Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[*NIX] Slackintosh, linux dla twardzieli.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 15 grudnia 2005 - 18:17

Slackware na PPC - Mini Poradnik

"Jeśli już znudziłeś się zawsze działającym i dziecinnie łatwym w obsłudze OS X,
to Slackware jest systemem właśnie dla Ciebie!" Mógłby być to cytat z reklamy
Mango TeleAudioTele tej dystrybucji.

CZY ISTNIEJE SLACKWARE NA PPC?


Tak istnieje. Slackintosh jest nieoficjalnym portem Slackware GNU/Linux dla PowerPC (Macintosh).
Slackintosh był testowany przez autorów portu na iBook2 G3 i Mac Mini ( nie wiem co to oznacza).
Dostarczany jest w wersji nieprekonfigurowanej i na tym właśnie polega jego wyjątkowość.
W skład dystrybucji wchodzi KDE, istnieje możliwość instalacji GNOME.

Strona dystrybucji >>>

POBIERANIE

Dystrybucja mieści się na dwóch płytach.
Pobierz wersję 10.2 >>>

INSTALACJA

Instalacja nie różni się od wersji na PC zatem odsyłam do przewodnika w sieci .
Podczas instalacji odradzam wybieranie ręczne pakietów.
Jeżeli ktoś zna dość dobrze Slackware to oczywiście niech mnie nie słucha.

KONFIGURACJA

Ten system jest wyjątkowy jeśli chodzi o brak pomocy w konfiguracji.
Oczywiście inne dystrybucje potrafią już od dawna wiele w kwestii wspomagania i automatyzacji konfiguracji jednak nie Slackintosh.
Aby ułatwić start ewentualnym entuzjastą zamieszczam plik konfiguracji dla X serwera pobierz xorg.conf dla Mac Mini
W niedalekiej przyszłość zamieszczę konfiguracje jądra, może także obraz.

CO OTRZYMUJEMY?

System na którym można naprawdę dobrze nauczyć się obsługi linuxa.
Wszystko trzeba samemu konfigurować więc i siłą rzeczy poznać.
Oczywiście można pobrać UBUNTU(polecam do domu i biura) jednak nadal
nie będziemy wiedzieć zbyt wiele o systemie.

Oto zrzuty z mojego iSlacka:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#2 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 16 grudnia 2005 - 14:28

Fajna sprawa :)

Slackintosh był testowany przez autorów portu na iBook2 G3


chyba im chodziło o iBooka G3 rev.2

#3 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 grudnia 2005 - 16:05

Fajna sprawa


Tak :twisted: fajna, po instalacji nic nie działa, o przepraszam karta sieciowa działa świetnie.

#4 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 16 grudnia 2005 - 16:21

reeye, hehe a nic wcześniej o tym nie wspomniałeś :), acha jak masz możliwość to zainstaluj Ubuntu 5.10 na B&W z ATI RAGE 128 :mrgreen: - normalnie masakra...u Ciebie to chociaż "okienka" widać :wink:

#5 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 grudnia 2005 - 16:35

Ten system jest wyjątkowy jeśli chodzi o brak pomocy w konfiguracji.
Oczywiście inne dystrybucje potrafią już od dawna wiele w kwestii wspomagania i automatyzacji konfiguracji jednak nie Slackintosh.

Wszystko trzeba samemu konfigurować więc i siłą rzeczy poznać.
Oczywiście można pobrać UBUNTU(polecam do domu i biura) jednak nadal
nie będziemy wiedzieć zbyt wiele o systemie.


A okienka widac ale trzeba było ixy konfigurować.

Tak jak pisałem taki urok dzikiej róży :).

#6 beru

beru
  • 368 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 grudnia 2005 - 21:59

A okienka widac ale trzeba było ixy konfigurować.


Widać, że używasz KDE, czyli jak rozumiem w podstawowej instalacji dostępne są tylko pakiety tego menedżera a alternatywne trzeba samemu skompilować? :twisted:
Wybaczcie złośliwość, ale moje doświadczenia z KDE to w skrócie "Windows Revisited" - co trzeci program "wykonuje nieprawidłową operację, niechlujna gmatwanina zamiast zogranizowanego zarządzania systemem i ogólny nieład. Do slackintosha polecam jednak inny menedżer okien, wszak ten port jest po to, by "poznać linuksa porządnie i do głębi". Dla wrażeń estetycznych i eleganckiego wyglądu można przełączyć z powrotem na OS X :P

#7 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 18 grudnia 2005 - 20:02

beru,

W skład dystrybucji wchodzi KDE, istnieje możliwość instalacji GNOME



#8 beru

beru
  • 368 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 grudnia 2005 - 20:30

heheh pierwsza lekcja obsługi komputerów* jak widać została przeze mnie jeszcze nie zaliczona ;)



* "trzeba wszystko czytać"

#9 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 18 grudnia 2005 - 20:32

Troche to wpadka, że nie ma Gnoma w dystrybucji, ale zawsze można go doklikać.

#10 bohu

bohu
  • 2 postów

Napisano 03 lutego 2006 - 22:01

wystarczy że sobie przypome instalacje i używanie na x86... pierwszy miesiąc bez dźwięku... :mrgreen:

#11 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 lutego 2006 - 22:04

bohu, a jak teraz oceniasz te problemy?
Nauczyły Cie czegoś?
Uważasz, że nie ma sensu się męczyć z takimi problemami?

#12 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 03 lutego 2006 - 22:28

bohu, a jak teraz oceniasz te problemy?
Nauczyły Cie czegoś?
Uważasz, że nie ma sensu się męczyć z takimi problemami?

Ja slacka długo nie miałem, dlatego ze zraziło mnie kiepskie zarzadzanie pakietami...
Lubie miec porzadek w systemie, i w miare mozliwosci wszystko aktualne, dlatego szybko zamieniłem Slackware na Gentoo ;)
Pozdrawiam, waluigi :)

#13 jilvf

jilvf
  • 7 postów

Napisano 16 marca 2006 - 20:25

Widać, że używasz KDE, czyli jak rozumiem w podstawowej instalacji dostępne są tylko pakiety tego menedżera a alternatywne trzeba samemu skompilować? :twisted:


nie ma KDE w "podstawowej instalacji" jak to ładnie ująłeś - przypuszczam, że nie miałeś doczynienia ze slackware - tam nie ma czegoś takiego jak podstawowa instalacja z domyślnym GUI :)
i wcale nie trzeba kompilować ze źródeł - wszystko jest ładnie podane na tacy w pakietach, choćby WM, blackbox, fluxbox..
KDE (w przypadku slackintosha) nawet nie ma na podstawowej płycie instalacyjnej (jest na osobnej płytce, której nawet nie zasysałem)

a w "podstawowej instalacji" jest apache, lynx, bitchx, proftpd, wget i parę innych ;) GUI domyślnie instaluje się takie, jakie sobie wybrałeś (o ile wybrałeś)

Generalnie Slackware rządzi ;) chociaż wersja makowa - Slackintosh - jest jeszcze nie do końca dopracowana (wiadomo - nieoficjalny port), ale wszystko zmierza ku lepszemu, mam nadzieję...

Jako GUI osobiście polecam Fluxbox - bardzo szybki i lekki menadzer okien dla minimalistów, nie to co cukierkowe i ociężałe KDE czy AQUA w osX

Ja mam na G3 b&w Slackinosh 10.2 i śmiga lepiej nawet od Debiana (lepsza obsługa hardwar'u może poza standardową grafiką ATI 128)

#14 wodzu

wodzu
  • 69 postów
  • Skądk/Krakowa

Napisano 20 marca 2006 - 07:58

Nie mam zbyt dużego doświadczenia z linuxami ale w pracy zainstalowałem jako serwer Slackware'a. Wcześniej próbowałem Mandraka i parę innych. Slackware jest dla mnie najlepszym z pośród tych które widziałem i miałem styczność. To fakt że jest on trudny i sam niczego nie zrobi. Nie dostaniesz niczego na tacy. Wszystko trzeba zrobić samemu ale za to stabilność jest wyśmienita. No i jak to człowieka cieszy jak zrobi sobie coś samemu :).

#15 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 marca 2006 - 11:13

jilvf, czepiasz sie ! Akurat kto jak kto ale Beru ma doswiadczenie w tej kwestii, moze zle sie wyrazil i to wszystko.

Moze zamiesc jakies efektowene screenshoty - w formie zachecenia do dystrybucji.

#16 bartekp

bartekp
  • 12 postów
  • Skądlondyn

Napisano 09 kwietnia 2006 - 01:25

A okienka widac ale trzeba było ixy konfigurować.


Widać, że używasz KDE, czyli jak rozumiem w podstawowej instalacji dostępne są tylko pakiety tego menedżera a alternatywne trzeba samemu skompilować? :twisted:
Wybaczcie złośliwość, ale moje doświadczenia z KDE to w skrócie "Windows Revisited" - co trzeci program "wykonuje nieprawidłową operację, niechlujna gmatwanina zamiast zogranizowanego zarządzania systemem i ogólny nieład. Do slackintosha polecam jednak inny menedżer okien, wszak ten port jest po to, by "poznać linuksa porządnie i do głębi". Dla wrażeń estetycznych i eleganckiego wyglądu można przełączyć z powrotem na OS X :P


witam co do kde mam bardzo podobne zdanie ale jest jeszce GNOME ktory moim zdaniem jest rownie elegancki i estetyczny co mac os x a przy tym nic nie traci na linuksowej funkcjonalnoscio-wydajnosci:) pozatym reczna kompilacja x-ow to pikus w poorwnaniu z instalacja np: gentoo 2004 gdzie caly proces kompilacji na dosc mocnej jak na owe czasy konfiguracji zajmowal okolo 4 nawet do 5 dni i nie zawsze wszystko poszlo jak nalezy:(
przerabialem taka sytuacje 2 razy pod rzad:)
nie to co teraz wszystko myszka!:)
pzdr

#17 n

n
  • 50 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 kwietnia 2006 - 11:51

ktoś z was próbował wystartować jakieś livecd ? mam problemy po wypaleniu płytki reboocie i trzymania klawisza c/ctrl+c dalej nic się nie podnosi z płytki a podnosi się tylko osx.

#18 Leander

Leander
  • 205 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 kwietnia 2007 - 12:54

Odgrzeję kotleta ^^" Odchodząc z windy przeskoczyłem od razu na maczka (no, troszkę ubuntu po drodze) i troszkę żałuję ;) Co jakiś czas mi chodzi po głowie myśl żeby w końcu postawić samemu od początku do końca slack'a, i nauczyć się go ;) Dlatego pytanie nr Uno- ile zajmuje Slack na PPC?

#19 Hackmaniak

Hackmaniak
  • 459 postów

Napisano 18 kwietnia 2007 - 17:49

Slackware jest idealną i wymarzoną dystrybucją do poznania Linuksa od środka. Wszystko trzeba ręcznie konfigurować, przejrzystość, porządek w plikach konfiguracyjnych, alternatywny format paczek itp. Do normalnego korzystania jako desktop się raczej mało nadaje, bo są problemy z aktualizacją i dużo trzeba kompilować, a ręczne pokonanie zależności naprawdę potrafi wku... zdenerwować. Po Slackware dobrze zainstalować Gentoo i już sobie tak pozostać. Działa chyba na każdej architekturze, bo można go skompilować.

#20 audiopain

audiopain
  • 332 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 kwietnia 2007 - 18:18

gentoo dobrze jest zainstalowac po jakiejkolwiek dystrybucji, byle od niego nie zaczynac ;)

#21 Leander

Leander
  • 205 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 kwietnia 2007 - 19:32

eeee tam ]:-> Wychodzę z założenia że jak już mam się czegoś nauczyć na siłę, i wziąść za Lunuxika, to tylko slackware wchodzi w grę :)

#22 tomeczek43

tomeczek43
  • 746 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 kwietnia 2007 - 21:22

ktoś z was próbował wystartować jakieś livecd ? mam problemy po wypaleniu płytki reboocie i trzymania klawisza c/ctrl+c dalej nic się nie podnosi z płytki a podnosi się tylko osx.


jak masz MacBooka to trzymaj alt a nie ctrl+c skad ty taki skrot wynalazles




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych