Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Poprawne przygotowanie plików pod flexo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 voodoolatrottola

voodoolatrottola
  • 54 postów
  • Skądkraina kwitnącej bulwy i latającej stonki

Napisano 05 września 2011 - 08:10

Witam Czy ktoś się może orientuje jak poprawnie przygotować plik do druku flexo? Jakie są profile referencyjne, jak uniknąć uraty saturacji i wypalonych punktów w fotografii. Mam do przygotowania kilka toreb i będą one drukowane na białej foli, z jednej strony logotypy a z drugiej fotki. Na otrzymanych, wydrukowanych materiałach, na fotce właśnie występują w/w problemy.

#2 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 05 września 2011 - 08:45

Kpisz chyba? Znasz tę technikę druku ? Weź pod uwagę, że nie stosuje się żadnych profili ICC, materiał ma być możliwie kontrastowy. W zależności od klasy maszyny wartości poniżej 7-11% zostają obcięte a powyżej 90-94% zalane do pełnych 100%. Zapomnij o tym, że zrobisz sobie PS z ID i będzie OK. Zwąłszcza, że ID nie posiada obsługi zalewek dla spotów.

#3 voodoolatrottola

voodoolatrottola
  • 54 postów
  • Skądkraina kwitnącej bulwy i latającej stonki

Napisano 05 września 2011 - 09:16

Po pierwsze nie kpie sobie. Po drugie nie znam w ogóle tej techniki. Zajmuję się offsetem arkuszowym dlatego założyłem taki temat. I chyba źle trafiłem. Pozatym, zalewki i tak doda drukarnia na ripie. Wielkie dzięki za pomoc

#4 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 05 września 2011 - 10:48

Tak jak Świeży napisał, choć ja foty przygotowuję tak, by składowe w każdym z kolorów z osobna były w zakresie 6-90% - ale o to dokładnie dopytaj drukarnię. Pamiętaj o dosyć sporym przyroście punktu w druku. Poproś drukarnię o specyfikację - powienieneś dowiedzieć się z niej np. ile kolorów masz do dyspozycji, minimalną grubość linii, zakres % rastra, wielkość zalewek (nie wszystkie drukarnie będą chciały je zrobić na ripie).

#5 Homik

Homik
  • 173 postów
  • SkądWawa

Napisano 09 września 2011 - 09:27

Należało by rozdzielić przynajmniej 2 rodzaje drukarni flexo . 1. Drukarnia starego typu (10 lat wstecz) i tu faktycznie od 6% punkt zrywa, a nadlewki 3ba do 0,5mm (nie pkt sic!) Obecnie flexo bardzo poszło do przodu moźna powiedzieć - prawie offset- dodatkowo ja osobiście wolałem przyjąć pracę od agencjii bez ich ingerencji - po prostu zaakceptowany projekt wypuszczony do druku na offset i po swojemu to przerobić. Więc ja zanim zaczął bym mordować się z przygotowalnią, zapytałbym czy fabryka woli dostać plik otwarty i wprowadzić odpowiednie parametry. Jakość? zobacz w spoźywczaku opakowanie jakiejś mniejszej firmy w większości jest superowa i nie widać krawędzi zerwania punktu. Większe firmy wieksze nakłady robią na graviurze. Więc jeśli masz efekty jak za komuny na reklamówkach to zmień drukarnię!!

#6 Zygier

Zygier
  • 1 postów

Napisano 15 września 2011 - 21:28

Przygotowalnia pliku graficznego pod druk flekso zalezy m.in od podłoża (folią, papier, tektura etc.), używanych przez drukarnię farb (wodne, UV...), aniloksow którymi dysponuje drukarnia, stosowanych matryc itd itd. Zazwyczaj drukarnię które posiadają własne studio i tak dostosowują pliki do potrzeb drukarni, natomiast drukarnie które nie maja studia, przesla twój plik do przygotowalni która zrobi im płyty do druku (znając ich możliwości i preferencje). Jak chcesz przygotowywać pliki pod flekso to skorzystaj na początku z programów eskoartwork (flexo tools, ink tools, artpro, packedge), na stronie producenta są wersje 30 dniowe. Btw. Żadna szanujaca się przygotowalnia flekso nie użyje trappingu na ripie.

#7 voodoolatrottola

voodoolatrottola
  • 54 postów
  • Skądkraina kwitnącej bulwy i latającej stonki

Napisano 28 września 2011 - 11:39

Wielkie dzięki za info. Już trochę wiedzę na ten temat uzupełniłem. Faktycznie, to co dostałem musiało być drukowane w drukarnii ze starym sprzętem jak to napisał Homik. Odcięcia na siatkach i zalewki są masakryczne a pliki były żyleta (aż się prosiło o stochastyczny na offsecie ;) ). Wstępnie przygotuję wszystko jak pod offset a jak będę już wiedział gdzie to będzie drukowane to zrobię niezbędne korekty plików. P.S. Możecie polecić jakieś przyzwoite drukarnie które drukują torby (biała folia, szeleszcząca, jak w sklepach z ciuchami)

#8 FlexoprintPL

FlexoprintPL
  • 1 postów

Napisano 18 kwietnia 2014 - 10:25

Polecam naszą drukarnię [URL="http://flexoprint.pl"]Flexoprint [/URL]z Lublina. Testujemy obecnie nową maszynę bielloni axioma wysposażoną w system BST prowadzenia wstęgi i wideo kamery służące do podglądu druku. Co do DTP i przygotowania projektów do druku na flexo zawsze chętnie pomagamy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych