Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

internet radiowy - jaka karta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 olgaido

olgaido
  • 5 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 11 listopada 2005 - 00:44

Nie jestem wielkim maniakiem komputerowym, dlatego moj problem bedzie dla Was pewnie prymitywny. Mimo to bede bardzo wdzieczna za pomoc i jakies wskazowki :) W mieszkaniu do ktorego sie wprowadzam nie ma duzego wyboru jesli chodzi o dostep do netu. Dlatego kupilysmy z siostra antene i podlaczylysmy do jej pc-ta. Okazalo sie ze sciagamy (za darmo) calkiem szybki internet. No i teraz problem jak podlaczyc do niego mojego maca. Kupilam karte airport extreme, ale w sklepie powiedzieli ze do internetu radiowego potrzebuje jeszcze jakiejs orinoko gold z wyjsciem na zewn antene, i ze mam ja zamontowac od zewn. Dodam ze mam powerbooka. Karty orinono nie moge nigdzie w necie znalezc. Pomozcie!! Dla mnie te wszystkie karty to czarna magia.

#2 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 11 listopada 2005 - 00:57

Chyba o taką kartę chodzi
Link do producenta
Link do Allegro - aukcja wraz z AP
Link do ebay.com
Możecie również połączyć oba komputery kablem (Ethernet) i jeden komputer może udostęniać Internet drugiemu, wadą takiego rozwiązania jest to że drugi komputer musi być włączony kiedy Ty chcesz korzystać na swoim Mac'u z Internetu ale zaletą jest koszt tej inwestycji (10zł za kabel).
  • MacDada lubi to

#3 olgaido

olgaido
  • 5 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 11 listopada 2005 - 01:15

Wieelkie Dzieki za pomoc :))) To rzeczywiscie chyba o te karte chodzilo. Z tej strony producenta weszlam na polskiego dystrybutora - sklep cyberbajt. Wszystko fajnie tylko ze karta kosztuje prawie 300, a ja juz za te extreme tyle zaplacilam. Ehh Moze rzeczywiscie ten kabel ethernetowy to dobry pomysl. Tylko od czego on powinien wychodzic z komputera mojej siostry (stacjonarny PC)? Czy potrzebny jest jeszcze jakis router i te sprawy? Moja wyobraznia tu juz sie konczy :)

#4 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 11 listopada 2005 - 01:56

Cześć jeśli chcesz miec net ztego pc na swoim maczku to łączysz je kablem skrsowanym przez karty sieciowe(gniazdka odrobinę większe od gniazdek telefonicznych) jeżeli na PC jest Xpek to można w nim w miare łatwo udostępnic net do maczka, ale możesz też zainstalowac jakiś ruter np. winroute(nie wiem czy on jest dobry-podałem go tylko za przykład) i ustawic wszystko w maczku(na tym polu się nie popiszę:( ). Możesz też kupić sprzętowy ruter i wtedy nie bedziesz musiała mieć cały czas włączonego PC żeby mieć net na maczku:) Pozdrawiam Sylwek Kawalec

#5 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 11 listopada 2005 - 09:34

Witaj na naszym forum :)
jak się nie myle, to wystarczy kupić taki KONEKTOR do AirPorta a potem podłączasz do niego zewnętrzną antenę http://allegro.pl/sh...p?item=70372964
i wtedy masz spory wybór anten. Jeśli antena AP widoczna optycznie 100-1000m to można zastosować nawet antene Panelową 11dBi na allegro z kablem około 35-50zl

#6 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 11 listopada 2005 - 10:13

Tylko od czego on powinien wychodzic z komputera mojej siostry (stacjonarny PC)?

Z karty sieciowej, która zapewne już jest zainstalowana (większość sprzedawanych płyt głównych ma już takową wbudowaną)

Czy potrzebny jest jeszcze jakis router i te sprawy?

Nic więcej nie jest potrzebne. W Windows ustawiasz "Udostępnianie połączenia".
Jedyna inwestycja to kabel (10zl) i ewentualnie jeśli w PC nie ma karty sieciowej to taka karta (15-25zl)

#7 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 11 listopada 2005 - 10:22

code, albo do anteny zewnętrzej zakupić AP i potem rozdzielać neta.
czyli:
antena zew.==>konektor RPSMA==>AP/router WiFi :) i proste ... czy nawet jeśli sobie wykupisz abonamen to nie które routery potrafia klonować MAC adresy - przydatna funkcja.

#8 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 11 listopada 2005 - 10:32

code

Ja to wiem (zajmuję się sieciami na co dzień), o pomoc prosiła olgaido ;)

albo do anteny zewnętrzej zakupić AP i potem rozdzielać neta.

co będzie droższe, koleżanka wyżej napisała że 300zł to sporo a tyle trzeba by zainwestować.

konektor RPSMA

SMA RP

#9 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 11 listopada 2005 - 10:40

ale można zakupić d-link(tanie,ale z doświadczenia wiem że są kiepskie) albo Atheros(tanie i dobre) , bez modemów xDSL. Czyli koszt z wysyłką do 210zł.
olgaido, będzie dzielić sygnał radiowy a nie xDSL więc niepotrzebnie inwestować w AP z modemem xDSL...albo może kiedyś się przydać :)
nowy,najtańszy na Allegro,gwarancja i idealny do domu http://allegro.pl/sh...p?item=70825261

SMA RP

z pośpiechu pisałem :) , ale jak ktos jest w temaci to wie o co chodzi..

#10 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 11 listopada 2005 - 11:01

ale można zakupić d-link(tanie,ale z doświadczenia wiem że są kiepskie)

Tu się zgadzam w 100% :)

nowy, najtańszy na Allegro

179zł
Do tego trzeba doliczyć konektor i antenę.
Czyli jakieś 60-70zł trzeba liczyć.
Razem 250zł
Z pewnością jest to rozwiązanie lepsze ale trochę droższe.
Na pytanie "czy warto" musi sobie odpowiedzieć sama zainteresowana.

#11 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 11 listopada 2005 - 11:09

Dlatego kupilysmy z siostra antene i podlaczylysmy do jej pc-ta.


olgaido, ale już kupiła antene :)

[ Dodano: 2005-11-11, 11:10 ]
tylko jaką antene ??, poczekamy na Jej odpowiedz :)

#12 Blotniaks

Blotniaks
  • 98 postów

Napisano 11 listopada 2005 - 11:38

ja tez podlacze sie do pytania ;) Czyli jak rozumiem Ap ma zlacze MCCARD wystarczy kupic tylko ten konektor i mozna smialo podlaczyc dowolna antene na zlaczu SMA RP?

#13 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 11 listopada 2005 - 11:49

ja tez podlacze sie do pytania ;) Czyli jak rozumiem Ap ma zlacze MCCARD wystarczy kupic tylko ten konektor i mozna smialo podlaczyc dowolna antene na zlaczu SMA RP?


masz na myśli AirPort czy Access Point ?

#14 Blotniaks

Blotniaks
  • 98 postów

Napisano 11 listopada 2005 - 12:08

AIr Porta... takie rozwiazanie w moim przypadku bylo by idealne

#15 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 11 listopada 2005 - 12:31

masz airport extreme czy starszego na PCMCIA, z doświadczenia pamiętam że starsze AirPorty PCMCIA posiadały MCCARD, ale czy teraz te nowe extreme mają to nie dam sobie ręki uciąć - pewnie ma wyjście na antene zew.

#16 olgaido

olgaido
  • 5 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 11 listopada 2005 - 13:18

dzieki za wszystkie odpowiedzi :) Wszystko sobie skrzetnie notuje
Krismiszcz pytales o antene: kupilysmy taki zestaw na allegro, podaje linka: [url]http://www.allegro.pl/show_item.php?item=70618680[/url]

Sprobujemy chyba z tym kablem ethernetowym, tak by bylo najprosciej. Tylko nie wiadomo czy sygnal radiowy nie jest za slaby na to zeby go jeszcze dzielic. Sam interenet jest calkiem szybki, takze zobaczymy. Jak nie to, to zainwestujemy w orinoko i kazda bedzie miala swoja antene

Ktos sie zastanawial czy karta extreme ma wyjscie na antene. Otoz, z tego co wiem ma, i moznaby antene podlaczyc bezposrednio do niej. Tak w sklepie mowili. Tyle ze te karte montuje sie do wewn wiec trzebaby za kazdym razem wyciagac baterie po to zeby wkrecic w karte kabel od anteny. Troche uciazliwe i na dluzsza mete bez sensu.

w ogole to super jest ta strona i forum. Code - uklony, rozumiem, ze to Twoje dzielo. Ze tez wczesniej o niej nie wiedzialam. A tyle sie zmagalam z makowymi problemami typu fonty etc

[ Dodano: 2005-11-11, 13:27 ]

jak się nie myle, to wystarczy kupić taki KONEKTOR do AirPorta a potem podłanczasz do niego zewnętrzną antenę [url]http://allegro.pl/show_item.php?item=70372964[/url]
i wtedy masz spory wybór anten. Jeśli antena AP widoczna optycznie 100-1000m to można zastosować nawet antene Panelową 11dBi na allegro z kablem około 35-50zl


No wlasnie, pewnie tak by trzeba wlasnie podlaczyc antene do airporta. Tylko ze tu pojawi sie ten problem o ktorym pisalam - dojscie do airporta znajduje sie pod bateria :( Takie uroki laptopow, wszystko schowane

#17 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 11 listopada 2005 - 13:31

zestawik całkim,całkiem - jeszcze nie testowałem tej antenki, ale wydaje mi się że jest dobra :) co do sygnału jesli jest szybki to masz gdzieś nie daleko nadajnik :) spokojnie dziel :) Jeśli masz WinXp to masz konfigurator sieci w "Miejsce Sieciowe" i tylko wybierasz urządzenie które dostarcza internet..i tyle a potem cieszysz się z neta na 2 komputerach :)

#18 hwojtek

hwojtek
  • 1 273 postów
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Napisano 11 listopada 2005 - 14:27

Chwila, co wy opowiadacie??? Przecież "karta z antenką" jaką siostra ma w PC to jest normalna karta WIFI 802.11b lub g. Dokładnie to samo co Airport Extreme. Mac z taką kartą powinien uruchomić się bez żadnego problemu i podpiąć do sieci bezprzewodowej. Kabelek wewnątrz Maca, który pełni rolę antenki można spokojnie w kartę AE wrzepić i będzie dobrze działać (albo w ostateczności kupić przejściówkę z gniazda micro na normalne i wystawić antenę poza komputer) - chyba że to Mac w aluminiowej obudowie. Olgaido: "dzielenie łącza" z XP to kompletna prowizorka. Zróbcie to porządnie i zacznijcie od włączenia Airporta w Maku. Człowieka, który wiedząc, że macie AExtreme każe wam kupić Orinoco, nawet nie słuchajcie, bo najwyrażniej nie wie co mówi - kazał wam kupić Orinoco, bo to jedna z niewielu kart PCMCIA, która ma wyjście na zewnętrzną antenę. Co ma wspólnego z Makami ta karta to już nie będę mówić, żeby nie utrudniać sprawy, chociaż to ciekawe. Reasumując - użyjcie Airporta, bo odpalanie Windows po to, żeby mieć Internet, podczas gdy wszystko potrzebne ma się w Macu, to jak wkładanie prawej ręki do lewej tylnej kieszeni...

#19 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 11 listopada 2005 - 14:31

Kabelek wewnątrz Maca, który pełni rolę antenki można spokojnie w kartę AE wrzepić i będzie dobrze działać (albo w ostateczności kupić przejściówkę z gniazda micro na normalne i wystawić antenę poza komputer) - chyba że to Mac w aluminiowej obudowie.

To PowerBook (prawdopodobnie G4)

#20 olgaido

olgaido
  • 5 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 11 listopada 2005 - 14:50

Kabelek wewnątrz Maca, który pełni rolę antenki można spokojnie w kartę AE wrzepić i będzie dobrze działać (albo w ostateczności kupić przejściówkę z gniazda micro na normalne i wystawić antenę poza komputer) - chyba że to Mac w aluminiowej obudowie.


No moj mac ma wlasnie aluminiowa obudowe. Czy to znaczy ze przez to nijak nie podlacze zewnetrznej anteny do karty extereme?

Olgaido: "dzielenie łącza" z XP to kompletna prowizorka. Zróbcie to porządnie i zacznijcie od włączenia Airporta w Maku. Człowieka, który wiedząc, że macie AExtreme każe wam kupić Orinoco, nawet nie słuchajcie, bo najwyrażniej nie wie co mówi


No wlasnie czytajac o wlasciwosciach karty orinoko tez mi sie wydawalo ze to samo daje mi wlasnie extreme ktora juz mam. Ale rozumialam to w ten sposob ze tamta powinnam nabyc bo ja sie montuje od zewn, w pc slot. To ciekawe co piszesz, chetnie skorzystam z rad, tylko nie do konca rozumiem co masz na mysli piszac o "wlaczeniu airporta w maku". Co to za kabelek w srodku ktory pelni role antenki? Jak go podlaczyc do karty extreme?

OK, moze ja napisze dokladnie jaki to sprzet, zeby nie bylo niedomowien. 15" Powerbook G4, 1 GHz. Ma jakies 1,5 roku. Czy ten model powinien miec te wbudowana antene w postaci kabelka? Karte airport extreme, ktora ostatnio zakupilam mam wmontowana do wewn, w taka komorke (slot) pod bateria. Czy teraz powinnam jakos podlaczyc ten kabelek - antene do karty?

[ Dodano: 2005-11-11, 15:08 ]

co do sygnału jesli jest szybki to masz gdzieś nie daleko nadajnik :)


Co ciekawe, interent ktory sciagamy pochodzi od firmy, ktora powiedziala nam ze na naszej ulicy nie oferuja uslug (to jest provider internetu radiowego). Tak z reszta powiedzialy nam wszystkie tego typu firmy. Najsmieszniejsze, ze mieszkanie jest w samym centrum wroclawia, 5 min od rynku. Taki to wlasnie u nas jest ogolnodostepny internet. Dialog ma juz wyczerpany limit na stale lacza w naszej klatce. Z oficjalnych sposobow, zostaje tp, ktorej wolalybysmy jednak uniknac (bleh)

#21 ŁUKASZ1

ŁUKASZ1
  • 497 postów
  • SkądWARSZAWA

Napisano 11 listopada 2005 - 17:13

Czesc OLGo ;-)

Ja bym to tak rozwiazal:

Kupujesz cos takiego - zewnetrzna karte wif WET 11 - tzw bridge. mostek

http://allegro.pl/sh...p?item=71526606

Opcje sa dwie:


1.

Wet 11 podpinasz do PCta do jego kart sieciowej - wtedy on sluzy jako nadajnik netu dla Power Booka. PC odbiera z zewn antenki zas wysyla na mieszkanko z tego weta 11.

2.

WET 11 podpinasz ja np do PowerBooka - < wet ma wyjscie ethernet > Wtedy mozesz korzystac z internetu radiowego na maczku i dzielic go z pc za posrednictwem wbudowanego AirPorta. Wtedy PC bedzie klientem twojego maczka.

Oczywiscie najprosciej jest puscic kabalek z PCta do maczka ale to psuje wygode posiadania przenosnego komputerka

pozdrawiam

Łukasz

[ Dodano: 2005-11-11, 17:24 ]
Olgo - pomyslalas, ze ten darmowy szybki net moze np pewnego dnia zniknac z eteru ? Np ktos wlaczy zabezpieczenia lacza ? Bedziesz musiala szukac komercyjnego rozwiazania. Polecam kablowki, czesto jest opcja sam internet bez TV. Najbardziej anty jestem do TPSA - kaza placic abonament za telefon gdy chcesz miec neostrade, co uwazam za maksymalne naciaganie ludzi. Dzis za 40zl abonamantu tpsa w np simplus masz ponad 2 hodziny rozmow na stacjonarne;-) .. upss chyba odbieglem od temetu ...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych