Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

AVCHD do iMovie bez utraty jakości?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 MickMac

MickMac
  • 12 postów
  • SkądSzubin

Napisano 13 września 2011 - 19:14

Witajcie, Mam pewien problem. Przeglądałem forum w poszukiwaniu rozwiązania, ale nic nie znalazłem, więc postanowiłem się zarejestrować i zapytać: Posiadam MacBook Pro 13 (2010) oraz kamerę Sony HDR-CX115, kręcącą filmy w FullHD, AVCHD (.mts). Filmy z kamery importują się bez problemu do iMovie, natomiast odbywa się to z wyraźnym uszczerbkiem na ich jakości. Oglądane z kamery wyglądają rewelacyjnie. Po zgraniu na kompa są blade i dużo gorsze jakościowo. (zmieniłem iMovie z '09 na '11 i choć pojawiła się opcja 1080, to nadal wygląda to słabo). Pytanie, jak rozwiązać ten problem? W sieci jest sporo konwerterów po kilkadziesiąt dolarów. Ok, tylko który jest faktycznie, dobry, szybki, a które to strata czasu? A może jest jakieś inne rozwiązanie? Jak to zrobić najlepiej/najsprawniej itd.? Idąc dalej, zastanawiam się nad zakupem Final Cut Pro X. Czy przerzucenie się na ten program rozwiąże problem? Czy jest on w stanie importować materiał z kamery, ew. pliki .mts bez utraty jakości czy też wrócę do punktu wyjścia? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

#2 czaras

czaras
  • 371 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 września 2011 - 21:04

Jakbym czytal swoje mysli ok. 3tyg temu kolego Mickmac ;))) Oto do jakich wnioskow dotarlem po kilku dniach szukania i testowania: 1. Pierwsze rozwiazanie to instalacja programu RevolverHD. Zgraj recznie z kamery plik filmowy do mac'a, potem odpalasz te aplikacje, wrzucasz ten plik i aplikacja tworzy Ci identyczna strukture plikow na dysku jak w kamerze. Tym sposobem mozesz wrzucac do iMovie pliki z dysku po tym ja juz je usuniesz z kamery. Byc moze to zachowa Ci lepsza jakosc. 2. Drugie rozwiazanie wydaje mi sie najbardziej odpowiednim sposobem na zachowanie jakosci: zainstaluj aplikacje ClipWrap. To jeden, jesli nie jedyny, z programów, ktory potrafi przerobic bezstratnie mts'a do kontenera .mov. Tylko w Output format wybierz Rewrap. Potem .mov'a wrzucasz do iMovie lub FCP X i obrabiasz.

#3 MickMac

MickMac
  • 12 postów
  • SkądSzubin

Napisano 14 września 2011 - 10:02

2. Drugie rozwiazanie wydaje mi sie najbardziej odpowiednim sposobem na zachowanie jakosci: zainstaluj aplikacje ClipWrap. To jeden, jesli nie jedyny, z programów, ktory potrafi przerobic bezstratnie mts'a do kontenera .mov. Tylko w Output format wybierz Rewrap. Potem .mov'a wrzucasz do iMovie lub FCP X i obrabiasz.


Dzięki, Czaras. Faktycznie, Rewrap konwertuje materiały szybko i sprawnie. Niestety, po wrzuceniu ich do iMovie, wszystko wraca do normy. Niezależnie od tego, jaką opcję wybiorę przy imporcie, program "Optymalizuje" nagranie (swoją drogą minuta klipu optymalizuje się 10 minut) i do biblioteki iMovie znów trafia glut :(

Czy ktoś ma jeszcze jakieś rady?

#4 czaras

czaras
  • 371 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 września 2011 - 12:55

To mi wyglada na to, ze w iMovie przy opcji Importuj film masz tez pozaznaczane ptaszki przy roznych dodatkowych opcjach/optymalizacjach. Poodhaczaj wszystko co sie da i sprawdz jeszcze czy w glownych preferencjach programu nie masz tam cos ustawione, zeby sie robilo podczas importu.

#5 MickMac

MickMac
  • 12 postów
  • SkądSzubin

Napisano 14 września 2011 - 13:07

To mi wyglada na to, ze w iMovie przy opcji Importuj film masz tez pozaznaczane ptaszki przy roznych dodatkowych opcjach/optymalizacjach. Poodhaczaj wszystko co sie da i sprawdz jeszcze czy w glownych preferencjach programu nie masz tam cos ustawione, zeby sie robilo podczas importu.


W preferencjach wszystko gra, zresztą niewiele da się tam zmienić. Ptaszki odznaczone. ClipWrap poprawił trochę wygląd czarnych/czarnych rzeczy (robiła się pikseloza np. na czarnej koszulce), ale nadal to nie to. Specjalnie zmieniłem iMovie '09 na iMovie '11, a teraz zastanawiam się nad przejściem na FCP X, ale nie wiem, czy rozwiąże on mój problem.

#6 czaras

czaras
  • 371 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 września 2011 - 13:33

Mozesz nagrac jakies 10/20sek filmu i wrzucic na jakis rapidshare, podeslac mi linka to Ci sprawdze jak to u mnie wyglada.

#7 rseredyn

rseredyn
  • 31 postów

Napisano 06 października 2011 - 12:22

W preferencjach wszystko gra, zresztą niewiele da się tam zmienić. Ptaszki odznaczone. ClipWrap poprawił trochę wygląd czarnych/czarnych rzeczy (robiła się pikseloza np. na czarnej koszulce), ale nadal to nie to. Specjalnie zmieniłem iMovie '09 na iMovie '11, a teraz zastanawiam się nad przejściem na FCP X, ale nie wiem, czy rozwiąże on mój problem.



Tak na wszelki wypadek porównaj proszę ze sobą 2 filmy:
1. jak wygląda na Twoim kompie plik .mts wzięty bezpośrednio z Twojej kamerki (odczytaj np. MPlayerX - darmowy)
2. jak wygląda ten sam film po zaimportowaniu w iMovie i koniecznie bez jakichkolwiek optymalizacji. Oczywiście zaczytaj do iMovie z zachowaniem struktury BD
3. Porównaj 1 z wykorzystaniem ClipGraba

Ja generalnie widzę na ekranie kompa pogorszenie jakości obrazu, ale we wszystkich ww. wariantach.
Porównaj 1,2 po wypaleniu iDVD lub jeśli masz dostęp z BD-R.

Rafał

#8 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 04 listopada 2011 - 22:11

Niestety mam ten sam problem,po przekonwertowaniu mts w ClipWrap jest wszystko pieknie ladnie mov nie traci jakosci ale juz po wrzuceniu go do imovie oczywiscie bez zadnego exportu z niego juz widac ze niestety jest gorzej ,mysle ze jest to spowodowane tym ze imovie jeszcze raz konwertuje go przez swojego AIC i nie ma niestety na to ratunku,podobnie jest z Final Cut Pro x ktory tez korzysta z AIC, zeby miec zaimportowany material bez zadnej straty mysle ze musi to byc juz cos bardziej profesjonalnego typu FCP ,niestety nie mialem do czynienia jeszcze z nim i nie wiem jak to w praktyce wyglada

#9 denysek

denysek
  • 119 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 listopada 2011 - 23:21

Trzeba pamiętać o jednym to co widać po zaimportowaniu do aplikacji jest tylko podglądem. Żeby ocenić materiał trzeba go wyeksportować do kodeka wynikowego n.p H 264, BD, DVD, ProRes, Apple Intermediate Codec, lub posiadać odpowiednią kartę wideo. W samym FCP lub FCPX też będzie kiepski podgląd.

#10 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 04 listopada 2011 - 23:47

Tu masz moze i racje z tym podglądem ale idac dalej material mam wyexportowany w H 264 ,kompresor jakosc wysoka HD 1920x1080 16:9 i wrzucajac go na multiplayera podlaczonego do 40" lcd i porownujac z plikiem orginalnym z kamery mts ,plik mov zrobiony przez imovie wypada gorzej jest poprostu mniej ostry to na pewno nie jest juz takie full HD jak orginalny plik z kamery mts,i teraz sam juz nie wiem czy imovie psuje delikatnie ta jakosc przy imporcie poprzez AIC czy moze jednak przy eksporcie na full HD?

#11 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 05 listopada 2011 - 00:00

a po co do h.264? I pytanie czy wieloprzebiegowo to sie odbyło? Ustaw na ProRes, uzyskasz znacznie lepszy efekt jakosci.

#12 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 05 listopada 2011 - 00:06

Tak wieloprzebiegowo czyli co mam ustawic zamiast H 264? w imovie 11 nie ma ProRes

#13 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 05 listopada 2011 - 00:18

Byłem na 100% pewny, że jest. Mozesz to sprawdzic raz jeszcze? Powinno byc ProRes 442HQ bez 2 zdań. Tak więc sprawdz to.

#14 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 05 listopada 2011 - 00:25

Niestety nie ma ,takie rzeczy to dopiero w Final Cut Pro x chyba

#15 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 listopada 2011 - 00:33

Mam taką sugestię: spróbuj ściągnąć iMovieHD Mam to na OS 10.6.8 i dobrze współpracuje z materiałami m2s po konwersji w MovieConverter-Studio.
Wciągnij materiał do tego i napisz coo się dzieje?

#16 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 05 listopada 2011 - 08:24

kokos iMovieHD nie chce się u mnie odpalic na OS 10.6.8 :confused: zeby nie robic niepotrzebnego zamieszania powiem ze ogolnie ta jakosc ktora wychodzi z imovie jest ok, to tak jakby porownac material 720p(mov) z 1080p(mts) jest niewielka ale dostrzegalna roznica,(niejeden by powiedzial super ostry obraz) ,moja zonka np. z 3 metrow od tv 40" lcd nie widzi roznicy czy to ori. plik mts czy mov z imovie :D ,gdzies czytalem na forum nie moge tego znalesc ,ze wlasnie AIC w imovie i Final Cut Pro X wlasnie delikatnie przy imporcie pogarsza a Final Cut od wersji 6 jest import przez ProRes i nie ma tego problemu

#17 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 05 listopada 2011 - 08:42

tomas1973 mnie nie chodziło o import materiału przez ProRes'a a eksport gotowego projektu z iMovie do ProRes 442. Różnice są zauważalne w stosunku do H.264. Osobiscie sprawdziłem wczoraj instalując u siebie od żony pakiet iLife '11. Jest jak byk "eksport ProRes 442". Nie sądze, że jest to powód tego, ze posiadam na stacji zainstalowany pakiet FCS.

#18 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 05 listopada 2011 - 09:35

ArrasB u mnie jest tyle w eksporcie

Animacja
Apple Intermediate Codek
Apple Pixlet Video
Brak
DV-PAL
DV/DVCPRO-NTSC
DVCPRO-PAL
DVCPRO50-NTSC
DVCPRO50-PAL
H.264
JPEG 2000
Photo-JPEG
PNG
video MPEG-4
:?::?::?:


tez z ciekawosci sciągnalem trial Final Cut Pro X

Apple ProRes 4444
Apple ProRes 422(HQ)
Apple ProRes 422
Apple ProRes 422(LT)
Apple ProRes 422(Proxy)
H.264
HDV/HDCAM HD 25(Mbps)
HDCAM EX 35(Mbps)
HDCAM HD 35(Mbps)
HDCAM HD 422 (50Mbps)

#19 martivip

martivip
  • 225 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 listopada 2011 - 18:18

tomas1973 mnie nie chodziło o import materiału przez ProRes'a a eksport gotowego projektu z iMovie do ProRes 442.
Różnice są zauważalne w stosunku do H.264. Osobiscie sprawdziłem wczoraj instalując u siebie od żony pakiet iLife '11.
Jest jak byk "eksport ProRes 442".
Nie sądze, że jest to powód tego, ze posiadam na stacji zainstalowany pakiet FCS.


Dokładnie jest to skutek zainstalowanego FCS :)

#20 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 08 listopada 2011 - 20:51

Nio i wszystko jasne ,zaimportowalem material na trialu Final Cut Pro X i wyeksportowalem najpierw przez H.264 i juz jest ogromna roznica na + w porownaniu z H.264 w iMovie ,a eksportując material w ProRes 422(HQ) jakosc jest wysmienita nie odbiega od ori.pliku mts ,a w innych ProRes np. proxy tez jest super straty są malo widoczne:D i tu nasuwa się tylko jeden wniosek iMovie bardzo psuje ori.nagranie mts .przydalby się w nim ProRes moze w nastepnym iLife? ,jak na razie to dla mnie iMovie na smietnik :( trzeba się przesiąsc na Final Cut Pro

#21 ceglaty

ceglaty
  • 146 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 04 stycznia 2012 - 22:36

Wyexportowalem do prores 442 i plik orginalny wazyl 75mb to teraz po exporcie 340mb takze to nie oplacalne !!!

#22 Tosio

Tosio
  • 178 postów

Napisano 06 stycznia 2012 - 00:22

Nieopłacalne? Stary to i tak mało ci z tego wyszło, a jakość jest super i jest to lekki format do obróbki - praktycznie w każdym sofcie profesjonalnym obróbka w czasie rzeczywistym.... Jeśli nadal uważasz, że to nieopłacalne i dużo zajmuje to dam Ci przykład, że mój materiał z kamery EX3 ważył niecałe 600mb (mówię o jednym ujęciu/pliku) i po transkodowaniu do DNxHD 185X ważył "tylko" 4,5GB ;)

#23 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 01 lutego 2012 - 01:51

Tak potwierdzam pliki w ProRes ważą 4-5 krotnie więcej od ori.pliku ,ale jakosc jest super nie rozni sie od ori.materialu-czy jest to nie oplacalne??? jak dla kogo:D

#24 czaras

czaras
  • 371 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 lutego 2012 - 14:53

Tak potwierdzam pliki w ProRes ważą 4-5 krotnie więcej od ori.pliku ,ale jakosc jest super nie rozni sie od ori.materialu-czy jest to nie oplacalne??? jak dla kogo:D

Czy reasumując? jesli chce sobie poedytowac moje oryginaly to robie je do ProRes, edytuje, eksportuje sobie do czego tam chce, a 'prores'y' kasuje - oryginaly sobie moge dalej trzymac.

#25 Tosio

Tosio
  • 178 postów

Napisano 05 lutego 2012 - 14:30

Tak. Tylko, że po skasowaniu PR w projekcie będziesz mieć media offline i nie podlinkujesz oryginalnymi. Więc przed skasowaniem upewnij się, że wyrendowany poprawnie ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych