Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Biblioteka iPhoto i Aperture 3


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 Pedro407

Pedro407
  • 597 posts
  • SkądWrocław

Posted 09 August 2010 - 09:38

Witam, używam sobie do zdjęć iPhoto od dłuższego czasu i mam już wszystkie swoje zdjęcia ogarnięte. Ostatnio postanowiłem wypróbować krok wyżej i pobawić się Aperture 3. Z tego, co widzę, to ma on taki sam system przechowywania zdjęć co iPhoto. Problem tylko jest taki, że oznacza to, że przekopiuje sobie wszystkie moje zdjęcia i będzie trzymał w swojej bibliotece.. A ja mam mały dysk, bo tylko 120GB i nie mogę sobie pozwolić na dwie biblioteki tych samych zdjęć.. Czy Aperture może korzystać z biblioteki iPhoto? A może Aperture ma te same opcje co iPhoto i nie będę już używał iPhoto? Jak w takim razie przenieść zdjęcia tak, żebym np nie musiał tagować wszystkich twarzy od początku (trochę tego jest). I żeby się nie wymieszały oryginały z modyfikowanymi fotkami.. Ogólnie proszę o wszelkie pomysły osób, które dokonały takiej przesiadki, bo ja tylko teoretyzuję;) a przydadzą się rady praktyków:)

#2 b.milewski

b.milewski
  • 4486 posts
  • SkądGlasgow

Posted 09 August 2010 - 18:33

Z tego co wiem (nie sprawdzałem akurat) Aperture potrafi korzystać ze zdjęć znajdujących się w bibliotece iPhoto. Co do importu nie martw się Aperture skopiuje sobie wszystko włącznie z twarzami. Niczego nie zgubisz i nie będziesz musiał opisywać fotek na nowo. Pamiętaj, że zawsze możesz użyć dysku zewnętrznego i na nim trzymać biblioteki. Aperture radzi sobie z tym doskonale.

#3 Pedro407

Pedro407
  • 597 posts
  • SkądWrocław

Posted 26 October 2010 - 14:40

Odnawiam temat, bo z nowym iLifem 11 powstał nowy problem - Aperture 3 nie czyta biblioteki iPhoto (komunikat, że biblioteka pochodzi z nowszej wersji). I teraz okazuje się, że jak chce obrobić fotki w Aperture, to później nie mogę ich komuś pokazać przy pomocy nowych slideshow'ów z iPhoto, a jeśli zaimportuje je do iPhoto, to nie otworzę ich przez Aperture... Miała być zgodność i kompatybilność a w rzeczywistości muszę mieć 2 biblioteki, na co nie mogę sobie pozwolić ze względu na zbyt mały dysk. Z resztą nawet to by nic nie zmieniło, bo nie mogę w iPhoto (bardziej przyjaznym i zużywającym mniej RAMu) oglądać zdjęć, które poprawiłem w iPhoto.. Chyba, że ktoś zna jakieś rozwiązanie mojego problemu?:(

#4 lfemzwan

lfemzwan
  • 2166 posts
  • SkądPL

Posted 26 October 2010 - 14:58

trzymaj zdjęcia poza bibliotekami w jednym miejscu i zsynchronizuj biblioteki z nimi

#5 Jabko

Jabko
  • 231 posts
  • SkądSzczecin

Posted 26 October 2010 - 15:40

Odnawiam temat, bo z nowym iLifem 11 powstał nowy problem - Aperture 3 nie czyta biblioteki iPhoto (komunikat, że biblioteka pochodzi z nowszej wersji).
I teraz okazuje się, że jak chce obrobić fotki w Aperture, to później nie mogę ich komuś pokazać przy pomocy nowych slideshow'ów z iPhoto, a jeśli zaimportuje je do iPhoto, to nie otworzę ich przez Aperture...

Miała być zgodność i kompatybilność a w rzeczywistości muszę mieć 2 biblioteki, na co nie mogę sobie pozwolić ze względu na zbyt mały dysk. Z resztą nawet to by nic nie zmieniło, bo nie mogę w iPhoto (bardziej przyjaznym i zużywającym mniej RAMu) oglądać zdjęć, które poprawiłem w iPhoto..

Chyba, że ktoś zna jakieś rozwiązanie mojego problemu?:(


A zaktualizowałeś AP do wersji 3.1? Tutaj link: Aperture 3.1. Może to pomoże?

#6 mmpv

mmpv
  • 54 posts
  • SkądDüsseldorf

Posted 26 October 2010 - 19:11

Tu masz dokładnie jak synchronizować bibliotekę iPhoto z Aperture. I jeszcze taka mała dygresja czy aperture 3 odpalę na PowerBook g4?

#7 meiss

meiss
  • 1345 posts

Posted 27 October 2010 - 12:43

Tu masz dokładnie jak synchronizować bibliotekę iPhoto z Aperture. I jeszcze taka mała dygresja czy aperture 3 odpalę na PowerBook g4?

Ze strony Apple.pl "System Requirements Minimum: One of the following Intel-based Mac computers:"

Zresztą jest ogólnie dostępny trial do pobrania, więc mogłeś spróbować.

#8 apokryf

apokryf
  • 116 posts

Posted 12 January 2011 - 22:55

Witam. Testuję właśnie aplikację Aperture i mam pytanie jak to jest z synchronizacją obustronną iPhoto <=> Aperture. Jak na razie nie mogę znaleźć tej opcji w obu programach. Zapoznałem się oczywiście z tutorial'em na stronie Apple Np. o co mi chodzi 1) Dodawanie zdjęć do iPhoto, automatycznie pojawia się w Aperture (i na odwrót) 2) Edycja zdjęcia w Aperture pojawienie się w iPhoto id. Chodzi mi najbardziej o edycję już synchronizowanego zdjęcia z iPhoto w Aperture. Po edycji zdjęcia w Aperture nie zmienia się w iPhoto. W iPhoto nadal znajduje się oryginalne zdjęcie.

#9 Chip

Chip
  • 1571 posts
  • SkądKraków

Posted 02 February 2011 - 17:11

Przyłączam się do pytania kolegi wyżej. Jestem ciekaw czy da się zrobić tak, aby obie biblioteki synchronizowały się ze sobą i wszystkie nanoszone zmiany w jednym programie pojawiały się w drugim. Może da się jakiś skrypt na to napisać? Bardzo proszę o pomoc.

#10 lfemzwan

lfemzwan
  • 2166 posts
  • SkądPL

Posted 03 February 2011 - 03:38

Wybaczcie, ale jeśli mogę zapytać - po co?

#11 Chip

Chip
  • 1571 posts
  • SkądKraków

Posted 03 February 2011 - 09:46

Możesz, tylko po co? Po prostu chcę pokazywać ludziom zdjęcia w iPhoto. Pokazy slajdów etc., a w Aperture chcę je retuszować. Nie wiem tylko jak ma Ci to pomóc w odpowiedzi na moje pytanie.

#12 lfemzwan

lfemzwan
  • 2166 posts
  • SkądPL

Posted 04 February 2011 - 18:42

Ok - wybacz nie miałem zamiaru urazić (mój minimalizm programowy się włączył) z tego co mi wiadomo to będzie ciężko (a aperture nie ma funkcji pokazu slajdów?) - może coś na zasadzie hot folder byłoby tu dobrym rozwiązaniem? (przy czym podejrzewam, że zdjęcia musiałyby być poza bibliotekami iphoto/aperture...

#13 Chip

Chip
  • 1571 posts
  • SkądKraków

Posted 04 February 2011 - 18:49

Ja też się uniosłem trochę, więc przepraszam. Myślałem, że jest może jakieś dość proste rozwiązanie tego problemu, ale kombinować na okrętkę nie chce mi się specjalnie. No nic, będę sobie jakoś radził z tym ręcznie ;)

#14 TigerStyle

TigerStyle
  • 1385 posts
  • SkądBournemouth / Łódź / Planeta

Posted 04 February 2011 - 18:49

Oczywiście, że Aperture ma slideshow. Też do końca nie rozumiem pytanie o iPhoto. Ma coś iPhoto, czego Aperture nie ma?

#15 apokryf

apokryf
  • 116 posts

Posted 04 February 2011 - 19:45

Szkoda że nie ma takiej opcji synchronizacji ("bieżącej", "auto zapis", "wzajemna synchronizacja biblioteki", że się tak też również wyrażę) w obydwóch programach. Trzeba się zdecydować iPhoto, czy Aperature. (mówiąc tylko w sensie biblioteki, znam różnicę tych dwóch programów). Jeszcze raz szkoda, może w dalekiej przyszłości to jakoś rozwiążą. Dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość zadanego pytania wcześniej :-) Pozdrawiam

#16 TigerStyle

TigerStyle
  • 1385 posts
  • SkądBournemouth / Łódź / Planeta

Posted 04 February 2011 - 19:46

A ja wciąż pytam czemu coś takiego potrzebujecie? Co ma iPhoto czego nie ma Aperture?

#17 apokryf

apokryf
  • 116 posts

Posted 04 February 2011 - 20:20

A zadaj sobie pytanie czym się różnią te dwa programy ???, to myślę że zrozumiesz moje pytanie, pod względem czy jest to możliwe synchronizowanie dwóch bibliotek, bądź korzystanie z jednej biblioteki id..

Do czego mi potrzebne!!! dla wygody, nie kopiowania, nie przenoszenia zdjęć z jednej do drugiej biblioteki i na odwrót, bo chce mieć tu i tam itd., Lubie iPhoto (przyzwyczajenie), i zaczynam lubić Aperture. Trudno z iPhoto zrezygnować....

Dlaczego się pytam, bo to są programy Apple i takie tam bzdury, więc pomyślałem czy jest gdzieś małe rozwiązanie tego małego, malutkiego problemu.

Ale też chcę napisać, że nie sprawia mi to żadnych kłopotów korzystanie z tych dwóch programów. Tylko zwyczajnie się pytam. Czy jest możliwość taka.

JA nie oczekuję odpowiedzi takich mianowicie: po co ci to, a co ma czego on nie ma. ehheheheheh po co, mnie to w ogóle nie interesują takie odpowiedzi, w takim stylu, dziwie się, że i w taki sposób muszę ja odpowiedzieć. Bez urazy, chodzi mi o konkretną odpowiedz.
Pozdrawiam
:)

#18 TigerStyle

TigerStyle
  • 1385 posts
  • SkądBournemouth / Łódź / Planeta

Posted 04 February 2011 - 20:21

Nie znam odpowiedzi.

#19 Chip

Chip
  • 1571 posts
  • SkądKraków

Posted 04 February 2011 - 20:25

Łatwiej pokazać znajomym zdjęcia w formie pokazu, jest bardziej przyjazny (przynajmniej według mnie) pod tym względem. W ogóle bardziej podoba mi się interfejs iPhoto, więc chciałbym jego używać do układania zdjęć w bibliotece i pokazywania ich znajomym. Tyle. Nie twierdzę wcale, że iPhoto ma coś czego Aperture nie ma. Czy gdzieś tak napisałem? Jak nie znasz odpowiedzi to nie denerwuj ludzi takimi pytaniami :P Skoro ktoś pyta to znaczy, że tak już chce i kropka, a po dacie dołączenia widać, że nie jesteśmy początkujący i nieogarnięci. Z resztą kto by kupował jakiś program nie znając jego podstawowych funkcji (mam tu na myśli wspomniany wcześniej slideshow)?

#20 lfemzwan

lfemzwan
  • 2166 posts
  • SkądPL

Posted 05 February 2011 - 06:48

ok postarałem się poszukać i jedyna w miarę sensowna rzecz jaką w tym krótkim czasie znalazłem znajduje się tutaj:
Sharing images between Aperture and iPhoto - Inside Aperture
rozumiem, że dla niektórych będzie to niewystarczające, ale mam nadzieję, że kogoś to ucieszy
zgadzałoby się to z podejściem jakie ma @Chip - Aperture do retuszu (w tym wypadku jako główna baza danych) i iPhoto jako punkt zbiorczy zdjęć już zretuszowanych (do ustawienia, ale wystarczające powinno być to 50% wielkości oryginału - bo w takim wypadku nie potrzeba raczej mieć rawów w iPhoto)

Pozdrawiam

#21 Chip

Chip
  • 1571 posts
  • SkądKraków

Posted 05 February 2011 - 08:08

To jest właśnie to co miałem na myśli pisząc, że będę sobie z tym radził ręcznie ;) Ale dowiedziałem się przynajmniej jak zmienić jakość zdjęcia importowanego z Aperture do iPhoto, więc dzięki :D W ogóle dzięki za to, że chciało Ci się szukać tego i za zainteresowanie :)

#22 lfemzwan

lfemzwan
  • 2166 posts
  • SkądPL

Posted 06 February 2011 - 07:15

Nie ma za co - sam się przy okazji czegoś nauczyłem ;)

#23 opioom

opioom
  • 96 posts

Posted 18 February 2011 - 08:24

Czy ktoś potrafi sensownie wytłumaczyć dlaczego biblioteka iPhoto o rozmiarze 10GB po zaimportowaniu do Aperture 3.1 ma już rozmiar 15,6GB pomijając fakt że same zdjęcia w katalogach nie przekraczają 8GB??? Okrutne marnotrawienie miejsca przez te aplikacje. O ile zżarcie 2GB jestem w stanie przeżyć o tyle 15,6 zajmowane przez Aperture jest nie do zaakceptowania.

#24 TigerStyle

TigerStyle
  • 1385 posts
  • SkądBournemouth / Łódź / Planeta

Posted 18 February 2011 - 10:12

@opioom - chwile poczytałem. Ogólnie jakość 'previews' i 'thumbnails' jest wyższa i wynika to większym rozmiarem biblioteki. Przypuszczam, że zmniejszenie jakości tych dwóch rzeczy w ustawieniach Aperture spowoduje, że cała biblioteka będzie mniejsza. Pozdrawiam




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users