Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki wybrać serwer NAS??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 artur.art7

artur.art7
  • 17 postów

Napisano 25 lutego 2014 - 13:52

Witam. Poszukuje serwera NAS 2 zatokowego do TimeMachine i Windowsa oraz służącego jako dysku magazynującego. Dysk pracowały by w tybie mirroring (kopiowanie dysku jednego na drugi). Zależałoby mi na streaming wideo na telewizor. Budżet około 500zł bez dysków.

#2 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 25 lutego 2014 - 13:52

Ile dysków? Ma obsługiwać TimeMachine?

#3 artur.art7

artur.art7
  • 17 postów

Napisano 25 lutego 2014 - 14:09

Przepraszam już wszystko zamieściłem. Serwer 2 dyskowy obsługa oczywiście TimeMachine. Budżet około 500 oczywiście jeśli jest coś lepszego na rynku do czego warto dopłacić to również proszę o propozycję. [mod]Na forum zabronione jest sztuczne podbijanie tematu nic niewnoszącymi postami. Jest to traktowane jako spam i karane ostrzeżeniem. Post podbijający usunąłem, następnym razem ukarzę ostrzeżeniem. tumpio [/mod]

#4 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 26 lutego 2014 - 10:56

Obawiam się, że w cenie 500zł nie znajdziesz 2-dyskowego NAS z obsługą TimeMachine. W tych pieniądzach będzie ciężko kupić rozsądną obudowę RAID z USB 3.0

#5 artur.art7

artur.art7
  • 17 postów

Napisano 26 lutego 2014 - 11:07

W takim razie co jest godnego polecenia aktualnie na ruynku. Cena jest mniej ważna możemy przekroczyć budżet. Najważniejsze to łatwość w konfiguracji oraz streaming na tv.

#6 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 26 lutego 2014 - 11:12

Na przykład produkty Qnap:
TS-220 - opis w j. ang: QNAP Systems, Inc. - Network Attached Storage (NAS)
TS-221 - opis w j. ang: QNAP Systems, Inc. - Network Attached Storage (NAS)

#7 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 26 lutego 2014 - 12:06

Złożyć samemu. Niestety trochę więcej pracy (i nauki), ale powstaje sprzęt bez ograniczeń. Płyta np Atomiku (w pełni pasywne chłodzenie) z sata3 i usb3 i 1Ge za 250-300zł, do tego 2GB ramu i jakaś mała obudowa PC na 2 dyski. Nie przekroczy to 500zł. Do tego polecam boot z 2x pendrive usb3 (raid1) co pozwoli uśpić dyski bez usypiania całego NASa (mam tak w xbmc, menu i wszystko chodzi, a dysk się odpala jak włączam wideo czy inny wjazd na dysk). Możliwości: dyskowo - ilość dysków limitowana tylko ilością sata i usb, dowolny poziom raid1,5,6,10, dodanie 3 czy 4 dysku nie będzie problemem. użytkowo: xbmc a w nim player video, audio, airplay, sieciowo: smb, cifs, ftp, rsync, timemachine.... łatwy backup całości - jeśli to nie tylko backup maca, ale i archiwum to nie zapominaj o backupie archiwum! - NIE, RAID NIE JEST BACKUPEM.

#8 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 26 lutego 2014 - 14:53

Pomysł dobry - na tyle, że mógłbyś stworzyć oddzielny wątek - wtedy dałoby się też o oprogramowaniu porozmawiać, które tym zarządzać ma o obsługiwać TimeMachine.

#9 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 lutego 2014 - 15:38

Używany Mac Mini np. z procem C2D 2.26 jako serwer czego chcesz :) Mam i bardzo sobie chwalę

#10 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 26 lutego 2014 - 18:15

Mac mini będzie drogi i sporo zużyje energii.

Ja co prawda mam inne zastosowania, więc i maszyna inna, ale zastosowanie nas-owe też robi w pewnym sensie i od tego co w topiku za dużo się nie różni. Ja mam coś takiego http://img.bazarek.p...80d6298e133.jpg [ATTACH=CONFIG]20478[/ATTACH] - kiedyś to kupiłem do firmy na coś tam, ale okazało się później że rok leżało na półce i spożytkowałem.
Leży to na z tyłu za amplitunerem i robi za źródło już teraz wszystkiego/multimedialnego.
Podpięty do tv przez vga i do ampla po toslinku.
Wszystko stoi na pakietowym debianie postawionym na 2 8GB pendrivach (raid1), jedynie xbmc postawiłem z ich repo aby mieć nowszą wersję.
Robi za centrum multimedialne (w środku ma 1TB dysk 2.5"), timecapsułę normalnie widoczną z maca w timemachine, serwer plików smb i ftp.
Ten model jest niestety dość leciwy na atomie n270 + gma950 więc ma problemy z fullhd, ale można kupić na ionie aby nie było ww problemów.
W idle pobiera 5W, przy czym usypia dysk i wyłącza wiatrak - ale cały czas chodzi gotowy na impul z pilota.

Za NAS zabrałbym się jednak od innej obudowy, na pewno ciut większej pozwalającej na schowanie 3 HDD (nawet robiąc NAS na 2 dyski). Do tego podobną płytę do tej np Asrock E350M1 USB3.0 s.FT1 - ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław
Do tego też 2 pendrive na system i dyski wg smaku.

Programowo na debianie postawienie timecapsule to 5 minut roboty: 2 pakiety do zainstalowania, edycja 1 pliku konfiguracyjnego - z nazwą i wielkością zasobu, założenie konta użytkownika (jeśli jeszcze nie ma) i założenie katalogu na TM z prawami usera.

#11 Loti

Loti
  • 801 postów
  • SkądWro

Napisano 26 lutego 2014 - 18:46

Mozna również upiec sobie w domu chleb, uszyć gacie, zrobić hydraulikę i pewnie zmotać z guano i gałganka helikopter. Można również wyjąć z pudełka coś z oferty synology, qnap badz innego producenta i cieszyć się świętym spokojem oraz wsparciem technicznym. Uprzedzając odpowiedź "witków-sprytków" nie za pińćset ale święty spokój ma swoją cenę.

#12 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 26 lutego 2014 - 19:08

Loti: słusznie prawisz. Mam też maszynkę do robienia chleba - jest o wiele lepszy niż ze sklepu :)

Gotowe pudełka są oczywiście fajne, ale zawsze jest jakieś ale. Ja np szukałem czegoś jako centrum multimedialne i po wydaniu sporej ilości gotówki na różnej maści gotowe pudełka (różne marki, czym droższe tym lepsze, czym mniej markowe tym więcej umieją - czytałem sporo teorii), które oczywiście za każdym razem wnosiły coś czego nie robią, a jak kupiłem kolejne które robi i odtwarza co chciałem to okazywało się że nie robi tego co poprzednie - miałem dość i postawiłem sobie xbmc :) a że przy okazji jest tańsze i służy też innym celom - to tylko zaleta. Podobnie jest z NAS-em - zobacz np dla wymagających SilverStone DS380 SST-DS380B Black Media BOX, obudowa DTX, Mini-ITX, 8x HDD, USB 3.0 - ProLine.pl
do tego ta płyta co ją podałem wcześniej i masz cud miód NASa na hotswapie na 8 dysków + 4 w środku. Za mniej niż 1kzł - bez kompromisów i widzimisię chińskich programistów ograniczających księgowo możliwości - QNAP za to skasuje 3kzł bez dysków.

#13 Thobias

Thobias
  • 1 postów

Napisano 10 marca 2014 - 15:49

Spokojnie mogę polecić produkty: Synology DS213j Ds214se DS411Slim Netgear RN10200 Lenovo (Iomega) 70A69003EA Wszystkie wspierają Time Machine Z tego co widzę to chcesz mieć streaking na telewizor – to ma być realizowane po kablu czy bezprzewodowo ? Pytam bo trzeba sprawdzić jaka kartę ma telewizor wbudowaną

#14 artur.art7

artur.art7
  • 17 postów

Napisano 10 marca 2014 - 20:29

Wybrałem właśnie święty spokój i to za niewiele ponad 500zł, kupiłem Synology ds213j działa świetnie podłączony do sieci kablem. Konfiguracja bezproblemowa i szybo działające oprogramowanie. Co do własnej konfiguracji jednak samo wgrywanie, konfigurowanie dla osoby powiedźmy zielonej zajmie bardzo dużo czasu, poszukiwań informacji w internecie, pisania na forum o pomoc zdecydowanie za dużo nerwów. W każdym razie mam synology od powiedzmy tygodnia i naprawdę polecam.

#15 Maxavelli

Maxavelli
  • 1 040 postów

Napisano 10 marca 2014 - 23:20

Myslalem nad Qnapem i Synology, ale przekreslilo je jedno - aktywne chlodzenie. Kupilem WD MyBook Live Duo i jestem zadowolony, bo go nie slychac...

#16 artur.art7

artur.art7
  • 17 postów

Napisano 10 marca 2014 - 23:39

Tego akurat nie brałem pod uwagę. Synology ds213j praktycznie nie słychać.

#17 Negatyf

Negatyf
  • 317 postów

Napisano 15 marca 2014 - 12:41

Ktoś ma doświadczenie z Synology DS214se? Mam na myśli wydajność, ponieważ ma jedynie 256mb pamięci RAM, w porównaniu do starszego brata DS213j, który posiada 512mb.

#18 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 15 marca 2014 - 12:59

Sam NAS na aplikacje używa bardzo mało pamięci, to pewnie da się policzyć w kilku, kilkunastu MB. Reszta pamięci to bufory dyskowe, a ich brak na pewno wpłynie na responsywność NAS-a ale jako serwera jakiś dodatkowych aplikacji, czy przy pracy na plikach na NASie. Typowe użytkowanie NAS-a to raczej większe operacje dyskowe na dużej ilości danych, które nie leżą w cache. Chyba że planujesz używać dysków sieciowych do pracy na plikach na nich zapisanych (średni pomysł, ale niektórym wpada do głowy), wtedy ta różnica będzie odczuwalna i to krytycznie (na korzyść 512MB).

#19 Lukasz85

Lukasz85
  • 21 postów

Napisano 15 marca 2014 - 13:05

Mam QNAP 212. Rozwiązanie o tyle wygodne, że wystarczy włożyć dyski i zajmuje mało miejsca. Nie trzeba budować własnego mini pc - jeszcze gdzieś mam via epia mini z pasywnym chłodzeniem ;). Mini pc ma pełen zakres możliwości, czego w dedykowanym NAS mi brakuje. NAS ma sporo ograniczeń, interfejs webowy jest wolny w moim przypadku, TimeMachine w zeszłym roku się "psuł" (po ostatnich uaktualnieniach osx i firmware qnap - to jest chyba busybox - nie mam problemów). Storage w sieci działa bez zarzutu, z windows i osx, streaming działa z Samsung Smart TV (po wifi). To mi wystarcza. Dzisiaj kupiłbym nową TimeCapsule, a jakbym miał więcej czasu zbudował od zera domowe centrum multimediów z mini-serwerownią w jakimś kącie. W przypadku ciasnego budżetu - tylko dysk 2.5" z usb3.

#20 skibi

skibi
  • 61 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 marca 2014 - 18:51

Dlaczego uważacie, że RAID (RAID 1, oczywiście, NAS lub nie NAS) nie jest dobry do robienia kopii zapasowych, czy innych ważnych archiwizacji? Spotkałem się już w paru miejscach z taką opinią. Jak rozumiem, w przypadku padu jednego z dysków, wymieniamy go na podobny i pracujemy dalej. U mnie jeszcze nic takiego się nie stało. Mam synology 213j i mam zamiar spać spokojnie ;) Równoczesna awaria dwóch dysków nie jest raczej możliwa.

#21 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 15 marca 2014 - 19:21

Jest możliwa niestety... Może Synology czy Qnap są lepiej zabezpieczone ale mi kiedyś padł wiatrak w lecie w macierzy i 2 z 4 dyskom RAID5 wysypała się zawartość ze względu na wysoką temperaturę. Pozostaje też zasilanie które może szwankować tak że dyski się sypną... generalnie nie ma tak, że prawa Murphy'ego dla RAIDów nie obowiązują ;).

#22 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 15 marca 2014 - 19:53

Dlaczego uważacie, że RAID (RAID 1, oczywiście, NAS lub nie NAS) nie jest dobry do robienia kopii zapasowych, czy innych ważnych archiwizacji? Spotkałem się już w paru miejscach z taką opinią. Jak rozumiem, w przypadku padu jednego z dysków, wymieniamy go na podobny i pracujemy dalej. U mnie jeszcze nic takiego się nie stało. Mam synology 213j i mam zamiar spać spokojnie ;)
Równoczesna awaria dwóch dysków nie jest raczej możliwa.


RAID 1 nadaje się do robienia kopii podobnie jak każdy inny RAID bo przecież poza kopią jest oryginał jeszcze :)

RAID 1 to mirroring - jest bezpieczny pod kątem padnięcia dysku - oczywiście nie rozwiązuje to sprawy padnięcia reszty urządzenia.
Bardziej ekonomicznie jest używać wyższych RAIDów z racji tego, że traci się mniej z pojemności dysków - w RAID 1 tracimy 50% pojemności dysków.

@Sim1 - porządna macierz powinna monitorować wiatraki - jeśli któryś padnie powinna natychmiast podejmować kroki by powiadomić o tym lub wyłączyć się.

#23 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 15 marca 2014 - 23:13

Raid1,5,10 to nie backup. Tzn w pewnym sensie jest to kopia w 2 egzemplarzach, ale jest to kopia synchroniczna. Więc przypadkowe wykasowanie pliku spowoduje że nie mamy z czego go odzyskać - tu pomocą są np snapshotowe systemy plików, ale dochodzi sprawa rozwalenia fsa - niestety też nieodosobniony przypadek. Raid służy głównie zachowaniu ciągłości pracy systemu podczas awarii jednego (lub kliku) z dysków. Dobry backup powinien być niesynchroniczny, okresowy, offline (albo w innej lokalizacji). Co do raidów wyższych co to nie tracą na pojemności to jest to lekkie niedopowiedzenie, bo niestety raid5 i 6 (i mixy 50 05 itmp) nie stracą na pojemności 50% tylko mniej, ale raid10 mimo że wyższy też traci 50% :) Poza tym raid5 i 6 niestety strasznie dołują na wydajności - gdy dobrze nie współpracują z filesystemem (stride/stipe). Generalnie jeśli system plików nie jest świadomy instalacji na raid5 czy 6 to potrafi zjechać do 20-30% szybkości pojedynczego dysku (głównie chodzi o to aby fs nie fluszował małych bloków powodując odczyt np z 2 dysków po 64kB i zapis na 3 po 64kB dla zapisania 4kB danych :)

#24 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 15 marca 2014 - 23:25

Elita - myślisz, że na forum ktoś będzie używał coś wyżej niż RAID 5? Nie wspominając już o tym, że chyba niezbyt duża część forumowiczów Twój post zrozumiała - tak ich postraszyłeś stridem, stripem i mixami ;)

Chyba mowa jest o 2 rzeczach:
- wykorzystanie napędu z RAID jako backup
- to czy dyski pracujące w RAID się backupują wzajemnie.

Raczej nie spodziewam się autor wątku chciał świadomie lub mniej świadomie kasować jakieś pliki z dysku zewnętrznego, szczególnie, że są one mniej naturalnie dostępne niż w zwykłej kopii.

#25 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 15 marca 2014 - 23:50

Odniosłem się głównie do wypowiedzi skibiego który pytał o backup _przez_ raid - czyli nie mam nic poza drugą kopią w raid - co niestety jest podstawowym błędem, bo nie znam admina który nie przerabiał rozwalenia macierzy czy walnięcia fs-a czy przypadkowego usunięcia pliku (przez złe kliknięcie, awarię aplikacji itp). I tu można dojść do konkluzji czy zewnętrzny napęd ma być backupem maca, czy archiwum. Backup to rozumiem że mamy na tym dysku kopię maca - czyli jak nam padnie mac to mamy kopię na dysku, a jak padnie dysk to mamy oryginał na macu - tu zastosowanie raid nic nie da dla domowego użytku. Jeśli archiwum to rozumiem że przenosimy dane z maca na dysk i tam zostaje jedyna kopia - więc co z backupem archiwum? Ten dysk czy macierz wymaga backupu - bo nie możemy zostawić danych w 1 kopii. Co do nie używania innych raidów niż 5 to dla wielu userów tu polecam np raid10 (w implementacji mdadm nawet na 2 dyski, ale to wynik implementacji, nie norma) z layoutem f2 - zapewne wiele pudełkowych nasów jest na linuxie i mdadm. raid10,f2 można zainstalować na 2,3,4... dyskach i jest bardzo fajny właśnie na archiwum. Wadą tego raida jest wolny zapis - niestety jest on o 50% wolniejszy niż pojedynczy dysk. Za to odczyt jest 2x szybszy niż pojedynczy dysk. Dzieje się tak że dane zapisywane są na pierwszych połowach dysków jak w raid0 - niestety podczas zapisu powoduje to seek głowic na drugą połowę dysku - co niestety jest kosztowne, natomiast "odzyskujemy" ten czas podczas odczytu bo dysk w ogóle nie musi tam latać (jak tylko czytamy z dysku to z jego początkowej najszybszej połowy i z 2 dysków na raz). A ponieważ dużo częściej czytamy niż piszemy (np biblioteki multimedialne taką mają właściwość czy foldery z pocztą) to zysk z takiego raida jest bardzo odczuwalny.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych