Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Programowanie stron - kierunek rozwoju.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 leehooker

leehooker
  • 207 postów

Napisano 31 stycznia 2011 - 22:28

Witam Nurtuje mnie od jakiegoś czasu pewne pytanie. Zauważam, że ostatnio jak grzyby po deszczu pojawiają się różne frameworki / znaczniki typu haml itp, które wymuszają kodowanie ręczne. Praktycznie żaden graficzny edytor nie ma wsparcia do railowych frameworków, hamla itp Zatem.. Czy Waszym zdaniem warto korzystać z graficznych edytorów (i mieć trochę okrojone możliwości) czy kodować jedynie "ręcznie, bez wspomagaczy"? Z góry dzięki za odpowiedzi, podpowiedzi. Ps. A jak wygląda Wasz proces tworzenia stron?

#2 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 31 stycznia 2011 - 22:36

Ja jadę ręcznie wszystko. A czy mają sens graficzne edytory, typu Dreamweaver? Myślę, że jak dużo w czymś robisz to Ci do niczego one niepotrzebne, a nawet utrudniają sprawę bo wszystko ręcznie zrobisz szybciej. Polecam TextMate, który ma dużo gotowych bundles które ułatwiają bardzo kodowanie ręcznie, nawet przy nich nie odczuwam braku "podpowiadaczki" kodu. Do wynalazków typu haml też się znajdą bundlesy. No ale nawet bez TextMate i tych jego bundles bym pisał i tak ręcznie, ale to kwestia wprawy już chyba tylko. Ja dużo nie potrzebuję od edytora, aczkolwiek TextMate dużo przyspiesza. A edytorom graficznym mówię stanowczo "NIE" :)

#3 krzyzak

krzyzak
  • 90 postów
  • SkądZabrze

Napisano 31 stycznia 2011 - 22:46

Zauważam, że ostatnio jak grzyby po deszczu pojawiają się różne frameworki

powstają z jednego, prostego powodu: aby tworzenie stron było szybsze, aby nie trzeba było za każdym razem pisać tego samego elementu strony(ile razy można pisać sterownik do obsługi baz danych?), tylko używać jednego, dobrze przetestowanego, bezpiecznego "szkieletu"

znaczniki typu haml itp, które wymuszają kodowanie ręczne.

haml to nie żaden znacznik, tylko język szablonów. Idealny język szablonów ;)

Praktycznie żaden graficzny edytor nie ma wsparcia do railowych frameworków, hamla itp

na szczęście ;)
wystarczy (wspomniany wyżej) textmate, lub jakieś większe ide(jak ktoś lubi) - w stylu rubymine czy innego eclipsa ;)

Czy Waszym zdaniem warto korzystać z graficznych edytorów (i mieć trochę okrojone możliwości) czy kodować jedynie "ręcznie, bez wspomagaczy"?

ręcznie, bez wspomagaczy graficznych (wystarczą konsolowe generatory + zestaw bundli do textmate(z czasem każdy stworzy zestaw swoich, unikalnych bundli ;) )

Ps. A jak wygląda Wasz proces tworzenia stron?

Stworzenie bazowego projektu w railsach -> włączenie gita -> napisanie testów -> napisanie kodu strony -> (zapętl 2 ostatnie kroki) -> oddaj działającą stronę

#4 leehooker

leehooker
  • 207 postów

Napisano 01 lutego 2011 - 12:06

No może masz racje. Programista nie używający edytorów graficznych, jest pewnie bardziej wszechstronny w działaniu. Ciekawi mnie jeszcze: 1. Jakie są wasze kroki (1 - x ) przy wykonywanie stron? 2. Jakich języków używacie przy tym? 3. Jakich narzędzi uzywacie?

#5 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 01 lutego 2011 - 12:10

Programista webowy uzywajacy WYSYWIG to nie programista tylko jakis dziwoląg :P

#6 leehooker

leehooker
  • 207 postów

Napisano 02 lutego 2011 - 11:44

Mogę prosić o te przykłady używanych przez Was programów. Na razie "bawiem się" TextMate i Espresso. Chciałbym jeszcze inne potestować.

#7 Damiankossek

Damiankossek
  • 142 postów
  • SkądBiałogard

Napisano 02 lutego 2011 - 12:52

Coda - swietny edytor, obsluga ftp, kolorowanie skladni, podpowiadanie :) taki lightowy , ale ja nie lubie duzych srodowisk

#8 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 02 lutego 2011 - 12:53

- Sequel Pro - do mysql. - Navicat for PostgreSQL Lite. - SQLite Database Browser.

#9 leehooker

leehooker
  • 207 postów

Napisano 02 lutego 2011 - 12:57

A co polecicie właśnie z tych "większych środowisk"? //chcę zacząć używać railsów - to chyba ma znaczenie przy wyborze edytora.

#10 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 02 lutego 2011 - 13:02

Zaprzyjaźnij się dłużej z TextMate, a nie tylko parę dni ;) A przede wszystkim opanuj skróty klawiaturowe, jest tego dużo, a z biegiem czasu zapamiętasz tylko te potrzebne tobie, które mocno ułatwiają kodowanie + bundlesy do Railsów. Gwarantuję Ci że innego edytora nie będziesz chciał. Nie wiem co masz na myśli "większych środowisk" ale dla mnie pomimo że TextMate na pierwszy rzut oka może sie wydawać małym edytorkiem, to jest wielki ;) Obejrzyj parę wideo tutoriali na stronie TextMate jak i na rubyonrails.org na początek. Jak chcesz dopiero zacząć z railsami to nie bardzo widzę sens zaczynania od edytora, tak naprawdę.

#11 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 lutego 2011 - 13:58

Textmate jest super. Szkoda tylko, że cena może odstraszyć ;) Ja ostatnio, po napisaniu "od zera" paru systemów w php i różnych frameworkach, uznałem, że nie ma po co wymyślać koła drugi raz... i postanowiłem po sesji wziąć się za stawianie wszystkiego na Drupalu. Drupal ma to do siebie, że tak i tak trzeba parę rzeczy popisać, jeżeli chce się osiągnąć zamierzony efekt, więc nie jest to narzędzie do "klikania" ;) Zapewne jest jakaś alternatywa na Ruby - może jednak warto pójść tą drogą.

#12 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 02 lutego 2011 - 14:03

Ja uzywam Coda i VIM, w 95% PHP (głównie joomla i trochę innych głownie opensourcowych systemow), reszta to Python i shell, a w wolnych chwilach bawie sie Rubym ale poki co to takie tak commandlinowe bzdury.

#13 leehooker

leehooker
  • 207 postów

Napisano 02 lutego 2011 - 15:37

Dzięki za odpowiedzi / podpowiedzi. Testuję właśnie: TextMate, Coda i Espresso. Zastanawiam się, który będzie lepszy dla moich potrzeb :]

#14 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 02 lutego 2011 - 15:39

Jest jeszcze BBEdit, możesz też popatrzeć ;)

#15 efreet

efreet
  • 45 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 02 lutego 2011 - 15:50

Również polecam Coda. Jeden z powodów dlaczego pracuję na Macu.

#16 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 02 lutego 2011 - 15:51

Coda to dla mnie taki Notepad++, edytor jak wiele innych i dlatego szczerze to nie jestem wstanie pojąć co w nim fajnego ;)

#17 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 lutego 2011 - 19:35

Mam tylko małe pytanie - dlaczego wszystkie te programy tyle kosztują? :/ Może nie wiem o jakichś zniżkach edu/innych (poza TextMate)

#18 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 lutego 2011 - 20:10

'tyle'? to są (profesjonalne) narzędzia do pracy, dzięki którym ludzie zarabiają przecież grube pieniądze. nie są to super tanie aplikacje, ale ceny rzędu 100$ nie są niczym kosmicznym IMO.

#19 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 lutego 2011 - 20:55

Jesteście pewni, że dyskutujecie w dobrym wątku? Bo tytuł brzmi "Programowanie stron - kierunek rozwoju" a nie "Jaki edytor jest najlepszy?".

#20 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 02 lutego 2011 - 21:04

Przeczytaj wojtkow wszystkie wątki a nie sam tutuł, autor tutaj głównie o edytor dopytuje. Ale oczywiście możemy przestać odpowiadać na jego pytania. Ja już skończyłem.

#21 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 lutego 2011 - 21:38

Szach-mat, zostałem złapany :) Faktycznie to autora nieszczęśliwie zatytułował wątek, a ja zbyt nieuważnie przeczytałem pierwszy post. Za zamieszanie przepraszam.

#22 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 lutego 2011 - 23:40

'tyle'?
to są (profesjonalne) narzędzia do pracy, dzięki którym ludzie zarabiają przecież grube pieniądze.
nie są to super tanie aplikacje, ale ceny rzędu 100$ nie są niczym kosmicznym IMO.


Wiesz, ja rozumiem jak to jest, sam wypuściłem w firmie klika tys. na FCS i wiem, że na tym się grubą kasę zarabia, dlatego się szybko zwróci...
Ale takie Espresso to przecież tylko edytor :/

Btw zejdę trochę z tematu (jeśli można, bo nie chcę śmiecić nowym wątkiem) - do tej pory miałem klientów na różne wesołe serwisy w php, głównie intranetowe, klienci, z racji specyficznego tematu znajdowali się sami. Teraz chciałbym porobić "szybkie" strony dla "ludzkości" na jakimś drupalu czy innym wynalazku - pani Kasi z zakładu fryzjerskiego itp. Gdzie szukacie zleceń? System pytania po znajomych u mnie odpada, bo albo wszyscy mają, albo sami potrafią zrobić ;)

#23 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 lutego 2011 - 23:50

edytor php, js, css, html, sql + wiele innych, do tego klient ftp z opcją synchronizacji rzeczy lokalnych z rzeczami na serwerze, zarządzenia projektami, a nie tylko plikami (jak zwykły tylko edytor). za 200zł? to się zwróci w mgnieniu oka dosłownie. to jest bardzo dobry edytor (chociaż czasem się wykrzacza przy kopiuj-wklej), oferujący chyba całkiem sporo z TextMate (są jakieś bundle), oferujący swoje własne snippety, oferujący super podpowiadanie składni. dzięki espresso piszę kod o wiele, wiele szybciej.

#24 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 03 lutego 2011 - 00:11

Dokładnie. Nie chodzi nawet o to jakie super bajery ma program, ale przede wszystkim o to jak ułatwia i przyspiesza pracę. Szybciej zarabiasz swoje pieniądze i masz więcej czasu na odpoczynek, albo zarabianie jeszcze więcej pieniędzy :) Sam obecnie jestem zmuszony do używania edytora bez żadnych pomocników i strasznie jest to uciążliwe, prowadzi do pomyłek i przez wydłuża czas spędzony nad pewnymi zadaniami.

#25 leehooker

leehooker
  • 207 postów

Napisano 03 lutego 2011 - 09:22

Dzięki za wszelkie odpowiedzi. Tak sobie myślę, że dobra... Dreamweaver jest edytorem głównie graficznych ale w nim znajdują się również podpowiedzi składni itp do ręcznego kodowania. To dlaczego praca na nim tak często jest krytykowana?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych