Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak przygotować wykrojnik?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 13 marca 2007 - 15:16

Witam, tak jak w temacie. Muszę przygotować wykrojnik, który będzie okładką. W jaki sposó się to robi? W miarę możliwości proszę o szczegółową instrukcję?

#2 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 13 marca 2007 - 15:32

Może napisz coś więcej? Co to znaczy że wykrojnik będzie okładką? Generalnie zasada jest taka że linie cięcia zaznaczamy linią ciągłą a bigi (zgięcia) przerywaną i tyle. Możesz to zrobić np. w illustratorze.

#3 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 13 marca 2007 - 15:47

Dziękuję, właśnie mniej więcej o taką informację mi chodziło. Czyli np.: przygotowuję w Illustratorze dokument o wymiarach docelowego dokumentu (np. strony z książki), wklejam PDF tej strony (przygotowany np. w In Design), a póżniej na elemencie, który ma być wycięty nanosze odpowienio linie cięcia i zgięcia? Czy dobrze rozumiem? Jak później zapisać plik i go umieścić w odpowiednim miejscu w Indesign? Czy poprostu zastąpić stronę nową?

#4 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 13 marca 2007 - 15:55

Możesz też tak ale to trochę bez sensu. Jak masz wymiary, zrób w illustratorze wykrojnik z samej kreski (bez wypełnień) i wlej go do indesigna. I teraz masz 2 opcje, albo nakładasz go na stronę która ma być krojona i wtedy nadaj wykrojnikowi kolor jakiegoś pantona żeby naświetlił się jako osobna klisza (pamiętaj o wyłączeniu podlewek), albo jak puszczasz pliki nie rozseparowane i boisz się o efekt, zrób wykrojnik czarną linią, w indesignie dodaj stronę przed albo za tą, która będzie krojona i wklej wykrojnik w tym samym miejscu w którym na stronie krojonej jest grafika.

#5 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 13 marca 2007 - 16:00

bardzo dziekuje! narazie mi to wystrczy jak bede znał wiecej szczegolow odnośnie mojej pracy i potrzebowal pomocy to zwrócę się do Ciebie! :) dzieki!

#6 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 13 marca 2007 - 16:11

Proszę bardzo, właściwie jak wykrojnik jest prosty to w samym indesignie też możesz go zrobić.

#7 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 marca 2007 - 21:23

A czego to ma być okładka? Jeżeli chodzi o okładki książek, nie robi się wykrojnika, a jedynie zaznacza linie cięcia i bigowania (gięcia) grzbietu. W razie potrzeby, mogę Ci podesłać jedną z moich okładek, gdzie w InDesignie są przygotowane linie cięcia i bigowania. Szybko zorientujesz się w czym rzecz. Wykrojniki rysuje się w przypadku niestandardowych (nieprostokątnych) kształtów (na przykład okładki z zaokrąglonymi narożnikami).

#8 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 14 marca 2007 - 00:33

Dzięki za pomoc! Chodzi dokładnie o książeczkę dla dzieci z zaokrąglonyi rogami. Jeśli to nie jest dla Ciebie kłopot to byłoby fajnie jakbyś mi podesłał taki, albym mógł sie zapoznać. Mój mail: ziolkowski1980@gmail.com

#9 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 marca 2007 - 00:56

Ach, to zupełnie prosta sprawa. Narysuj wykrojnik w Ilustratorze, zadając mu grubość linii 0.25 pt. Obrys zrób linią ciągłą, linie grzbietu (bigi) linią przerywaną. Zadaj rysunkowi dodatkowy kolor obrysu (tak zwany "spot", możesz go nazwać dla pewności "wykrojnik"). Dodatkowo, zadaj całemu rysunkowi atrybut "Overprint". Ten rysunek wciągnij do InDesigna, umieść na ilustracji okładki (pamiętaj o spadach) i gotowe. Overprint zapewni, że spod wykrojnika nie będzie wybrane tło ilustracji, a zastosowanie dodatkowego koloru (spot) zapewni, że wykrojnik wyseparuje się jako oddzielny kolor. Rysunek przykładowy mogę Ci przygotować jutro z rana.

#10 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 14 marca 2007 - 10:01

Ach, to zupełnie prosta sprawa. Narysuj wykrojnik w Ilustratorze, zadając mu grubość linii 0.25 pt. Obrys zrób linią ciągłą, linie grzbietu (bigi) linią przerywaną. Zadaj rysunkowi dodatkowy kolor obrysu (tak zwany "spot", możesz go nazwać dla pewności "wykrojnik"). Dodatkowo, zadaj całemu rysunkowi atrybut "Overprint".
Ten rysunek wciągnij do InDesigna, umieść na ilustracji okładki (pamiętaj o spadach) i gotowe.

Overprint zapewni, że spod wykrojnika nie będzie wybrane tło ilustracji, a zastosowanie dodatkowego koloru (spot) zapewni, że wykrojnik wyseparuje się jako oddzielny kolor.

Rysunek przykładowy mogę Ci przygotować jutro z rana.


Ja zawsze przygotowywałem wykrojniki 0,5 pt. do momentu kiedy z jednej drukarni zadzwoniła do mnie pani z informacją że z takiego cienkiego wykrojnika to nic nie mogą zrobić i poprosiła o 1pt. A co do reszty to chyba napisałem to samo?

#11 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 marca 2007 - 10:22

Mniej więcej to samo (ja zamiast podlewek stosuję overprint kreski), ale inaczej sformułowane, bo bardziej skupiłem się na czynnościach do wykonania w Ilustratorze. Co nie umniejsza, w żadnym wypadku, Twojej pomocy. Wspólnie pomożemy, mam nadzieję, Michałowi w poradzeniu sobie z problemem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych