Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wejście SADownika - Magazyn Forbes


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 26 października 2007 - 11:29

http://www.forbes.pl..._sadownika.html
Ja powstrzymam się od komentowania.

#2 Wallenrod

Wallenrod
  • 273 postów

Napisano 26 października 2007 - 12:21

A co tu komentować. Ten tekst jest na żenująco niskim poziomie merytorycznym i pełny przekłamań.

#3 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 26 października 2007 - 12:25

- cieszę się z obu powyższych postów, przez chwilę bowiem miałem obawy, czy aby ten tekst nie będzie służył jako źródło wiedzy o historii Apple w Polsce dla Młodszych stażem Koleżanek i Kolegów Jak zawsze Jacek A.R. (macuser od przeszło dwudziestu lat)
  • Wallenrod lubi to

#4 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 26 października 2007 - 12:34

och bardzo dobry tekst, pokazuje to co my widzimy od drugiej strony. Swoją drogą warto może aby któryś ze "starszych" użytkowników dobrze pamiętający czasy pierwszych maków i początków SAD opisał rzetelnie całą historię "jakiejś firmy od jabłek" w Polsce? Ładnie by to w FAQ wyglądało.

#5 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 26 października 2007 - 12:49

Wieje "profesjonalizmem"

Sprzedaż szła słabo, bo produkty Apple'a są średnio o 40 proc. droższe od Assusa czy HP



#6 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 26 października 2007 - 13:11

Czepiasz się, Code :D Ciekawe, kto na kogo te kubły pomyj rączkami pani Kokoszki wylewa. Innymi słowy, ciekawe, kto się z kim, i o co żre. Takie teksty nigdy się same z siebie nie pokazują...

#7 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 26 października 2007 - 13:54

Wątek podjęty przez Forbes przewijał się niedawno na stronie www.idg.pl, niestety nie mam dokładnego linka, chodziło o test jak przechodzi się z systemu Windows na OS X. Osoba, która się tego zadania podjęła opisywała swoje przygody przez 6 miesięcy. Ogólnie podsumowanie było ciekawe (czytaj: stronnicze, oczywiście na korzyść Windowsa).

Co do historii informatyki to polecam lekturę Historia Informatyki
Apple w polsce zaczęło działać od roku 1991 (pierwsza nazwa dystrybutora w posce firma Jabłko LTD, została przemianowana po 2 latach na SAD)

---- Dodano 26-10-2007 o godzinie 15:03 ----
Znalazłem link do newsa na idg.pl Jabłko na biurku, czyli przesiadka na Maca, część IV - podsumowanie
Jak dysponujecie czasem rzućcie okiem na komentarze do tego artykułu.

#8 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 26 października 2007 - 14:56

- w nawiązaniu do powyższych postów pozwalam sobie podać kilka uwag faceta, która używa Maków od ca 25 lat, wpierw za granicą, a pierwszą prywatną maszynkę w Polsce - Maka SE - miał ca 20 lat temu, w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. @ JSG: tekst byłby dobry, gdyby nie zawierał przeklamań faktograficznych. Na dodatek tam, gdzie uniknął przekłamań, nie podaje niczego, co by nie wynikało z licznych postów Heidiego, kilku moich i dr. Borodzińskiego. Kilkakrotnie prosiłem młodszych, a więc energiczniejszych Kolegów o zacięciu publicystycznym - np. Kolegę Przemiona - o zajęcie się tematem historii Maków w Polsce. Podawałem kilka nazwisk Pionierów z którymi należałoby porozmawiać, póki czas - i tu je po raz kolejny przypominam: prof. Krzysztof Szlifirski, prof.Wiesław Kuźmicz, prof. Bogdan Lesyng, Pan Bogdan Jędrzejczyk - właściciel SAD, zaraz po Nich - Kuba Tatarkiewicz czy dr. Janusz Borodziński. To nie jest pełna lista, i mogę się mylić w kolejności wymienianych Osób. Przepytałbym także Pana Mirosława Chojeckiego - Twórcę Oficyny Wydawniczej "NOVA" (czasy przed 1989). @Robbie - świetnie cię rozumiem, powołujemy się na źródła istniejące, a niestety obawiam się, że nie istnieją źródła na temat historii Maków w Polsce, stad przywołujesz Historię Informatyki, która przed chwilą przejrzałem starannie pod kątem Maków. Osobiście żałuję, że nie podano tam, iż Maki pojawiły się w kraju w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, że miały z racji portatywności "lodówek" swój jakiś udział w działaniach, które w sumie doprowadziły do zmian 1989 roku. W aspektach stricte komputerologicznych brak mi informacji, że końcem lat osiemdziesiątych Maki występowały w znaczących ilościach w co najmniej dwóch znanych mi ośrodkach akademickich w Warszawie, a mianowicie IMIO PW oraz Biofizyka UW. Było to przed powstaniem firmy SAD. Jak zawsze Jacek A.R.

#9 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 26 października 2007 - 15:11

jar Całkowicie się z Tobą zgadzam w kwestii spisania historii Mac-ów w Polsce. Niestety sam w tej kwestii niczego nie wniosę jeśli chodzi o lata 80-te XX wieku.
Co do pisania historii. Podoba mi się jak piszą historię ludzie np. na Wikipedii Historia Apple Inc, niestety wpisując hasło i szukając informacji o historii Apple w Polsce jest raczej cicho.

Buszując po internecie i szukając informacji o Apple w Polsce, trzeba mieć chyba zacięcie historyka z IPN-u, bo jak dla mnie to nazwiska i informacje które podałeś są nowością.

#10 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 26 października 2007 - 15:43


@ JSG: tekst byłby dobry, gdyby nie zawierał przeklamań faktograficznych. Na dodatek tam, gdzie uniknął przekłamań, nie podaje niczego, co by nie wynikało z licznych postów Heidiego, kilku moich i dr. Borodzińskiego.
Kilkakrotnie prosiłem młodszych, a więc energiczniejszych Kolegów o zacięciu publicystycznym - np. Kolegę Przemiona - o zajęcie się tematem historii Maków w Polsce. Podawałem kilka nazwisk Pionierów z którymi należałoby porozmawiać, póki czas - i tu je po raz kolejny przypominam:
prof. Krzysztof Szlifirski, prof.Wiesław Kuźmicz, prof. Bogdan Lesyng, Pan Bogdan Jędrzejczyk - właściciel SAD, zaraz po Nich - Kuba Tatarkiewicz czy dr. Janusz Borodziński. To nie jest pełna lista, i mogę się mylić w kolejności wymienianych Osób. Przepytałbym także Pana Mirosława Chojeckiego - Twórcę Oficyny Wydawniczej "NOVA" (czasy przed 1989).

Ależ ja całkiem inną intencję miałem. Nieco ironiczną- tak wygląda świat maków "z zwenątrz" i moim zdaniem jedynym sposobem polemiki jest nie niekomentowanie a stworzenie czegoś wartościowego.

#11 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 26 października 2007 - 15:53

@ Robbie - przede wszystkim dziekuję, że się nie poczułeś dotknięty moim postem :)

Tak, trzeba mieć zacięcie historyka, choć nie wiem czemu akurat z IPN.

W internecie na temat Maków w Polsce w porównaniu do tego, co sam pamiętam i wiem, nie ma chyba nic. Ale, wklepując podane przez mnie nazwiska, czy choćby nazwisko Kuby Tatarkiewicza jest bardzo wiele, patrz dalej.

Objaśnienia kilku podanych nazwisk istnieją one w internecie):

Krzysztof Szlifirski - wiadmości z Google są wyczerpujące, jeden z pionierów pewnych działów elektroakustyki, kiedyś profesor Akademii Muzycznej w Wwie, także Polskie Radio, patrz cytowane poniżej wywiady z Kubą Tatarkiewiczem i Innymi.

Wiesław Kuźmicz- także sporo informacji w Google, jak widzę wciąż w IMIO PW

Bogdan Lesyng - też wiele o Nim w sieci, spójrzmy na zdjęcie Bogdana tu:
http://www.icm.edu.pl/~lesyng/
...oby więcej takich Profesorów w Polsce...
(poza Biofizyką - ICM - na pewno komputerlogicznie zorientowani Koledzy znają to Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego...Cray'e...)

Pan Bogdan Jędrzejczyk - Właściciel SAD. Po wklepaniu Jego nazwiska w Google wiele ciekawych tekstów, w tym: Dziadek Macintosha-
http://www.macworld....kuly/47866.html
nota bene pióra Kuby Tatarkiewicza; w ostatnim akapicie jest troszkę o historii Maków w Polsce, cytuję:
...Warto wiedzieć, że w Polsce Macintosh miał wielu wczesnych zwolenników, którzy pomogli w jego upowszechnieniu. Bogdan Jędrzejczyk, założyciel i prezes SAD-u, był jednym z pierwszych użytkowników. Prof. Wiesław Kuźmicz z Politechniki Warszawskiej www.imio.pw.edu.pl/ wykształcił rzesze programistów, w tym pierwszego polskiego zawodowego programistę Maca, czyli Cezarego Lichacza z firmy Programac www.programac.com.pl/. Krzysztof Szlifirski, emerytowany profesor Akademii Muzycznej w Warszawie www.chopin.edu.pl/polskie/ wprowadził Macintoshe do Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Zaś Richard M. Lada, kiedyś pracownik Apple'a, potem prezes Motorola Polska www.motorola.com/pl/, pomógł nawiązać kontakty, które umożliwiły wejście Apple'a na polski rynek w 1991 roku. Niżej podpisany wraz z Andrzejem Teleżyńskim zlokalizował Mac OS 6.0, pierwszy komercyjnie spolonizowany system operacyjny dla komputerów osobistych....

Kuba Tatarkiewicz- warto też wklepać Jego nazwisko w Google. Kuba, mimo iż mieszka w USA, jest aktywny w kraju swoim blogiem, przepraszam- flogiem:
http://flog.computerworld.pl/
a tu - taki z Nim wywiad - też jest tam dużo o historii Maków - jakby nie było, z pierwszej ręki:
http://www.computerw...kuly/54158.html

Wreszcie pisujący na tym Forum dr. Janusz Borodziński - znany tu jako Szef serwisu SAD. Twórca listy dyskusyjnej "Szarlotka".

A Miroslawa Chojeckiego chyba nie trzeba przedstawiać...

Z miłymi pozdrowieniami

Jacek A.R.

#12 goodboy

goodboy
  • 1 611 postów
  • SkądKonstancin/W-wa

Napisano 26 października 2007 - 16:02

Pojawienie się polskiego oddziału, który pod koniec roku otworzy Wojciech Woźniak, były dyrektor ds. sprzedaży Oracle Polska (nie mylić ze Steve'em Wozniakiem, założycielem Apple'a), nie doprowadzi jednak do natychmiastowego i gigantycznego wzrostu sprzedaży. Uderzy jedynie w firmę SAD, która po wygaśnięciu umowy dystrybucyjnej w sierpniu 2008 r. będzie musiała poszukać sobie nowych marek.


Widac ze sa postepy. W 2008 roku pewnie otworza Apple Store'y :)

#13 LB1989

LB1989
  • 244 postów
  • SkądSzczecin/Stargard

Napisano 27 października 2007 - 15:38

Hmm, artykuł jest niezwykle optymistyczny. Ciekawe co będzie robić SAD po oficjalnym wkroczeniu Apple'a do Polski. Czyżby rok 2008 miał się okazać przełomowym?

#14 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 27 października 2007 - 15:46

- jak żeśmy wielokrotnie pisali, SAD ma umowę IMC do bodaj sierpnia roku 2008. Myślę, że będzie jednym z autoryzowanych resellerów, i może będzie miał nadal umowę na prowadzenie autoryzowanego serwisu. Jak zawsze Jacek A.R.

#15 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 27 października 2007 - 15:57

[...]
Tak, trzeba mieć zacięcie historyka, choć nie wiem czemu akurat z IPN.
[..]


To taka dygresja. W dzisiejszych czasach to chyba najbardziej znani, choś często bezimienni historycy. A dlaczego IPN? Wiesz kopią w archiwach...
Jak tak dalej pójdzie to polską historię najnowszą ktoś kiedyś też będzie wygrzebywał z archiwów. Tę dotyczącą postępu technologicznego też.

#16 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 27 października 2007 - 16:21

To taka dygresja. W dzisiejszych czasach to chyba najbardziej znani, choś często bezimienni historycy. A dlaczego IPN? Wiesz kopią w archiwach...
Jak tak dalej pójdzie to polską historię najnowszą ktoś kiedyś też będzie wygrzebywał z archiwów. Tę dotyczącą postępu technologicznego też.

Jeśli interesuje cię dalsza dywagacja w tym duchu zapraszam do wydzielonego stąd już wątku
http://www.myapple.p...ead.php?t=46797



Co do SAD- jak to co będzie robił a myślicie że czym są iSpot? To właśnie jest reakcja SAD na wygaśnięcie umowy IMC- zresztą ten artykuł to wyraźnie podkreśla. Ponad to serwis tak jak i serwis cortlandu prawdopodobnie będzie funkcjonował całkiem dobrze.

#17 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 29 października 2007 - 12:43

@JSG To zaleźy czy SAD i Cortland będą w opozycji do Apple Polska. Apple ma ciekawą politykę cenową. SAD moźe być tak samo traktowany przez Apple, jak powiedzmy Ja. Też mam firmę, ale co z tego? Pozycję SAD-u poznamy, kiedy Apple i tylko Apple określi swoją politykę na naszym rynku.

#18 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 listopada 2007 - 20:51

Pozycję SADu można przewidzieć z powodzeniem już teraz. 1. Status Premium Reseller 2. Zmiana domeny sklepu na ispot.pl 3. SAD wymieniony na stronie wsparcia jako autoryzowany serwis Wnioski są oczywiste.

#19 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 03 listopada 2007 - 09:44

Pozycję SADu można przewidzieć z powodzeniem już teraz.
1. Status Premium Reseller
2. Zmiana domeny sklepu na ispot.pl
3. SAD wymieniony na stronie wsparcia jako autoryzowany serwis
Wnioski są oczywiste.


Heidi, bardziej chodziło mi o to, że jeszcze przez niedługi czas SAD będzie miał pozycję firmy rozdającej karty. A za momencik straci pozycję lidera. SAD sprzedaje coraz więcej, to prawda. Zobaczymy co SAD zrobi jak będzie musiał konkurować tak jak reszta Resellerów w Polsce, z takimi samymi warunkami handlowymi jak inni. Ponadto SAD zapracował sobie na swoją reputację, a masa nowych przszłych właściciei Mac-a szuka miejsc opiniotwórczych imporad, choćby na forum myapple.pl czy blogach. Czas pokaże czy SAD poradzi sobie w nowej bądź co bądź dla niego sytaucji.

#20 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 03 listopada 2007 - 10:37

Pozycję SADu można przewidzieć z powodzeniem już teraz.
2. Zmiana domeny sklepu na ispot.pl


To w sumie już zmienili. Każdy link do sklepu ze strony apple.pl zaczyna się od:
https://sklep.ispot....bObjects/...itp.

#21 KrisP

KrisP
  • 802 postów

Napisano 03 listopada 2007 - 10:49

A dziala Wam sklep na apple.pl ? Bo u mnie po zmianie na sklep.ispot.com.pl nie :/

#22 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 listopada 2007 - 11:02

To w sumie już zmienili. Każdy link do sklepu ze strony apple.pl zaczyna się od:
https://sklep.ispot....bObjects/...itp.

Ależ ja właśnie piszę o zmianach, które już się dokonały i są wyraźnym sygnałem, jak rozwinie się sytuacja w przyszłości.

Heidi, bardziej chodziło mi o to, że jeszcze przez niedługi czas SAD będzie miał pozycję firmy rozdającej karty. A za momencik straci pozycję lidera. SAD sprzedaje coraz więcej, to prawda. Zobaczymy co SAD zrobi jak będzie musiał konkurować tak jak reszta Resellerów w Polsce, z takimi samymi warunkami handlowymi jak inni. Ponadto SAD zapracował sobie na swoją reputację, a masa nowych przszłych właściciei Mac-a szuka miejsc opiniotwórczych imporad, choćby na forum myapple.pl czy blogach. Czas pokaże czy SAD poradzi sobie w nowej bądź co bądź dla niego sytaucji.

Kiedy SAD przestanie być IMC, odejdzie mu wiele kosztów i ograniczeń, które nakłada na tę firmę umowa z Apple. Opisywałem kiedyś historię z iPodami shuffle (jeszcze 1. generacji), kiedy SAD zaczął je sprzedawać taniej niż w Apple.de (sic!) i bardzo szybko dostał ochrzan z centrali i nakaz podwyższenia ceny, bo Niemcy się skarżyli, iż Polacy im psują biznes. Poza tym mają w tej chwili największą sieć salonów w Polsce i jednocześnie są autoryzowanym serwisem. Nadal więc będą jednym z głównych rozgrywających na naszym rynku. Obecnie ich pozycji może zagrozić tylko Cortland, bo nie widzę innego, równie prężnego w skali kraju resellera.
Martwiłbym się raczej o sytuację małych, lokalnych resellerów, którzy mogą mieć za małą siłę przebicia, aby zaoferować klientom atrakcyjne warunki. Sytuacja może być analogiczna do tej, z którą mamy do czynienia w konkurencji supermarketów z małymi osiedlowymi sklepami spożywczymi.

---- Dodano 03-11-2007 o godzinie 11:03 ----

A dziala Wam sklep na apple.pl ? Bo u mnie po zmianie na sklep.ispot.com.pl nie :/


https://sklep.ispot..../iSpotStore.woa

działa

#23 Andrzej

Andrzej
  • 1 975 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 listopada 2007 - 16:44

Może periodycznie działa... bo w tej chwili: Safari can’t find the server. :)

#24 darekmil

darekmil
  • 757 postów
  • SkądWarszawa PL

Napisano 03 listopada 2007 - 16:46

https://sklep.ispot..../iSpotStore.woa

działa


Nie działa. Czyżby nowa premiera ? :D

#25 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 listopada 2007 - 16:56

Nie działa. Czyżby nowa premiera ? :D


nie działa, bo pewnie wygasła sesja strony...:shock:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych