Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook ze zniżką edukacyjną - czy tak można?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 marchpol

marchpol
  • 35 postów

Napisano 18 sierpnia 2012 - 18:08

Planuję zakup MBP, z którego będzie korzystała również ucząca się córka (gimnazjalistka). I z tym właśnie związane jest pytanie: czy możliwe jest legalne kupno tego laptopa z wykorzystaniem zniżki edukacyjnej?

Wydaje mi się, że nie, bo komputer będzie w większości użytkowany przeze mnie (nie zarobkowo). Chciałbym się od Was dowiedzieć konkretnie jak to jest, żeby niepotrzebnie nie wydawać za dużo kasy, ale jednocześnie pozostać w zgodzie z przepisami.
Dodam, że na laptopie być może będę chciał zainstalować w przyszłości jakiś program przeniesiony z kompa stacjonarnego, zarejestrowany na mnie i to chyba byłaby kolejna przeszkoda...

Podkreślam, że nie biorę pod uwagę żadnej "ściemy" - wszystko musi być całkiem legalne!

#2 seeadv

seeadv
  • 688 postów

Napisano 18 sierpnia 2012 - 18:15

Możesz bez problemu tak zrobić. MacBooka kupionego na zniżkę edukacyjną moźesz jak najbardziej wykorzystywać do celów komercyjnych (w końcu np. Student który ma prawa do takiej ulgi może dzięki MacBookowi tworzyć projekty komercyjne, sprzedawać swoje prace itp.). Po zakończeniu edukacji komputer APPLE kupiony ze zniżką nie wybucha:) można go w pełni legalnie wykorzystywać dalej do dowolnego celu.

#3 reader

reader
  • 1 119 postów
  • Skąddokąd?

Napisano 18 sierpnia 2012 - 18:23

Zasady sprzedaży - Apple Store (Polska) - tutaj jest to wszystko ładnie opisane (pierwsze dwa/trzy paragrafy). Nie jestem prawnikiem, ale z tego co wiem, zniżka związana jest z zakupem a nie użytkowaniem komputera. Jeśli kupującym będzie uczeń nie widzę przeszkód by osobne konto na komputerze było dla rodzica z jego programami/ustawieniami/plikami. W moim mniemaniu całkowicie legalnie.

Oczywiście korzystając ze zdrowego rozsądku taka sytuacja jest jak najbardziej słuszna i nie powinna nastręczać problemów moralnych (jak i prawnych).

#4 marchpol

marchpol
  • 35 postów

Napisano 18 sierpnia 2012 - 18:30

[Nie jestem prawnikiem, ale z tego co wiem, zniżka związana jest z zakupem a nie użytkowaniem komputera. Jeśli kupującym będzie uczeń nie widzę przeszkód by osobne konto na komputerze było dla rodzica z jego programami/ustawieniami/plikami. W moim mniemaniu całkowicie legalnie.


Tylko że to ja byłbym kupującym, bo córka nie ma jeszcze ukończonych 18 lat...

#5 dm76

dm76
  • 2 445 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 18 sierpnia 2012 - 18:45

Jesteś kandydatem do nagrody na najbardziej uczciwego obywatela chyba... Nie ma żadnej policji applowej, która co miesiąc wchodzi do domu i sprawdza kto i jak użytkuje komputer... To zniżka na zakup tylko, pokazujesz dokument uprawniający do znżki i finał dowiedz się jedynie czy przysługuje dla osoby niepełnoletniej na legitymację szkolną tylko, bo na pewno jest na studencką i kartę nauczyciela - ale nie wiem czy na dziecięcą też...

#6 reader

reader
  • 1 119 postów
  • Skąddokąd?

Napisano 18 sierpnia 2012 - 18:54

marchpol: sugeruję zapoznanie się z podanym wcześniej linkiem :-) 2. Składanie Zamówienia 2.1. Aby złożyć Zamówienie użytkownik musi mieć ukończone 18 lat i być dostępny pod telefonem innym niż komórkowy. Rodzice lub opiekun prawny użytkownika mają prawo kupować w sklepie Apple Store dla sektora edukacji w imieniu użytkownika, o ile użytkownik spełnia warunki opisane w niniejszym paragrafie. ...

#7 dm76

dm76
  • 2 445 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 18 sierpnia 2012 - 18:58

Ja proponuje lepiej zakupić w cortlandzie, mają lepszą ofertę zniżkową dla edukacji :)

#8 marchpol

marchpol
  • 35 postów

Napisano 18 sierpnia 2012 - 20:04

Nie ma żadnej policji applowej, która co miesiąc wchodzi do domu i sprawdza kto i jak użytkuje komputer...


Nie chodzi o "policję applową", tylko o zgodność z prawem i własnym sumieniem. Wiem, zabrzmiało górnolotnie, ale takie mam podejście.

A jak byłoby z późniejszym użytkowaniem takiego komputera, kupionego ze zniżką EDU? Mógłbym na nim normalnie, legalnie instalować programy, zarejestrowane wcześniej na mnie (myślę tu o przeniesieniu niektórych programów z kompa stacjonarnego)? Jak z nowymi programami - rejestracja powinna być na córkę czy mogłaby być na mnie, jeśli to głównie ja akurat ten program bym użytkował?

#9 tomson93

tomson93
  • 341 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 sierpnia 2012 - 20:17

Możesz normalnie instalować programy , to jest zwykła zniżka na zakup , i potem nikogo nie interesuje ci się dzieje z komputerem . Tak jak z odliczaniem Vatu odliczasz bo masz prawo i nikogo nie interesuje co zrobisz z odliczonymi pieniędzmi . P.S Skoro tak robisz wszystko w 100% z prawem to prędkości samochodem tez nie przekraczasz ? :)

#10 marchpol

marchpol
  • 35 postów

Napisano 18 sierpnia 2012 - 20:39

Czy w tym przypadku, przy składaniu zamówienia, np. poprzez Apple Store, należy podać swoje dane czy córki? Chyba swoje, bo córka nie jest pełnoletnia, ale nie jestem pewien...

#11 soczekpl

soczekpl
  • 3 237 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 18 sierpnia 2012 - 20:52

Chyba należałoby jeszcze zapytać o zgodę proboszcza... :) Bierz na siebie.

#12 Meduza

Meduza
  • 736 postów
  • SkądTønsberg, NO; Los Angeles, USA

Napisano 18 sierpnia 2012 - 21:30

Nie dostaniesz zniżki edukacyjnej na dziewczynę w gimnazjum. Tylko na studia, bądź będąc nauczycielem. Tak samo jak nie dostaniesz zniżki na dziecko w przedszkolu czy szkole podstawowej. W liceum nawet to nie działa niestety. (Przynajmniej ze mną tak było, jeśli się mylę proszę mnie poprawić) Teraz jak się wczytałem to dochodzę jednak do innego wniosku. Bo teoretycznie jak wybierasz w Apple Store między sekcjami zakupów to opcja jest tylko (jestem nauczycielem, pracownikiem itd / jestem uczniem szkoły wyższej czy coś takiego) a w warunkach jest napisane student lub uczeń... sam nie wiem już.

#13 marchpol

marchpol
  • 35 postów

Napisano 19 sierpnia 2012 - 13:41

a w warunkach jest napisane student lub uczeń...


No właśnie, jest też mowa o uczniach.

Zapytam jutro w Apple Store, ale jak ktoś z Was ma jeszcze jakieś informacje na ten temat, to bardzo proszę.

#14 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 19 sierpnia 2012 - 13:43

Właśnie o to chodzi, zapytaj u źródła. Miałem Ci to napisać już wcześniej.

#15 CEHM

CEHM
  • 639 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 sierpnia 2012 - 13:54

Ja proponuje lepiej zakupić w cortlandzie, mają lepszą ofertę zniżkową dla edukacji :)


Tez nie pamietam, zeby ktos wtedy mial pytac mnie o telefon stacjonarny :) Aczkolwiek, to juz ladnych szesc lat temu (ale nie zapomne targania tego pudla autobusem do domu, haha)

#16 Blutut

Blutut
  • 207 postów

Napisano 19 sierpnia 2012 - 14:06

Nie, nie możesz kupić. Student to nikt inny jak uczeń szkoły wyższej.
Gdyby zniżka edukacyjna obowiązywała na dzieciaki też, to wszyscy mielibyśmy maki "edukacyjne".
Dziwi mnie Twoje podejście. Tu jest Polska - jesteśmy w stanie zapłacić studenciakowi 50 zł za udostępnienie swojej legitymacji, tylko po to, żeby kupić ten komputer te parę stówek taniej. Czuję się tak... Jak przestępca przy Tobie :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych