Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

iMac G3 popsuty


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Jeremy

Jeremy
  • 378 posts
  • SkądWarszawa

Posted 18 January 2006 - 20:31

Dostałem w spadku iMaca G3, zepsutego (kolega chciał go wywalić, ale mi się żal zrobiło). To pierwszy model iMaca 233Mhz. Podobno padł tak: obraz zaczął lekko drgać i drgał tak przez kilka tygodni (nie przeszkadzało to w pracy), po czym z tyłu zaczęło trzeszcześć i wszystko się wyłączyło. Jak długo postoi wyłączony, to czasem się włącza, tzn. słychać gong, ale na monitorze pustka, po czym wszystko się wyłącza i jest cisza. Poczytałem trochę archiwum, wiem, że z tymi modelami był jakiś problem (trafopowielacz? zasilacz głowny? bateria? - kompletnie się na tym nie znam). Może te objawy ze skakaniem obrazu i trzaskaniem z tyłu komuś coś podpowiedzą? Może jeszcze opłaca się to naprawić..? Czego szukać? Za każdą pomoc będę wdzięczny.

#2 tskisiu

tskisiu
  • 1255 posts
  • SkądEnschede (NL)

Posted 18 January 2006 - 21:13

łatwo sprawdzić, czy to wina monitora. Musisz odkręcić dolną obudowę komputera (4 albo 6 śrubek i trochę siły). W tych Imacach monitor z "komputerem" połączony jest zwyczajnym kablem. Musisz kupić przejściówkę na monitor vga (pc). Taka przejściówka w dobrym sklepie elektronicznym to koszt od 10-40 pln. Podłączyć i zobaczyć. Niemniej z twojego opisu wynika, że może to być jednak zasilacz. jeżeli lubisz dłubać, to w internecie są stronki jak podłączyć zasilacz od PC do tego maca (kwestia przelutowania wtyczek). Z tym że dogrzebania się do zasilacza może trochę zająć...Możesz też zanieść do serwisu elektronicznego (takiego prawdziwego, a nie przysklepowego) i kazać naprawić zasilacz. Zazwyczaj są to jakieś drobiazgi - ja zapłaciłem ostatnio 50 pln. Czy warto? jeżeli chcesz tylko sprawdzić, czy działa to nie warto. Ale jak go naprawisz to możesz go sprzedać za jakieś 200 pln. Poza tym to jest fajny komputerek dla kogoś, kto nie używa komputerów. Ja planuje kupić taki mojej mamie do internetu (skype, poczta). Zajmuje mało miejsca, ładnie wygląda.

#3 Jeremy

Jeremy
  • 378 posts
  • SkądWarszawa

Posted 18 January 2006 - 22:55

łatwo sprawdzić, czy to wina monitora. Musisz odkręcić dolną obudowę komputera (4 albo 6 śrubek i trochę siły). W tych Imacach monitor z "komputerem" połączony jest zwyczajnym kablem. Musisz kupić przejściówkę na monitor vga (pc). Taka przejściówka w dobrym sklepie elektronicznym to koszt od 10-40 pln. Podłączyć i zobaczyć.


Fajno, spróbuję w ten sposób.

Niemniej z twojego opisu wynika, że może to być jednak zasilacz. jeżeli lubisz dłubać, to w internecie są stronki jak podłączyć zasilacz od PC do tego maca (kwestia przelutowania wtyczek). Z tym że dogrzebania się do zasilacza może trochę zająć...Możesz też zanieść do serwisu elektronicznego (takiego prawdziwego, a nie przysklepowego) i kazać naprawić zasilacz. Zazwyczaj są to jakieś drobiazgi - ja zapłaciłem ostatnio 50 pln.


A czy znasz ewentualnie metodę wykluczenia winy zasilacza (zakładając, że nie monitor)?

Czy warto? jeżeli chcesz tylko sprawdzić, czy działa to nie warto. Ale jak go naprawisz to możesz go sprzedać za jakieś 200 pln. Poza tym to jest fajny komputerek dla kogoś, kto nie używa komputerów. Ja planuje kupić taki mojej mamie do internetu (skype, poczta). Zajmuje mało miejsca, ładnie wygląda.


Zawsze mi szkoda, jak maczek stoi i się marnuje :) Jeśli uda się naprawić, to wezmę go do pracy, postoi sobie w kącie jako terminal internetowy... . A jeśli nie, to jakoś muszę usunąć dane z dysku, i oddam komuś, komu chce się nad tym posiedzieć...

#4 tskisiu

tskisiu
  • 1255 posts
  • SkądEnschede (NL)

Posted 18 January 2006 - 23:21

W tym maczku jest wspólny zasilacz dla monitora i płyty głownej. Jakby poszedł tylko monitor to komputer powinien się włączać bez obrazu. Więc chyba raczej zasilacz. Ten imac to w zasadzie osobny komputer, osobny monitor w jednej obudowie z jednym zasilaczem (w Pc też tak można, przynajmniej kiedy można było - były taki specjalne kable i gniazda w zasilaczach). Możesz jeszcze odłączyć płytę główna od zasilacza i monitora (łatwo dostępne) i podłączyć maczka jako monitor do innego komputera. Jak się odpali to niestety oznacza jakieś uszkodzenie na płycie głownej.

#5 Jeremy

Jeremy
  • 378 posts
  • SkądWarszawa

Posted 18 January 2006 - 23:42

Wielkie dzięki za pomoc - już wiem od której strony go napocząć ;)

#6 pomylek

pomylek
  • 5 posts

Posted 22 January 2006 - 18:24

Jestem pewien w 100%, że padł Ci trafopowielacz. Ostatnio podobnie jak Ty, dostałem uszkodzonego imac'ka. Sprawa wyglądała tak: włączałem kompa guzikiem, słychać było dzwieki, kilka sekund i gasło wszystko. Gasło w momencie kiedy powinien normalnie włączyć się kineskop czyli w momencie kiedy idzie wysokie z trafopowielacza. Po tym nie szło go odpalić. Trzeba było poczekać chwilę. Wymieniłem trafo na nowe i śmiga jak złoto. Jeśli chcesz ustalić czy to trafopowielacz to ściągnij spodnią plastikową klapkę i tam będą różne wtyczki. Odczep taką podobną do złącza szeregowego przekręcaną po obu stronach na pseudo śrubki. Jeśli po odłączeniu tego komp odpali się i będzie działać to na bank leży trafopowielacz.

#7 Jeremy

Jeremy
  • 378 posts
  • SkądWarszawa

Posted 22 January 2006 - 19:53

Objaw jest rzeczywiście dokładnie taki, jak u Ciebie. Jutro postaram się toto rozkręcić. A skąd można wytrzasnąć taki trafopowielacz? Na elektronice nie znam się kompletnie, to musi być specjalny do tego imaka?

#8 pomylek

pomylek
  • 5 posts

Posted 22 January 2006 - 20:10

Trafo musi być takie jakie masz w macu. Jak rozkręcisz to musisz spisać numery i kupić albo w sklepie elektronicznym albo na gieldzie lub w sklepach internetowych. Ja kupilem w tym ostatnim za 70zł z wysyłką. Wymieniłem sam. Ale jesli nie masz pojecia to lepiej nie bierz sie za to sam.

#9 Jeremy

Jeremy
  • 378 posts
  • SkądWarszawa

Posted 22 January 2006 - 20:16

Spróbuję namierzyć ten trafo, mam tu gdzieś nawet dokumentację serwisową imaka. Dzięki za info, a adres tego sklepu podasz?

#10 pomylek

pomylek
  • 5 posts

Posted 22 January 2006 - 23:11

Adres sklepu: [URL=http://www.trafopowielacze.pl/]http://www.trafopowielacze.pl/[/URL]
W moim ''maku' rev A siedzi trafopowielacz o następującym symbolu 6174Z-1003G.

Jeśli nie wiesz jak wygląda to zlokalizuj na kineskopie taką przyssawkę duża i od niej biegnie gruby, czerony kabel do takie ustrojstwa szarego z dwoma pokrętłami na boku. To jest wlasnie trafopowielacz. Nie dotykaj palcami trafa ani kabla bo może Cię niezle kopnąć. Najpier trzeba rozładować układ.

#11 Jeremy

Jeremy
  • 378 posts
  • SkądWarszawa

Posted 22 January 2006 - 23:36

Dzięki za adres. Sam nie będę grzebać, bo się nie znam i pewnie coś rozpieprzę ;) Zorientuję się, jaki jest u mnie (wygląda na to, że będzie to ten sam model), i zlecę to komuś - może imaczek jeszcze trochę posłuży, zwłaszcza, że wszystko poza tym jest sprawne...
Dzięki raz jeszcze.

Rozumiem, że to to cudo?
Dołączona grafika

#12 KAM_

KAM_
  • 73 posts
  • Skąduć!

Posted 30 January 2006 - 10:24

Ja tylko powiem, że jeśli Mac okaże się nie do naprawienia, ale monitor będzie sprawny, to chętnie bym przyjął złoma w prezencie... ;]




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users