Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Boot Camp - 2 partycje Mac + 1 partycja Win?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jacu2006

Jacu2006
  • 12 postów

Napisano 06 kwietnia 2007 - 18:13

Witam wszystkich Forumowiczów!
Jestem szczesliwym posiadaczem MacBooka Intel Core Duo 1,83GHz i uzywam swojego komputera przede wszystkim do obrobki audio i pracy z ProToolsem pod Mac OS-em. Ponadto korzystam z WINDOWSA na partycji wydzielonej przez Boot Camp'a. Partycje sa zatem dwie.

Nurtuje mnie nastepujaca kwestia: czy istnieje mozliwosc takiego podzialu dysku, aby uzyskac 3 partycje:
  • pierwsza - w formacie plikow Mac OS Extended (Journaled) z zainstalowanym systemem
  • druga - rowniez w formacie plikow Mac OS Extended (Journaled) jedynie do zapisywania i odczytywania plikow audio (producent ProToolsa wyraznie zaleca aby wydzielic osobna partycje audio w formacie plikow Mac OS Extended (Journaled), ale aby nie byla to ta sama partycja na ktorej zainstalowany jest system, poniewaz moze to zmniejszyc wydajnosc systemu przy duzej ilosci plugin-ow w projekcie itd.)
  • trzecia - w formacie plikow NTFS do uruchamiania Windowsa (Boot Camp)

Problem polega na tym, ze do zainstalowania Boot Camp wymagana jest pojedyncza partycja na Macu, a wiec nie mozna najpierw podzielic dysku na systemowa i audio, a potem instalowac Boot Campa. Z kolei po zainstalowaniu Windowsa i stworzeniu partycji NTFS, aby mozliwy byl podzial partycji macowej nalezaloby formatowac caly dysk co mija sie z celem.

Czy istnieje jakies rozwiazanie tego problemu?
Z gory dziekuje za pomoc.:-)

pozdrawiam
J.

#2 glub

glub
  • 980 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 kwietnia 2007 - 20:41

jacu- zdecydowanie nie sądze by druga partycja na jednym fizycznym dysku dawała większą swobode protoolsowi- drugi dysk tak.

#3 Jacu2006

Jacu2006
  • 12 postów

Napisano 07 kwietnia 2007 - 16:33

Bardzo dziekuje za odpowiedz :wink: Moze faktycznie uwaga w instrukcji PT odnosnie partycji audio tyczy sie zewnetrznej partycji, chociaz na uczelni gdzie korzystamy z ProToolsa z jakichs powodow takie partycje sa wydzielone na dyskach systemowych. Posiadam oczywiscie zewnetrzny dysk Firewire i to on zasadniczo sluzy mi do pracy z ProToolsem, natomiast czesto jestem zmuszony nagrywac bezposrednio na dysk Macbooka. A czy w ogole takie partycjonowanie dysku, jakie przedstawilem w poscie powyzej jest mozliwe na Macu? pzdr J.

#4 glub

glub
  • 980 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 kwietnia 2007 - 16:41

jest możliwe. ale wydaje się że jest ciut za późno. terminalem nie potrafię ci pomóc. można bylo wydzielić dwie partycje podczs instalacji osx. potem wydzielać bootcampem. w windowsach kiedyś byl sens dzielenia dysków na partycje, systemową i danych. w osx nie widze większego sensu. Lepiej niech kokos się wypowie

#5 Jacu2006

Jacu2006
  • 12 postów

Napisano 07 kwietnia 2007 - 16:45

można bylo wydzielić dwie partycje podczs instalacji osx.
potem wydzielać bootcampem.


Tak juz robilem, ale potem probujac instalowac Boot Camp'a dostawalem informacje, ze dysk musi posiadac tylko jeden wolumen aby moc wydzielic partycje dla Windowsa.

#6 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 07 kwietnia 2007 - 17:30

Powinno się dać bez utraty danych. Nie sprawdzałem ale jak program zobaczy partycje to i może je bezpiecznie zmienić. Bezpłatny program do mieszania w partycjach, bez potrzeby kasowania danych: QTparted GParted Ściągnij jakiegoś Linuksa LiveCD opartego o Knoppixa. Jest w nim Gparted albo QTParted (obojętne. Uruchom komputer z płyty - koniecznie z parametrem noswap lub swap=off (Linux automatycznie dla siebie wykorzystuje SWAP, jak go znajdzie na dysku a to nie jest bezpieczne, gdy jakakolwiek partycja jest podmontowana, choć parę razy zapomniałem i dało się robić wszystko, tylko swapa mi nie dał ruszyć). Znajdź w menu QTParted lub Gparted. Co można: - Tworzyć nowe partycje z istniejącego wolnego miejsca innej partycji po zmniejszeniu jej - Usuwać dodatkowe partycje a na powstałe miejsce "rozciągać" już istniejące - Zmieniać wielkość partycji - Zmieniać kolejność partycji - Klasycznie tworzyć nowe od zera Wszystkie operacje są jedynie wirtualne i dopóki nie wciśniesz "zatwierdź" nic się fizycznie nie dzieje. Choć ryzyko jest niewielkie to jednak istnieje niebezpieczeństwo "rozjechania" się obrazu partycji i jednak na wszelki wypadek najważniejsze pliki skopiuj. Do tej pory na chyba setkę takich operacji jeden raz zdarzyło się, że program uszkodził partycję Reiser FS a dokładniej poleciał index (nie zgadzały się wartości indeksu z fizycznym zapisem na dysku i straciłem dane) Nie testowałem (jeszcze) na Maku ale widziełem w programie obsługę HFS. Bootcamp działa na tej samej zasadzie, czyli tworzy partycję z istniejącego wolnego miejsca innej partycji zmniejszając ją. Bardzo ważna uwaga. Istniejące partycje nie powinny być zbytnio pofragmentowane. Wtedy nie będzie możliwa zmiana albo można ją uszkodzić. Bootcamp także nie pozwoli na utworzenie partycji na zbyt pofragmentowanym dysku. Ja do "mieszania" w partycjach używam Linuksa Edu CD 0.7 LiveDVD (GParted) lub 0.4.1, 0.5.1 LiveCD (QTParted)

#7 Jacu2006

Jacu2006
  • 12 postów

Napisano 07 kwietnia 2007 - 17:49

Hmm... troche to skomplikowane i nie wszystko rozumiem. Czyli musze sciagnac LiveCD i co potem, wypalam to na plytce? Potem mam uruchomic kompa z plytki, tzn. tak samo jak z plyty instalacyjnej Mac OS-a (przytrzymuje klawisz "C")? Szkoda, ze nie testowales tego na Macu, dla mnie to wszystko czarna magia i wolalbym wiedziec, ze ktos kto zna sie na rzeczy juz to testowal. Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna sprawa - jesli dajmy na to uda sie tym sposobem wydzielic trzecia partycje, to jak potem wyglada sprawa z odpalaniem kompa z klawiszem "alt"? Normalnie jak mam dwie partycje, to przy starcie mam do wyboru albo Mac OS albo Windows. A jak dojdzie trzecia partycja, to nie zrobi sie jakies zamieszanie przy starcie? Fajnie gdybys mogl dac jeszcze jakis cynk, skad mozna sciagnac wspomniany soft. Dzieki :wink: pzdr

#8 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 07 kwietnia 2007 - 19:44

Testowałem ale na starym G3. Nawet całkiem nie dawno, gdy stawiałem koledze Mandrake na G3/400. Miałem problemy z partycją Bootstrap. To nie jest skomplikowane. Warto mieć jakiegoś Linusia LiveCD pod ręką z kilku powodów: 1. Gigantyczna ilość darmowego, na prawdę dobrego oprogramowania (w sumie to samo i więcej, niż na Finku). 2. System awaryjny (działa w całości z CD, w tym internet, Openoffice, kadu itp.) 3. Jako system ratunkowy do naprawy po jakiejś awarii, choć by po to, żeby dane zgrać na np. na drugi dysk, czy kartę/Pendrive przed "chemioterapią". Opiszę krok po kroku 1. Ściągasz obraz ISO Linuksa 2. Wypalasz CD lub DVD (w zależności, co ściągnąłeś) "Narzędziami dyskowymi" nawet. 3. Startujesz Maca trzymając C ale zauważyłem, że nie wszystkie Linuksy w ten sposób dadzą się wystartować. Lepiej przytrzymaj, więc ALT. 4. Jak się pokaże Bootscreen Linuksa zatrzymaj odliczanie wciskając np. strzałkę i ręcznie wpisz polecenie - np. w EduCD: edu noswap . Zwykle pod klawiszami F2 i F3 jest ściągawka z poleceń i przykłady. 4. Poruszanie po systemie raczej nie stanowi problemu. Obsługa KDE, czy GNOME to skrzyżowanie Mac OSa z Windows. W menu "System" (najczęściej) znajdujesz program GParted, lub QTParted (w zależności od dystrybucji), lub uruchamiasz go z konsoli poleceniem. Reszta jest graficzna i jedynie musisz uważnie czytać komunikaty. Każdą operację możesz cofnąć (Undo) a nawet jak się zagalopujesz to natychmiast zamknij program i zacznij od początku. Dopóki nie zatwierdzisz to wszystko dzieje się wirtualnie. Proszę, zrób profilaktycznie kopię ważnych danych ! Ryzyko utraty danych, choć śladowe jest zawsze, jak się miesza w partycjach ! Nie powinno jednak nic się wydarzyć. Jeżeli wyświetli się w programie partycjonującym partycja HFS to znaczy, że ją obsługuje.

#9 Jacu2006

Jacu2006
  • 12 postów

Napisano 07 kwietnia 2007 - 20:22

No dobra, znalazlem gdzies Gparted, sciagnalem plik z rozszerzeniem .iso, wypalilem plyte, odpalilem kompa z plyty. Rzeczywiscie pojawil sie program Gparted i okno z partycjami. Wszystko sie zgadza, ale przy partycji hfs+ (czyli tej z ktorej chce wydzielic nowa partycje) pojawil sie wykrzyknik. Potem znalazlem jakas tabele w ktorej byly rozne formaty (ntfs, hfs, hfs+) oraz operacje typu "copy", "create", "move". Dla partycji HFS+ nie ma opcji "create". Co zatem? Jakas wskazowka? ;-) Ps. Wychodze z programu przez QUIT, ale jak potem odpalic MAC OS-a? Nie bardzo wiedzialem jak i musialem wylaczyc kompa "z buta" :(

#10 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 07 kwietnia 2007 - 20:43

Zapraszam na GG 3089325 bo się może dłużej zejść.

#11 MacFan

MacFan
  • 97 postów
  • SkądPoznań

Napisano 08 kwietnia 2007 - 19:34

Do zabaw z partycjami, odzyskiwaniem danych polecam pakiet System Rescue-CD.
Działa zarówno na PPC i Intelach. Zawiera GParted i wiele ciekawego softu (lista pod F1 do F4 po uruchomieniu).
Oto link do strony http://www.sysresccd.org

Gorąco polecam!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych