Napisano 14 lutego 2007 - 19:33
odnośnie szyfrowania WEP ... i radzę sobie to brać do serca:
"WEP czy WPA?
Odpowiedź jest tylko jedna... WPA2. WEP (Wired Equivalent Privacy) umożliwia szyfrowanie transmisji w sieciach bezprzewodowych, jednak algorytm jego działania ma wady, które umożliwiają złamanie hasła przez nowszy komputer w ciągu godziny. Długość klucza (40-232 bity) wykorzystywanego do szyfrowania nie ma praktycznego znaczenia, bo słabość dotyczy doboru 24-bitowego wektora inicjującego, dołączanego do każdej ramki przesyłanych danych. Mankamenty WEP naprawiono w TKIP (Temporal Key Integrity Protocol), korzystającym z szyfrowania RC4 i poprawionego szyfrowania wektora inicjującego. TKIP wymusza wygenerowanie nowego klucza po 10 tysiącach pakietów.
Wi-Fi Protected Access (WPA) to protokół zapewniający bezpieczeństwo w sieciach bezprzewodowych, wprowadzony przez Wi-Fi Alliance. Nie ma słabych punktów WEP i chroni sieci z infrastrukturą. Może być wykorzystywany w korporacjach (WPA-Enterprise) oraz w małych sieciach lokalnych, których użytkownicy współdzielą klucz uwierzytelniający (WPA-Personal).
WPA2 to zmodyfikowana wersja WPA, w pełni zgodna z przemysłowym standardem 802.11i. Jej zaletami są: lepsze, 128-bitowe szyfrowanie danych, możliwość ochrony połączeń typu ad hoc, zmniejszenie nadmiarowości danych przesyłanych w czasie uwierzytelniania i weryfikacja integralności pakietów. Oprócz algorytmu szyfrującego TKIP pozwala korzystać ze znacznie bardziej złożonego AES (Advanced Encryption Standard). Od marca 2006 roku obsługa WPA2 jest wymagana przez Wi-Fi Alliance przy certyfikowaniu produktów.
TKIP to rozwiązanie przejściowe do czasu pełnego wprowadzenia standardu IEEE 802.11i. Choć na razie nie wykryto znaczących słabości tego protokołu, sprzęt należy konfigurować tak, aby korzystał z WPA2."
Radzę darować sobie WEP'a