Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Bitmapowa] Polskie fonty pod Photoshopem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kniaz

Kniaz
  • 10 postów

Napisano 22 października 2005 - 15:32

Witam Szukam szukam i nie znalazłem jakoś, źeby ktoś na tym forum miał problem z polskimi fontami pod macza, szczególnie pod Photoshopem. A ja z tym mam straszną jazdę. Nie mam wersji CE, ale przecież powinien być jakiś sposób żebym miał polskie fonty w większej ilości niż 2 kroje czcionek? Udało wam się ten problem jakos rozwiązać? Kniaz.

#2 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 października 2005 - 16:25

Ktoś Ci pewnie chętnie pomoże, ale daj mu szansę :!: Który system, która wersja Photoshopa, jakimi fontami dysponujesz (format, biblioteka, producent)?

#3 Kniaz

Kniaz
  • 10 postów

Napisano 23 października 2005 - 11:44

:), ok. Od niedawna jestem szczęśliwym użytkownikiem Maczka Mini, Mac OS 10.4.2, Photoshop 7, CS2. Ustawienia regionalne - Language: 1. English, 2. Polish; Formats: Polish; Input Menu: Polish PRO. Generalnie chodzi mi o standardową bibliotekę fontów, czyli zainstalowaną z ph i tigerem. Problem z tym, że nie mam polskich czcionek w tak podstawowych fontach jak Verdana, Courier, czy Arial. Mam natomiast w dziwnym foncie o nazwie "Skia". Moje zasadnicze pytanie brzmi: czy to jest problem mojego komputera, czy też jakiś szerszy problem maczka? I oczywiście czy da się coś z tym zrobić? Jakoś nie moge sobie wyobrazić pracy w programach graficznych bez przynajmniej podstawowych polskich fontów. Ozdobne to zawsze jakoś sie dorabia. Może komuś się udało pozytywnie przebrnąć przez ten temat?

#4 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 października 2005 - 13:20

Zajrzyj na moją stronę

#5 Kniaz

Kniaz
  • 10 postów

Napisano 23 października 2005 - 14:47

oooo panie, to jest to!
Dzięki wielkie, przydatne drobiazgi.
Kniaz.

[ Dodano: 2005-10-23, 16:11 ]
:( trochę się za wsześnie ucieszyłem. Po zainstalowaniu tego wszystkiego, to prawda w safari jest lepiej, ale w PH lipa. Coś mi się tak wydaje, że Photoshop ma swoje własne fonty i wiele się tu nie zawalczy.
Pracujesz na PH? Też miałeś taki problem? W każdym razie podmiana tych fontów i kalwiatur nie za wiele dała.

#6 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 23 października 2005 - 15:42

Może użyj jakiegoś font-managera ? Pod warunkiem, że masz polskie czcionki. Może masz za dużo fontów w systemie.

#7 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 października 2005 - 22:07

Po zainstalowaniu tego wszystkiego, to prawda w safari jest lepiej, ale w PH lipa. Coś mi się tak wydaje, że Photoshop ma swoje własne fonty i wiele się tu nie zawalczy.
Pracujesz na PH? Też miałeś taki problem? W każdym razie podmiana tych fontów i kalwiatur nie za wiele dała.

"Ja tu widzę niezły burdel, siostrzyczki!" jak powiedział pan Stuhr ;-)
W OS X są dwa, ujmując to w skrócie, teczki źródłowe fontów: /Library/Fonts i ~/Library/Fonts, przy czym ta druga jest teczką nadrzędną. Oznacza to, że jeżeli font o tej samej nazwie występuje w teczce wspólnej i teczce domowej, to używany będzie ten z teczki domowej. Jeżeli więc w teczce domowej masz Ariala bez polskich diakrytyków, a w teczce wspólnej Ariala spolszczonego, to Twój użytkownik może widzieć Ariala bez polskich znaków, podczas gdy inny użytkownik może te znaki widzieć.
Musisz więc, zgodnie z radą Przemiona, skorzystać z pomocy jakiegoś menedżera fontów (systemowy FontBook, darmowy FontExplorer, albo też Suitcase) i wyłączyć wersje powtarzających się fontów pozbawione polskich diakrytyków.

#8 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 23 października 2005 - 23:33

* i "PS "a nie "PH" :]

#9 Kniaz

Kniaz
  • 10 postów

Napisano 04 listopada 2005 - 08:24

Witam ponownie, niestety przez ostatni czas nie mogłem sie dostać do strony myapple i nie mogłem odpisywać na wasze posty. Wam też to tak często nie działa? Czyli wniosek z tego, że jak instaluję nowy font przez font book, to powinienem go instalować do Usera. Jako nowy user maca szczerze mówiąc oczekiwałem więcej "automatyki" w tak podstawowych zagadnieniach jak zarządzanie fontami. A tak przy okazji, czy nie jest prawdą, że PS (dziękuję za poprawę) ma jeszcze jakiś swój folder z fontami?

#10 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 listopada 2005 - 08:54

To, wbrew pozorom, jest właśnie automatyka i elastyczność systemu. Umożliwia to bowiem tworzenie różnych konfiguracji fontów dla różnych użytkowników. A co do instalowania fontów - nie, nie koniecznie do teczki użytkownika, ale tam gdzie ci wygodniej. Natomiast istotne jest to, żebyś utrzymywał porządek w fontach - to jest, w moim odczuciu, rada którą najbardziej powinieneś wziąć sobie do serca. I na koniec tak, Photoshop, jak i inne programy Adobe, ma swoją teczkę z fontami, ale znajdują się tam zazwyczaj fonty niezbędne do pracy danego programu. Teczka ta znajduje się w (~)/Library/Application Support/Adobe/Fonts, a czasem jeszcze w teczce samego programu, na przykład /Applications/Adobe InDesign CS2/Fonts.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych