Podcast - jaki hosting?
#1
Posted 27 February 2013 - 19:45
#2
Posted 19 October 2013 - 19:35
#3
Posted 29 August 2015 - 20:28
Witam, Prowadzimy z dziewczyną stronę kapryfolium.pl a na niej Kapryfolium Podcast. Ze względu na dość tanią ocpję hostingową 3 dotychczasowe odcinki zostały opublikowane na YouTube, a ostatni jest zawsze do odsłuchania na SoundClod. Mam z nagrywania dużo przyjemności, myślę, że zaczynam się odnajdywać w temacie, inwestuję teraz w lepszy mikrofon a strona trafia do przebudowy. Moje pytanie w skrócie: czy ktoś mógłby polecić mi odpowiednią ofertę hostingu pod podcast?
Wiem, że to stary post, ale chyba nie zgadzam się z przedmówcą, dlatego postanowiłem odpowiedzieć. Ktoś może szukać i dostanie tylko jedną opinię... to chyba za mało, żeby wyrobić sobie zdanie. Zdecydowanie płatny hosting się przydaje (sam korzystam z bluehost), ale to nie znaczy, że nie można skorzystać ze stabilnych darmowych hostingów umożliwiających dostęp do pliku audio (a nie tak jak to jest w chmurach - dropbox, chomikuj itp.). Zdecydowanie polecam archive.org. Innych nie polecam, no chyba, że chcecie publikować w ogg (mało urządzeń obsługujących = mały zasięg) i w dodatku na wolnych licencjach CC-BY-SA, lub CC-BY. Przy okazji polecam playlistę porad dla początkujących podkasterów. Można zadać pytanie w komentarzach do filmów, do czego zachęcam https://www.youtube.com/playlist?list=PL1E4ykzokCvlIeLWkoKYdMOPEuMExAXvn
#4
Posted 20 September 2015 - 18:42
To i ja dorzucę jeszcze dwa grosze od siebie.
Amazon S3. Rozwiązanie nie jest tanie (chociaż - to zależy), płatność odbywa się za przechowywane dane ($0.03 za GB / mc) oraz za ich transfer ($0.09 za GB).
W praktyce, uwzględniając obecny kurs dolara (3.70 zł) i przy założeniu że jeden odcinek podcastu zajmuje 50 MB (1h przy 128kbit), ceny wyglądają następująco:
Hosting jednego odcinka podcastu: 0,005 zł / mc netto
Przesył jednego odcinka podcastu do słuchacza: 0,016 zł netto (1000 odtworzeń to 16 zł)
Zalety:
- 100% gwarancja dostępności usług
- sama usługa jest zaprojektowana do przechowywania i transferu danych (a przypominam że ze zwykłych hostingów możemy zostać wykopani za generowanie nadmiernego obciążenia łącza)
- płacimy wyłącznie za wykorzystane zasoby. Przy niewielkiej liczbie słuchaczy rachunek wyniesie kilkadziesiąt groszy lub kilka złotych - zdecydowanie mniej niż tradycyjny hosting.
- brak ograniczeń prędkości łącza - nie ma obaw że gdy wszyscy słuchacze nagle się rzucą do ściągania podcastu, "rurka" na serwerze się zapcha
- tę samą usługę możemy wykorzystać do hostowania pliku XML dla iTunes Store oraz hostowania strony podcastu (oczywiście jeśli jest to strona statyczna)
Wady:
- wymagany pewien poziom wiedzy technicznej (chociaż jeżeli ktoś radzi sobie z obsługą FTP, to z S3 też da sobie radę
- rozwiązanie w pewnym momencie może zacząć generować na tyle wysokie koszty, że bardziej opłacalna będzie migracja na tradycyjny serwer (np. VPS)
Są dostępne również różne bliźniacze usługi, np. RunAbove Object Storage, Microsoft Azure Storage, albo z polskiego podwórka: Oktawave Cloud Storage i e24files od e24cloud, także jest z czego wybierać.
1 user(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users