Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak skutecznie udostepnić drukarkę "windziarzowi"?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Subcek

Subcek
  • 13 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2005 - 13:18

Kombinat produkcyjny HP PSC mam podpięty do Maca a na skrętce "wisi" :cry: windziarz. Smutny bo nie widzi drukarki. Uwspólniłem drukowanie i... nic. Laptop wysyła pliki w nieokreślonym kierunku. Fakt faktem, że nie udało mi się go zmusić do "zobaczenia" drukarki "sieciowej" poprzez dodanie drukarki. Sterowniki ma zainstalowne ale ni jak nie chce tego powiązać z urządzeniem podpiętym do maka. Posiadam wolny czas - oczekuję propozycji.

#2 36f992051a

36f992051a
  • 76 postów

Napisano 28 września 2005 - 16:06

Jakie systemy na obydwu komputerach? Na początek doinstaluj protokół AppleTalk w ustawieniach połączenia sieciowego na pececie (jeżeli to Win).

#3 Subcek

Subcek
  • 13 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2005 - 16:57

Jakie systemy na obydwu komputerach? Na początek doinstaluj protokół AppleTalk w ustawieniach połączenia sieciowego na pececie (jeżeli to Win).


Mac OS X 10.3.9 a na laptopie XP pro. Kłopot w tym, że XP nie ma zaimplantowanego protokołu Apple Talk i nie moźna go zainstalować w XP.

#4 36f992051a

36f992051a
  • 76 postów

Napisano 28 września 2005 - 17:43

Czy w System Preferences/Sharing/Services masz zaznaczony checkbox Windows Sharing?

#5 Subcek

Subcek
  • 13 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2005 - 17:53

Czy w System Preferences/Sharing/Services masz zaznaczony checkbox Windows Sharing?


naturalnie :wink:
jakieś inne propozycje

#6 36f992051a

36f992051a
  • 76 postów

Napisano 28 września 2005 - 18:12

Mój pecet (W2K) zobaczył drukarki udostępnione z Maców po ok. 15 minutach spokojnego oczekiwania po podłączeniu do sieci i widzi je bez zakłóceń (nawet te spod MacOS 9.2 via komputer z Panterą) już od prawie 10 miesięcy. Wcześniejszenie gorączkowe grzebanie w systemach okazało się zupełnie zbędne - po prostu samba miała spóźniony zapłon. Może więc wystarczy trochę cierpliwości...

#7 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 28 września 2005 - 19:15

Re: Jak skutecznie udostepnić drukarkę "windziarzowi&qu

Kombinat produkcyjny HP PSC mam podpięty do Maca a na skrętce "wisi" :cry: windziarz. Smutny bo nie widzi drukarki. Uwspólniłem drukowanie i... nic. Laptop wysyła pliki w nieokreślonym kierunku. Fakt faktem, że nie udało mi się go zmusić do "zobaczenia" drukarki "sieciowej" poprzez dodanie drukarki. Sterowniki ma zainstalowne ale ni jak nie chce tego powiązać z urządzeniem podpiętym do maka. Posiadam wolny czas - oczekuję propozycji.

Czy inne maki w sieci widza drukarke, czy tylko PC ma problem ?

#8 Subcek

Subcek
  • 13 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2005 - 19:20

Sądzę, że w twoim przypadku znaczenie ma wersja windy. Próbowałem Bonjour, ale niesety nie znajduje drukarki. Nie wiem czy znaczenie może mieć port USB, do którego jest podłączona drukarka. W moim przypadku to hub w klawiaturze. Czekałem około 30 min. i nic. Ciekaw jestem czy za każdym wznowieniem masz takie opóżnienie czy było tylko jednorazowe?

[ Dodano: 2005-09-28, 20:25 ]
[/quote]Czy inne maki w sieci widza drukarke, czy tylko PC ma problem ?[/quote]

Nie sądzę by inne Maki miały kłopot. Fakt, źe w tym konkretnym przypadku połącznie dotyczy tylko jednego Maca i jednego PC, scrossowanym kabelkiem. Nie ma problemy z wzajemna wymianą plików w ramach udostępnionych zasobów, podobnie jak z udostępnieniem neostrady.
Być moźe trzeba nadać ststyczny numer IP drukarce i próbować tędy?

#9 36f992051a

36f992051a
  • 76 postów

Napisano 28 września 2005 - 20:24

Zwłoka w wykryciu przez pc poszczególnych drukarek występowała tylko raz, przy każdym pierwszym ich udostępnieniu w Panterze. Potem miesiącami bez żadnych zacięć. Może problem wynika z użytkownika i/lub hasła? Ja dla wygody mam na pececie i macu zdefiniowane identycznie nazwane konto użytkownika z takimi samym hasłem (chociaż o różnych przywilejach dostępu do systemu - na pc są dużo mniejsze :wink:). Może to w czymś pomaga? W jednej z czysto pecetowych sieci, z którą mam do czynienia, utworzenie na wszystkich komputerach takich samych kont użytkowników (chociaż w wielu przypadkach nikt z nich nie korzysta) radykalnie ograniczyło liczbę zacięć we wzajemnym udostępnianiu zasobów, w tym drukarek. ps. Drukarki macowe widzę na pececie w utworzonej domyślnie przez system grupie roboczej Workgroup.

#10 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 28 września 2005 - 20:32

A czy odwrotnie dziala: windows z podpieta drukarka, a w maku add printer--->windows printing ???

#11 Subcek

Subcek
  • 13 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2005 - 20:41

A czy odwrotnie dziala: windows z podpieta drukarka, a w maku add printer--->windows printing ???


Prawdę mówiąc nie sprawdzałem bo w te stronę mi to nie konweniuje, ale jeśli ma to pomóc w znalezieniu odpowiedzi to oczywiście sprawdzę. W między czasie testowałem dostanie się przez [url]http://ip[/url] maca :631/printers/moja drukarka - ale, się nie udalo - winda nie widzi i już.[/b]

#12 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 28 września 2005 - 20:50

A czy odwrotnie dziala: windows z podpieta drukarka, a w maku add printer--->windows printing ???


Prawdę mówiąc nie sprawdzałem bo w te stronę mi to nie konweniuje, ale jeśli ma to pomóc w znalezieniu odpowiedzi to oczywiście sprawdzę. W między czasie testowałem dostanie się przez http://ip maca :631/printers/moja drukarka - ale, się nie udalo - winda nie widzi i już.[/b]


Hmm... nie wiem czy pomoze, ale pierwszy raz slysze zeby byle problemy. Jesli drivery sa zainstalowane poprawnie na MacOSX i na WinXP to nie powinno byc komplikacji. Jak dla mnie to na PC cos "pomerdane" wiec tak dla swietego spokoju mysle o odwrotnej sytuacji.

P.S Rozumiem ze podstawowe rzeczy ja firewall i shared printers sa ustawione.

#13 Movi-e0a09f2c28

Movi-e0a09f2c28
  • 51 postów

Napisano 02 października 2005 - 23:55

By może temat już nieaktualny ale napisze tak czy inaczej. Najlepszy sposób żeby zobaczyć macową drukarke to : Otwierasz sobie zwykłe okno eksplorera. Ważne żebyś widział pasek adresu, ten w którym możesz wpisywać lokację. Wpisujesz w nim \\ [Enter] Po chwili dostaniesz zapytanie o username i hasło. Na macu domyślnie NIE MA konta guest/guest jak na windzie, więc musisz wpisać user/pass swoje albo specjalnie na ten cel spreparowanego usera (w terminalu adduser). JEŚLI NIC sie nie pokaże to albo masz na widzie zchrzanione ustawienia SMB (z reguły wszelkie firewalle wszystko psują), albo wogóle nie masz na windzie SMB włączonego, tudzież ma złe ustawienia samby w macu (dodawałeś użytkowników do samby etc?) JEŚLI widzisz cokolwiek (foldery etc) to powinieneś też zobaczyć tam drukarkę. Prawy kalwisz - mapuj (albo coś w podobnym rodzaju) i zrobione. Nie robiłem tego już od dawna, ale na 100% robiłem to w ten sposób bo jest on najszybszy (windowsowe smb jest wolne, w ten sposób nie musi sniffować sieci żeby znaleźć komputer). Powodzenia.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych