Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook A1342, losowe zamrożenia systemu (również podczas uruchamiania)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 vonsko

vonsko
  • 53 postów
  • SkądBydgoszcz, Poland, Poland

Napisano 16 stycznia 2013 - 21:57

Mam paskudny problem a w zasadzie moja dziewczyna ma. Jej macbook (A1342) po raz kolejny zaczął się 'freezować' w różnych momentach: czasem podczas bootowania (uruchamia się długo - szary ekran, już po uruchomieniu odpalenie czegokolwiek też trwa dużo czasu), czasem podczas normalnego funkcjonowania, a czasem przez kilka dni jest spokój i nic się nie dzieje. W takich momentach system wydaje się być responsywny (można ruszać 'kolorową piłką', czasem nawet na coś kliknąć, ale reakcja aplikacji (na np zminimalizowanie) potrafi trwać dobrych kilka minut. Jej komputer był już z tą przypadłością w cortlandzie dwa lata temu i wymieniono dysk. jakieś pół roku temu dysk znowu wariował, chociaż bardziej mulił niż freezował. Miesiąc temu kupiłem nowego macbooka pro, gdzie wymieniłem dysk od razu na 750gb/7200, więc stary dałem dziewczynie i dołożyłem jej 2gb ramu (osobiście montowałem). Aktualnie jest sesja a jej komputer wariuje od tygodnia na całego, potrafią być dwa dni spokoju a potrafi się zamrozić kompletnie albo odpalać 20-30 minut. Próbowałem skanować dysk ale Disk Utility nie wyrzuca żadnych problemów. Gdzieś na forach apple doczytałem że może to być wina jakiegoś sensora na płycie głównej i może być potrzebna spora wymianka (https://discussions....95?tstart=0)… Czy jest coś co mogę zrobić przed oddaniem do serwisu ? Przypominam, dziewczyna ma sesje i kilka prac do napisania ;)

Kilka słów technicznych:
- tak jak wspomniałem jest to model A1342 (MacBook "Core 2 Duo" 2.4 13" (Mid-2010) Specs (Mid-2010, MC516LL/A, MacBook7,1, A1342, 2395*) @ EveryMac.com),
- dysk na jaki wymieniłem to fabryczny hitachi z macbooka pro - 500gb/5400rpm,
- ram jaki dołożyłem to również fabryczny - 1066mhz, 2x2gb,
- system jakiego używa to Snow Leopard w pełni zaktualizowany,
- sprzęt jest używany na bardzo podstawowym poziomie,
- dodam również że współdzielimy zasilacz bo z dwa trzy miesiące temu padł,
- odpalenie w trybie safe mode nic nie zmienia,
- pod adresem również log: Wszystkie komunikaty.log (z trybu safemode)

Jeśli jesteście w stanie cokolwiek poradzić będę ogromnie wdzięczny ;)

#2 michał1985

michał1985
  • 229 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 stycznia 2013 - 00:11

Spróbuj go rozkręcić, wyjąć jedną kość pamięci i wtedy potestuj. Osobiście spotkałem się z przypadkiem uszkodzenia płyty głównej (kontrolera pamięci) w takim samym komputerze, który zachowywał się dokładnie w taki sam sposób. Doraźnym rozwiązaniem problemu była zmiana pamięci na jedną większą kość.

#3 vonsko

vonsko
  • 53 postów
  • SkądBydgoszcz, Poland, Poland

Napisano 23 stycznia 2013 - 04:52

hm, dzięki za odpowiedź. Zauważ tylko że wymieniłem właśnie ram chwile temu. Póki co znaleźliśmy inną przyczynę i trzymamy się tymczasowego rozwiązania które wymyśliliśmy i… działa. Mianowicie: Najważniejsze to nie rozładowywać do końca macbooka, w zasadzie to w ogóle nie rozładowywać. trzymać maks do 10% następnie ładować (mamy jeden zasilacz na tę chwilę). Co raz częściej skłaniam się do myśli że to płyta główna - lub jakieś sensory na niej :/

#4 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 23 stycznia 2013 - 09:41

Podejrzewam uszkodzenie układu zasilania na płycie głównej. Tym bardziej że zasilacz Ci padł niedawno. To on mógł być przyczyną tej usterki.

#5 vonsko

vonsko
  • 53 postów
  • SkądBydgoszcz, Poland, Poland

Napisano 23 stycznia 2013 - 09:56

Mówisz to na podstawie ostatniego wpisu ? Czy są możliwe takie awarie jak w pierwszym poście na podstawie awarii zasilania ?

#6 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 23 stycznia 2013 - 10:36

Tak są możliwe. Płyta główna ma ok 2000 elementów elektronicznych. Czasem wystarczy że jeden z nich nie pracuje poprawnie i mogą być problemy z komputerem. Ewentualnie sprawdź na innej baterii bo może to ona daje w kość.

#7 vonsko

vonsko
  • 53 postów
  • SkądBydgoszcz, Poland, Poland

Napisano 23 stycznia 2013 - 13:01

hm, dzięki za info, a myślisz droga będzie taka wymiana ? czy raczej od razu trzeba całą płytę ? w przypadku płyty to chyba bardziej się będzie opłacało kupić nowego ?

#8 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 23 stycznia 2013 - 22:23

Przede wszystkim takie usterki się naprawia. Wymiana płyty to naprawde ostateczność.

#9 michallus

michallus

  • 214 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 stycznia 2013 - 23:08

Nie muszę chyba mówić jakie płyty główne trafiają do modeli refurbished. Podstawą tylko jest serwis który naprawi i nie popsuje bardziej, a o to ciężko.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych