Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

klawiatura apple - zmiana położenia klawiszy


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 dziurawy

dziurawy
  • 19 posts
  • SkądWieliczka

Posted 24 January 2006 - 11:47

Witam, czy ktoś wie jak można skonfigurować klawiaturę apple aby np. pod "x" z alt było nasze "ź" a nie "ż". W pracy na piecyku - w domu maczek i przyzwyczajenia z klawiatur/ systemu PC biorą górę. Trochę mnie to denerwuje, kiedy muszę myśleć, że teraz to należy wciskać X, a nie Z aby otrzymać to co chcę, Drugą sprawa jest brak alt obok spacji. Może marudzę ale moze jest też na to lekarstwo :)

#2 piotr falba

piotr falba
  • 866 posts
  • SkądGdańsk

Posted 24 January 2006 - 12:08

ja bym kombinował ze zmianą ustawień klawiatury na PC (tam to jest udręka), bo ta z maczka idealnie do mnie pasuje :D wygodne jest używanie lewego alta do stawiania polskich znaków no i jabuszko tuż przy spacji ehhh, z początku tego nie docenialem, a teraz bez tego nie mogę normalnie funkcjonować - na pc pisze o jakieś 20% wolniej niż na macu

#3 JSG

JSG
  • 5459 posts

Posted 24 January 2006 - 12:18

Re: klawiatura apple - zmiana położenia klawiszy

Witam,
czy ktoś wie jak można skonfigurować klawiaturę apple aby np. pod "x" z alt było nasze "ź" a nie "ż".
W pracy na piecyku - w domu maczek i przyzwyczajenia z klawiatur/ systemu PC biorą górę.
Trochę mnie to denerwuje, kiedy muszę myśleć, że teraz to należy wciskać X, a nie Z aby otrzymać to co chcę,
Drugą sprawa jest brak alt obok spacji.

Może marudzę ale moze jest też na to lekarstwo :)


A ja mam na odwrót w PC chciał bym przestawiać :) ile razy do pc usiądę.
Przecież to jest bez porównania... i to że masz dwa alty do pl znaczków bardzo wygodnie.. Albo przełóż sobie klawisze bo niestety tej kolejności się zmienić nie da... Kiedyś w polonizatorze któregoś klasika autor ustawił to jak w piecyku... ale jobuy nań padły... :? więc to był ostatni raz :)

duże Ż jest jeszcze pod alt-k ;)

#4 elrobsono

elrobsono
  • 1516 posts
  • SkądBarcelona, ES

Posted 24 January 2006 - 12:19

Po przesiadce miałem podobny problem. Jeśli chodzi o ź i ż to idzie się przywyczaić.
Jeśli jednak koniecznie chciałbyś zamienić te 2 literki, to wytłumaczenie jak to zrobić znajdziesz tu:
http://www.myapple.p...ight=klawiatur*
Sęk w tym, że będzie się wyłączał od czasu do czasu jak kiedyś klawiatury w Panterze.

Jeśli chodzi o brak prawego alta, to w System Preferences-->Keyboard&Mouse, na dole po lewej stronie jest taki przycisk Modifier Keys - tam można zamieniać funkcje klawiszy Alt, Control, Command, Caps Lock, można sobie ustawić Alta pod Commandem i będzie wygodniej.

Natomiast jeśli nie chcesz zamieniać klawiszy funkcyjnych, to należy zainstalować rozszerzenie kernela "fKeys" podmieniające w mapie klawiatury return/enter (ten klawisz pomiędzy strzałkami i prawym Command) na ALt. http://www.kodachi.com/fKeys/

#5 marczynski

marczynski


  • 1688 posts
  • SkądKonskie, Poland

Posted 24 January 2006 - 13:06

Jak masz polska klawiature to w System Preferences kliknij na Keyboard & Mouse. Nastepnie w Keyboard wybierz Modifier Keys... i zamien jablko z altem. Bedziesz mial jak chcesz. Pozdrawiam!

#6 hwojtek

hwojtek
  • 1273 posts
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Posted 24 January 2006 - 13:33

Lepszego sposobu na zrobienie własnego wygodnego layoutu klawiatury od Ukelele nie ma...

#7 elrobsono

elrobsono
  • 1516 posts
  • SkądBarcelona, ES

Posted 24 January 2006 - 13:38

Lepszego sposobu na zrobienie własnego wygodnego layoutu klawiatury od Ukelele nie ma...


Bawiłes się tym programem?? Można zmienić powiedzmy standardowy układ programisty, tak by ź i ż były po windowsowemu i nie trzeba było przelączać klawiatur??

#8 hwojtek

hwojtek
  • 1273 posts
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Posted 24 January 2006 - 15:01

Używam... zrobiłem tacie klawiaturę polską programisty z francuskimi znakami, zamienić klawisze Z i X to prościzna...

#9 elrobsono

elrobsono
  • 1516 posts
  • SkądBarcelona, ES

Posted 24 January 2006 - 15:09

Chodzi mi o to, czy program modyfikuje już istniejący układ, czy dodaje nowy ??

#10 hwojtek

hwojtek
  • 1273 posts
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Posted 24 January 2006 - 19:01

Możesz zrobić sobie od zera albo zmodyfikować istniejący i zapisać jako własny. Pokaże się na liście klawiatur.

#11 elrobsono

elrobsono
  • 1516 posts
  • SkądBarcelona, ES

Posted 24 January 2006 - 19:08

No ale jak zapiszę jako własny to pojawi się problem przełączania się, podobnie jak ma to miejsce z klawiaturą od Heidiego :( czyli porażka. Będzie się co jakiś czas włączała spowrotem standardowa :(

#12 njet

njet

  • 1342 posts
  • SkądKraków

Posted 24 January 2006 - 21:50

No ale jak zapiszę jako własny to pojawi się problem przełączania się, podobnie jak ma to miejsce z klawiaturą od Heidiego :( czyli porażka. Będzie się co jakiś czas włączała spowrotem standardowa :(


Trzeba kontorlować palce i po jakimś czasie zobaczysz, że nie masz problemów z przełączającymi się klawiaturami. Już od miesięcy nie zmieniłem klawiszy przez przypadek - między innymi dlatego już mi nie jest potrzebna ikonka na pasku.
To jest tak jak z uczeniem się pisanie bezwzrkowo. Najpier się mylisz, a potem już przychodzi bez problemu.

A bardziej w temacie: dla użytkowników *booków, gdzie nie ma "prawej wanny" ten link będzie pomocny: http://blog.fotogenia.info/?p=144

#13 elrobsono

elrobsono
  • 1516 posts
  • SkądBarcelona, ES

Posted 24 January 2006 - 22:26

Klawiatury się przełączają samoistnie, a nie poprzez wciśnięcie odpowiedniej kombinacji klawiszy. Taki problem z klawiaturą PLpro występował standardowo we wcześniejszych systemach z klawiaturą i w Tygrysie na szczeście przestał istnieć.

#14 hwojtek

hwojtek
  • 1273 posts
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Posted 25 January 2006 - 10:23

No ale jak zapiszę jako własny to pojawi się problem przełączania się, podobnie jak ma to miejsce z klawiaturą od Heidiego :( czyli porażka. Będzie się co jakiś czas włączała spowrotem standardowa :(


Jezzzzzu!!
A co szkodzi ci zapisać oryginalne layouty amerykański i polski w innym miejscu, po czym podmienić oba pliki na ten, który stworzyłeś zapisany pod dwoma różnymi nazwami???????

#15 krismiszcz

krismiszcz
  • 2414 posts
  • SkądLUBLIN

Posted 25 January 2006 - 10:48

dziurawy, http://homepage.mac....leSharing8.html

link do pliku http://homepage.mac....ndows-style.zip

Polskie klawiatury Windows-style to zbiór dwóch klawiatury w układzie Programisty, jeden dla grupy Roman, a drugi dla grupy Central Europe, w których zamieniono sposób wprowadzania liter ?ż? i ?ź? na wzór rozwiązania wykorzystywanego w systemie Microsoft Windows.

Instrukcja instalacji
Pliki Polish Win Roman.rsrc i Polish Win.rsrc należy umieścić w teczce /Library/Keyboard Layouts (jeżeli mają być dostępne dla wszystkich użytkowników komputera) lub w ~/Library/Keyboard Layouts (jeżeli mają być dostępne tylko dla danego konta). Następnie należy się przelogować i uaktywnić nowe układy klawiatur w Preferencje systemowe > Narodowe > Menu wprowadzania (w systemie bez polonizacji odpowiednio System Preferences > International > Input Menu).




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users