Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

formatowanie pod mac'iem partycji HFS+ utworzonej pod linuxem


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 kjur

kjur
  • 8 posts

Posted 04 April 2007 - 10:25

witam

chcialem nieco przeorganizowac dysk twardy, w efekcie czego musialem zmniejszych dwie partycje HFS+. zrobilem to pod linuksem (gparted).

ze zmniejszeniem pierwszej (tej na poczatku dysku) nie bylo problemow jak tylko wylaczylem Journaling. z druga problem byl taki, ze moglem ja zmniejszyc, ale juz nie moglem przesunac w dol w to miejsce, ktore sie zwolnilo po zmniejszeniu pierwszej partycji. wpadlem wiec na pomysl, zeby ja usunac i utworzyc na nowo w dobrym miejscu (dane byly zarchiwizowane).

problem w tym, ze gparted nie pozwala na tworzenie HFS+ wiec probowalem roznych sztuczek - formatowalem ja jako linuuksowy system plikow ext3 czy zostawialem po prostu niesformatowana. korzystalem z wskazowek zawartych m.in. tutaj:
[url]http://www.cs.ubc.ca/~pcarbo/macnexstar.html[/url]
[url]http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=89960[/url]
ale mac nie widzi tej partycji (disk utility widzi ja ale nie wie co am jest). najlepsze, ze gparted widzi ja jako HFS+, moge ja nawet zamontowac pod linuxem.

czy ktos kombinowal (z poztywynycm skutkiem najlepiej ;) ) czegos takiego? jak sprawic by mac widzial te partycje bez ponownego tworzenia wszystkich partycji na dysku?

pozdrawiam
g.

#2 korniszon

korniszon
  • 1152 posts
  • Skądkanalizacja

Posted 04 April 2007 - 10:48

nie jestem ekspertem w temacie linuxa, ale sformatowanie dysku na HFS+ i zrobienie 2 partycji w Disk Utility to max 10 minut. Domyślam się, że potrzebujesz to zrobić pod linuxem, ale moxe ułatwisz sobie zadanie robiąc to w DU?

#3 kjur

kjur
  • 8 posts

Posted 04 April 2007 - 11:34

nie potrzebuje tego zrobic koniecznie pod linuksem. dowolne narzedzie pod win/mac/linuxem, byle by zadzialalo i najlepiej bylo za darmo. problem w tym, ze jesli zrobie to pod mac'iem (DU) to nie dosc ze strace dane z partycji mac'owych to jeszcze strace reszte partycji z danymi (a mam tam jeszcze i linuxa i partycje fat32 z danymi spod windowsa). chodzi o to, zeby zrobic to mozliwie bezbolesnie nie ruszajac innych partycji, wiec uzycie DU odpada. partycja jest, inne narzedzia spoza mac'a widza ja jako HFS+, ale mac nie chce jej zobaczyc. moze trzeba ja jakos uaktywnic czy zamontowac? w sumie moglbym, zarchiwizowac wszystkie dane, zrobic nowe partycje, postawic maca na nowo, podzielic wczesniej partycje tak ja chce i pozniej niektore z nich przeformatowac na inne systemy plikow, ale to troche na okolo skoro wszystko mi dziala poza jedna partycja HFS+. ta partycja to dzialajacy backup glownego mac os x'a, moglbym sie w sumie bez niej obejsc, ale wolalbym ja miec tak w razie czego, bo czasami niezle mieszam i glowny system pozniej nie wstaje ;)

#4 misioslaw

misioslaw
  • 1595 posts
  • SkądTychy

Posted 04 April 2007 - 12:29

A bootowales maca w single user (ew. z płyty instalacyjnej) i próbowałeś systemowym pdiskiem ? jak chcesz tworzyc uzywajac gparted to nie tworz ext3 tylko FAT.

#5 kjur

kjur
  • 8 posts

Posted 04 April 2007 - 14:51

fat? a da sie to pozniej przekonwertowac? potrzebuje te partycje jako hfs+ dzieki za rade z pdiskiem, poszukam o tym troche i poprobuje




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users