Witam, mam taki klopot. Chce zrobic logo w Illustratorze [ktorego jak widac dopiero poznaje].Interesuje mnie kwestia cienia. Jak robie drop shadow albo rozmywam wybrany przeze mnie element to przy eksporcie do EPS'a Illustrator zapisuje mi ten cien jako grafike rastrowa, przynajmniej tak mi sie wydaje. Widac to na przykladzie: w wyrazie "logo" "L" i "O" maja cien a reszta literek go nie ma. Jak otworzylam EPSa w PS to otrzymalam dwa biale prostokaty pod literkami z cieniem.
Jak to ominac? Co musze zrobic zeby nie miec zadnego tla?
z gory dziekuje
Goska

Cienie w Illustratorze.
Started by
malgonia.b
, 05 Oct 2010 14:04
6 replies to this topic
#1
Posted 05 October 2010 - 14:04
#2
Posted 05 October 2010 - 14:09
Cień nie należy do elementów grafiki wektorowej, więc EPS ma prawo tego nie obsługiwać
Musisz zapisywać w formacie Illustratora, czyli .ai.

#3
Posted 05 October 2010 - 14:23
Czyli nie ma mozliwosci zrobic w elemencie logo jakiejkolwiek cienia tak zeby zachowac przezroczystosc ???????? Chyba da sie to jakos obejsc. Osoba zlecajaca chce miec logo w formacie EPS a nie .ai. :/
#4
Posted 05 October 2010 - 15:51
Cień w Illustratorze jest efektem do obiektu wektorowego, a nie samym obiektem. Z definicji będzie on zawsze zapisywany jako bitmapa o rozdzielczości takiej, jaką sobie ustawisz. Niestety, ale nie ma możliwości zachowania w tym formacie przezroczystości cienia. Namiastkę tego możesz otrzymać zapisując plik jako pdf lub ai z załączoną opcją pdf compatible. Zwróć uwagę, że piszę "namiastka"! Cienie zapisane wewnątrz pliku ai, pdf lub psd (Photoshop) są tylko częściowo przezroczyste - tzn. nie działa w nich opcja multiply.
#5
Posted 05 October 2010 - 18:17
ale jak sie domyslam osoba zlecajaca chce miec EPS z illustatora a nie z PS wtedy chyba nie powinno byc problemow z cieniem
#6
Posted 05 October 2010 - 21:16
@ Jaras: a czy tak samo dzieje sie z obiektami wektorowymi do ktorych dodam opcje blur ????
@ kaslapek: no wlasnie o Illustratora sie rozchodzi i to tam sa problemy z cieniem :/
#7
Posted 06 October 2010 - 09:19
Tak. Na takiej zasadzie działają właśnie wszystkie efekty.@ Jaras: a czy tak samo dzieje sie z obiektami wektorowymi do ktorych dodam opcje blur ????
@ kaslapek: no wlasnie o Illustratora sie rozchodzi i to tam sa problemy z cieniem :/
1 user(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users