Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Oplata celna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 KrisP

KrisP
  • 802 postów

Napisano 18 lipca 2007 - 12:00

Przed chwila zamiast paczki z Radtech.us dostalem od listonosza dokumenty z Dzialu Pocztowo-Celnego z Warszawy...

Zawiadamiaja, ze na moj adres nadeslano przesylke z USA nr. xxx o wadze 1.96kg brutto zawierajaca towary wyszczegolnione w dokumentach dolaczonych do tego pisma.

Mam 20 dni na dopelnienie formalnosci niezbednych dla nadania towarom przeznaczenia celnego.
Kazdy towar ma zostac objety procedura celna i powinien zostac zgloszony do tej procedury.

Mam albo osobiscie sie stawic z dokumentami lub je im podeslac. Mam taka informacje:
"W przypadku zakupu towaru do dokonania zgloszenia celnego wymagane sa nastepujace dokumenty:
- faktura lub rachunek, lub paragon, lub potwierdzenie transakcji zakupu internetowego w postaci wydruku, lub potwierdzenie dokonania operacji bankowej, lub inny dokument potwierdzajacy dokonanie zakupu towaru wraz z tlumaczeniem na jezyk polski we wlasnym zakresie"

Czy tam nie ma nikogo kto nie potrafi odczytac ile zaplacilem za paczke ? 126,27 $ - do tego chyba nie jest potrzebna znajomosc angielskiego ? ;)

Oprocz tego dokumentu od Poczty Polskiej dostalem tez 2 sztuki wydrukowanego dokumentu przez Radtech.us ze spisem rzeczy jakie zakupilem + informacje o ich cenie i calkowitej ilosci $ jaka im zaplacilem czyli 126,27$.

Co mam wyslac do Warszawy? Dzwonilem do informacji celnej w Lodzi i wsrod belkotu kobiety uslyszalem takie rzeczy:
- napisac prosbe o dokonanie wyliczenia oplaty celnej i innych oplat zwiazanych z odebraniem paczki i podanie informacji gdzie wyslac paczke
- przeslac dokument na ktorym podane jest co kupilem i ile zaplacilem (czyli to co juz mial Urzad w Warszawie ale mi odeslal...)
- tlumaczenie tego rachunku? Mam przetlumaczyc im 'price' na 'cena' ? :D Komedia...

Czy ktos juz mial do czynienia z tym? Ile moge sie spodziewac oplat mniej wiecej?
Czy podeslanie tych rzeczy (prosba o wyliczenia oplat, oryginal rachunku + tlumaczenie) wystarczy?
Czy wtedy bez problemu wysla paczke ktora odbiore na poczcie i zaplace vat/clo ?

Pierwszy raz cos takiego robie i nie chce zle zalatwic tej sprawy.
Z gory dziekuje za wszelkie sugestie i pomoc :)

#2 Przemo_c

Przemo_c
  • 254 postów
  • SkądPoznań/Warszawa

Napisano 18 lipca 2007 - 12:14

Zazwyczaj tłumaczy się tylko i wyłącznie treść rachunku/faktury (czyli co kupiłeś). Wtedy wiadomo pod jakie stwaki podlega dany towar (wiem, bo służbowo ściągam dużo paczek). Nie tłumaczy się pierdół (typu; price,address itd.) To musimy już sami (albo agencja celna, która to dla nas odprawia) wpisać w odpowiednie pozycje na dokumentach celnych (SAD). Pozdrawiam P.
  • KrisP lubi to

#3 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 18 lipca 2007 - 12:16

Jeśli to komputer to powinno być nadane jako przesyłka wartościowa. Wtedy nie ma problemów, oczywiście oprócz czasu nabierania mocy ;) Przesyłka dociera do Polski w 5 dni a następne 14-30 jest clona. ALE TO JEST NASZ "KOCHANY, UMIŁOWANY" KRAJ !!! Zrób wydruk/ksero przelewu z banku dołącz jeden dokument od Radtech.us z tłumaczeniem i opisem, dla pewności dorzuć wydruk zlecenia (zamówienie/aukcja) i wyślij. Powinno zadziałać. Najlepiej jednak pojechać tam osobiście.
  • KrisP lubi to

#4 KrisP

KrisP
  • 802 postów

Napisano 18 lipca 2007 - 12:20

Hmm ciekawe ile bedzie jeszcze kosztowala wysylka tej paczki z Warszawy do Lodzi... W paczce jest torba Alley STM, zapasowy pasek, etui STM, 2 x lampka iSight na ucho i jakis plyn ze sciereczkami do czyszczenia ekranu MB. Dla mnie ta cala sytuacja jest glupia bo oni juz mieli potrzebne dokumenty do wyliczenia cla i podatku. Ja im tylko teraz odsylam przetlumaczony rachunek i kartke z prosba o wyliczenie i odeslanie paczki do Lodzi...paranoja...

#5 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 18 lipca 2007 - 12:27

prawdopodobnie zaplacisz 22%vat, sprobuj dowiedziec sie czy mozesz wyslac kopie dokumentow mailem lub faxem, to powinno przyspieszyc sprawe wazny jest tez opis towaru, np. czesci komputerowe wykonaane z metalu, plastiku, sluzy do.... prawdopodobnie bedzie to przesylka za pobraniem w wysokosci podatku
  • KrisP lubi to

#6 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 18 lipca 2007 - 12:29

Hmm ciekawe ile bedzie jeszcze kosztowala wysylka tej paczki z Warszawy do Lodzi...

Nic.

#7 KrisP

KrisP
  • 802 postów

Napisano 18 lipca 2007 - 12:43

Dzwonilem przed chwila do Magazynu Pocztowego w W-wie i informacji celnej... Ksero dowodu osobistego + ksero zawiadomienia + przetlumaczony rachunek z informacja o rodzaju produktow jakie sa na nim + ksero tego rachunku w oryginale. Nie ma mozliwosci wyslania e-mail'em tego niestety wiec biore sie za tlumaczenie i ide na poczte... Dziekuje wszystkim za informacje :) Moze sie komus przyda jeszcze ten temat wiec prosze o nie kasowanie go :)

#8 clarq

clarq
  • 206 postów

Napisano 18 lipca 2007 - 17:46

swoja droga to debilizm naszego kraju, ze takie numery robia.

#9 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 18 lipca 2007 - 18:32

Zrób ksero dowodu+ tych dokumentów celnych. Dodatkowo załącz ten rachunek od sklepu i napisz (najlepiej odręcznie) oświadczenie, że towar nabyłeś za XXX dolarów, że jesteś uczniem/studentem, że ma ci służyć do tego i tego i takie inne "rozmiękczające" rzeczy. W 90% przypadków (bo czasem trafisz na słupa który paczki Ci nie przepuści) takie coś wystarcza, paczka wtedy zostaje puszczona do Ciebie. Za jej dostarczenie oczywiście nic nie płacisz. Te wszystkie papierki wyślij poleconym priorytetem. Pracowałem przez krótki okres czasu w izbie celnej więc znam to z autopsji.

#10 WojtekF

WojtekF
  • 771 postów

Napisano 18 lipca 2007 - 19:50

prawdopodobnie zaplacisz 22%vat

prawdopodobnie bedzie to przesylka za pobraniem w wysokosci podatku


Raczej na pewno zapłaci VAT :evil:

Przesyłki z amazon.com (gdzie jest wyraźnie na rachunku napisane, że to DVD) przychodzą właśnie jako przesyłki za pobraniem (na szczęście, bo gdybym miał jeszcze walczyć z celnikami, to bym chyba sobie w ogóle odpuścił).

#11 KrisP

KrisP
  • 802 postów

Napisano 18 lipca 2007 - 20:43

lutecki: za pozno :P Nie napisalem nic o tym, ze jestem studentem i ze sprzet do nauki potrzebny (sciereczka do lcd i ochrona na klawiature i lcd :P). Wyslalem podpisane przeze mnie przetlumaczone opisy rzeczy jakie w paczce sa listem poleconym. Tak sugerowala mi dziewczyna na Poczcie bo to dokumenty wiec lepiej tak wyslac (w razie jakby *tfu tfu* mialy zaginac...). Czekam teraz cierpliwie z tydzien i pozniej bede dzwonil do W-wy jak tam moja sprawa sie toczy...

#12 KrisP

KrisP
  • 802 postów

Napisano 25 lipca 2007 - 16:32

Dostalem dzisiaj paczke.
Zamowienie z USA bylo na 126.27$.
Do zaplaty mialem podatek VAT (22%) czyli 114zl - wg. obliczen Urzedu Celnego.
Dodatkowo oplaty za:
  • przedstawienie do kontroli celnej - 3,20zl
  • przeslanie adresatowi dowodu odprawy celnej - 2,00zl
  • zainkasowanie od klienta naleznosci celnych i podatkowych oraz przekazanie ich na rachunek urzedu celnego - 2,50zl

Razem 122zl zaplacilem pracownikowi Poczty Polskiej, ktory przywiozl mi paczke.
Wszystko zgodnie z zamowieniem do mnie dotarlo :)

Jutro pokaze w odpowiednim temacie co dostalem i jak sie sprawuje :]

#13 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 25 lipca 2007 - 16:38

No to widać są różne standardy ;) Ja płaciłem tylko 22% VAT'u doręczycielowi, gdy przyjechał z moim laptopem sprowadzonym z USA. Powiedział, że cła należy się ~400 zł, po czym dostałem do ręki dokument SAD w, którym jak byk widniało VAT 22% - ta sama kwota. I finito, żadnych innych opłat.

#14 KrisP

KrisP
  • 802 postów

Napisano 25 lipca 2007 - 16:42

Widocznie tak :) Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz, o ktora musze sie dowiedziec - jak dzwonilem do jednej z informacji Urzedu Celnego lub Pocztowo-Celnego kobieta powiedziala mi, ze dodatkowym oplatom nie podlegaja zamowienia do 20 euro - prawda to? Tak samo by bylo gdybym z USA sprowadzil cos do ok. 20$ ?

#15 marcin0903

marcin0903
  • 410 postów
  • SkądOpole

Napisano 21 lipca 2009 - 23:59

Ktoś wie czy jest szansa, że paczka, która dziś weszła w obszar celny w PL będzie na następny dzień w Opolu? Dokumenty itp.. wszystko, ładnie, jasno wypełnione więc doczepić*się nie powinni, ale pytanie czy dojdzie mi na drugi dzień ;)? Tzn. czy będzie gdzieś już na Poczcie Gł. w Opolu :).

#16 shrek2oo7

shrek2oo7
  • 1 492 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lipca 2009 - 00:04

Do mnie z radtecha szła paczka 7dni. Żadnego cła i vatu nie płaciłem(paczka za 40$).

---- Dodano 22-07-2009 o godzinie 01:05 ----
BTW też tą szmatkę zamawiałem ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych