Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Macbook A1261 nie reaguje na włacznik, ale uruchamia sie w trybie serwisowym


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Jopas1

Jopas1
  • 8 posts

Posted 06 June 2013 - 10:39

Macbook jak w tytule, nie reaguje normalnie na włącznik. Robiłem reset SMC. Mogę go tylko uruchomić przytrzymując przycisk 5 sek, podłączam zasilacz, zwalniam przycisk po 5 sek i mac staruję z głośną pracą wentylatorów, ale bez obrazu. Laptop nie był zalany, ani naprawiany. Po prostu przestał reagować z dnia na dzień. Wydaje mi się, jakby coś blokowało start, ale bez dysku baterii i różnych kościach ram jest tak samo.

#2 macsupport

macsupport

  • 8620 posts
  • SkądKraków

Posted 06 June 2013 - 20:39

Prawdopodobnie uszkodzony chipset graficzny. Należy go wymienić na nowy.

#3 arvika

arvika
  • 1501 posts
  • Płeć:
  • SkądKraków

Posted 06 June 2013 - 22:24

Prawdopodobnie uszkodzony chipset graficzny. Należy go wymienić na nowy.


Jest to popularna usterka w tym modelu, jednak objawy niekoniecznie świadczą o uszkodzeniu grafiki. Tak czy inaczej grafiak do sprawdzenia w pierwszej kolejności ;)

#4 Jopas1

Jopas1
  • 8 posts

Posted 07 June 2013 - 08:48

Ok. Wymienie i dam znac czy pomoglo.

#5 macsupport

macsupport

  • 8620 posts
  • SkądKraków

Posted 07 June 2013 - 10:35

Ok. Wymienie i dam znac czy pomoglo.


Wymiana chipsetu grafiki w tym modelu to nie jet tak prosta czynność jak np. podmianka RAMu, jest to układ BGA, który wymienia się na odpowiedniej stacji lutowniczej. Poza tym wymienianie go w ciemno nie jest dobrym pomysłem, bo takie zachowanie komputera może wynikać z zupełnie innej usterki.

#6 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20740 posts
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Posted 07 June 2013 - 20:14

Dobra, miałem się serwisantom nie "wtrancać" w porady, ale zapytam. Masz treść ekranu tylko bez podświetlenia, czy zupełnie martwy?

#7 macsupport

macsupport

  • 8620 posts
  • SkądKraków

Posted 07 June 2013 - 22:23

Dobra, miałem się serwisantom nie "wtrancać" w porady, ale zapytam. Masz treść ekranu tylko bez podświetlenia, czy zupełnie martwy?


W tym temacie autor opisuje przypadek całkowitego braku obrazu, ale jeśli mówimy o innym przypadku kiedy komputer wyświetla obraz ale bez podświetlenia to trzeba zapytać o to, który to dokładnie model macbooka ?
W starszych modelach można podejrzewać uszkodzenie inwertera lub świetlówki matrycy. W nowszych unibody jeśli nie ma podświetlenia to prawdopodobnie uszkodzony jest układ na płycie głównej (driver).

#8 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20740 posts
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Posted 07 June 2013 - 22:29

Wiesz, dla zwykłego użytkownika brak obrazu to czarny ekran i możliwe, że tutaj również jest treść, a nie ma podświetlenia. Dlatego zapytałem.

#9 macsupport

macsupport

  • 8620 posts
  • SkądKraków

Posted 07 June 2013 - 22:35

Ja odpisuję na podstawię opisu usterki jaki przedstawił właściciel uszkodzonego komputera. Jeśli nie działa samo podświetlenie ale jest treść to jest to zauważalne i podejrzewam, że autor tematu zawarł by to w opisie. Niestety w tym modelu opisana usterka występuje bardzo często i z doświadczenia mogę potwierdzić, że najczęściej w takim przypadku uszkodzony jest układ graficzny. Uszkodzenia matrycy itp. praktycznie się nie zdarzają.

#10 Jopas1

Jopas1
  • 8 posts

Posted 12 June 2013 - 15:09

Widze ze dyskuskja sie rozwinela. Mialem brak obrazu a nie brak podswietlania. Po wymianie grafiki na nowy uklad to samo. Teraz zauwazylem ze jak nafusze power to podpiety dysk dostaje zasilanie i sie kreci. Ale wiatraki nie startuja. Tryb serwisowy nadal dziala jak dzialal. Jakies pomysly?

#11 arvika

arvika
  • 1501 posts
  • Płeć:
  • SkądKraków

Posted 12 June 2013 - 18:58

Przy takiej usterece nie ma co zgadywać. Trzeba mieć płytę na stole serwisowym żeby coś konkretniej powiedzieć.

#12 tonyk

tonyk
  • 26 posts
  • Płeć:

Posted 12 June 2013 - 20:24

Po wymianie grafiki na nowy uklad to samo.

Wymieniłeś GPU bo tak ktoś Ci doradził?!
Takie postępowanie jest całkowicie pozbawione sensu.
Proponuję oddać maka komuś kto się na tym zna.




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users