Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Ekrany używane przez Apple


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 razureus

razureus
  • 20 postów

Napisano 07 listopada 2013 - 23:51

Witam,

Bardzo dużo ludzi narzeka na ekrany montowane w Macbookach (żeby być fair - nie tylko w nich, ale skupmy się na sprzęcie Apple).

Dla przykładu: https://discussions....tart=0&tstart=0

Problem nie jest dokładnie zbadany. Głównym podejrzanym jest podświetlenie ekranu diodami LED (tzw. LED BACKLIT). Teorie mówią o "mryganiu" diód w związku ze ściemnianiem ekranu (technologia Pulse-width modulation, czyli PWM), jak i o specyficznej wiązce światła, bardziej niebieskiej a przez to bardziej szkodliwej niż przy technologii CFFL.
Jak Wasze doświadczenia z długą pracą na tych laptopach?
Jakikolwiek byłby powód, osobiście nie mogę znieść tych ekranów, a Macbooka Air mid 2012 używam podłączonego do starszego monitora LCD z technologią CFFL, w który mogę patrzeć się dłuższy czas, tj. 3-4h bez żadnego problemu. Natomiast już po chwili pracy na wbudowanym ekranie zaczyna boleć mnie głowa, mam uczucie znużenia i pieką mnie oczy. Jasność, kalibracja, filtry czy warunki korzystania z urządzenia nie są istotne - próbowałem wszystkiego, zawsze z tym samym skutkiem. Nie noszę okularów. Ostatnio przebadałem wzrok z doskonałymi wynikami.
Po wpisaniu do wyszukiwarki haseł typu "LED eyestrain", "PWM flickering", można sporo dowiedzieć się o problemie.
Wielkie korporacje go nie dostrzegają, rzetelnych badań naukowych brak, choć w tym temacie co nieco ma do powiedzenia EIZO oraz BENQ ( np: The Latest on Computer Screens and Eye Fatigue | EIZO).
Problem o tyle nieuchwytny i trudny do jednoznaczego określenia, bo mam wrażenie, że wielu ludzi może czuć podobne negatywne skutki patrzenia w ekrany z diodami LED, ale po prostu nie łączyć z nimi problemu, próbując inaczej wytłumaczyć swoje samopoczucie.
Na tym forum jedyne co udało mi się znaleźć w tej sprawie, to wypowiedź kolegi testującego rMBP narzekającego na ból oczu.

Podzielcie się swoimi odczuciami związanymi z ekranami montowanymi w sprzęcie Apple.

#2 Ektos

Ektos
  • 15 postów
  • SkądPL

Napisano 08 listopada 2013 - 00:57

Niestety u mnie to prawda. Praca na MacBooku lub iPadzie nie może być dłuższa niż 40 minut, bo zaczynam odczuwać dyskomfort "w oczach" i muszę sobie zrobić 10-minutową przerwę. W domu mam jednego z tańszych Eizo (FS2331) i mogę przed nim siedzieć godzinami bez przerw.

#3 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 08 listopada 2013 - 06:26

Ja się mogę patrzeć na LEDowe ekrany, w tym Apple'owe, bardzo długo bez problemu. Zobaczymy jak będzie z Retiną w MBP.

#4 razureus

razureus
  • 20 postów

Napisano 08 listopada 2013 - 14:53

Nieprawdopodobne, że sprzęt tak drogi, tak zaawansowany technologicznie może być tak bezużyteczny. Jak dla mnie ekran to najważniejsza część laptopa. Po co komuś najlepszy system operacyjny świata, najszybsze procesory i masa pamięci, gdy sprzętu nie da się używać... Co ciekawe dyskusja na temat ekranów nie jest popularna. Nazwa ekranu "Retina" jest o tyle niefortunna, bo być może te ekrany... niszczą nasze siatkówki.

#5 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 08 listopada 2013 - 18:11

Zdarza sie ze i po 16 godzin dziennie musze patrzec w roznego rodzaju ekrany(edycja, preprodukcja...) i jakos mnie oczy nie bola. Nie nosze okularow, a wzrok mam bardzo dobry. To naprawde zaiste ciekawe, ze o wlasna przypadlosc mozna obwiniac charakterystyke diod LED, badz urzadzen jakiejkolwiek firmy... P.S. Na problemy z oczami podczas patrzenia na ekrany polecam okulary ajurwedyjskie. Cokolwiek by o nich nie mowic, redukuja bole spowodowane wrazliwoscia oczu, siatkowek, miesni galek ocznych. Sprawdzone przez kilku znajomych i przez mnie samego, dzieki tym okularom poprawilem wzrok(przez 2 lata nosilem zwykle pingle, od 2 lat juz ich nie nosze i nie uzywam, czytam bardzo mala czcionke). Do kupienia w wielu aptekach, badz w sklepach.

#6 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 08 listopada 2013 - 18:34

Retina przyszła, siedzę przy niej od południa i nie zauważyłem żadnych problemów.

#7 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 08 listopada 2013 - 18:41

Przy pracy z kadego typu ekranem czy to LCD w monitorze czy w telefonach wymagana jest przerwa a nie nie ustanne wpatrywanie sie w nie analogiczna sytuacja ma miesce w przypadki odsluchow studyjnych, nie mozna kaowac sluchu po 8 godzin non stop bo wplywa to niekorzystnie na Nas jak i nasza prace. U mnie na szczescie wszelkie ekrany jakie mialem nie powodawaly zadnych bolesi oczy itp. po godzinnych sesjach takze wspolczucie dla Tych co maja taki dyskomfort. ps. nie wiem czemu wiekszosc uwaza apple sprzet za sprzet z gornej polki... Dla mnie idzie na rowni z reszta bo jesli wezmiemy naprawde sprzet Hi End z komputerow to apple jest dwano w tyle i CI co pracuja na nim dobrze to wiedza, tak samo jak iP nie jest zadnym krolem telefonow, poprostu ladnie wygladajacy smartphone i tyle...

#8 razureus

razureus
  • 20 postów

Napisano 09 listopada 2013 - 02:31

Diody LED bardzo szybko zapalają się i gasną. Tuby, związane z technologią CFFL, mają okres przejściowy - potrzebują nieco czasu, żeby zgasnąć, przez co mniej męczą oczy. Problem jest łatwy do wyśmiania, w dodatku nieznana jest jego skala. Analogicznie można wyśmiać poważna alergię na sierść kota, gdy nigdy się jej nie doświadczyło. "Jakoś ja głaszczę tego samego kota i wszystko jest ze mną w porządku." Niektórzy ludzi są po prostu bardziej czuli, a ta technologia jest ewidentnie szkodliwa. Najczęściej ludzie skarżący się na ekrany LED (w tym ja), nie mają problemu z ekranami w starszej technologii. Niemniej, każda wypowiedź na ten temat jest ważna. Również taka, że problemów z ekranami LED brak.

#9 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 09 listopada 2013 - 10:51

Diody LED bardzo szybko zapalają się i gasną. Tuby, związane z technologią CFFL, mają okres przejściowy - potrzebują nieco czasu, żeby zgasnąć, przez co mniej męczą oczy.
Problem jest łatwy do wyśmiania, w dodatku nieznana jest jego skala. Analogicznie można wyśmiać poważna alergię na sierść kota, gdy nigdy się jej nie doświadczyło. "Jakoś ja głaszczę tego samego kota i wszystko jest ze mną w porządku."
Niektórzy ludzi są po prostu bardziej czuli, a ta technologia jest ewidentnie szkodliwa. Najczęściej ludzie skarżący się na ekrany LED (w tym ja), nie mają problemu z ekranami w starszej technologii.
Niemniej, każda wypowiedź na ten temat jest ważna. Również taka, że problemów z ekranami LED brak.


Ja sie z niczego nie smieje bo aktualnie sie hospitalizuje bo dostalem pokrzywki i wyladowalem w szpitalu tak wiec czasami cos czego nigdy nie mielismy moze i Nas zaatakowac i unieruchomic.

Ale coz poradzic Life is Brutal :)

#10 borysbo

borysbo
  • 27 postów
  • Skądz daleka

Napisano 09 listopada 2013 - 11:04

Hmm ja bardzo dużo dziennie siedzę przy kompie (praca). Dla porównania w pracy zwykły LCD bolą mnie oczy po 4 godzinach, na MacBooku 15 retina siedziałem raz 16 godzin i co mnie zdziwiło zero zmęczenia. Kiedyś w to nie wierzyłem ale się przekonałem na własnej skórze.

#11 superlo

superlo
  • 140 postów

Napisano 09 listopada 2013 - 16:05

A'propos ekranów używanych przez Apple to wiele do powiedzenia bedą mieli posiadacze imac-ów. Szczególnie tych z okresu 2009-2011, ale jak w ostatnich dniach widać, problem matryc nie został rozwiązany także w nowym modelu. Duchy, nierówne podświetlenie, kurz na martycy... Zupełnie inna historia to także ekrany używane w iPad-ach i iPhone-ach. Zażółceone, zasikane, z problemem 'back light blending' (chyba tak to się nazywało). Jednym słowem, uważam, że to najsłabsze ogniwo w sprzęcie Apple, niezależnie czy mówimy o komputerach czy tabletach. Całe bebechy są stosunkowo wytrzymałe i z reguły wytrzymują lata, jednak ekrany (a tak naprawdę to podwykonawcy i wina niedostatecznych kontroli jakości) to najsłabsze ogniwo całej produkcji sprzętu Apple.

#12 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 09 listopada 2013 - 16:09

superlo: Dobrze prawisz, ale też nie można uogólniać. Są to wady w danych partiach, które zdarzają się każdej firmie. Uważam że Apple stać na otwarcie własnej linii produkującej ekrany. Skoro biorą się za procesory, to mogą spróbować z ekranami. Niech zatrudnią fachmajstrów z Samsunga czy LG i już.

#13 superlo

superlo
  • 140 postów

Napisano 09 listopada 2013 - 16:16

Dokładnie, mogliby się zabrać za produkcję własnych ekranów, może jakość wtedy byłaby lepsza

#14 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 09 listopada 2013 - 18:42

Problem rzeczywiście istnieje lecz wynika (oprócz indywidualnych predyspozycji do dostrzegania tego migotania) z ogólnie panującego obecnie trendu do oszczędzania na: poborze prądu i kosztach produkcji.

EIZO - Przyczyny zmęczenia oczu - Podświetlenie LED
Jaki wpływ ma oświetlenie LED na zdrowie lub wzrok?

Tym bardziej należy zachować umiar w użytkowaniu monitorów.

P.S. Podobne objawy zauważyłem z żarówkami - zwykła stara "bańka" może i oszczędna nie jest, ale nie męczy wzroku jak te "energooszczędne".

#15 razureus

razureus
  • 20 postów

Napisano 09 listopada 2013 - 23:54

Ciekawe kiedy Apple w swoich komputerach zamontuje ekrany wykorzystujące ściemnianie DC oraz porządne filtry blokujące niebieskie światło. Umiar jest wskazany we wszystkim, ale jednak sprzęt takiej klasy, sprzedawany masowo nie powinien mieć tak negatywnych skutków na zdrowie. Na szczęście problem powoli wychodzi on na światło dzienne i zapewne niedługo zostanie zlikwidowany.

#16 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 listopada 2013 - 00:40

Ja szczerze nie bardzo rozumiem o czym my tutaj w ogóle rozmawiamy. Ekrany LED różnią się od LCD tylko i wyłącznie podświetleniem. Nic w tym nie miga inaczej niż w LCD. W jednym i drugim piksele same z siebie nie świecą, a podświetlenie jest non stop włączone. W nowszych telewizorach faktycznie jest wygaszane podświetlenie aby uzyskać lepszą czerń, ale w sprzętach Apple tego nie ma nad czym bardzo ubolewam. W kwestii żarówek to też wszystko zależy od doboru odpowiedniej barwy i aby żarówka nie była uszkodzona przez co miga. Żeby nie było sam kupuje normalne żarówki bo po pierwsze nie chce mi się w to dobieranie bawić, a po drugie i co ważniejsze nienawidzę czekać aż mi się światło włączy.

#17 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 10 listopada 2013 - 09:00

Ja szczerze nie bardzo rozumiem o czym my tutaj w ogóle rozmawiamy. Ekrany LED różnią się od LCD tylko i wyłącznie podświetleniem. Nic w tym nie miga inaczej niż w LCD.



:roll:

LED to dalej LCD!
Przeczytaj co ludzie wklejają to zrozumiesz:
EIZO - Przyczyny zmęczenia oczu - Podświetlenie LED

O podświetlenie właśnie chodzi.

#18 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 listopada 2013 - 12:05

Całe życie się człowiek uczy :) Do głowy by mi nie przyszło że regulacja jasności w LED'ach jest spowodowana ich miganiem. Mogłem przeczytać, ale wydawało mi się że wiem jak to działa. Przepraszam za zamieszanie. Tak wracając do tematu to nie wiem z czego to wynika, ale jak jakiś czas temu widziałem rMBP w iSpocie to tamten ekran faktycznie migał i mnie szlag trafiał. W innych rMBP tego zjawiska nie zauważyłem, podobnie jak nie widzę tego u siebie.

#19 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 10 listopada 2013 - 12:11

Apple nic nie zamontuje. Podobnie jak u większości producentów - ma być cienko, oszczędnie i tanio w produkcji + wymuszanie usterkami ruchu na rynku. @up wszystko "miga" - wszystkie typy żarówek (stare też) , oświetlenie LED, lampy CCFL. Tylko każde inaczej. Obecnie pod szyladami ekologii wciska sie ludziom jednorazowy chłam. Ludzie narzekają i płacą bo w zasadzie nie mają już wyjścia. Czasy solidnych produktów, które można i opłaca się naprawić już minęły. @razureus To Apple ma jakąś klasę ? :shock: To sprzęt który już dawno spowszedniał za słone ceny. Firma wciska najzwyklejszy kit - robi co może aby być tak postrzeganą, a ludziska w to wierzą i łudzą się że jak słono zapłacą to mają coś luksusowego. Może też takim gadaniem przełykają gorycz słonych wydatków jakie ponieśli ?

#20 razureus

razureus
  • 20 postów

Napisano 10 listopada 2013 - 13:32

Właściwie w konkurencji rynkowej, gdzie równowagę wyznacza zrównanie popytu i podaży, wielkie korporacje, jak Apple, nie mogą pozwolić sobie na wypuszczanie produktu, z którego ludzie nie byliby zadowoleni. Ekrany podświetlane diodami LED, w dodatku w technologii PWM ("mryganie wraz ze ściemnianiem"), to pierwsza tak wielka technologiczna pomyłka.
Na szczęście niektóre firmy - tutaj przoduje Benq - już zwróciły się ku segmentowi klientów, którzy problem dostrzegają, nie są z niego zadowoleni, szukają alternatywy i są gotowi za nią zapłacić. Co istotne, segment ten stale się powiększa.
O problemie z 99,9% dzisiaj sprzedawanych monitorów trzeba zdawać sobie sprawę, pisać o nim, narzekać i odwracać się od producentów, którzy nie są w stanie go rozwiązać.

#21 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 10 listopada 2013 - 13:54

Tak wracając do tematu to nie wiem z czego to wynika, ale jak jakiś czas temu widziałem rMBP w iSpocie to tamten ekran faktycznie migał i mnie szlag trafiał. W innych rMBP tego zjawiska nie zauważyłem, podobnie jak nie widzę tego u siebie.


Ustawienie jasności na 100% zawsze eliminuje problem.

#22 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 listopada 2013 - 15:52

U mnie jakbym jasności nie ustawił jest OK, nawet na minimum nie widzę mrygania.

#23 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 10 listopada 2013 - 16:39

U mnie jakbym jasności nie ustawił jest OK, nawet na minimum nie widzę mrygania.


Bo nie zobaczysz, tego nie widać a męczy.

Proszę, o to przepis jak samemu sprawdzić w domu.

Bierzemy czarne tło, dajemy pioniową kreskę 1px, jasność na 50%, aparat z możliwością wymuszenia czasu migawki, ustawiamy coś w zakresie 1/10-1/50, wyłączamy stabilizację obrazu i robimy poruszone zdjęcie przesuwając aparat szybko w bok, efekt mamy taki:

Dołączona grafika

lub taki

Dołączona grafika

To bez widocznego PWM'a to MBA.

Na obu zdjęciach 1/25s więc można sobie policzyć częstotliwość.

#24 razureus

razureus
  • 20 postów

Napisano 11 listopada 2013 - 22:37

Macbook Air nie używa PWM?

#25 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 12 listopada 2013 - 00:02

Właściwie w konkurencji rynkowej, gdzie równowagę wyznacza zrównanie popytu i podaży, wielkie korporacje, jak Apple, nie mogą pozwolić sobie na wypuszczanie produktu, z którego ludzie nie byliby zadowoleni.


Niezadowoleni są nieliczni akurat i to należy podkreślić. Jeżeli ktoś rzeczywiście ma problem (lub wydaje mu się, że ma) to powinien zwrócić się ku produktom, których reklamy linkuje. Nie widzę powodu do zbiorowej histerii i lobbowania na rzecz droższych rozwiązań.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych