Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Livescribe 4GB Echo - test elektronicznego długopisu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Michał Kubowicz

Michał Kubowicz

    MyApple Team


  • 2 022 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 maja 2011 - 16:31

Dołączona grafika

Przenoszenie tekstu z kartki papieru na komputer - kilka lat temu była to jedynie futurystyczna wizja. Teraz urządzenia Livescribe sprawiają, że czynność ta jest dziecinnie prosta. Dzięki uprzejmości firmy iMad, pierwszego autoryzowanego sprzedawcy tych produktów w Polsce, otrzymaliśmy do testów długopis Echo Smartpen.

Firma Livescribe ma w swojej ofercie dwa modele długopisów – Pulse i Echo. Pierwszy z nich wyposażono w pamięć flash o pojemności 2GB. Drugi, flagowy model producenta, który dostaliśmy do testowania, można zakupić w dwóch wersjach – 4GB i 8GB. Główna funkcją tych długopisów jest przenoszenie tekstu zapisanego na kartce papieru na komputer i łączenie naszych notatek z nagraniami audio.

Jak to działa?
Aby Livescribe poprawnie rejestrował pisany tekst musimy korzystać z tzw. "dot paper". Każda kartka zeszytu dedykowanego dla smartpena ma nadrukowane miliony małych kropek, praktycznie niewidocznych dla ludzkiego oka. Ultraczuła kamera (do 70 klatek na sekundę), w którą wyposażono testowany długopis rejestruje ruchy urządzenia względem punktów na papierze - po podłączeniu do komputera dane te są dekodowane i przekształcane na to co pisaliśmy w naszym „magicznym“ zeszycie. Co ciekawe, papier o takich właściwościach można wydrukować w domowych warunkach, jednak wymagana jest drukarka obsługująca Adobe PostScript i obsługująca rozdzielczość 600dpi lub wyższą. Sklep iMad oferuje zestawy czterech stukartkowych zeszytów A4 już od 85 złotych.

Wygląd i pierwsze wrażenia
Produkt zapakowano w estetycznie wyglądające pudełko, w każdym zestawie otrzymamy: długopis smartpen, zeszyt A5 w linie, kabel micro-USB, dwa wymienne wkłady z tuszem, dwie zatyczki do długopisu oraz zestaw dokumentów: interaktywny samouczek, instrukcja i ulotka z tips & tricks. Aby korzystać z naszych notatek na komputerze należy pobrać ze strony producenta program Livescribe Desktop (dostępny dla systemów Windows i Mac OS).

Dołączona grafikaZe względu na wbudowaną elektronikę Livescribe Echo jest nieco grubszy od standardowych długopisów, obniża to niestety komfort pisania, szczególnie dotyczy to osób o małych dłoniach. Przy dłuższym użytkowaniu można przyzwyczaić się jednak do takiej grubości. Na górze urządzenia znajdziemy port micro-USB i wejście jack 3,5mm. Z przodu smartpena umieszczono jednoliniowy wyświetlacz wykonany w technologii OLED o rozdzielczości 96 na 18 pikseli. Obok niego znajdziemy czuły mikrofon. W porównaniu do modelu Pulse, flagowy Livescribe wyposażony został w gumowy uchwyt zwiększający nieco komfort pisania. Długopis ten ma możliwość zabezpieczenia hasłem, co uchroni nasze osobiste notatki w przypadku jego kradzieży.

Dołączona grafika


Nagrywanie i zapisywanie notatek
Po kilku minutach zabawy z samouczkiem ustawimy język, datę, godzinę i informacje o ręce, której używamy do pisania (notatki stworzone przez osobę leworęczną nie zostaną poprawnie zapisane przy ustawieniach dla praworęcznych). Po podaniu tych podstawowych danych możemy już spokojnie używać długopisu. Każdy zeszyt (oprócz tzw. Starter notebooks) posiada stronę startową i końcową, na której umieszczono "przyciski" uruchamiające dodatkowe funkcje. Podzielono ją na trzy sekcje – kalkulator, ustawienia i status. Za pomocą kilku dotknięć możemy przeprowadzić całkiem skomplikowane obliczenie matematyczne, sprawdzić stan dostępnej pamięci, zmienić jasność wyświetlacza czy zmienić ustawienia nagrywania audio. Ostatnia strona zeszytu wyposażona została dodatkowo w klawiaturę QWERTY, służącą do wprowadzania danych do ustawień długopisu.

Dołączona grafikaKażda strona zeszytu przeznaczonego do użytku ze smartpenami posiada na dole strony specjalny panel szybkiego menu. Dzięki temu możemy szybko włączyć nagrywanie, odtworzyć plik audio lub zmienić prędkość odtwarzania. Każda kartka została ponumerowana – później pomaga to w wyszukiwaniu notatek na komputerze.

Dołączona grafikaOd razu po uruchomieniu długopis zacznie zapisywać w swojej pamięci to co piszemy, startuje on zaledwie kilka sekund. Dodatkowo można powiązać nagranie audio z naszymi notatkami (oba pliki zostaną wyświetlone razem po przegraniu na komputer) - dzięki temu oprócz notatek z wykładu mamy też możliwość wysłuchania komentarza profesora. Baterii wystarcza na osiem godzin samego pisania lub nagrywania, jednak gdy chcemy używać obu funkcji naraz to czas ten skróci się o połowę - do czterech godzin. Notatki odwzorowywane są idealnie, wszystko wygląda tak jak na kartce papieru. Należy jednak pamiętać, że jeśli w czasie pisania zasłonimy palcem kamerę, która znajduje się na wysokości rysika, to nasza pismo nie zostanie poprawnie zapamiętane. Przy nagrywaniu plików w wysokiej jakości smartpen spokojnie może pełnić też rolę dyktafonu. Wersja 4GB może zapamiętać około 200 godzin nagrań lub kilka tysięcy stron z notatkami.

Niestety, wersja Echo nie została wyposażona w stację dokującą, zastąpiono to akcesorium zwykłym kabelkiem micro-USB podłączanym na górze urządzenia. Zastosowanie specjalnej podkładki do ładowania i przegrywania danych, tak jak w wersji Pulse, wydaje mi się zdecydowanie lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem.

Oprogramowanie
Livescribe Desktop to program, dzięki któremu możemy zarządzać swoimi notatkami i nagraniami z poziomu komputera. W menu programy zastosowano podział na długopisy, w obrębie jednego urządzenia notatki rozdzielono na zeszyty (możemy je dowolnie nazywać). Narzędzie to pozwala nam przeglądać nasze zapiski, zapisywać je jako pliki *.pdf. i tworzyć notatki dla programu Evernote. Nagrania audio można eksportować do formatu *.aac i tworzyć z nich podcasty. Ponadto do każdego zarejestrowanego długopisu otrzymujemy 500MB darmowego miejsca na serwerach Livescribe, możemy tam umieszczać swoje pliki audio i notatki. Niestety, program dostarczony przez producenta nie należy do najstabilniejszych. Zdarza mu się zawiesić lub uruchomić ponownie bez przyczyny. Jedynym remedium na takie problemy jest restart komputera.

Dołączona grafika


Komputerowa aplikacja daje nam też dostęp do Livescribe Store, możemy tam zakupić produkty marki Livescribe jak i dodatki do naszego długopisu. To taki App Store dla tego długopisu.

Szczególnie ciekawym programem, który możemy tam kupić jest MyScript for Livescribe - dodaje on do Livescribe Desktop'a jeszcze jedną ciekawą funkcję - eksport notatek do pliku tekstowego. Niestety, aby tekst został poprawnie skonwertowany trzeba pisać bardzo starannie, w innym przypadku powstanie wiele przekłamań, znaki matematyczne czy równania chemiczne nie są obsługiwane, przekształcimy jedynie sam tekst. Dla osób piszących wyraźnie program ten powinien działać idealnie. Aplikację tą możemy kupić za 29,95 dolarów.

Warto dodać, że twórcy udostępniają SDK dla swoich produktów. Wystarczy znajomość języka programowania JAVA by pisać własne programy wprowadzające do długopisu nowe funkcje, a potem sprzedawać je w Livescribe Store.

Dołączona grafika


Podsumowanie
Echo smarpten to moim zdaniem jeden z najciekawszych gadżetów dostępnych na rynku, jest to innowacyjne urządzenie oferujące kilka niezwykle przydatnych funkcji. Producentowi udało się zamknąć ciekawe możliwości w tak prozaicznym przedmiocie jak długopis. Produkt ten przyda się każdemu kto potrzebuje szybkiego dostępu do swoich notatek a także chciałby je archiwizować na komputerze. Najrozsądniejszym wyborem wydaje się być wersja Pulse, która oferuje nam pełną funkcjonalność wyższego modelu w ciekawszej cenie. iMad to jedyny oficjalny dystrybutor marki Livescirbe w Polsce, oferują oni model Pulse 2GB w promocyjnej cenie 470 złotych, modele Echo w wersjach 4GB, 8GB i 8GB Pro Pack odpowiednio za 715, 825 i 999 złotych (ostatnia cena również w promocji przez krótki czas). Więcej szczegółów znajdziecie na stronie iMad.pl - Livescribe.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych