Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

EPS z illustratora - czy da się zapisać binarnie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 08 października 2012 - 13:04

Witam wszystkich, Mam problem z klientem, który wymaga małych objętości plików, które mu przekazuję. Musi być to EPS z możliwością edycji tekstu, w tle jest bitmapa. Problem polega na tym, że taki plik jest jakieś 150% większy od samej bitmapy (w tiffie, w jpg to będzie z 10 razy pewnie), bo illustrator nie potrafi zapisać EPS binarnie. Jest taka funkcja w photoshopie (przy zapisie: encoding > binary, a nawet jpg można wybrać), natomiast illustrator tego nie posiada. Jest jakiś trik, żeby zmusić illustratora do zapisu skompresowanej bitmapy w EPS? ps. próbowałem przepuszczać eps przez Distillera i później zapisywać z powrotem do eps, ale wtedy teksty rozsypują się na poszczególne litery lub słowa illustrator 5.5

#2 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 08 października 2012 - 21:54

Użyj formatu AI lub PDF! Binarny zapis EPS masz zawsze. Czytelność nagłówka w formacie ASCI jest podyktowana wymogiem formatu pliku. To co stanowi dla Ciebie problem to brak opcji kompresji dla "prewki" tak jak to jest w PS. Jest spora różnica pomiędzy Illustratorem 5.5 a CS5.5! ;-) Od czasu Illustratora 10 (czyli jeszcze przed CS1) naturalnym formatem zapisu plików AI jest PDF. Porównaj sobie rozmiar Twojej pracy zapisanej jako AI, EPS i PDF. Możesz także zmienić rozszerzenie AI na PDF i otworzyć plik w Adobe Readerze lub systemowym podglądzie.

#3 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 09 października 2012 - 13:30

Sorry, chodziło właśnie o CS5.5 :) Nie sądziłem, że ktoś może pomyśleć o starym 5.5 ;) Nie może być ani AI ani PDF, musi być EPS. W PS jest spora różnica między zapisaniem EPS jako ASCII i jako Binary lub JPG i właśnie tego potrzebowałbym w IL CS 5.5 Niestety, nie ma takiego wyboru. Tylko przedestylowanie eps do pdf i ponowny zapis jako encapsulated postscript daje efekt skompresowania, ale jak pisałem, tekst jest rozwalony wtedy na pojedyncze litery lub słowa. To dyskwalifikuje tą metodę, bo klient wymaga eps'a edytowalnego :-/

#4 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 09 października 2012 - 19:00

W ustawieniach Distilera masz kompresję JPEG. Próbowałeś użyć obrazków JPG w AI?

#5 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 10 października 2012 - 10:09

Oczywiście, ale ilustrator nie zważa na to, co mu importujesz przez Place. Bitmapa, to bitmapa. W czasie zapisu jako EPS zapisuje ją bez kompresji i niebinarnie. Dlatego EPS puchnie w stosunku do AI, w stosunku do PDF, a nawet do samej bitmapy.

#6 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 10 października 2012 - 15:33

Jest jeszcze kilka innych ograniczeń które mogą Ci przeszkodzić w uzyskaniu tego efektu oraz kilka innych możliwych rozwiązań. Napisz mi na priv dlaczego musi to być plik EPS!? I dlaczego jego "kompresja" jest tak istotna?!
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych