mylę, tak się właśnie dzieje), po prostu znowu ją w tymże iTunes usuń


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#14 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 29 marca 2015 - 12:59

~/Biblioteki/Application Support/MobileSync/Backup zawiera kopie zapasowe urządzeń. Zawartość chmury jest w katalogu ~/Biblioteki/Mobile Documents.

Mój błąd. Sorry.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych