Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

menelka wykłady o UNIX-ie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#26 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 08 grudnia 2005 - 12:52

zapraszam do obejrzenia zdjęć dotyczących materiału. Czasami to może rozwiać pewne dręczące wątpliwości :wink:

http://static.flickr...877c67e.jpg?v=0
http://static.flickr...d375d3d.jpg?v=0
http://static.flickr...19583fd.jpg?v=0
http://static.flickr...984760c.jpg?v=0
http://static.flickr...3a0a1a6.jpg?v=0
http://static.flickr...136fa2c.jpg?v=0
http://static.flickr...7fabdee.jpg?v=0
http://static.flickr...648b05f.jpg?v=0
http://static.flickr...189cdbe.jpg?v=0
http://static.flickr...0506f1a.jpg?v=0
http://static.flickr...a173f30.jpg?v=0
http://static.flickr...93c1381.jpg?v=0

#27 fafałek

fafałek
  • 8 postów

Napisano 09 grudnia 2005 - 12:02

rozwiązalem dobrze test i nie wstawiłeś mi pomógł, a innym wstawiasz. Co ty sobie myślisz do h pana i kedy bedzie następny test :?:

#28 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 grudnia 2005 - 20:33

Wydaje mi się, że punkty "POMÓGŁ" nie powinny być wystawiane w takich tematach. Ogólnie trochę to nadużycie.

#29 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 10 grudnia 2005 - 11:18

jeśli się rozważy sprawę głębiej: powiedzmy że jakiś człek szuka informacji o czymś. Wpisuje magiczne słowo z zaznaczeniem, że wypowiedź miała pomóc i trafia w ten sposób na post, w ktorym admin wypowiada się na temat katalogów w UNIX-ie. Kto jak kto, lecz admin to się raczej na tym zna 8) A fafałka proszę o kontakt, ponieważ przewidziałem dla niego inną nagrodę. Za jakiś czas być może Beru opisze jak zainstalować Solarisa na piecu. Podobno nie jest wcale tak trudno. Ja mam w pracy piecka, tylko że nie czyta on dvd, a znajomy właśnie w tej postaci ma Solarisa. Oczywiście można też ściągać go przez neta, lecz występują pewne komplikacje (ściąga się pliki po 400 MB i trzeba je potem połączyć). W sumie starałem się wprowadzić lekko do UNIX-a. Dalsze lekcje są już bardziej zaawansowane i raczej wymagają Solarisa na pokładzie. Oczywiście, odnoszą się one wjakiś sposób do innych systemów opartych o UNIX (Linuxy i OSX). Jedno jest pewne: Solaris jest przeznaczony do standardów ,,przemysłowych" i jeśli ktoś chce mieć ms offica i do tego oglądać filmy, to niech o tym zapomni. Jest taka możliwość, lecz aby z niej skorzystać trzeba być zaawansowanym użytkownikiem Solarisa. Jeżeli ktoś się zdecyduje zainstalować Solarisa u siebie (radzę przygotowac co najmniej 10 GB), to mogę mu przesyłać materiały z kursu w języku angielskim. Pozdrawiam wszystkich linuxowców, hej :lol:

#30 fafałek

fafałek
  • 8 postów

Napisano 26 grudnia 2005 - 23:40

przeczytałem, że można na solarisa ściągnąć środowisko GNOME lub KDE. Bo ze scrinshootów wynika że środowisko CDE jest jedną wielką porażką, dobrą do używania w latach osiemdziesiątych. PS. Menelku, mógłbyś jeszcze trochę napisać o Solarisie. Pominąwszy parę wpadek twoje tłumaczenie z angielskiego nie było takie złe :wink:

#31 Dr.Logic

Dr.Logic
  • 278 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 11 stycznia 2006 - 22:01

Ciekawe ciekawe :) Tak jak menelek napisał solaris nie przyda sie zwykłemu użytkownikowi bo jest to system z góry nastawiony na prace na serwerach oraz w aplikacjach typowo inżynieryjnych . Menelek 10gb bez przesady cały system mozna zainstalowac na 3 :P

#32 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 15 stycznia 2006 - 11:33

interesujące jest to, że firma SUN zmierza do tego by Solaris domyślnie chodził na GNOME, razem z jego aplikacjami. Już teraz można ściągnąć GNOME na ten system. Tak więc jeżeli ktoś kilka rzeczy potrafi, to naprawdę idzie zrobić dużo na tym sprzęcie 8) Mieliśmy zajęcia ostatnio z obsługi programu pocztowego. Przeżyłem niezłego szoguna, bo ten program nie przypomina np. naszego Maila, lecz sam dla siebie jest jakby serwerem. Więc nie ma takiej sytuacji, że się człowiek łączy z onetem czy wp żeby odebrać pocztę przez ten program. Tutaj taką pocztą onetu jest właśnie ten program. Ciekawa sprawa, żadnych pośredników 8) . Dostęp do swojej poczty ma się na każdym kompie obsługującym UNIX-a (już pominąłem samo zastrzeżenie nazwy). Pozdrówko :wink:

#33 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 15 stycznia 2006 - 12:14

interesujące jest to, że firma SUN zmierza do tego by Solaris domyślnie chodził na GNOME, razem z jego aplikacjami


To mi się baaardzo podoba :lol:

[ Dodano: 2006-01-15, 12:15 ]
Ciekawe czy Solaris będzie na MAC`a x86?
To by było coś :)

#34 Dr.Logic

Dr.Logic
  • 278 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 16 stycznia 2006 - 19:36

krzyfar tak jest juz przeciez to procek intela czyli x86 :P

#35 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 16 stycznia 2006 - 20:19

Dr.Logic, ja wiem że jest x86 w Mac`u.

Może się nieprecyjnie wyraziłem.

Ja się zastanawiałem czy Solaris będzie wspierał wszytkie komponenty tego komputera :lol:

Karty grafiki, dzwiękowe, iSigta itp.

Bo co mi po tym że sobie np. na iMac`u z 7000 PLN uruchomie system w trybie tekstowym :wink:

#36 Dr.Logic

Dr.Logic
  • 278 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 16 stycznia 2006 - 23:08

Heh zacznijmy od tego chcesz przerzucic się na system który jak by tu napisać nie nadaje się na desktop . Heh jeżeli chcesz kupić komputer pod system to polecam kupić u suna są oczywiscie systemy desktopowe ale ten system pisany był z myślą o zaawansowanych userach oraz programistach . Jego głównym przeznaczeniem była praca na serwerach Sun Microsystem . Zresztą dopiero niedawno został uwolniony przez suna .
Solarisa na mojej uczelni ma tylko jeden profesor reszta linux i widows . I mówi tak jeżeli szukasz zabawki zainstaluj sobie windowsa , jeżeli chcesz sie nauczyc działania systemu i poznać dogłębnie procesy zachodzące w nim zainstaluj se linuxa jeżeli myślisz poważnie o programowaniu oraz przerobiłeś pierwsze 2 punkty[windows i linux] dopiero wtedy weź się za solarisa .
Człowiek ma swoje lata i myśle że wie co mówi .
Co do 2 sprawy hmm jeżeli w inteliMacach będą karty wideo Nvidia Quatro to sterownik będziesz miał z oficjalnej strony producenta bo chyba tylko nvidia wspiera Solarisa ale nie jestem pewnien, karty graficzne nawet jeżeli są wspierane przez firmy to są to karty profesjonalne .
Co do plug'n'play kamerki i te inne , no tu będziesz miał problem.
Ja instalowałem i uruchamialem solarisa na PC ale wtedy domyślnym sterownikiem ekranu była zdaje sie vesa wiec nie poszalałem , dzwięku nie miałem .
Polecam do poczytania :http://www.sunhelp.org/hardware
Jednak że nie wiem jak to będzie na macu z instalowaniem solarisa możliwe że ktoś to zrobi jednak do tego czasu musimy czekać .

Także jeżeli bedziesz miał motywacje i jednak uda się ci zainstalować go na macu z intelem to czekam na wyczerpującą recenzje ':) .

#37 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 17 stycznia 2006 - 00:12

Dr.Logic, ja się nie chcę na niego przerzucać, ja chcę zobaczyć jak to działa.
Porównać z Linuxem (ostanie lata spędziłem z Debianem).

I mówi tak jeżeli szukasz zabawki zainstaluj sobie windowsa , jeżeli chcesz sie nauczyc działania systemu i poznać dogłębnie procesy zachodzące w nim zainstaluj se linuxa jeżeli myślisz poważnie o programowaniu oraz przerobiłeś pierwsze 2 punkty[windows i linux] dopiero wtedy weź się za solarisa .

I dokładnie o to chodzi :mrgreen:

Co nie zmienia faktu że chciałbym mieć w pełni sprawny system z "bajerami" i dlatego ucieszyła mnie wzmianka o GNOME, moim standardowym środowsku pracy przez ostatnie 2.5 roku 8)

#38 Dr.Logic

Dr.Logic
  • 278 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 17 stycznia 2006 - 00:40

Hehe :) spoko jak skonfigurujesz lina to bedzie chodzil lepiej niz solaris :) Hehe a jak chodzi no najlepiej sprawdzic samemu no ale to unix ;D

#39 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 17 stycznia 2006 - 08:54

GNOME i KDE już są dostępne do Solarisa, więc jeśli komuś zależy to może ściągać z internetu Teraz mam bardzo dużo pracy, więc mało czasu, lecz w przyszłości coś tam jeszcze napiszę o Solarisie. Zobaczymy, co on tam potrafi :wink:

#40 fafałek

fafałek
  • 8 postów

Napisano 08 lutego 2006 - 13:14

menelku, czy mógłbyś przedstawić dalszą część informacji o UNIXach? Bo już się nie mogę doczekać :?:

#41 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 08 lutego 2006 - 13:31

karta dźwiękowa to mały szczegół, na który w tym przypadku nie zwracałbym uwagi. Gorzej, że mój ,,wygryziony" znajomy nie mógł w ogóle zainstalować Solarisa na Intelu. Dr Logic, koniecznie daj znać kiedy będziesz w Olsztynie, przywieź też Solarisa na płytach, posiedzimy i może zainstalujemy :roll: Skrzyna dobrego mocnego trunku za pomoc :mrgreen:

Oki, parę zdań:
w pliku /etc/passwd znajduje się ,,the master list of user information". Ażeby go wyświetlić podajemy komendę cat /etc/passwd
Trzeba zaznaczyć, że ,,zielony" user i tak nic z niego nie wyczyta...
Żeby zmienić swój password piszemy: passwd
W Solarisie nowy password musi się różnić 3 znakami, ma zawierać co najmniej jedną cyferkę i co najmniej 2 literki. Wielkość liter ma znaczenie.
Powyższe komendy można śmiało wpisywać w terminal, nic nie zepsujecie. Radzę to jednak robić z hasła zwykłego usera, bo jak np. podamy nowe hasło i je od razu zapomnimy, to robi się mały problem :wink: (w OSX ten problem jest oczywiście do obejścia...)
Jeżeli niektórzy myślą, że Administrator w OSX=root to się lekko mylą.Spróbujcie np. wpisać w terminalu: shutdown
Jest to komenda, która wyłącza komputer. Spoko, i tak nie zadziała, dopóki nie stworzycie hasła dla root oraz się na niego nie zalogujecie w Terminalu :wink:
Proszę o komentarze i pytanka, pozdrawiam 8)

[ Dodano: 2006-02-10, 10:11 ]
mam nadzieję, że nikogo nie przestraszyłem tą komendą shutdown. Zastępuje ona tradycyjną drogę wyłączenia komputera w środowisku graficznym. Zamiast shutdown można też napisać init 0.
Można zadać pytanie: w którym miejscu pisze się komendy? Ano, zaraz po znaczku $ (jeśli nie pracujemy jako root) lub po znaczku # (jeśli działamy jako root).
Może mały przykładzik z mojego terminala w OSX:

Last login: Fri Feb 10 09:00:00 on console
Welcome to Darwin!
uwm-a014-39:~ janusz$ date
Fri Feb 10 10:12:34 CET 2006
uwm-a014-39:~ janusz$


Jak widać, nie działałem tu jako root. Wpisałem komendę date zaraz po znaczku $ i otrzymałem datę oraz godzinę. Nie wiem, czy wszyscy się ze mną zgodzą, lecz uważam że w osx zanim się wyjdzie z programu Terminal powinno się podać komendę exit:

uwm-a014-39:~ janusz$ date
Fri Feb 10 10:12:34 CET 2006
uwm-a014-39:~ janusz$ exit
logout
[Process completed]


I dopiero wyjść z terminala. Pozdrawiam fanów UNIXów
8)

#42 fafałek

fafałek
  • 8 postów

Napisano 10 lutego 2006 - 10:30

a czy istnieje jakiś sposób na odróżnienie administratora od zwykłego użytkownika w OSX? Nie to, żebym nie wiedział, ale tak z ciekawości pytam :wink:

#43 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 10 lutego 2006 - 10:41

moje konto zwykłe to janusz, konto administratora to kompetencje. Spójrzmy co wpisałem do terminala:

uwm-a014-39:~ janusz$ id
uid=502(janusz) gid=502(janusz) groups=502(janusz)
uwm-a014-39:~ janusz$ login
login: kompetencje
Password:
Last login: Fri Feb 10 10:38:42 on ttyp1
Welcome to Darwin!
uwm-a014-39:~ kompetencje$ id
uid=501(kompetencje) gid=501(kompetencje) groups=501(kompetencje), 79(appserverusr), 80(admin), 81(appserveradm)
uwm-a014-39:~ kompetencje$


nie odczuwałem potrzeby aby w ogóle zakładać konto root na osx (za to założyłem sobie w linuxie Ubuntu używanym jako poligon doświadczalny :wink: ), więc nie udaje mi się logowanie jako root, którego ID powinno być jeśli się nie mylę 0...

uwm-a014-39:~ kompetencje$ login
login: root
Password:
Login incorrect
login: root
Password:
Login incorrect
login:


[ Dodano: 2006-02-10, 13:44 ]
zobaczmy jeszcze tylko ID na linuxie:
janusz@uwm-a014-39:~$ id
uid=1000(janusz) gid=1000(janusz) grupy=4(adm),20(dialout),24(cdrom),25(floppy),29(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),104(lpadmin),105(scanner),106(admin),1000(janusz)
janusz@uwm-a014-39:~$ su
Password:
root@uwm-a014-39:/home/janusz# id
uid=0(root) gid=0(root) grupy=0(root)
root@uwm-a014-39:/home/janusz#


tutaj admin ma ID 1000, natomiast root 0

#44 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 10 lutego 2006 - 23:29

a czy istnieje jakiś sposób na odróżnienie administratora od zwykłego użytkownika w OSX? Nie to, żebym nie wiedział, ale tak z ciekawości pytam :Wink:


Last login: Fri Feb 10 20:00:34 on ttyp3
Welcome to Darwin!
komputer2:~ code$ su
Password:
komputer2:/Users/code root#

Zwykły user ma "$" a root ma "#" - to tak na szybko.

#45 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 11 lutego 2006 - 10:31

to było wiadomo z wcześniejszego posta :wink: Fafałkowi chodziło o odróżnienie czy ma się prawa Administratora czy zwykłego użytkownika. Jasne, że można to również sprawdzić w GUI, lecz czy nie fajnie jest zaszpanować przed kumplami terminalem Tak się zastanawiam poza tym, czy nie przydałby się odrębny dzialik zatytułowany ,,Terminal w OSX". Byłoby fajowo 8)

#46 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 11 lutego 2006 - 10:37

,,Terminal w OSX"


menelek, jestem za, tylko niewiele się to będzie różniło od informacji które można znależć na stronach poświęconym liunuxom, chodzi mi oczywiście o podstawy 8)

#47 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 11 lutego 2006 - 19:49

to fakt. Czy jednak można zlekceważyć fakt, że OSX oparty jest o UNIX? Trudno powiedzieć... W zeszłym tygodniu zainstalowałem jednemu facetowi Linuxa na pececie (pierwszy raz, procedura lekko się różni od tej znanej z ppc), po czym on wydrukował mi maila od swojego znajomego z Holandii, że poszukują kogoś do pracy nad UNIXem i w dodatku są baardzo zdesperowani. Stawka śmieszna, bo tylko 2500 euro, lecz do negocjacji. Dlaczego byli tak zdesperowani? Bo najpierw szukali na Litwie, potem w Warszawie i NIKT się nie znalazł. Sobie tak czasami myślę: mamy system oparty na UNIX-ie , więc może w końcu się go nauczymy :P Na końcu tej ciężkiej harówy czeka kasa, często dużo większa od tych 2500 :wink: Pozdrawiam 8)

#48 fafałek

fafałek
  • 8 postów

Napisano 14 lutego 2006 - 11:09

a jakie były wymagania odnośnie tej pracy w Holandii?

#49 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 14 lutego 2006 - 11:32

php, mysql itd. W każdym razie, konkretnie były wypunktowane te oczekiwania.

uwm-a014-39:~ kompetencje$ passwd janusz
Changing password for janusz.
password for kompetencje:
New password:


w podanym przykładzie zalogowałem się na admina i wpisałem passwd janusz w celu zmiany hasła zwykłego użytkownika janusz. Zostałem poproszony o potwierdzenie hasła admina, po czy mogłem bezpośrednio zmienić hasło dla użytkownika janusz. Zauważmy, że aby to zrobić, nie potrzebuję znać starego hasła.

Zastanówmy się teraz, jak zaadresować maila w sieci LAN:
username@hostname
czyli np. użytkownik janusz, nazwa komputera to mak,
więc adresujemy w ten sposób: janusz@mak

#50 fafałek

fafałek
  • 8 postów

Napisano 14 lutego 2006 - 13:58

menelku, czarujesz nas tutaj jakimiś wyrywkowymi komendami. Jest jednak inny sposób, dostępny z Terminala, z którego można się dowiedzieć sporo więcej...
Ale mimo wszystko mi się twoje wykłady podobają 8)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych