Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

PPc nie bootuje z płyty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 mancin

mancin
  • 5 postów

Napisano 28 listopada 2005 - 17:12

witam forumowiczów Zakupiłem Power Pc 9500/133 266Mhz , 128 RAM i 7 GB dysk Chcę zainstalować sobie na nim linuxa, niestety sprzęt nie chce mi wystartować z płyty Czy te maszyny mogą bootowac z płyty? -Wciśnięcie C nic nie daje -Ustawienie w systemie bootowania z płyty też nic (MAC OS 9.1) -próbowałem odpalić z płyty również OSX, ale też nie bootuje- uruchomienie instalacji jaguara z poziomu systemu skutkuje wyskoczeniem okna,ze OSX jest niekompatybilny z tym komputerem) -Odłączyłem dysk Twardy - pojawia się dyskietka ze znakiem zapytania Na dysku z linuxem znalazłem obraz dyskietki (boot.img) , ale wyrzuca,ze plik jest uszkodzony i go nie nagra na dyskietce Jak mozna ten komputer "kopnąć" z cd? PS CD-rom - nagrywarka SCSI

#2 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 28 listopada 2005 - 17:29

oczywiście że się odpala z CD. pod warunkiem że napęd jest maclubny i że da się ustawić jako startowy. A nie każdy sie da. Ja w BW z nagrywarki LG nie moge się zainstalować :(

[ Dodano: 2005-11-28, 17:31 ]
prawdopodobnie trzeba by wymienić CD na jakieś adresowany pod warunkiem że nie jest takim. Można też zakombinować z "zaworkami" przestawić cd na master :)

[ Dodano: 2005-11-28, 17:34 ]
Zajżyj tu i poczytaj

#3 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 28 listopada 2005 - 17:50

Jaki Linux? Ubuntu? Odpada, bo wymaga procesora G3. To samo dotyczy OS X. Najwyższy system jaki zbootujesz to 9.1. Linuxy też pójdą tylko trzeba poszukać wersji kompatybilnych z PPC 604.

#4 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 28 listopada 2005 - 18:07

Na tym PowerMacu (teoretycznie) nie zainstalujesz OSX (teoretycznie, bo kiedyś na stronach MacWorlda widziałem opis jak to zrobić). OSX potrzebuje procesora G3. Podobnie, nie każdy linuks tutaj pójdzie. Poszukaj wersji, która nei wymaga G3 (np. Linux PPC - mam go na płycie z MacWorlda, ale na moim PowerMacu 8500/120 zbyt powoli chodził, więc go nie używałem).

#5 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 28 listopada 2005 - 18:11

MyApple na MMM przytaszczył dla każdego po zestawie Linuxa: na procesory 64 na PC i na windę. Zagadaj do niego na PW może ci podeśle ;)

#6 mancin

mancin
  • 5 postów

Napisano 28 listopada 2005 - 22:34

linux to mandrake 9.1 ppc , w opisie jest , że wspiera komputery od 7600 wzywyż i że ma obsługę" apple "new world computers" tak samo jak "apple old world computers" W zasadzie to jest mi obojętne jaki to bedzie linux, wziąłem mandraka, bo na ftpie debiana obrazy dla ppc były niedostępne PS OSX wziąłem tylko dlatego,zeby sprawdzić czy jego tez nie zbootuje, nie chcę go instalować- zostanie tlko linux i os 9.1

#7 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 29 listopada 2005 - 09:54

w sumie na upartego może ci się uda zbootować lina na tym sprzęcie. Na otwarcie jednego programu będziesz czekał 5 min., nie wspominając już o jego działaniu. Jest to optymistyczna wersja czasowa, w której uwzględniłem już poważne okrojenia lina... Po prostu linux sie wlecze nawet na g3 :evil:

#8 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 29 listopada 2005 - 11:19

Po prostu linux sie wlecze nawet na g3

Po po co ktoś produkuje linux'y na sześćdziesiątki czwórki? Linux na LC np to brzmi ciekawie ax mnie korciło jak miałem to w ręku żeby sprawdzić ;)

#9 mancin

mancin
  • 5 postów

Napisano 29 listopada 2005 - 11:33

Po prostu linux sie wlecze nawet na g3 Evil or Very Mad

CZyli komputer apple 266Mhz i 128 ramu jest o wiele gorszy w osiagach od składaka PC z celeronem 300 na pokładzie i 64 ramu? Przez dłuższy czas miałem na takim sprzęcie linuksa- red hata 8.0 i to w czadsach, gdy o "okrajaniu" nie miałem zielonego pojęcia. Bez rewelacji, ale sprawnie korzystać ze sprzętu się dało.
Będzie gorszy od laptopa -pcta pentium 133/32 ram na którym debian (wprawdzie bez X-ów) wymiatał aż miło?
Nieco mnie to zaskakuje, bo wszędzie słyszę opinie, że MAK'i są wydajniejsze niz PC-ty mimo tego,ze "na papierze" maja niższe wartości.

#10 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 29 listopada 2005 - 11:55

mancin, Debian bez X będzie wymiatał :)
Pamiętaj tylko żeby unikać takich cudów jak Mandriva.

#11 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 29 listopada 2005 - 16:42

Konsolka chodzi na takim sprzęcie idealnie.... problem pojawia się, kiedy uruchamiasz środowisko graficzne... nie radze KDE3 ;)

#12 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 29 listopada 2005 - 17:13

Nie radze żadnego KDE (klon kanciastego)

#13 mancin

mancin
  • 5 postów

Napisano 13 grudnia 2005 - 18:10

no dobra, Panowie. Nie startuje ani z płyty, ani z dyskietki. Robiłem obrazy dyskietek debiana na tym maku - nic, wywala dyskietkę. Próbowałem robić pc-towe i makowe formaty- nic. Robiłem na pececie i laptopie z nowymi stacjami dysków-nic. W dokumentacji debiana jest , że czasami to się zdarza, ale powinno załapać. Wychodzi na to,ze muszę odpalić go z dysku twardego. Tylko jest problem, bo mam tylko jedną partycję. Jakby ktoś znał program do bezstratnego partycjonowania (żeby mi nie zniszczył 9.1) to byłbym wdzięczny. Chyba,ze jest jakaś inna metoda odpalenbia instalatora na tym kompouterze. Kurcze, bliski jestem wywalenia tego przez okno

#14 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 13 grudnia 2005 - 23:54

Ni cni ewyrzucajj, zaopatrz się w płytkę z Mac OS 9.x, upewnij się, że bootuje... a potem to już możesz śmiało kumbinować ;) :D P.S. Na jakiejś baaardzo starej płytce MacWorlda dali kiedyś jakiegoś Linucha czy cuś... Gdzieś pewnei nawet tutaj leży :lol:

#15 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 13 grudnia 2005 - 23:57

Co do partycji... na złomie komputerowym kilku gigowe dyski są po cenie kilku puszek piwa ;) bo w takim staruszku to pewnie siedzą SCSI ;)

#16 mancin

mancin
  • 5 postów

Napisano 14 grudnia 2005 - 20:25

SCSI - Dysk i CD-rom Flop - sony




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych