Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Microsoft ukarany!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 cheniek

cheniek
  • 477 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 17 września 2007 - 12:23

Komisja Europejska nałożyła na Microsoft karę wysokości prawie 500 milinów euro za wykorzystywanie pozycji monopolisty w Europie. Ciekawe, co z tego wyniknie... Może to nie jest jakiś śmiertelny cios finansowy, ale też nie jakaś obojętna kwota dla Billa... ;)

#2 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 17 września 2007 - 12:26

Nie pierwsza nie ostatnia kara dla MS. I jakoś stoi...

#3 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 17 września 2007 - 13:48

Może obojętna ta kwota nie jest, ale jakoś wątpię czy to wiele zmieni. Poza tym pewnie będą się jeszcze odwoływać i diabli wiedzą co, w rezultacie czego ta sumka zrobi się mniejsza.

#4 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 17 września 2007 - 14:12

Czy moge wiedziec za co konkretnie eurofaszyci ukarali Billa?

#5 Paweł K.

Paweł K.
  • 544 postów

Napisano 17 września 2007 - 14:29

Czy moge wiedziec za co konkretnie eurofaszyci ukarali Billa?


Zdaje się, że za windows media playera. Nie znam tematu dokładnie, może ktoś wyjaśni, czemu? Przecież np. mac os też ma odtwarzacz multimedialny, przeglądarkę i program pocztowy a jakoś nikt się o to do apple nie czepia.

#6 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 17 września 2007 - 14:35

Zdaje się, że za windows media playera. Nie znam tematu dokładnie, może ktoś wyjaśni, czemu? Przecież np. mac os też ma odtwarzacz multimedialny, przeglądarkę i program pocztowy a jakoś nikt się o to do apple nie czepia.


Bo nie są integralną częścią systemu. Wyrzucasz do kosza i po robocie. A jeszcze się taki nie znalazł, co by WMP, IE i Outlooka zupełnie bezboleśnie z Windy wypchnął. Ot taka subtelna różnica...

#7 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 17 września 2007 - 14:41

To niech nie kupuja Windowsa jak im sie nie podoba.

#8 banan

banan
  • 765 postów
  • SkądChi-Town, Rëmiô, Gotenhafen

Napisano 17 września 2007 - 14:50

No to teraz bede miec pieniadze na swoje europejskie super google

#9 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 17 września 2007 - 17:02

Ciekawe, że EuroUrzędasy wiedzą lepiej jak systemy i oprogramowanie do nich pisać od samych programistów z Microsoftu ;) Ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie (czytaj: będzie kasa na EuroGoogle).

#10 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 17 września 2007 - 17:06

Poza tym pewnie będą się jeszcze odwoływać i diabli wiedzą co, w rezultacie czego ta sumka zrobi się mniejsza.


Coś w tym jest. Cytat z portalu Dobreprogramy.pl:

Znany jest już wynik apelacji firmy Microsoft w znanej i głośnej sprawie rekordowo wysokiej kary ponad 600 milionów dolarów, jaką na korporację nałożyła Komisja Europejska w 2004 roku. Unijny trybunał pierwszej instancji utrzymał w mocy orzeczenie z 2004 r.

Komisja Europejska zarzuciła firmie wykorzystywanie pozycji monopolistycznej i utajnianie informacji przed konkurencją. Tłumaczenia korporacji, że udostępnienie żądanych przez Komisję danych zagrozi konkurencyjności firmy zostały odrzucone, firma będzie też zobowiązana do przygotowania i wprowadzenia do sprzedaży systemów Windows bez odtwarzacza multimedialnego. Microsoft zostanie też obciążony kosztami postępowań sądowych.

Oczywiście, decyzja trybunału pierwszej instancji nie zamyka ostatecznie całej sprawy, firma będzie mogła odwołać się jeszcze do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i najprawdopodobniej skorzysta z tej możliwości.



#11 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 17 września 2007 - 20:17

IE jest wymagany do Gadu-Gadu, oraz wielu innych programów dla Windowsa. Usunięcie IE(jest możliwe) usuwa ważne bibloteki. W przypadku Mac OS X można usunąć Safari, Mail, iChata, System Preferences, nie wpłynie to na uruchamianie i działanie innych programów(a przynajmniej w 1% takiej ilości, jak IE).

#12 Piotrek77

Piotrek77
  • 184 postów
  • SkądŁódź/Piaseczno

Napisano 17 września 2007 - 20:26

Znając życie pewno się z tego wyłgają. Złożą apelacje, potem następną a na koniec dogadają się na jakąś symboliczną karę i lekkie ustępstwo w designie softu. W międzyczasie MS zarobi tyle, że kara dawno się zwróci.

#13 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 17 września 2007 - 20:37

IE jest wymagany do Gadu-Gadu, oraz wielu innych programów dla Windowsa. Usunięcie IE(jest możliwe) usuwa ważne bibloteki. W przypadku Mac OS X można usunąć Safari, Mail, iChata, System Preferences, nie wpłynie to na uruchamianie i działanie innych programów(a przynajmniej w 1% takiej ilości, jak IE).

No i co z tego? Nie podoba się Windows? Nie kupujesz. Nie ma systemów czy rozwiązań definitywnie najlepszych i należy klientom/użytkownikom pozostawić wybór rozwiązań im odpowiadających.

Żaden urzędas nie będzie mi mówil, jak mam swój system pisać (chyba, że zapłaci satysfakcjonującą mnie cenę, to zrobię dla niego nawet specjalną wersję ;)).

#14 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 17 września 2007 - 20:47

No i co z tego? Nie podoba się Windows? Nie kupujesz. Nie ma systemów czy rozwiązań definitywnie najlepszych i należy klientom/użytkownikom pozostawić wybór rozwiązań im odpowiadających.

Żaden urzędas nie będzie mi mówil, jak mam swój system pisać (chyba, że zapłaci satysfakcjonującą mnie cenę, to zrobię dla niego nawet specjalną wersję ;)).


Ale jak nie możesz czasami otworzyć jakiegoś DRM czy innego Micropochodnego syfu na swoim Macu, to lekko ciśnienie skacze, nie?

Ja szanuje Twoje zdanie MacDada i Twoje baaardzo liberalne podejście do rynku. Ale jakikolwiek brak wpływu odgórnego na praktyki mopolistyczny może być bardzo niebezpieczny. Większość użytkowników tego forum wyraźnie się zadeklarowało wybierając Apple. Ale jest też olbrzymia grupa nieświadoma nawet możliwości wyboru i takie decyzje mają właśnie ich chronić. I od pierdół się zaczyna - integralne dla systemu przeglądarka czy odtwarzacz - bo to nas (również Ciebie) chroni od obudzenia się w pewnym momencie z ręką w nocniku, gdzie na swoim Maku będziesz mógł najwyżej z kalkulatora skorzystać, a i tu wynik obliczeń nie będzie pewny bo niezgodny z polityką monopolisty.

#15 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 17 września 2007 - 21:06

Ale jak nie możesz czasami otworzyć jakiegoś DRM czy innego Micropochodnego syfu na swoim Macu, to lekko ciśnienie skacze, nie?

Nie. Wybrałem taką platformę i liczę się z konsekwencjami swojej decyzji.

Ale jakikolwiek brak wpływu odgórnego na praktyki mopolistyczny może być bardzo niebezpieczny.

Czym są "praktyki monopolistyczne"? Jeśli w moim miescie jest tylko jedna lodziarnia to miasto powinno zrobić drugą, bo "konkurencja jest zawsze dobra i potrzebna"? Jeśli moich lodów nie da się jeść poza sklepem (bo przypuścimy dodałem skladnik sprawiający, że poza sklepem przestają być smaczne), to powinien się znaleźć ktoś, kto to "wyreguluje"?!

Nie ma mowy. Moje lody będę robić tak jak potrafię i chcę. Czy ktoś to kupi czy nie - MOJE RYZYKO. Jeśli nie będą odpowiadały klienteli to JA na tym stracę. JA odpowiadam na swój interes nie kto inny, więc nikt inny nie będzie mi mówił jak mam go prowadzić.

Koniec kropka. Jeśli jest inaczej, to znaczy, że rządzi nami MAFIA.


jest też olbrzymia grupa nieświadoma nawet możliwości wyboru i takie decyzje mają właśnie ich chronić.

A przepraszam dlaczego ktoś ma ich w ten sposób "chronić"?! Urzędas wie lepiej od nich, czego oni potrzebują? Są dziećmi, którymi urzędas musi się zaopiekować? A może są NIEWOLNIKAMI i to PAN decyduje co mają robić, kupować i używać?!

Jeśli państwo tak lubi się wtrącać w nieswoje interesy, to niech opiniuje czy certyfikuje a nie reglamentuje.


I od pierdół się zaczyna - [...] na swoim Maku będziesz mógł najwyżej z kalkulatora skorzystać, a i tu wynik obliczeń nie będzie pewny bo niezgodny z polityką monopolisty.

No i mój błąd, że system ten kupiłem. Teraz błąd naprawię i kupię inny system, który okaże się lepszy, bo przeczytałem opinię specjalistów w magazynie tym i tym, do którego mam zaufanie, że dobrze przebadali sprawę.

Dlaczego ktoś usilnie twiedzi, że ludzie nie mają rozumu?

#16 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 17 września 2007 - 21:45

MacDada: powiem krótko. Bo nie mają, a przynajmniej nie wszyscy. Patrzysz troszkę jednostronnie. Łatwo jest mówić o ryzyku, kiedy jesteś jedyny w branży. Do praktyki monopolistycznej dochodzi wtedy, gdy inni nie są nawet przy zachowaniu najwyższej staranności stanowić dla monopolisty konkurencji. To nie jest kwestia ryzyka, tylko takiego zachowania, które powoduje, że inni nie mają szans. Ja wiem, że Ty zaraz powiesz, że to ich sprawa i mogli się lepiej starać. Ale w życiu naprawdę nie jest tylko czarne i białe. Bo jak ty teraz produkujesz super lody, to za chwilę może się okazać, że Twoim pragnieniem jest by nikt inny nie jadł innych i nigdzie indziej. A ludzie mają prawo żądać od państwa, aby zapewniło im prawo wyboru - po to między innymi płaci się podatki. To są oczywiście rozważania w granicach pewnej idei. Ale ten Twój skrajny liberalizm też jest póki co tylko ideą. Ja nie mówię, że Ty nie masz racji. Przedstawiasz swój model świata, ale jest to model, w którym ja nie chciałbym żyć. Mam raczej antyspołeczne nastawienie do świata, ale nie do tego stopnia by wszystkich zostawić tylko na pastwę swojego losu/umiejętności.

#17 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 17 września 2007 - 21:53

MacDada stuprocentowo się zgadzam . To tak , jak złośliwy sąsiad , ma więcej kasy i mu sie powodzi to go oskarżyć , że ta kasa jest zarobiona zle . Skoro MS zrobił 'monopol' to jego zasługa i tego , że np. apple olało sprawę i nie podejmowało działań konkurencji , i że tak powiem , w pewnym czasie na pewny okreś odpadło z gry , ale to jest prawo wolnego rynku i nie można go kwestjonowac tylko dlatego , że ktoś jest niewyobrażalnie bogatszy od innego przedstawiciela konkurencji . Gdybym robił stosunkowo dobre produkty i ktoś za to by nałożył mi karę to bym po prostu się na niego wypioł ... Z innej strony to może MS opłaca się produkowac na europę płacić karę i jeszcze zarobić ;p Zauważyłem , że polska i europa jest pełna rostrzeń do bogatszych ludzi o to że są bogatsi , zakrywając się tym , że ktoś coś zrobił nielegalnie albo jest nie fair...

#18 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 17 września 2007 - 21:57

Na kare zasluguje w takiej sytuacji rzad (na przykladzie Polski), ktory doprowadzil do monopolu Microsoftu wprowadzajac ich podukty masowo do szkol, urzedow, ZUSu oraz calej administracji, skazujac przez to na Windowsa obywateli, ktorzy czesto nie maja innej alternatywy.

#19 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 17 września 2007 - 21:59

No dobra. To taki przykład - sytuacja zupełnie hipotetyczna. Mamy wolny rynek. Nikt nie hamuje w żaden sposób Microsoftu. I nagle już nie macie wyboru. Nie ma apple, nie ma linuxa, nie ma bsd. Jest tylko Windows, nadal dziurawy, ale na tyle cwany, że pozbył się konkurencji praktykami monopolistycznymi. I co mówicie? Dooobry MS, fajnie, że wygrał z konkurencją. No nie wydaje mi się. Najdziwniejsze jest to, że za tym całkowitym liberalizmem opowiadają się ludzie, którzy z Windy raczej nie korzystają.

Na kare zasluguje w takiej sytuacji rzad (na przykladzie Polski), ktory doprowadzil do monopolu Microsoftu wprowadzajac ich podukty masowo do szkol, urzedow, ZUSu oraz calej administracji, skazujac przez to na Windowsa obywateli, ktorzy czesto nie maja innej alternatywy.


To jest powiązana sprawa, zamknięte koło, niefrasobliwość polityków, sam nie wiem jak to nazwać. Ale to nie usprawiedliwia nadużywania praktyk monopolistycznych przez MS.

Najśmieszniejsze jest to, że opowiadacie się za "wolnością", która w konsekwencji ma doprowadzić do "niewoli". Ja nie mam aż takiej wiary w człowieka.

#20 BilboBaggins

BilboBaggins
  • 398 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 września 2007 - 22:17

IMO to cale "karanie" MS i tak nie ma sensu. Microsoft obrywa juz nie pierwszy (i nie ostatni zapewne) raz. I co? I nic. Robia taki sam (IMHO, ofkoz) chlam jak wczesniej. Nadal wmuszaja w uzytkownikow swoje "genialne" aplikacje i technologie. Mozemy w tym miejscu dyskutowac, metaforyzowac, polemizowac i robic co zechcemy - MS i tak ma nasza opinie gdzies. Tak naprawde liczy sie tylko i wylacznie to ilu uzytkownikow kupi "system operacyjny" MS i cala ta otoczke "najlepsiejszego systemu wszechczasow". Jak dla mnie to najlepsza metoda na MS jest ich po prostu olac. Na marginesie: osobiscie modle sie o to, zeby MS nie padl. Jesli ta firma padnie to z miejsca padaja gospodarki wielu krajow (patrz nasza rodzima i-tak-juz-ledwo-zywa gospodarka), liczne przedsiebiorstwa itp. IMHO, niestety dla "zwyklego szarego czlowieka z takiej np. Polski" nie ma alternatywy w wyborze systemu operacyjnego, tudziez platformy. No, ale to temat na calkowicie inna dyskusje...

#21 zdenek117

zdenek117
  • 394 postów
  • SkądLublin

Napisano 18 września 2007 - 15:58

A ja się zgadzam z MacDadą.

No dobra. To taki przykład - sytuacja zupełnie hipotetyczna. Mamy wolny rynek. Nikt nie hamuje w żaden sposób Microsoftu. I nagle już nie macie wyboru. Nie ma apple, nie ma linuxa, nie ma bsd. Jest tylko Windows


Takiej sytuacji nie będzie. Windows ma wielu przeciwników. Głównie amatorów Pingwina. Jest apple, który ma swoich wiernych klientów. Czemu Microsoft ma być sztucznie ograniczany? Równie dobrze można dodać Partii Emerytów i Rencistów albo UPR kilka dodakowych punktów procentowych. Przecież oni nie mają szans w starciu z gigantami.
  • MacDada lubi to

#22 goto206-13305c6036

goto206-13305c6036
  • 605 postów
  • SkądŁódź

Napisano 18 września 2007 - 16:09

A ja się zgadzam z MacDadą.

Takiej sytuacji nie będzie. Windows ma wielu przeciwników. Głównie amatorów Pingwina. Jest apple, który ma swoich wiernych klientów. Czemu Microsoft ma być sztucznie ograniczany? Równie dobrze można dodać Partii Emerytów i Rencistów albo UPR kilka dodakowych punktów procentowych. Przecież oni nie mają szans w starciu z gigantami.


Samoobrona też kiedyś nie miała. "Rynek" polityczny zmienia się jak kalejdoskop - wszystko może się zdarzyć, poza tym na ewentualne wybory ma wpływ znacznie więcej mocno subiektywnych czynników (psychologicznych, socjologicznych). To troszkę nie to porównanie.

Poza tym całe to grono przeciwników może w pewnym momencie nie mieć nic do powiedzenia. To nie nie do końca od nich zależy.

A że do tego nie dojdzie. Hmm, nie możesz być pewien. Kiedyś Jobsowi wydawało się, że nigdy nie dojdzie do miażdżącej przewagi MS. Myślę, że Gatesowi też nie.

A skoro poruszamy się w sferze hipotez. Wyobraźmy sobie, że nagle pojawia się jakiś wirus - na tyle silny i groźny, że zniszczy każdy system jakoś powiązany z UNIX-em. Niemożliwe? Loty w kosmos też kiedyś były niemożliwe. Co zrobią duże firmy? Zabiorą się za walkę? Nie - przejdą na konkurencyjny system, żeby minimalizować straty. A czym silniejsza jest pozycja monopolisty - tym słabsza konkurencji. I tym łatwiej może paść ofiarą ataku. I po prostu zniknąć. Moim zdaniem lepiej dmuchać na zimne. Wierzę, że wspólnota wie co robi.

A swoją drogą chłopaki - dość podlizywania się modowi ;)

#23 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 18 września 2007 - 16:26

Wspólnota wie - wie jak wyciągać kase ... Skoro jest wolny rynek to dlaczego ograniczac giganta ? Skoro każdy ma równe szanse to dlaczego dyskryminowac MS i nadawać im kary ?

#24 Gość_brodek_*

Gość_brodek_*

Napisano 18 września 2007 - 16:40

najbardziej mnie dziwi w tym wszystkim fakt ze aplikacje ze stajnie MS pisane na OSX sa naprawde fajnie i bardzo dobrze przemyslane.... az dziwi ze ta sama firma nie czerpie pomyslow od programistow z dzialu produktow dla OSX.

#25 MJN

MJN
  • 31 postów

Napisano 18 września 2007 - 16:43

A ja się zgadzam z MacDadą.

Takiej sytuacji nie będzie. Windows ma wielu przeciwników. Głównie amatorów Pingwina.


Wasza wiara w nieszkodliwosc monopolu jest zadziwiajaca - golym okiem widac bardzo duzo przykladow bardzo niekorzystnego wyplywu polityki M$ na rynek oprogramowania.

- producenci wielu programow wypuszczaja wylacznie wersje swoich aplikacji na windowsy. Czy dlatego, ze jest to najlepszy system? Nie - bo jest najpopularniejszy - mozna nie wypuszczac innych wersji i swoje zarobic. Nie ma autoCADa na linuxa, nie TegoProgramuOdSkarbowkiKtoregoNazwyNiePamietam, niema nawet gadu. (Czasem powstaja rozne nieoficjalne porty jak Kadu czy Janosik ale to jest oprogramowanie pisane przez zapalencow metoda reverse-engineering i tak na prawde pol-legalne.) Obowiazuje zasada - chcesz korzystac - kup MS Windows.
- innym przkladem jest protokol SMB - czyli wspoldzielenie plikow w windowsie. To ze w waszych Macach mozecie wymieniac pliki z windowsiarzami to zasluga chlopakow z projektu samba, ktorzy rozgrzyli jak to dziala bo MS nigdy nie ujawnil pelnej specyfikacji protokolu. Co wiecej MS conajmniej raz totalnie przeprojektowal dzielenia plikow - byc moze po to by utrudnic zycie konkurencji.
- przyklad internet eksplorera/frontpage to kolejny bardzo dobry przyklad budowania wlasnego, zamknietego standardu wymiany informacji. Gdyby MS nie mial dominujacej pozycji na rynku tworcy serwisow WWW nie musieliby specjalnie przygotowywac stron do wlasciwego wyswietlania pod IE, ktory nie spelnia standardow. Gdyby MS nie mial dominujacej pozycji na rynku systemow - IE by liczyc sie na rynku musialby wypelniac standardy wymiany informacji. Poniewaz tak nie jest - to MS moze bezkarnie dyktowac wlasne warunki i zmuszac innych do korzystania z nich. Podnosi to koszty firm tworzacych serwisy internetowe i a takze wzmacnia monopol MS.

Tu nie chodzi o dyktowanie zasad jak kto ma pisac swoj OS czy jakie lody ma robic. Pisz go sobie jak chcesz ale przestrzegaj ogolnie przyjetych zasad komunikacji z innymi. Jak robisz lody na sprzedarz to musisz przeciez przesprzegac zasad sanepidu - nie musisz tego robic jak jesz je sam ;).

To troche tak jakby ktos nagle okazal sie wlascicielem jezyka angielskiego i nie dosc ze trzeba by miec licencje na poslugiwanie sie nim, to jeszcze by mogl dowolnie zmieniac gramatyke czy znaczenie slow by jak najbardziej utrudnic zycie ludziom poslugujacym sie innymi jezykami.

Naprawde dziwie sie tej fali krytyki pod adresem Unii ktora odwala tym razem kawal dobrej roboty probujac uporzadkowac troche rynek oprogramowania. Choc w sumie Unia nigdy nie radzila sobie dobrze z tlumaczeniem zwyklym ludziom o co jej tak na prawde chodzi...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych